اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاهش سرعت فن با مقاومت؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاهش سرعت فن با مقاومت؟؟

سلام دوستان
    من 5 تا فن GF120-haf رو به هم متصل کردم ، هر کدوم از فن ها 0.4 امپر نیاز دارن که جمعا میشه 2 امپر
    حالا میخوام ولتاژ پاور که 12 ولته به 10 ولت کاهش پیدا کنه
    چون این فن ها دورشون 2100 هست و صدای زیادی تولید میکنن ، با مدار کاهنده تست کردم روی 10 ولت دور و صدای مناسبی داره
    اما چون مقاوت ارزون تر هست میخواستم ببینم با چه مقاوتی می تونم چنین کاری انجام بدم؟
    ممنون

پاسخ : کاهش سرعت فن با مقاومت؟؟

نوشته اصلی توسط abc.abc نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من 5 تا فن GF120-haf رو به هم متصل کردم ، هر کدوم از فن ها 0.4 امپر نیاز دارن که جمعا میشه 2 امپر
    چون این فن ها دورشون 2100 هست و صدای زیادی تولید میکنن ، با مدار کاهنده تست کردم روی 10 ولت دور و صدای مناسبی داره
    اما چون مقاوت ارزون تر هست میخواستم ببینم با چه مقاوتی می تونم چنین کاری انجام بدم؟
    ممنون
    سلام
    با پتاسومتر میتونی هم کم کنی هم تنظیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saman5949 نمایش پست ها
      سلام
      با پتاسومتر میتونی هم کم کنی هم تنظیم
      ممنون
      چه پتانسیومتری باید بگیرم؟
      با استفاده از کاهش جریان اینکار انجام میشه درسته؟
      من با همین مدار کاهش ولتاژ و جریان ، اینکارو کردم حدود 5 وات مصرف برقم کمتر شد ، با پتانسیومتر هم همین حالت میشه؟

دیدگاه

ممنون
        چه پتانسیومتری باید بگیرم؟
        با استفاده از کاهش جریان اینکار انجام میشه درسته؟
        من با همین مدار کاهش ولتاژ و جریان ، اینکارو کردم حدود 5 وات مصرف برقم کمتر شد ، با پتانسیومتر هم همین حالت میشه؟
        عزیز ببخشید ندیدم چند تا فن بود فکر کردم فقط یکی هست برای اینکار باید مدار ببندی به اینجا سر بزن توضیح داده
        سلام میخواستم بدونم چطوری میتونم ولتاژ 12ولت 10 آمپرو ب 0تا12 ولت تبدیل کنم؟ میخوام با پتانسیومتر ولتاژمو کمو زید کنم اگه 3آمپر داشته باشم کافیه لطفا راهنمایی کنید(ولتاژ dc هستش) یدونه دیدم با استفاده از یک خازن و مقاومت و ترانزیستور اینکارو کرده بود امیدوارم زود به جوابم برسم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saman5949 نمایش پست ها
          عزیز ببخشید ندیدم چند تا فن بود فکر کردم فقط یکی هست برای اینکار باید مدار ببندی به اینجا سر بزن توضیح داده
          https://www.eca.ir/forums/thread37372.html
          ممنون
          فک می کردم با ی مقاومت میشه اینکارو کرد ، چون اگه بخوام مدار ببندم همین مدارهای کاهش ولتاژ و جریان که توسایته بهتره
          فن ها رو با pwm هم میشه سرعتشون رو کاهش داد اما چون اون هم باید مدار ببندم و زیاد در الکترونیک رو بلد نیستم بیخیالش شدم
          جدیدترین ویرایش توسط abc.abc; ۲۳:۴۵ ۱۳۹۶/۱۱/۲۷.

دیدگاه

سلام دوستان
            ممنون
            با سلام:
            ارزان ترین راه آن است که با یک مقاومت یک اهم دو وات را پنج عدد موتور سری کنید. 2 ولت روی مقاومت یک اهم و 10 ولت روی 5 عدد موتور ها
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
              با سلام:
              ارزان ترین راه آن است که با یک مقاومت یک اهم دو وات را پنج عدد موتور سری کنید. 2 ولت روی مقاومت یک اهم و 10 ولت روی 5 عدد موتور ها
              سلام
              ممنون
              می تونم دوتا 0.5 اهم 2 وات رو با هم سری کنم؟ :

اگه 1 اهم 3 وات خریداری کنم با مدل 2 وات چه تفاوتی ایجاد می کنه؟
              ممنون

دیدگاه

سلام
                ممنون
                می تونم دوتا 0.5 اهم 2 وات رو با هم سری کنم؟ :

اگه 1 اهم 3 وات خریداری کنم با مدل 2 وات چه تفاوتی ایجاد می کنه؟
                ممنون
                با سلام:
                و عرض معذرت ازپاسخ گویی. بدلیل مشکل، نشناختن رمز عبور این جانب در این سایت نتوانستم به دوستان کمک کنم، خوشبختانه امروز این مشکل حل شد. کاربر گرامی حداقل مقاومت مورد نیاز برای این مدار که بصورت ایمن کار کند 1 اهم 2 وات است . اکنون شما می توانید با سری کردن یا موازی کردن مقاومت به این مورد برسید، اما مقدار مقاومت و وات آن ها نباید از این مقدار کم تر شود اگر بیش تر شود اشکالی ندارد فقط کم تر نشود.بله شما می توانید با 2 عدد مقاومت 0.5 اهم دو وات ( که معادل آن می شود 1 هم 4 وات ) یا 1 اهم 3 وات استفاده کنید. تفاوت های این ها فقط در اندازه حجم فیزیکی می باشد هر چه وات بیش تر حجم بزرگ تر. در نقشه ارسالی زیر مقاومت r2 همان 5 عدد فن مصرف کننده شما می باشد که هر کدام 0.4 آمپر مصرف و چون این فن بصورت موازی وصل می باشند جمع کل مصرف آن ها 2 آمپر می باشد و چون فن ها با مقاومت r1 بصورت سری بسته می شوند و درمدار سری جریان مصرفی کل یک سان و جریان کل مصرفی شما همان 2 آمپر می باشد.

