اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه مناسب برای یک پروژه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه مناسب برای یک پروژه

با سلام :

من یه پروژه ساعت دجیتال دیواری دارم که در اون بجای استفاده از سون سگمنت های آماده از لامپهای (3.8 ولتی- 0.3 آمپر ) استفاده کردم که تعدادشون 37 عدد هست و به طور متوسط 95% این تعداد از لامپها همزمان روشن میشن.

حالا اگه لطف کنید و بگید چطور این لامپها رو در مدار مرتبط با میکرو قرار بدم که مشکلی در تغذیه مدار میکرو پیش نیاد و چه نوع منبع تغذیه ای رو پیشنهاد میکنید.

خیلی از همکاریتون ممنون میشم :bye
    خدا نور است و من اشعه ای از او ...

پاسخ : منبع تغذیه مناسب برای یک پروژه

ای بابا تو رو خدا یکی جواب بده، اگه چیزی کم گفتم بگید تا اطلاعات بیشتر در اختیارتون قرار بدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nevada
      با سلام :

من یه پروژه ساعت دجیتال دیواری دارم که در اون بجای استفاده از سون سگمنت های آماده از لامپهای (3.8 ولتی- 0.3 آمپر ) استفاده کردم که تعدادشون 37 عدد هست و به طور متوسط 95% این تعداد از لامپها همزمان روشن میشن.

حالا اگه لطف کنید و بگید چطور این لامپها رو در مدار مرتبط با میکرو قرار بدم که مشکلی در تغذیه مدار میکرو پیش نیاد و چه نوع منبع تغذیه ای رو پیشنهاد میکنید.

خیلی از همکاریتون ممنون میشم :bye
      با سلام
      با این تعداد لامپ کل سیستم شما جریان خیلی بالایی نیاز دارد: ۳۷ * ۰.۳ * ۰.۹۵ = ۱۰.۵ !
      با توجه به جریان حدود ۱۰ آمپری مورد نیاز به نظرم بهترین و ارزان ترین منبع تغذیه پاور کامپیوتر است. به خصوص اگر این لامپآ‌ها با ۳.۳ ولت هم کار کنند که خیلی راحت میآ‌شه و شما میآ‌توانید راحت آنها را به ولتاژ ۳.۳ هم متصل کنید. وگرنه که با یک مقاومت به ولتاژ ۵ ولت متصل کنید. این روش یه مشکل داره که اون هم تلف توان خیلی زیاد بر روی مقاومته حدود ۰.۳ وات!

برای ارتباط با میکرو هم برای هر دیودآ‌نورانی باید از یک ترانزیستور استفاده کنید. فقط باید دقت کنید که ترانزیستور شما ۰.۳ آمپر جریان را تحمل میآ‌کند.
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

دوست عزیز
        37x0.3x0.95 میشه حدود 11 آمپر. برای این جریان یه منبع تغذیه ی سوچینگ لازم داری که تو بازار کم پیدا میشه. ساختش هم واسه شما شاید آسون نباشه اما چندان هم سخت نیست. اگه توی نت دنبال TNY268 بگردید مدارش هست و تو بازار هم گیر میاد. روش دیگه استفاده از ترانس معمولیه که باز هم احتیاج به رگولاتور سویچینگ داره. مثل MC34063
        تغذیه ی میکرو هم می تونه یه 5 ولت مستقل باشه.
        من فعلا فرصت ندارم وگرنه بیشتر کمکت میکردم . توی سایت آقای EBI_smps کارش همین مداراته.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام
          دوست من ، گفته های جناب manian صحیحه.
          برای استفاده در مدار شما ، پاور کامپیوتر اصلح ترین گزینه است. برای سازگاری ولتاژ در بعضی از پاورها
          با تغییر در مدار فیدبک امکان تغییر در ولتاژهای خروجی هست ، فقط دقت کنید که 5 ولت را به 3.8 ولت
          تقلیل بدید و نه 3.3 را به 3.8 ولت افزایش.
          برای راه اندازی لامپها بهتره از ULN2803 استفاده کنید چون هم جریان لامپها رو براحتی تحمل میکنه هم
          مدار چاپی جمع و جورتر میشه.
          افتادگی آموز اگر طالب علمی
          هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنمایی همگی. به قول شما این لامپها جریان خیلی زیادی میکشن ولی یه سئوال واسه من پیش اومده. هون طور که خودتون بهتر میدونید، در این جور پروژه ها در هر لحظه یک سون سگمنت روشن میشه یعنی حداکثر 7 تا از این لامپها.با این حساب در هر لحظه حداکثر 0.3*7 = 2.1 آمپر جریان لازم داره. آیا این درسته که جریان مصرفی رو بر این اساس محاسبه و اعمال کرد.

مشکل من منبع تغذیه کوچیک و جمع و جور هست. پاور کامپیوتر خداییش یکم بزرگه!!

بازهم از راهنماییتون ممنون!!

دیدگاه

با سلام
              دوست من در مورد جا نمیتونم اظهار نظر بکنم چون شما از وضعیتش بهتر خبر دارید ، اما در مورد قیمت به شما اطمینان میدم
              هیچ منبعی رو با این توان و امکانات به این قیمت به هیچ وجه نمیتونید پیدا کنید. از انواع کم توان این پاورها میتونید استفاده
              کنید که قیمتی مابین 8 الی 15 هزار تومان دارند.

دیدگاه

با سلام
                در مورد توان و Seven Segment اگر مطمئن هستید که چه بهتر ، یک سایت معرفی میکنم که هم
                برنامه طراحی برای منابع تغذیه سویچینگ داره هم آی سی هاش تو بازار با قیمت نازل پیدا میشن.
                www.powerint.com
                برای مدار شما خیلی مناسبه.

دیدگاه

خیلی ممنون

آره! اگه یه منبع تغذیه سبک و کوچیک باشه که دو آمپر جریان بده خوبه!! :agree:

دیدگاه

باسلام.شمابرای بدست اوردن حداکثرتوان مصرفی بیشترین عددنمایش داده شده رو نه از نظرارزش بلکه ازتعداد سگمنت های روشن بدست
                    بیاورید.سپس توان مصرفی رو دراون حالت محاسبه کنید.درضمن درنمایش 7سگمنت ها چه ازنوع LED or LCD روشی رو بکار میبرند که هم
                    مصرف پایین بیاد وهم عمر نمایشگر افزایش پیدا کنه.بدین ترتیب که نمایشگرها روبافرکانس ثابتی روشن وخاموش میکنندبطور مثال500HZ
                    که ضریب روشن بودن هم قابل تنظیم باشه.دراین حالت توان مصرفی مابدین صورت خواهد بود:P=V.I.D D=Duty Cycle 0<D<1
                    روش دیگر هم مالتی پلکس زمان میباشد. موفق باشید.
                    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X