اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صدای ترانسفورماتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صدای ترانسفورماتور

با سلام
    بنده یه مدار با آی سی 555 ساختم و سیگنال خروجی رو به یه ترانس افزاینده وصل کردم. ترانس را خودم پیچیدم و باید به ازای 12 ولت ورودی حدود 750 ولت خروجی داشته باشه. توی خروجی حدود نیم ولت نشون میده و ترانس صدای ویزویز میده. میخواستم بدونم این نشونه نشتی و خرابی ترانس هست که صدا میده؟

پاسخ : صدای ترانسفورماتور

نوشته اصلی توسط yakand نمایش پست ها
    با سلام
    بنده یه مدار با آی سی 555 ساختم و سیگنال خروجی رو به یه ترانس افزاینده وصل کردم. ترانس را خودم پیچیدم و باید به ازای 12 ولت ورودی حدود 750 ولت خروجی داشته باشه. توی خروجی حدود نیم ولت نشون میده و ترانس صدای ویزویز میده. میخواستم بدونم این نشونه نشتی و خرابی ترانس هست که صدا میده؟
    بهتره شماتیک رو بزاری ،
    فرکانس چنده؟!
    ترانستون چه مشخصاتی از قبیل دور اولیه و ثانویه و اندوکتانس اولیه و..... داره ؟!
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

شماتیک مدار اینه:
      اول عذرخواهی کنم من توی پست قبلی اشتباه نوشتم درستش 75 ولته که اشتباه 750 تایپ شده.
      برق تغذیه رو 12 ولت دادم. به عنوان اون ترانس یک ترانس تبدیل 220 به 6 به صورت برعکس گذاشتم نزدیک به 20 ولت توی خروجی داد که به دردم نمیخورد. مقاومت اولیه 1860 و ثانویه 2 اهم. باز یک ترانس دیگه گذاشتم که خودم پیچیده بودم به نسبت دور 70 به 450 و نسبت اهمی 0.8 به 36 اهم که توی خروجی ولتاژ نیم ولت میده و صدا میده. فرکانس مدار رو نمیدونم ولی فکر نکنم بالاتر از یک کیلو باشه. دفعه بعد یک چوک لامپ کم مصرف برداشتم و حدودبیست دور روی سیم اول پیچیدم . هسته فریت داشت. این بار اول همون ترانس 220 به 6 رو گذاشتم و این هسته فریت رو وصل کردم به خروجی اون. وقتی وصل کردم خیلی صدای شدیدتری نسبت به قبلی میدادو کاملا میلرزید. ولی ولتاژ خروجی هیچ چیز به درد بخوری نبود.

دیدگاه

با سلام
        با سلام:
        اولین آزمایشی را که شما باید انجام دهید تا مطمئن شوید مشکل از ترانس نیست این است که یک برق 12 ولت A.C متناسب با جریان طراحی شده ترانس 12ولت به 750 ولت ( مثلا 12 ولت 2
        امپر یا هر عدد آمپر طراحی شده برای ترانس افزاینده ) به ورودی 12 ولت بدهید و خروجی 750 ولت را بدون مشکل مشاهده کنید. آزمایش کنید و سپس گزارش کنید تا مرحله بعدی را برای رسیدن به عیب مرحله به مرحله عیب یابی کنم.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

شماتیک مدار اینه:
          اول عذرخواهی کنم من توی پست قبلی اشتباه نوشتم درستش 75 ولته که اشتباه 750 تایپ شده.
          برق تغذیه رو 12 ولت دادم. به عنوان اون ترانس یک ترانس تبدیل 220 به 6 به صورت برعکس گذاشتم نزدیک به 20 ولت توی خروجی داد که به دردم نمیخورد. مقاومت اولیه 1860 و ثانویه 2 اهم. باز یک ترانس دیگه گذاشتم که خودم پیچیده بودم به نسبت دور 70 به 450 و نسبت اهمی 0.8 به 36 اهم که توی خروجی ولتاژ نیم ولت میده و صدا میده. فرکانس مدار رو نمیدونم ولی فکر نکنم بالاتر از یک کیلو باشه. دفعه بعد یک چوک لامپ کم مصرف برداشتم و حدودبیست دور روی سیم اول پیچیدم . هسته فریت داشت. این بار اول همون ترانس 220 به 6 رو گذاشتم و این هسته فریت رو وصل کردم به خروجی اون. وقتی وصل کردم خیلی صدای شدیدتری نسبت به قبلی میدادو کاملا میلرزید. ولی ولتاژ خروجی هیچ چیز به درد بخوری نبود.
          خب اولین و بزرگترین اشتباهتون استفاده از ماسفت 9540 که یک ماسفته مثبته و شما اونو مثله یه ماسفت منفی بع کار بردی !
          ماسفت 540 و یا z44 خوبه ،
          دوم اینکه مدار شما در مد فلایبک کار میکنه ، و در مد فلایبک برای جلوگیری از اشباع رفتن هسته باید هسته گپ دار استفاده کنید ،
          تازه اگر همه چی درسته باشه با تغییر باری که به خروجی وصله ولتاژ تغییر میکنه ، چون اصلا فیدبک ندارید و یعنی افتضاح و راندمان کم و در حالت دیگر سوختن ماسفت !
          __________________________________________________ __________________________________________________ _
          یه توصیه برادرانه : شما ون اطلاعاتتون برای این کار کمه بهتر کمی مطالعه داشته باشید ،
          آیسی هایی مثه TL494 برای اینکار ساخته شدن .

این جواب میده ، چون خودم بستم ،
          الکترونیک آنالوگ
          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
          ---------------------BMCELEC@-------------------
          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
          ---------------www.bmc-elec.com--------------
          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

ممنون از شما جناب حسینی. راستش رو بخواهید من این مدار رو برای جایی میخوام که برق نداره. وسط بیابونه. و میخوام یک دستگاه افزایش ولتاژ بسازم که حدود 3 کیلو ولت خروجی داشته باشه با مصرف خیلی کم. چون باید بتونه دائم روشن بمونه و بخاطر پایین آوردن هزینه باطری و سلول خورشیدی و بقیه مسائل میخوام که به مداری با مصرف بهینه برسم. من چند تا کندو دارم که گاهی مورد حمله بیرحمانه مورچه های درشت قرار میگیره. کارکرداین مدار هم برای جلوگیری از ورود مورچه به کندوهاست که باید سیمهای خروجی روی پایه ها کار کنم دقیقا همون حشره کش برقی میشه. که دیگه خیالم از بابت حمله به اونا راحت باشه. شما که اون مدار با آی سی 949 رو ساختید میشه بگید مصرف اون چقدره و اصلا میشه برای ولتاژ بالا مداری بسازم که مقدار مصرف خیلی کمی داشته باشه؟
            البته اینم بگم که این سیستم رو در دو فاز جدا میخوام بسازم. اولیش همینه که با برق 6 یا 12 کار کنه و خروجی 220 تا 250 بده. مرحله بعدی یک چند برابر کننده ولتاژ با دیود و خازن هست که ولتاژ رو به 3کیلو برسونه. دلیل دو تیکه ساختنش هم اینه که وقتی کندوها به خانه برمیگرده باید این سیستم اول جدا بشه و اون مدار دومی به برق شهر وصل بشه تا همون کارایی رو داشته باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X