اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال : خواندن مقدار پین در اتمل استدیو + چند سوال پایه !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال : خواندن مقدار پین در اتمل استدیو + چند سوال پایه !

سلام خدمت دوستان
    ---------------------------------------------
    1 - در محیط اتمل استدیو 7 ، واسه خوندن پین از چه کتابخونه و دستوراتی میشه استفاده کرد ؟
    مثلا در کدویژن مینوشتیم
    کد:
    if (PINB.4 == 0 )  x++;
    کد معادل این دستور در اتمل استدیو چی میشه ؟
    آیا این دستور واسه چک کردن صفرشدن پین 4 پورت B درسته ؟
    کد:
    if(bit_is_clear(PINB,4)) x++;
    اگر درسته ولی جواب نمیده !

2 - اینکه تو اتمل دسترسی بیتی نداریم یعنی چی؟ یعنی فقط به پینها دسترسی بیتی ندازیم یا شامل بیت های رجیسترها هم میشه ؟

3 - کلاک میکرو حتما باید بعنوان ماکرو در تابع main تعریف بشه یا فقط درصورتیکه از کتابخونه delay.h بخوایم استفاده کنیم باید کلاک رو هم تعریف کرد ؟

4 - تعریف کردن تابع و سرویس روتین وقفه قبل یا بعد از تابع main تفاوتی داره ؟ ( تو کدویژن باید حتما اول تابع شناسونده میشد قبل از main ولی بصورت تجربی امتحان کردم تو اتمل فرقی نداره قبل یا بعد از main ، با اینکه قاعدتا تعریف تابع مربوط به زبان C هست و نباید تو برنامه ها فرقی کنه!!)

5 - با رجیسترها و کدنویسی کدویژن آشنایی خوبی دارم ولی هرچقدر سایت eca و هم نت رو گشتم منبعی واسه نحوه کدنویسی وجواب سوالهام در اتمل استدیو پیدا نکردم ،
    اگر که دوستان سایت و یا منبع مناسب واسه نحوه کدنویسی تو محیط اتمل معرفی کنند ممنون میشم .

جدیدترین ویرایش توسط milad.mohammadi373; ۲۰:۱۰ ۱۳۹۶/۱۱/۳۰.

پاسخ : سوال : خواندن مقدار پین در اتمل استدیو + چند سوال پایه !

1 - در محیط اتمل استدیو 7 ، واسه خوندن پین از چه کتابخونه و دستوراتی میشه استفاده کرد ؟
    سلام
    باید به روش زیر عمل کنید:
    اگر 1 بودن پین رو میخواید چک کنید:
    کد:
    if (PINB & (1<<4))
    اگر 0 بودن یک پین رو میخواید چگ گنید:
    کد:
    if ( (PINB & (1<<4)) ==0)
    2 - اینکه تو اتمل دسترسی بیتی نداریم یعنی چی؟ یعنی فقط به پینها دسترسی بیتی ندازیم یا شامل بیت های رجیسترها هم میشه ؟
    فک کنم منظور اینه که دیگه دستوری مثل PINB.1 وجود نداره و تمام کارها رو باید با AND و OR و XOR و... انجام بدین

3 - کلاک میکرو حتما باید بعنوان ماکرو در تابع main تعریف بشه یا فقط درصورتیکه از کتابخونه delay.h بخوایم استفاده کنیم باید کلاک رو هم تعریف کرد ؟
    تو تابع MAIN و قبل از اینکلودها این کار رو باید انجام بدین و همچنین از طریق قسمت PROPERTIES پروژه هم میشه این کار رو انجام داد که نیاز داری بگو محل دقیقش رو بهت بگم
    کلا چه واسه پروتکلها مثل سریال و I2C و ... و چه تایمرها و کانترها و... فرکانس باید مشخص باشه

4 - تعریف کردن تابع و سرویس روتین وقفه قبل یا بعد از تابع main تفاوتی داره ؟ ( تو کدویژن باید حتما اول تابع شناسونده میشد قبل از main ولی بصورت تجربی امتحان کردم تو اتمل فرقی نداره قبل یا بعد از main ، با اینکه قاعدتا تعریف تابع مربوط به زبان C هست و نباید تو برنامه ها فرقی کنه!!)
    بعد تابع MAIN هم میشه اما باید قبل از تابع MAIN تابع خودتون رو معرفی کنید به صورت زیر:
    کد:
    void FUNCTION(void);
    5 - با رجیسترها و کدنویسی کدویژن آشنایی خوبی دارم ولی هرچقدر سایت eca و هم نت رو گشتم منبعی واسه نحوه کدنویسی وجواب سوالهام در اتمل استدیو پیدا نکردم ،
    اگر که دوستان سایت و یا منبع مناسب واسه نحوه کدنویسی تو محیط اتمل معرفی کنند ممنون میشم .
    به نظر من آموزشهای انجمن AVRFREAKS و همچنین سایت STACKOVERFLOW میتونه منبع خوبی باشه
    موفق باشی

دیدگاه

تشکر واسه پاسخگویی مفیدتون
      نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
      سلام
      کد:
      if (PINB & (1<<4))
      کد:

فک کنم منظور اینه که دیگه دستوری مثل PINB.1 وجود نداره و تمام کارها رو باید با AND و OR و XOR و... انجام بدین

