اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شناسایی چهره در یک تصویر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شناسایی چهره در یک تصویر

سلام،
    من تا حالا پردازش تصویر کار نکردم و برای پروژم face detection میخوام کار کنم

اما نمیدونم که چه زبانی قوی تره؟ (دلفی ، متلب یا vb )

با توجه به این نکته که در صورت استفاده از متلب از دستورات image processing نمی تونم استفاده کنم (باتوجه به نظر استاد پروژه).[/size]

پاسخ : شناسایی چهره در یک تصویر

سلام ................

اینی که شما تا بحال پردازش تصویر کار نکردید و مستقیم میخواید برید سراغ پردازش چهره یک مقدار کارتون رو مشکل میکنه . اما برای راهنمایی که در مورد زبان برنامه نویسی مطرح کردید میتونم بگم که متلب واقعا برای کار شما مناسبه . در مورد محدودیتی هم که فرمودید استادتون برای استفاده از دستورات متلب گذاشتن باید بگم که اصلا مهم نیست! چون کار پردازش در اون سطح خیلی به ندرت با دستورات ساپورت شده ی متلب سروکار داره . موفق باشید .
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

سلام .................

از اونجاییکه فرمودین این پروژه به جهت انجام برای پروژه ی نهایی هست و شما هم مدت کمیه در پردازش تصویر فعالیت میکنین گفتم بهتره یک مقدار در مورد روند پروژتون صحبت کنیم ..

ببینید همون طور که فرمودید پروژه ی شما Face Detection هست به این معنا که یک تصویر باید از مفهوم صورت بودن متمایز بشه . خب اگه صرفا به همین قسمت قضیه نگاه کنیم میتونیم بگیم که مساله ی شما با استفاده از یه Cassifier حل میشه . الان Classifier ای که برای این منظور استفاده میکنن ADA Boost هست . حالا منظورمون از Classifier چیه؟ یه روش تشخیص دهنده و یا باز شناسایی تمایز بین چند مورد . البته Boosting یه Classifier باینریه به این معنا که تنها میتونه روی دسته بندی دو مورد بحث کنه ..

روش کارش هم خیلی جالبه . درواقع رفراندومیه از یک سری Weak Learner Classifier ها که هر کدوم یه Feature Vector خاص رو بررسی میکنن و در نتیجه ی بررسیشون یه خروجی میدن . بعد با توجه به درستی و نادرستی این نتیجه ها به نتایج وزن داده میشه و این مجموعه های دسته بندی کننده ی کوچک و البته زیاد در نهایت مسیر تصمیم گیری الگوریتم Boostig رو مشخص میکنن . یه مثال از این قضیه اینه که شما یه دیتابیس 300 تایی (یا همون دیتابیس استاندارد Face Detector ها ) از صورت ها دارید و میخواین این تصاویر رو از تصاویر معمولی مثل طبیعت یا حیوانات تشخیص بدین . در مرحله ی اول بررسی و پیاده سازی الگوریتمتون (Order 1) ممکنه خیلی جوابتون درست نباشه اما در Order های بالاتر کم کم الگوریتمتون Learn میشه و نتیجه ای منطبق بر خواست شما تحویل میده (تقریبا تصاویر صورت رو به طور کامل جدا میکنه ..) . درسته که Classifier های زیر مجموعه همشون Weak Learner بودن اما در مجموع کار از تطابق نظر کلیه ی اونها و وزن بالا دادن به نتایج درست از یک سو و وزن پایین دادن به نتایج نادرست اونها از سوی دیگه در نهایت ADA Boost رو قادر میکنه که در حکم یه Classifier قدرتمند در مقابل آرگومان های ورودی عمل کنه و این همون چیزیه که ما انتظار داشتیم ..

اما اگه بحث پردازش چهره ی طرح شما به این قسمت ختم نشه و قضیه ی Detection هم توش مطرح باشه که اون وقت بحث چندین حالت میشه . دیتابیس باشه یا نه . اگر هم دیتابیس وجود داشته باشه یک نوع دیتابیس هست یا چند نوع . منظورم چیه؟ ببینید شما اگه دیتابیس هارو ملاحظه کرده باشید متوجه این مورد میشید که همه ی تصاویر از روبرو از افراد گرفته شده . حالا یه دیتابیس دیگه هست که هر چهار تصویرش مربوط به یه نفره در حالت های مختلف . یا چرخیده یا نیم رخ یا نصف صورت پایین یا ... این جا هاست که مساله ی Detection برای شما بسیار مهم و ارزشمند میشه و بر حسب انعطاف قضیه ، راه حل های متنوعی هم باید به کار ببرید ..... موفق باشید ..

