اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری فرکانس چهار سیگنال هم زمان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری فرکانس چهار سیگنال هم زمان

سلام دوستان
    در یک مدار من چهار فرکانس ورودی دارم که میخواهم مقدار اونها رو محاسبه کنم
    بحثی که هست اینه که این چهار سیگنال همزمان با هم باید اندازه گیری شود و حد اکثر هر 25 میلی ثانیه باید نمونه برداری و اندازه گیری انجام شود.البه رزلوشن خیلی مهم نیست و تا دقت ده هرتز قابل قبوله
    چه سخت افزاری برای این پروژه پیشنهاد میکنید.؟

پاسخ : اندازه گیری فرکانس چهار سیگنال هم زمان

برای حده اعقل رسوندن قطعات و انالوگ و تا حد ممکن ساده و دقیق میتونی اول تغذیه مدار شمارنده رو از رگولاتور بگذرونی تا همیشه ثابت باشه بعد با یه خازن و یه ترانزیستور یه تایمر 1 ثانیه ای بسازی تو این یک ثانیه که خازن داره شارژ میشه(مثلا) مسیر واسه یک ای سی شمارنده مثل 7490 که تا 9 رو میشمره و میتونی با وصل کردن 10 ال ای دی به اون تا فرکانس 10 هرتز رو بشماری ( هر هرتز یه ال ای دی روشن میشه یعنی اگه 5 هرتز باشه 5 ال ای دی روشنه)
    فقط سیگنال ورودیت باید 5 ولت باشه فک کنم اگه صد درصد مربعی هم نباشه سیگنال جواب میده .هر چند مدار واسه مربعی کردن(پالس) هر موجی سادس. واسه بیشتر شدن رنج اندازه گیری هم میتونی پشت سر هم از ای سی 7490 استفاده کنی و به صورت دهگان صدگان مثلا با سه تا آی سی 7490 تا فرکانس 999 رو اندازه بگیری دقتشم بستگی به دقت قطعاتت داره در کل دقت بالایی هم داره نصبت به سادگیش شاید 1 درصد خطا
    موفق باشی
    جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۲:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۰۱.

دیدگاه

سلام
      چون دقت برای شما خیلی مهم نیست پیشنهادم استفاده از یک مدار ساده میکروکنترلری هست. اگر بخواین با A2d کار کنین با دقت میکرو ثانیه می تونین از هر چهار سیگنال نمونه برداری کنین و در دقت میکرو ثانیه (مثلا هر 100 میکرو ثانیه) در مقابل 25 میلی ثانیه تغییرات زیاد نیست (یعنی سیگنال اول رو 25 میلی ثانیه می خونین سیگنال دوم را در 25.1 میلی ثانیه و سیگنال سوم را در 25.2 میلی ثانیه و ... که .1 میلی ثانیه در کاربرد دقت ده هرتزی شما قابل صرف نظر کردن هست)
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1 نمایش پست ها
        سلام
        چون دقت برای شما خیلی مهم نیست پیشنهادم استفاده از یک مدار ساده میکروکنترلری هست. اگر بخواین با A2d کار کنین با دقت میکرو ثانیه می تونین از هر چهار سیگنال نمونه برداری کنین و در دقت میکرو ثانیه (مثلا هر 100 میکرو ثانیه) در مقابل 25 میلی ثانیه تغییرات زیاد نیست (یعنی سیگنال اول رو 25 میلی ثانیه می خونین سیگنال دوم را در 25.1 میلی ثانیه و سیگنال سوم را در 25.2 میلی ثانیه و ... که .1 میلی ثانیه در کاربرد دقت ده هرتزی شما قابل صرف نظر کردن هست)
        ممنونم بابت پاسختون
        اما مگر برای اندازه گیری فرکانس میشود از A2D استفاده کرد؟

دیدگاه

سلام
          بله کاری که در اسکوپهای دیجیتال استفاده می شود استفاده از نمونه برداری هست که در ساده ترین حالت (کاربرد شما) با شناسایی عبور یا صفر شدن سیگنال می شود فرکانس رو تشخیص داد.
          اگر می خواین ساده تر عمل کنین می تونین با قفه های سخت افزاری میکروهای مختلف کار کنین.
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kazem3d نمایش پست ها
            سلام دوستان
            در یک مدار من چهار فرکانس ورودی دارم که میخواهم مقدار اونها رو محاسبه کنم
            بحثی که هست اینه که این چهار سیگنال همزمان با هم باید اندازه گیری شود و حد اکثر هر 25 میلی ثانیه باید نمونه برداری و اندازه گیری انجام شود.البه رزلوشن خیلی مهم نیست و تا دقت ده هرتز قابل قبوله
            چه سخت افزاری برای این پروژه پیشنهاد میکنید.؟
            اطلاعاتی که دادی کافی نیست معلوم نیست حداقل و حد اکثر فرکانس ورودی چقدره؟ زمان نمونه برداری هم دل بخواه نیست بستگی داره به فرکانس ورودی و دقت مورد نیاز اندازه گیری . دقت ده هرتز هم دست شما نیست اونم بستگی به خیلی فاکتورها داره.

دیدگاه

در این پروژه ما چهار عدد حلقه داریم که کف جاده قرار گیررد و هر هلقه به یک نوسان ساز متصل شده است با عبور خودرو از روی حلقه ها اندوکتانس تغییر کرده و به طبع فرکانس هم تغییر میکند می خواهم با اندازه گیری فرکانس تعداد خودرو های عبوری رو مشخص کنم و با توجه به سرعت بالای خوردو ها باید در زمان خیلی کمی این فرکانس اندازه گیری شود (کمتر از 100 میلی ثانیه)
              دقت بالایی احتیاج نیست چون فقط بحث تشخیص عبور خودرو مطرح است
              محدوده فرکانس هم حدود 10کیلو تا 150 کیلو هرتز میباشد
              برای این کار چه پیشمهادی دارید؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در هنگامی که جسمی فلزی درون حلقه قرار میگیرد فرکانس نوسان ساز بالا میرود آیا میشود فرکانس نوسان ساز رو به یک فیلتر بالا گذر داد و وقتی که فرکانس از حدی بالا تر رفت عبور خودرو دیتکت شود و بعد با میکرو تعداد خودرو عبوری رو محاسبه کنیم.این طور دیگر فرکانس را مستقیم اندازه نمیگیریم

دیدگاه

سلام
                از لحاظ مخابراتی و قضیه نمونه برداری فرکانس های ورودی و حداقل فرکانس نمونه برداری شما کافی نیست و شرط نایکویست رو نقض می کند.(طبق توضیحات اولیه و زمان نمونه برداری و فرکانس های مد نظرتون) یکم توضیحاتتون مجهول هست اما در صورتی که بعد از قرار گرفتن جسم تغییرات فرکانس زیاد باشه می تونید با یه فیلتر بالا گذر تغییرات رو آشکار کنین اما تغییرات کم هرتزی با فیلتر جواب نمی دهد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X