Click image for larger version

Name:	+2 + 10 v power.jpg
Views:	1
Size:	43.9 کیلو بایت
ID:	1125351
                جدیدترین ویرایش توسط علي تحيری; ۰۹:۵۱ ۱۳۹۶/۱۲/۰۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                  با سلام:
                  و عرض معذرت ازپاسخ گویی. بدلیل مشکل، نشناختن رمز عبور این جانب در این سایت نتوانستم به دوستان کمک کنم، خوشبختانه امروز این مشکل حل شد. کاربر گرامی حداقل مقاومت مورد نیاز برای این مدار که بصورت ایمن کار کند 1 اهم 2 وات است . اکنون شما می توانید با سری کردن یا موازی کردن مقاومت به این مورد برسید، اما مقدار مقاومت و وات آن ها نباید از این مقدار کم تر شود اگر بیش تر شود اشکالی ندارد فقط کم تر نشود.بله شما می توانید با 2 عدد مقاومت 0.5 اهم دو وات ( که معادل آن می شود 1 هم 4 وات ) یا 1 اهم 3 وات استفاده کنید. تفاوت های این ها فقط در اندازه حجم فیزیکی می باشد هر چه وات بیش تر حجم بزرگ تر. در نقشه ارسالی زیر مقاومت r2 همان 5 عدد فن مصرف کننده شما می باشد که هر کدام 0.4 آمپر مصرف و چون این فن بصورت موازی وصل می باشند جمع کل مصرف آن ها 2 آمپر می باشد و چون فن ها با مقاومت r1 بصورت سری بسته می شوند و درمدار سری جریان مصرفی کل یک سان و جریان کل مصرفی شما همان 2 آمپر می باشد.

[ATTACH=CONFIG]10093[/ATTACH]
                  سلام
                  خواهش می کنم ، ممنون
                  با مقاومت ولتاژ از 12 شد 10.15 اما ی مشکل که بود حدود 2-2.5 وات مصرف برق پاور بیشتر از حالتی بود که با مدار کاهش ولتاژ و جریان در همین ولتاژ تست کرده بودم
                  ی کار دیگه کردم اما مصرف برق رو نمیدونم در چه حده (البته فک می کنم بهترین حالت باشه) : این فن ها قابلیت کنترل با pwm رو دارن ، اما چون نمیخواستم 5 عدد رو به مینبورد متصل کنم یکی رو متصل کردم و بقیه رو به پاور زدم ، با یه کابل pwm فن ای که به مینبورد متصل کرده بودم رو به مابقی فن ها متصل کردم و حالا همگی رو میشه با هم سرعتشون رو توسط مینبورد کم کرد

دیدگاه

سلام
                    خواهش می کنم ، ممنون
                    با مقاومت ولتاژ از 12 شد 10.15 اما ی مشکل که بود حدود 2-2.5 وات مصرف برق پاور بیشتر از حالتی بود که با مدار کاهش ولتاژ و جریان در همین ولتاژ تست کرده بودم
                    ی کار دیگه کردم اما مصرف برق رو نمیدونم در چه حده (البته فک می کنم بهترین حالت باشه) : این فن ها قابلیت کنترل با pwm رو دارن ، اما چون نمیخواستم 5 عدد رو به مینبورد متصل کنم یکی رو متصل کردم و بقیه رو به پاور زدم ، با یه کابل pwm فن ای که به مینبورد متصل کرده بودم رو به مابقی فن ها متصل کردم و حالا همگی رو میشه با هم سرعتشون رو توسط مینبورد کم کرد
                    باسلام:
                    حدود 2 الی2.5 وات مصرف توان اضافی بخاطرآن است که شما وقتی که ولتاژ 12 ولت را به 10 ولت مصرفی فن را کاهش می دهید، آن توان 2 الی 2.5 بصورت گرما بیهوده تلف می شود.
                    اختلاف ولتاژ حدود15. 0 ولت بخاطر تولرانس مقاومت ها می باشد. در رابطه با دادن ولتاژ P.W.M ظاهرا نباید مشکلی پیش آید.

دیدگاه

سلام
                      من برای دستگاهی نیاز به مکش دارم
                      و فن اکسیال برای این مکش درنظر گرفتم
                      در واقع نیاز به فنی دارم که هم مکش خوبی داشته باشه در عین حال با باتری به مدت حداقل ۱۲ ساعت کار کنه
                      مکش مورد نیاز با فنی ۱۲ ولت و ۰.۲۸. آمپر تست شده به خوبی جواب گرفته
                      اما با باتری های ۱۲ ولتی موتور که حجیم و سنگین هستند

میخوام مدل باتری به با تری های لیتیوم پلیمری تغییر بدم و اگه بشه کاری کنم که دستگاه با پاور بانک هم کار کنه !! آیا امکانش هست ؟!؟
                      اکثر پاور بانک ها پنج ولتی هستند و با فن ۱۲ ولتی ممکنه کار کنه ولی مکش قطعا کم میشه چون سرعت دور فن کم میشه درسته ؟!؟
                      در ضمن باتری نیاز دارم که هم انرژی برای فن هم برای یک لامپ ال ای دی کوچک به مدت حداقل ۱۲ ساعت فراهم کنه و در عین حال سبک و حملش آسان باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X