ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2016/06/30
    16
    10

Question درایو کردن فن 380 ولتی

سلام دوستان و اساتید محترم.
    من یک فن دارم که روی برچسبش زده 380 ولت.
    یک ترمینال 3 پین داره.
    یک خازن هم خودش داره.
    خواستم بدونم چطور با برق شهر 220 ولت راه اندازیش کنم؟
    عکس فن :

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عکس ترمینال و خازن :

عکس برچسب مشخصات :

2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

پاسخ : درایو کردن فن 380 ولتی

نقل قول نوشته اصلی توسط viiictor

سلام دوستان و اساتید محترم.
    من یک فن دارم که روی برچسبش زده 380 ولت.
    یک ترمینال 3 پین داره.
    یک خازن هم خودش داره.
    خواستم بدونم چطور با برق شهر 220 ولت راه اندازیش کنم؟
    عکس فن :

عکس ترمینال و خازن :

عکس برچسب مشخصات :

با سلام:
    این یک فن 220 ولت 3 فاز می باشد. برای راه اندازی شما احتیاج به یک برق ورودی 3 فاز دارید بدون استفاده ازگراندرا دارید. تنها چیزی که شما باید مشخص کنید این است که این فن هوا را به سمت بیرون بفرستد، یا به سمت داخل هدایت کند.؟ شما سه سیم ورودی ترمینال را به برق 3 فاز وصل کنیدیا باد را بسمت داخل یا بیرون می زند. اگر مطابق نظر شما نبود کافیست فقط جای دو سیم ورودی ترمینال را با هم عوض کنید تا روش دلخواه انجام شود.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)
    2011/09/13
    432
    176

نقل قول نوشته اصلی توسط علي تحيری

با سلام:
    این یک فن 220 ولت 3 فاز می باشد. برای راه اندازی شما احتیاج به یک برق ورودی 3 فاز دارید بدون استفاده ازگراندرا دارید. تنها چیزی که شما باید مشخص کنید این است که این فن هوا را به سمت بیرون بفرستد، یا به سمت داخل هدایت کند.؟ شما سه سیم ورودی ترمینال را به برق 3 فاز وصل کنیدیا باد را بسمت داخل یا بیرون می زند. اگر مطابق نظر شما نبود کافیست فقط جای دو سیم ورودی ترمینال را با هم عوض کنید تا روش دلخواه انجام شود.

سلام آقای تحيری
    فکر نکنم این موتور سه فاز باشه !!! چون خازن برای راه اندازی دارد و برای اینکه سیمهای خازن وصل باشند از ترمینال استفاده شده ....
    اگر من اشتباه میکنم دلیل استفاده از خازن چه میباشد؟؟؟؟
    ویرایش توسط hossein951ann : 2018/03/04 در ساعت 18:49
    2016/06/30
    16
    10

با سلام:

متشکرم بابت پاسخ تون. من سوالم رو واضح پرسیدم قربان. قصد دارم این فن رو با ولتاژ 220 ولت برق شهری (تک فاز) روشن کنم.
    اگر راهی هست ممنون میشم اساتید بزرگوار راهنمایی کنن.
    پیشاپیش متشکرم.

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein951ann

سلام آقای تحریری
    فکر نکنم این موتور سه فاز باشه !!! چون خازن برای راه اندازی دارد و برای اینکه سیمهای خازن وصل باشند از ترمینال استفاده شده ....
    فکر میکنم حق با شما باشه عزیز. این فن از روی یک دستگاه اینورتر جوشکاری 3 فاز باز شده. ولی زمانی که فن رو باز میکردم دقت کردم فقط 2 سیم وارد فن شده بود و یکی از پین های ترمینال بدون استفاده بود.
    اگر هم سه فاز باشه یکی از سیم پیچ ها با خازن اختلاف فاز داده شده که با یک فاز و یک نول راه اندازی بشه. ولی مشکل اینجاست که این فن 380 ولت میخواد برق شهر 220 ولت هست!
    اگر 220 ولت برق شهر با پل دیود یک سو سازی بشه ولتاژ به دست اومده تقریبا 311 ولت میشه. از این طریق نمیشه درایو کرد این فن رو؟

