اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید برق با دورهای کم و زیاد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید برق با دورهای کم و زیاد

دوستان سوالم از شما اینه> ممنون میشم جوابم رو در حد خودم ساده بگید
    اگه ما قصد تولید برق متناوب داشته باشیم و تعداد دورهای خروجی موتور محرک ما کمتر از حد معمول باشه ، ولتاژ ، جریان دهی و فرکانس چه تغیری میکنه؟

اگه قرار باشه برق با فرکانس مثلا 50 هرتز تولید بشه آیا تعداد دور باید روی همون 50 باشه یا نه؟

اینکه در موتورهای برق با جریان کشی از تولید کننده موتور شروع به گاز دادن میکنه یعنی تعداد دور ژنراتور رو بالا میبره. این روی تعداد فرکانس اثر داره؟

پاسخ : تولید برق با دورهای کم و زیاد

فرکانس خروجی برابر است با تعداد چرخش های روتور موتور و اگر فرکانس مهم باشه باید و باید سرعت چرخش روتور بوسیله ای کنترل بشه!
    مثلا توی دیزل ژنراتور این کار رو گاورنر انجام میده و وقتی جریان کشی مون زیاد میشه چون چرخوندن روتور سخت میشه،اگر مقدار سوخت وارده به دیزل همون مقدار قبل باشه،سرعت چرخش روتور و بالطبع فرکانس خروجی کم میشه پس باید مقدار سوخت تزریقی زیاد بشه تا با همون سرعت قبل بچرخه.
    در نیروگاه های برق آبی هم همینطوره و گاورنر مقدار آب وارده به توربین رو کنترل میکنه

اما در جاهایی مثل نیروگاه های بادی چون ما نمیتونیم سرعت باد رو کنترل کنیم روی فرکانس کنترلی نداریم و در نتیجه باید برق تولیدی رو دیسی کنیم و بعد بوسیله اینورتر تبدیلش بکنیم به ای سی با فرکانس دلخواه

توی ژنراتور هم دلیل اینکه با جریان کشی بیشتر همینه....ینی بار زیاد میشه دور موتور میخاد افت کنه بخاطر همین سوخت مصرفی بیشتر میشه و در نتیجه صداش هم بیشتر میشه
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
      فرکانس خروجی برابر است با تعداد چرخش های روتور موتور و اگر فرکانس مهم باشه باید و باید سرعت چرخش روتور بوسیله ای کنترل بشه!
      مثلا توی دیزل ژنراتور این کار رو گاورنر انجام میده و وقتی جریان کشی مون زیاد میشه چون چرخوندن روتور سخت میشه،اگر مقدار سوخت وارده به دیزل همون مقدار قبل باشه،سرعت چرخش روتور و بالطبع فرکانس خروجی کم میشه پس باید مقدار سوخت تزریقی زیاد بشه تا با همون سرعت قبل بچرخه.
      در نیروگاه های برق آبی هم همینطوره و گاورنر مقدار آب وارده به توربین رو کنترل میکنه

اما در جاهایی مثل نیروگاه های بادی چون ما نمیتونیم سرعت باد رو کنترل کنیم روی فرکانس کنترلی نداریم و در نتیجه باید برق تولیدی رو دیسی کنیم و بعد بوسیله اینورتر تبدیلش بکنیم به ای سی با فرکانس دلخواه

توی ژنراتور هم دلیل اینکه با جریان کشی بیشتر همینه....ینی بار زیاد میشه دور موتور میخاد افت کنه بخاطر همین سوخت مصرفی بیشتر میشه و در نتیجه صداش هم بیشتر میشه

درود
      ضمن تشکر این پست مخصوص کسانی است که فکر میکنند با چند آهن ربا میتوانند انرژی رایگان بدست بیاورند!!!
      اگر میدیدند که ژنراتور موقع جریان کشیدن به چه لرزه ای میافتد هرگز دم از free energy نمیزدند......

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها

با تشکر از شما . طبق این چیزی که شما فرمودید من اینطور برداشت کردم که وقتی از ژنراتوری جریان کشیده بشه دور ژنراتور افت میکنه. یعنی با جریان کشی از تولیدکننده روی چرخش اون اثر میگذاره و به عبارتی ژنراتور سعی در ایستادن و مقاومت در برابر چرخش میکنه؟؟

من جایی خوندم اکثر ژنراتورها برای تولید برق 220 باید حداقل 3000 دور در دقیقه بزنند. این درسته؟
        جدیدترین ویرایش توسط yakand; ۱۱:۲۱ ۱۳۹۶/۱۲/۱۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yakand نمایش پست ها
          با تشکر از شما . طبق این چیزی که شما فرمودید من اینطور برداشت کردم که وقتی از ژنراتوری جریان کشیده بشه دور ژنراتور افت میکنه. یعنی با جریان کشی از تولیدکننده روی چرخش اون اثر میگذاره و به عبارتی ژنراتور سعی در ایستادن و مقاومت در برابر چرخش میکنه؟؟

درود
          درست میباشد!!!

من جایی خوندم اکثر ژنراتورها برای تولید برق 220 باید حداقل 3000 دور در دقیقه بزنند. این درسته؟
          فرکانس علاوه بر تعداد دور مولد به نوع سیم پیچی هم ربط دارد جمله بالا به این صورت تصحیح میشود که برای فرکانس 50 هرتز باید ژنراتور 3000 دور در دقیق گردش داشته باشد...

دیدگاه

عجب..... من تا الان فکر میکردم وقتی موتور گاز میده یعنی دور رو زیاد میکنه. ولی الان فهمیدم داره با افت دور مقابله میکنه .......
            پس با این حساب، خیلی نیرو باید روی ژنراتور باشه

سپاسگذارم از جوابهایی که دوستان دادند

دیدگاه

سلام.
              دوست گرامی برای داشتن فرکانس 50 هرتز (50 هرتز یعنی تعداد 50 سیکل در ثانیه که حتما میدونید) پس باید اگر برای یک دقیقه حساب کنیم میشه 50 ضربدر 60 تا در یک دقیقه حساب کنیم (علتش هم این هستش که تعداد دور را بر حسب دقیقه اعلام مکینند .÷س باید حساب و ضرب فوق میبینیم که عدد ما میشه 3000 دور در دقیقه (برای داشتن فرکانس 50 هرتز)
              برای اضافه نمودن ولتاژ زژنراتور باید جریان تحریک را اضافه نمود.
              امیدوارم به دردتون خورده باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X