تو تابع MAIN و قبل از اینکلودها این کار رو باید انجام بدین و همچنین از طریق قسمت PROPERTIES پروژه هم میشه این کار رو انجام داد که نیاز داری بگو محل دقیقش رو بهت بگم
      کلا چه واسه پروتکلها مثل سریال و I2C و ... و چه تایمرها و کانترها و... فرکانس باید مشخص باشه

بعد تابع MAIN هم میشه اما باید قبل از تابع MAIN تابع خودتون رو معرفی کنید به صورت زیر:
      کد:
      void FUNCTION(void);

به نظر من آموزشهای انجمن AVRFREAKS و همچنین سایت STACKOVERFLOW میتونه منبع خوبی باشه
      موفق باشی

دیدگاه

برنامه ی خیلی ساده ای نوشتم بوسیله باتن خواستم یک LED رو خاموش روشن کنم ولی بازم پین رو نمیخونه ، فکر نمیکنم این دستور جوابگو باشه.. گذشته ازینا هر تابع وقفه ای که میذارم بدون وجود درخواست ابتدای برنامه یکبار اجرا میشه!! دوستان اگر راهنمایی بفرمایین ممنون میشم؟!
        کد:
        [FONT=Yekan]#include <avr/io.h>[/FONT]

int main(void)
        {
            DDRA = (1<<DDA0);
            PORTC = (1<<PORTC0);
            while (1) 
            {
                if (PINC & (1<<PINC0)== 0)
                {
                    PORTA ^= (1<<PORTA0);
                    while(PINC & (1<<PINC0)== 0);
                }
            }
        }
        سلام
        کد:
        if (PINB & (1<<4))
        کد:

کد:
        void FUNCTION(void);

موفق باشی
        جدیدترین ویرایش توسط milad.mohammadi373; ۰۰:۵۱ ۱۳۹۶/۱۲/۰۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad.mohammadi373 نمایش پست ها
          برنامه ی خیلی ساده ای نوشتم بوسیله باتن خواستم یک LED رو خاموش روشن کنم ولی بازم پین رو نمیخونه ، فکر نمیکنم این دستور جوابگو باشه.. گذشته ازینا هر تابع وقفه ای که میذارم بدون وجود درخواست ابتدای برنامه یکبار اجرا میشه!! دوستان اگر راهنمایی بفرمایین ممنون میشم؟!
          کد:
          [FONT=Yekan]#include <avr/io.h>[/FONT]

int main(void)
          {
              DDRA = (1<<DDA0);
              PORTC = (1<<PORTC0);
              while (1) 
              {
                  if (PINC & (1<<PINC0)== 0)
                  {
                      PORTA ^= (1<<PORTA0);
                      while(PINC & (1<<PINC0)== 0);
                  }
              }
          }
          مشکلتون اینه که پرانتز کم گذاشتین ، کل اون شرطی که میخواید چک کنید باید تو پرانتز باشه :
          کد:
          if ( [COLOR=#ff0000]([/COLOR]PINC & (1<<PINC0)[COLOR=#ff0000])[/COLOR]== 0)
          کد:
          while( [COLOR=#ff0000]([/COLOR]PINC & (1<<PINC0)[COLOR=#ff0000])[/COLOR] == 0);
          واسه اون تابع هم که میگید اول برنامه یه بار اجرا میشه کدتون رو قرار بدین تا بررسی بشه

دیدگاه

مشکل حل شد ممنون .. درخصوص ورود به وقفه خارجی هم (واسه خوندن کیپد) با جابجا کردن تعاریف رجیسترها با تعریف ورودی/خروجی پورتها مشکل حل شد.. ولی واسم جالبه که اتمل استدیو تا این حد به خط تعریف رجیستر و پورت حساسه !
            مشکلتون اینه که پرانتز کم گذاشتین ، کل اون شرطی که میخواید چک کنید باید تو پرانتز باشه :
            کد:
            if ( [COLOR=#ff0000]([/COLOR]PINC & (1<<PINC0)[COLOR=#ff0000])[/COLOR]== 0)
            کد:
            while( [COLOR=#ff0000]([/COLOR]PINC & (1<<PINC0)[COLOR=#ff0000])[/COLOR] == 0);
            واسه اون تابع هم که میگید اول برنامه یه بار اجرا میشه کدتون رو قرار بدین تا بررسی بشه

دیدگاه

سلام. با اجازه دوست عزیز M3R-E پاسخ مفیدشون رو تکمیل می*کنم.
              با اینکلود کردن کتابخونه زیر:
              #include <compat/deprecated.h>

میتونید از دستورات زیر استفاده کنید:

bit_is_clear(Register,bit);
              bit_is_set(Register,bit);
              sbi(Register,bit);
              cbi(Register,bit);

که شمارو قادر به دسترسی بیتی به پورت و پین و هر ریجیستر دیگه ای از میکرو مینماید.
              تقریبا هرچیزی که شما بخواین در مورد کدنویسی در محیط اتمل استودیو بدونین تو همین انجمن هست. اینم آدرس تاپیک مربوط:
              با سلام درپی درخواست دوستان این تاپیک رو ایجاد کردم تا کسانی که با کدویژن کار میکنند و دوست دارند بتوانند تو محیط AtmelStudio کارکنند و از امکاناتش بهره ببرند، این کار براشون راحت باشه. قبل از هرچیز جا داره یک توضیحاتی در رابطه با Atmel Studio بدم: Atmel Studio یک محیط برنامه نویسی( IDE ) مختص برنامه نویسی برای
              جدیدترین ویرایش توسط Mostafa.y; ۱۵:۳۹ ۱۳۹۶/۱۲/۰۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X