راستی به دو پینی که توی دستگاه برق ورودی داده شده بود من 220 ولت برق شهر دادم فن زوزه میکشید و وقتی با دست بهش کمک کردم روی همون دوری که با دست چرخوندمش شروع به چرخش کرد ولی دور نمیگرفت و سرعتش بالا نمیرفت. خیلی اروم میچرخید.
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

متشکرم بابت پاسخ تون. من سوالم رو واضح پرسیدم قربان. قصد دارم این فن رو با ولتاژ 220 ولت برق شهری (تک فاز) روشن کنم.
    اگر راهی هست ممنون میشم اساتید بزرگوار راهنمایی کنن.
    پیشاپیش متشکرم.
    فکر میکنم حق با شما باشه عزیز. این فن از روی یک دستگاه اینورتر جوشکاری 3 فاز باز شده. ولی زمانی که فن رو باز میکردم دقت کردم فقط 2 سیم وارد فن شده بود و یکی از پین های ترمینال بدون استفاده بود.
    اگر هم سه فاز باشه یکی از سیم پیچ ها با خازن اختلاف فاز داده شده که با یک فاز و یک نول راه اندازی بشه. ولی مشکل اینجاست که این فن 380 ولت میخواد برق شهر 220 ولت هست!
    اگر 220 ولت برق شهر با پل دیود یک سو سازی بشه ولتاژ به دست اومده تقریبا 311 ولت میشه. از این طریق نمیشه درایو کرد این فن رو؟
    راستی به دو پینی که توی دستگاه برق ورودی داده شده بود من 220 ولت برق شهر دادم فن زوزه میکشید و وقتی با دست بهش کمک کردم روی همون دوری که با دست چرخوندمش شروع به چرخش کرد ولی دور نمیگرفت و سرعتش بالا نمیرفت. خیلی اروم میچرخید.
    با سلام:
    کار بر گرامی، احتیاجی نیست شما برق 220 ولت را با پل دیود و خان یکسوکنیدتا به ولتاژ 310برسانید. چون اولا موتور A.C است و با D.C کار نمی کند، ثانیا در ولتاژ های 3 فاز 220 ولت ، اختلاف 2 فاز باهم می شود 380 ولت.
    موتور های 3 فاز را زمانی می توانیم با ولتاژ تک فاز راه اندازی کنیم که موتور یا فن زیر 70 وات باشند باشند ولی راندمان کار کم تر از 60 درصد هم نسبت به راه اندازی با مشابه 3 فاز نمی رسد. در چنین مواری یک خازن بین دو فاز نصب می کنیم و به یک سر برق 220 ولت وصل می کنیم و یک سیم آزاد دیگر را که به سر خازن وصل نیست به سر دیگر برق 220 ولت وصل می کنیم. این مورد در شکل ارسالی شما مشاهده شده است ولی متاسفانه کار نکرد و با دور آرام چرخید و بقول شما با ویزویزکار کرد.
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein951ann

سلام آقای تحریری
    باسلام:
    از این که این موتور دقیقا 3 فاز می باشد شکی در ان نیست. اما وجود خازن بین دوفاز یا سیم دو فاز دیگر، احتمال استفاده یک موتور سه فاز با برق تک فاز 220 ولت را می رساند.
    2016/06/30
    16
    10

