اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد ماسفت

سلام دوستان می خوام کنترلر دمای هویه درست کنم که از یک بخش کنترلر با خروجی pwm و یک بخش قدرت که از یک ماسفت تشکیل میشه الان خروجی میکرو
    یا همون بخش کنترل 3.3 ولته و از ماسفت IRF540N استفاده میکنم که قراره 24 ولت 2 تا 3 امپر رو سوییچ کنه الان من باید
    چکار کنم میشه مستقیم به میکرو وصل کرد ؟ مقاومت و .. رو پایه هاش میخواد ؟ درایور میخواد ؟
    لطفا راهنمایی کنید
    -0-

پاسخ : سوال در مورد ماسفت

نوشته اصلی توسط !M! نمایش پست ها
    سلام دوستان می خوام کنترلر دمای هویه درست کنم که از یک بخش کنترلر با خروجی pwm و یک بخش قدرت که از یک ماسفت تشکیل میشه الان خروجی میکرو
    یا همون بخش کنترل 3.3 ولته و از ماسفت IRF540N استفاده میکنم که قراره 24 ولت 2 تا 3 امپر رو سوییچ کنه الان من باید
    چکار کنم میشه مستقیم به میکرو وصل کرد ؟ مقاومت و .. رو پایه هاش میخواد ؟ درایور میخواد ؟
    لطفا راهنمایی کنید
    سلام،
    کار با ماسفتها خیلی راحته، ولی ما عموما عادت کردیم به کار با ترانزیستور،
    در این باره من چند تا نکته بلدم بهت میگم:
    1 - برای کار با هر سوئیچی باید حتما به حداکثر جریان زمان روشنی، و حداکثر ولتاژ قابل تحمل زمان خاموشی توجه کنی و مطابق نیازت انتخاب کنی!
    2 - اگه قراره در مد خطی (تقویت کننده و تعقیب کننده ولتاژ و جریان) کار کنه باید به حداکثر توان تلفاتی قطعه هم توجه کنی!
    3 - مشخصات مهم دیگه هم زیاد داره مثل مقاومت حالت روشن و فرکانس کاری و غیره که بیشتر توی کارهای دقیق به کار میاد.
    4 - واسه درایو ماسفت 2 تا چیز مهمه:
    الف - تأمین ولتاژ GS
    ب - تأمین جریان شارژ خازن گیت
    دومی هرچه فرکانس روشن و خاموش شدن ماسفت بالاتر بره، جریان شارژ هم بیشتر میشه و اهمیت بیشتری پیدا میکنه، یعنی شما اگه فرکانس پائینی داشته باشی این موضوع اصلا اهمیت پیدا نمیکنه!!!
    ولی اولی همیشه مهم هست، شما برای اینکه ماسفت رو از محدوده خطی خارج کنی و به مد سوئیچ وارد کنی باید حداقل این ولتاژ رو داشته باشی!
    پس اگه بخواهی ماسفت رو مستقیما به میکروت وصل کنی (که عرض شد توی فرکانسهای پائین راحت جواب میده) باید حتما ماسفتی استفاده کنی که ولتاژ GS ش پائین باشه و در محدوده ولتاژ خروجی پایه میکروت باشه من GS حدود 2 ولت هم دیدم و کار کردم، البته فرکانسش هم خیلی پائین نبود!!!
    و یا ولتاژ رو ابتدا با ترانزیستور ببری بالا که تقویت جریان هم هم زمان انجام میشه،
    البته اینها برای راه اندازی کم تر حرفه ای و کم هزینه است،
    راه اصولی استفاده از IC های درایور هست که هر دو منظور تآمین جریان گیت و ولتاژ GS رو به بهترین وجه انجام میدهند.
    ... .
    این رو هم اضافه کنم که این ماسفتی که انتخاب کردی اگرچه کاربرد عمومی است ولی دارای ولتاژ گیت - سورس (Vgs) بالایی است و باید حتما از درایور استفاده کنی!
    جدیدترین ویرایش توسط ubub; ۲۳:۲۱ ۱۳۹۶/۱۲/۱۱.
    ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X