دیدگاه

سلام....
        از راهنمایی تون خیلی متشکرم .
        پروژه من به این صورته که یک عکس رو می گیره و چهره ها مشخص می کنه ،در این عکس ممکنه چهره ها تمام رخ ویا نیم رخ باشند ویا قسمت هایی از چهره پشت چهره دیگری ویا شئ دیگری مخفی شده باشه .برای این پروژه فکر نمی کنم احتیاجی به بانک داشته باشه چون قصد ندارم مقایسه ای انجام بدم . من باید این پروژه رو (با توجه به نظر استاد) با دقت بالای 95% انجام بدم.می خواستم بپرسم برای شناسایی چهره آیا روشهای مختلفی وجود داره ؟اگه وجود داره کدوم روش بهتره؟
        و یه سوال دیگه با متلب 6 هم می تونم کار کنم یا بهتره که با متلب7 پیش برم.اگه مرجع مناسبی هم سراغ دارید ممنون می شم راهنمایی کنید.
        متشکرم.

دیدگاه

سلام .................

ببینید مطلبی که فرمودین رو من یک مقدار باز میکنم ، هر جاش مشکل داشت بفرمایید ..

شما میخواین یک تصویر رو دریافت کنید و بعد تشخیص بدید که آیا این صورته یا نه؟ حالا در ضمن مطالبی که فرمودین چندین مورد رو باهم مطرح کردین که من تفکیکشون میکنم .. اولا اشاره کردین که تصاویر دریافتی ممکنه صورت باشه یا هر شئ دیگه ای.. بعد فرمودین که اگر هم تصویر دریافتی صورت باشه ممکنه تمام رخ نباشه .. بعد تاکید کردین که ممکنه تصویر صورتی که دریافت میکنید Mask شده باشه به این معنا که پشت یه جسم پوشونده شده باشه (البته نه همش .. بخشیش که مانع تشخیص نشه..) .. همینا بود دیگه درسته؟

ببینید تفکیک صورت از غیر صورت همونطور که در پست قبلی هم گفتم با استفاده از Classifier امکان پذیره . فقط کافیه Feature Vector های دقیقی برای صورتتون تعریف کنید . مثلا از مواردی که خیلی روش تاکید میکنن اینه که میان و Correlation تصویر رو حساب میکنن و با این کار نواحی خاصی از صورت مثل چشم و ابرو مشخص میشه . اما ایده ی کلی که در تعیین این Feature Vector ها وجود داره اینه که میان از تقارن صورت استفاده میکنن و پردازش رو تنها به یه سمت معطوف میکنن . با این کار حتی اگه نصف تصویر هم مخدوش شده باشه از نیمه ی دیگه ی تصویر میتونن به نوع تصویر پی ببرن . در روش های Image Restoration برای باز یابی تصاویر Distort شده از این روش هم استفاده میکنن (اگه نیمه ی تصویر سالم باشه .. ) . به هر حال .. شما باید از روشی استفاده کنید که در مقابل پردازش Train بشه به این معنا که کاملا دینامیک باشه وخودش رو بتونه با تغییرات هم مسیر کنه که Boosting یه همچین خاصیتی داره ..

اما برای اینکه بتونید تصویرتون رو شناسایی کنید ابتدا باید محدوده ی تصویرتون رو تعیین کنید . یعنی اولین قدم پروژتون باید همین باشه که شما دور تصاویرتون رو به دست بیارید. با این عمل شما به راحتی میتونید هر فاصله ای رو میخواین به دست بیارین مثلا فاصله ی دو چشم از هم یا فاصله ی چشم از ابرو ها یا ... با توجه به اینکه فرمودید استادتون گفتن دقت بالای 95 درصد (میگفتید بگن 100 درصد !! ) باید مراحل رو با استفاده از بهترین و دقیقترین Feature ها انجام بدید ..

در مورد روش های شناسایی چهره هم که سوال فرمودید باید بگم که به روش های خاصی برای این قضیه وجود داره که میتونید از Paper های انجام شده این روش ها رو شناسایی کنید (توی اینترنت زیاده اگه خواستید چندتاشو براتون میذارم .. ) . من خودم با ADA Boost که کار کردم خیلی خوب جواب داده . از دوستانم هم که روی یه پروژه ی مشابهی با این روش کار کرده بودن واقعا جواب خوبی گرفته بودن (البته ایشون بحث تطبیق هم توی پروژشون بود .. ) .
          در مورد سوال آخری هم که پرسیدید به نظر من متلب 7 روداشته باشید خیلی بهتره (هم امکاناتش هم تولباکس هاش و هم نحوه ی کار باهاش ..) . در مورد مرجع هم همونطور که گفتم توی اینترنت مطالب واقعا خوبی وجود داره . البته کتاب گونزالس هم برای آشنایی بیشتر با پردازش تصویر واقعا خوبه . مخصوصا سه فصل آخرش . بهتون پیشنهاد میکنم اگه وقت داشتید حتما این فصل هارو مطالعه کنید ..... موفق باشید ..