با سلام:
    کار بر گرامی، احتیاجی نیست شما برق 220 ولت را با پل دیود و خان یکسوکنیدتا به ولتاژ 310برسانید. چون اولا موتور A.C است و با D.C کار نمی کند، ثانیا در ولتاژ های 3 فاز 220 ولت ، اختلاف 2 فاز باهم می شود 380 ولت.
    موتور های 3 فاز را زمانی می توانیم با ولتاژ تک فاز راه اندازی کنیم که موتور یا فن زیر 70 وات باشند باشند ولی راندمان کار کم تر از 60 درصد هم نسبت به راه اندازی با مشابه 3 فاز نمی رسد. در چنین مواری یک خازن بین دو فاز نصب می کنیم و به یک سر برق 220 ولت وصل می کنیم و یک سیم آزاد دیگر را که به سر خازن وصل نیست به سر دیگر برق 220 ولت وصل می کنیم. این مورد در شکل ارسالی شما مشاهده شده است ولی متاسفانه کار نکرد و با دور آرام چرخید و بقول شما با ویزویزکار کرد.
    خیلی خیلی متشکرم از پاسخ تون قربان. بله ما توی کارخانه دو عدد کمپرسور باد داریم که هر دو موتور سه فاز دارن. یکی نزدیک کنتور اصلی هست که با سه فاز راه اندازی شده و دومی که کوچک تر هستش نزدیک یک پریز معمولی هست و چون نخواستیم سیم کشی اضافه و روکار انجام بدیم موتور رو دقیقا با یک خازن با برق تک فاز راه اندازی کردیم. اون موتور به اون بزرگی (موتور 1.5 اسب) با تک فاز راه اندازی شده و مخزن کمپرسور رو تقریبا با 4 دقیقه کارکرد بیشتر از سه فاز پر میکنه اما این فن کلا انگار نمیخواست بچرخه. چطور میتونم این مورد رو رفع کنم و این فن رو با 220 ولت شهر راه اندازی کنم؟
    2016/06/30
    16
    10

باسلام:
    از این که این موتور دقیقا 3 فاز می باشد شکی در ان نیست. اما وجود خازن بین دوفاز یا سیم دو فاز دیگر، احتمال استفاده یک موتور سه فاز با برق تک فاز 220 ولت را می رساند.
    جناب تحریری طبق گفته خودتون خازن بین دو فاز قرار میگیره و فاز و نول برق شهر به سر آزاد و یک سر خازن. این باعث میشه موتور سه فاز با برق شهری تک فاز 220 ولت راه اندازی بشه و تقریبا بین 60 تا 80 درصد قدرت موتور به کار گرفته میشه. پس چرا موتور های بزرگ روشن میشن با این روش اما این موتور کوچک روشن نشده؟ فن مطمئنم سالمه روی دستگاه جوش که بوده کار میکرده قربان.
    اگر خازن معیوب باشد حتما باید با خازن یک میکروفاراد 630 ولت تعویض بشه یا مثلا با 10 میکرو 630 ولت هم میشه تعویض کنم؟ چون یک میکرو موجود ندارم باید برم بازار ولی 10 میکرو دارم.
    ویرایش توسط viiictor : 2018/03/04 در ساعت 22:27
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

جناب تحریری طبق گفته خودتون خازن بین دو فاز قرار میگیره و فاز و نول برق شهر به سر آزاد و یک سر خازن. این باعث میشه موتور سه فاز با برق شهری تک فاز 220 ولت راه اندازی بشه و تقریبا بین 60 تا 80 درصد قدرت موتور به کار گرفته میشه. پس چرا موتور های بزرگ روشن میشن با این روش اما این موتور کوچک روشن نشده؟ فن مطمئنم سالمه روی دستگاه جوش که بوده کار میکرده قربان.
    اگر خازن معیوب باشد حتما باید با خازن یک میکروفاراد 630 ولت تعویض بشه یا مثلا با 10 میکرو 630 ولت هم میشه تعویض کنم؟ چون یک میکرو موجود ندارم باید برم بازار ولی 10 میکرو دارم.
    باسلام:
    برای اطمینان ازسالم بودن و آسیب نرسیدن به موتور این فن ، خازن را کلا ازترمینال موتور جدا کنید و موتوررا بصورت موقت با برق 3 فاز راه اندازی کنید. در مرحله دوم اهم سیم پیچ هر 3 فاز را در حالت قطع برق اندازه گیری و با نوع سالم مشابه آن مقایسه کنید. آزمایش کنید و سپس گزارش کنید.
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,388

با سلام:
    خازن مورد نیاز برای این موتور 18 میکرو فاراد 380 ولت می باشد. این خازن را بین دو سر سیم فاز ها قرار دهید و یک سیم از سر این خازن را به فاز و سر دیگر سیم را که آزاد است و به جایی وصل نیست به نول برق 200 ولت وصل کنید. اگر همه چیز درستباشد این موتور باید بچرخد. امتحان کنید گزارش کنید. در ضمن نام خانوادگی من تحیری می باشد. نه تحریری
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16