اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد مدار تبدیل برق شهر به 5 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد مدار تبدیل برق شهر به 5 ولت

سلام بر دوستان عزیز

در این مدار با تغییر مقدار مقاومت R2 , R3 چه اتفاقی می افته ..؟!
    من قطعات این مدار رو خریدم ولی اشتباهی بجای مقاومت های R2 , R3 که 68 اهم هستن 680 اهم خریدم می خوام بدونم اگه بجای 68 اهم از 680 اهم استفاده کنم چه نتیجه ای حاصل میشه ..
    با تشکر فراوان

پاسخ : سوال در مورد مدار تبدیل برق شهر به 5 ولت

خواهش میکنم راهنمایی کنین ..

دیدگاه

بهتر هست که از مقادیر مشخص شده تو شماتیک استفاده کنید ، با بزرگ شدن اون مقاومت شرایط بایاس زنر رو تغییر میدید ...
      - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
      ارتباط با من : ir02x6
      طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi8 نمایش پست ها
        سلام بر دوستان عزیز

من قطعات این مدار رو خریدم ولی اشتباهی بجای مقاومت های R2 , R3 که 68 اهم هستن 680 اهم خریدم می خوام بدونم اگه بجای 68 اهم از 680 اهم استفاده کنم چه نتیجه ای حاصل میشه ..
        با تشکر فراوان
        کاربر گرامی:
        مقاومت های R2 , R3 کنترل کننده جریان عبوری از داخل دیود زینر می باشند. اگر دیود های زینر با مقاومت 68 اهم گرم نکردند تعویض نکنید ولی خیلی گرم کرد تعویض کنید.در این مدار از دو دیود زینر و دو مقاومت برای دو برابر شدن توان ولتاژرگوله 12 ولت که به سر رگولاتور 5 ولت می رود استفاده شده است تا ولتاژ5 ولت را بدست آوریم و کلی خرج کنیم. !!! دوستان برای داشتن یک مدار با ورودی 220 ولت به 5 ولت با آمپری حدود 1 آمپر با مدار سویچینگ استفاده از یک شارژر قدیمی موبایل می باشد که بصورت مجانی و یا حد اقل زیر 5 هزار تومان بی درد سر پیدا کنید.استفاده ازمنبع تغذیه خازنی خطر ناک و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی دچار برق گرفتگی می شوید.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام بر دوستان عزیز

با تشکر فراوان
          سوال خیلی خوبیه..در عمل اتفاق خاصی نمیافته.ممکنه انفجار صورت بگیره.
          ولی بطور کلی افزایش مقاومت سری با دیود زنر باعث کاهش تلفات دیود و خود مقاومت میشه ولی از طرفی جریان عبوری مصرف کننده کمتر میشه البته نه در مورد این مدار..
          در مورد این مدار باید بگم که عجیب غریبهو از نظر من که کاملا مشکل داره و ورودی رگولاتور 300 ولت هست که بسیار بالاست .اگه قبلا هم در عمل جواب داده بازم استفاده نکنید.چون هم خطناکه و هم اون رگولاتور حیف میشه...اگه خاستید یه موقع مدارو بزنید برق ازش فاصله بگیر
          جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۰۲:۰۰ ۱۳۹۶/۱۲/۰۲.

دیدگاه

خیلی ممنونم از پاسخ هاتون .. من این شماتیک رو از روی قسمت تغذیه یه ریموت کنترل کانال جدا کشیدم که این گیرنده بدون مشکل کارمیکنه ..!!
            اگه مقاومت 680 اهم بزارم جریان مدار کم تر میشه ..؟
            در خصوص فرمایش آقای تحیری عزیز .. برای استفاده از منبع آماده مشکل فضا دارم ..کل مدار 4 در 6 است !!
            یبار دیگه من به مدار نگاه کردم یه مقاومت 3.9 کیلو smd هم در مدار وجود داره ..
            جدیدترین ویرایش توسط mahdi8; ۲۳:۲۹ ۱۳۹۶/۱۲/۰۲.

دیدگاه

این شماتیک رو هم از یه مدار دیگه کشیدم ..

