اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در کارکرد چندبرابر کننده ولتاژ AC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در کارکرد چندبرابر کننده ولتاژ AC

سلام دوستان
    یه مدار ساده افزاینده ولتاژ متناوب میخوام راه اندازی کنم . ولی به مشکلی برخوردم. امیدوارم بتونید کمکم کنید.
    ولتاژ ورودی 6 ولت هست و دیودها uf4007 و خازنها 10nf 1Kv هستند. ولی وقتی ولتاژ رو روی طبقه های مختلف میگیرم در مرحله اول ولتاژ تا یه حدی بالا میره و ازون به بعد شروع میکنه به پایین اومدن. از هر دیود که در میشه تقریبا 0.2 ولت کم میکنه. میشه راهنمایی کنید؟ لینک ویدئویی که گرفتم اینه> کلیک کنید

پاسخ : مشکل در کارکرد چندبرابر کننده ولتاژ AC

احتمال داره مربوط به اثرات بار باشه چون با افزایش ولتاژ جریان افت شدیدی خواهد کرد. در طبقات اول که اثر بار محسوس نمیشود و در طبقات انتهایی کاملا محسوس می شود. اثر مقاومت درونی ولمتر در هنگام اندازه گیری بررسی شود.
    جدیدترین ویرایش توسط SATURNAM; ۰۴:۱۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yakand نمایش پست ها
      سلام دوستان
      یه مدار ساده افزاینده ولتاژ متناوب میخوام راه اندازی کنم . ولی به مشکلی برخوردم. امیدوارم بتونید کمکم کنید.
      ولتاژ ورودی 6 ولت هست و دیودها uf4007 و خازنها 10nf 1Kv هستند. ولی وقتی ولتاژ رو روی طبقه های مختلف میگیرم در مرحله اول ولتاژ تا یه حدی بالا میره و ازون به بعد شروع میکنه به پایین اومدن. از هر دیود که در میشه تقریبا 0.2 ولت کم میکنه. میشه راهنمایی کنید؟ لینک ویدئویی که گرفتم اینه> کلیک کنید
      خب طبیعیه که ولتاژ متناوب بعد از عبور از پل دیود بیشتر میشه
      بهتر بود شماتیک میزاشتید.بارتون چی قرار دادید؟توان رکتیو که نداره؟
      جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۰۲:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۷.

دیدگاه

شماتیک مدار اینه که گذاشتم. یه پمپ دیودی ساده که ولتاژ ac رو چند برابر میکنه و توی خیلی از مدارات کاربرد وسیعی داره. ببخشید من نقاشی خوبی ندارم

راجع به اون سوال آخرتون بگم اطلاعاتم توی الکترونیک کمه. چیزی ازش نمیدونم.

دیدگاه

مقادیر خازن و دیود ها باید بررسی شود.
          جدیدترین ویرایش توسط SATURNAM; ۲۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹.

دیدگاه

ولتاژ بدست آمده از راه مدار های چند برابر کننده ولتاژ عملاً نامحدود است اما به خاطر ولتاژ تنظیم نشده خروجی و میزان جریان کمی در حد یک دهم محدودیتهای دارند،اما اگر خوب طراحی شده باشند و با ترانسفورمرهای مناسب همراه باشند می توانند ولتاژهایی از صدها ولت تا هزاران ولت را تولید کنند.

جدیدترین ویرایش توسط SATURNAM; ۲۰:۵۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹.

دیدگاه

ترانسی که استفاده کردم 220 به 6 ولت نیم آمپر هست. خازنها 104 و دیود uf4007 و فرکانس برق 50 هرتز هست. حتی وقتی تعداد این خازنها و دیود رو زیادتر کردم و با برق 220 شهر سیستم رو راه انداختم مقدار خروجی بسیار کم بود به حدی که توی تئوری باید حدود 2.5کیلو ولت خروجی میداد ولی در زمان اتصال کوتاه یک جرقه بسیار کوچک میزد که با یک باتری 9 ولتی هم میشد به چنین ولتاژی رسید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز مقدار خازن ها خیلی کمه مخصوصا برای این ولتاژ
                از خازن های ۱۰۰ میکرو استفاده کن حتما جواب میگیری فقط حواست به مثبت منفی خازن ها باشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام دوست عزیز مقدار خازن ها خیلی کمه مخصوصا برای این ولتاژ
                از خازن های ۱۰۰ میکرو استفاده کن حتما جواب میگیری فقط حواست به مثبت منفی خازن ها باشه
                چند برابر کننده به سادگی ساخته میشه هر چقدر جریان بیشتری در خروجی بخوای باید مقداز خازن ها بیشتر باشه

دیدگاه

سلام دوست من. بله اندازه خازن روی جریان دهی اثر داره. ولی من هیچی به خروجی به عنوان مصرف کننده وصل نکردم و فقط با ولتمتر مقدار ولتاژ رو گرفتم. در این حالت جریان دهی نباید روی ولتاژ انتهای خط اثر کنه. درسته؟
                  جدیدترین ویرایش توسط yakand; ۱۲:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰.

دیدگاه

دوستان من بالاخره تونستم این مدار رو درست راه بیاندازم. فقط یه مشکل نه چندان کوچیک، اونم اینه که این مدار فقط دو دقیقه کار کرد. به عبارتی اول که راه انداختم خیلی خوب و قوی تخلیه بار میکرد. ولی یهو ولتاژ افت کرد. به طوری که انتهای خط دیگه از تخلیه بار خبری نیست. حتی در نزدیکترین فاصله. وقتی ولتاژ پایه ها رو اندازه میگیرم اصلا از ولتاژ بالا خبری نیست و ولتاژ تمام پایه ها روی 2 تا 5 ولت نشون میده.

حالا یه سوال دارم. اگه خروجی مدار را برای مدت کوتاهی به هم وصل کنیم (اتصال کوتاه) مشکلی در مدار پیش میاد و قطعه ای میسوزه؟ چون یه بار خیلی کوتاه این اتفاق افتاد. اگه بسوزه دیودها میسوزه؟ راه تشخیص سالم بودن اونها به صورت سوار شده در مدار چیه؟ در ضمن مدار زیر رو ساختم که این مشکل براش پیش اومد. خازنها 104 و دیود UF4007

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X