دیدگاه

لطفا راهنمایی کنین ..می خوام pcb براش طراحی کنم ولی منتظر پاسخ های شما هستم .. کدوم مدار به نظر بهتر میاد ..؟

دیدگاه

با سلام:
                  بله شما درست می فرمائید که مشکل جا دارید، اما منظور استفاده ازیک شارژ موبایل با کل قاب و بدنه ان نسیت. بورد شارژر را از قاب موبایل بیرون آورده و مورد استفاده قرار دهید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

این شماتیک رو هم از یه مدار دیگه کشیدم ..
                  باسلام:
                  در این مدار از رگولاتور 78L05 استفاده شده که در بهترین شرایط فقط می تواند 100 میلی آمپر طبق کاتالوگ برق بدهد و احتمال دارد در جریان بیس از 50 میلی آمپر دچار مشکل شود. آیا مدار را عملا تست کرده اید.؟
                  علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                  نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

قبل از pcb اول رو برد بورد ببند شاید جواب بده
                    جدیدترین ویرایش توسط ali-m66; ۲۱:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۰۳.

دیدگاه

سلام
                      به نظر من با یه ترانسو پل دیودو خازن و رگلاتور 7805 کارتون راه میوفته
                      ترانس برق 220 شهر رو به ولتاژ 12 ولت ac تبدیل میکنه
                      بعد پل دیود برای یکسو کردن ولتاژ از ac به dc یعنی ولتاژ متناوب به مستقیم
                      خازن به عنوان صافی استفاده میشه
                      رگلاتور هم برای تبدیل ولتاژ 12 dc به 5 ولت dc
                      ****نکته:یه توضیح درباره رگلاتور :درواقع رگلاتور یک مبدل dc به dc هست که وضیفه ی کاهنده ولتاژ از 12 به 5 روداره و کمترین بالا پایین شدن رو داره****

دیدگاه

مدار رو بستم و به برق وصلش کردم خروجی 5 ولت داشت ولی یه 10 ثانیه که موند مقاومت 330 کیلو که با خازن C1 موازی شده ترکید یه فیوز 0.5 آمپر هم سر راه ورودی بسته بودم که اونم سوخت ..
                        من این مدار رو بدون بار روشن کردم میتونه مشکل از این باشه .. و راستی مقاومت 330 کیلو هم smd بود سایز 1206

دیدگاه

شارژر اپل فیک رو تست کردید ؟ قیمتش هم حدود ۵ تومنه . بازش کنید مدارش رو در بیارید . ابعادش کمتر از دو در دو هست ، از این مدار های خطرناک بهتره، خطر جانی نداشته باشه با یک نوسان برق کل مدار شما منفجر میشه .

Sent from my XT1575 using Tapatalk

دیدگاه

پیشنهاد خوبیه ولی یکم هزینش زیاد میشه برای 12 تا ریموت کنترل میشه 60 تومن فقط برد تغذیه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مدار رو بستم و به برق وصلش کردم خروجی 5 ولت داشت ولی یه 10 ثانیه که موند مقاومت 330 کیلو که با خازن C1 موازی شده ترکید یه فیوز 0.5 آمپر هم سر راه ورودی بسته بودم که اونم سوخت ..
                            من این مدار رو بدون بار روشن کردم میتونه مشکل از این باشه .. و راستی مقاومت 330 کیلو هم smd بود سایز 1206
                            مقاومت رو از فیبر جدا کردم و دیدم که روش سیاه شده و وقتی با اهم متر مقدارش رو اندازه گرفتم همون 330 کیلو بود.. به ذهن من این احتمال میاد که چون مدار باری نداشته و خازن ها شارژ بودن بین پایه های خازن C1 جرقه زده چون مقاومت SMD بود پایه های از هم حدود 1 میلی متر فاصله داشتن ..

دیدگاه

مدار بسیار خطرناکیه!!!
                              به نظر من روشی که من گفتم ایمن ترهست
                              مدار من حدود 1 آمپر میتونه بده با 5 ولت
                              اگه برای 7805 ی هدسینگ بزارید تضمین میکنم عمری براتون کار میکنه
                              به قول گفتتنی :اول ایمنی بعد کار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X