دیدگاه

سلام...
            خسته نباشید .
            گفتید روش های مختلفی برای شناسایی چهره در یک تصویر وجود داره ،اگه ممکنه میخواستم بیشتر توضیح بدید در واقع بیشتر می خواستم مزایا ومعایب هر کدوم از این روش ها رو بدونم .
            باز هم از لطفتون ممنونم.

دیدگاه

سلام .........

یه سری مطلب براتون میذارم امیدوارم همون هایی باشه که انتظارشو داشتید ..

http://mplab.ucsd.edu/grants/project...llan2002-1.pdf

http://www.stanford.edu/class/ee368/...368group15.pdf

http://www.biometrics.org/bc2004/Pre...ect_BC2004.pdf

http://courses.csail.mit.edu/6.869/l...slides-6up.pdf

http://courses.cs.tamu.edu/rgutier/c...rveySLIDES.pdf

http://dsp.ucd.ie/~prag/ISSC04-Belfast.ppt

http://www.facedetection.com/facedet...techniques.htm

http://vision.ucsd.edu/kriegman-grp/papers/cviu01.pdf

موفق باشید ..

دیدگاه

سلام آقای حسام الدین

خیلی ممنون از راهنماییتون.

من دقیقا همین پروژه رو میخوام با دلفی بنویسم.

میشه در این زمینه یه خرده راهنمایی کنید.

این مطالبی که برای خانم خسرویان گذاشتید مربوط به اصل کلی پردازش یا متلب؟

http://www.ecapic.ir/image/ECA-090927112544.png

دیدگاه

سلام .............

ببینید این مطالب رئوس اصلی پردازش چهره هست که در سمینار های 2004 و 2005 به صورت تیتروار بیان شدن . بخشی از اون ها هم مربوط به الگوریتم های کلی برای پردازش چهره میشه (روش هاش ..) من با دلفی کار نکردم و در اون زمینه نمیتونم کمکی بکنم .. اما در مورد اصولش فکر کنم در پست های قبل مطالبی رو با خانم خسرویان بررسی کردیم .. باز شما اگه سوالی دارید مطرح بفرمایید تا جایی که اطلاعات دارم کمک میکنم .. موفق باشید ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
                    سلام .............

ببینید این مطالب رئوس اصلی پردازش چهره هست که در سمینار های 2004 و 2005 به صورت تیتروار بیان شدن . بخشی از اون ها هم مربوط به الگوریتم های کلی برای پردازش چهره میشه (روش هاش ..) من با دلفی کار نکردم و در اون زمینه نمیتونم کمکی بکنم .. اما در مورد اصولش فکر کنم در پست های قبل مطالبی رو با خانم خسرویان بررسی کردیم .. باز شما اگه سوالی دارید مطرح بفرمایید تا جایی که اطلاعات دارم کمک میکنم .. موفق باشید ..
                    با سلام

ممنون از راهنماییهاتون :nerd:

دیدگاه

سلام ..............

خانم نیک خواهی شما کدوم قسمت پروژتون رو میخواید با دلفی انجام بدید؟ وبکم هم توی پروژه ی شما مطرحه؟

دیدگاه

سلام

راستشو بخواید من پردازش تصویرو در سطح خیلی پایین (پروژه کلاسی) کار کردم،فقط رو عکس.

حالا میخوام از دوباره تو این زمینه کار کنم.چون میخواستم با دوربین هم کار کنم،تحقیق که کردم دلفی رو از نظر اینکه تو این زمینه از لحاظ

بالاتر بودن سرعت بهم معرفی کردند.به همین خاطر من که مبتدیم و میخوام از صفر شرع کنم ،میخوام با دلفی کار کنم

دیدگاه

سلام ..................

ببینید اگه میخواید تازه شروع کنید به نظر من بهتره با متلب شروع کنید . من اگه خودم با متلب جواب نگرفته بودم بهتون پیشنهاد نمیکردم . یه پروژه ی Face Detection با متلب انجام داده بودیم خیلی هم خوب پیاده سازی شد . تازه جالبتر اینکه از وبکم هم استفاده کرده بودیم .. باز میل خودتونه .. اما هرگز فکر نکنید که متلب سرعتش برای Process پایینه .. اصلا اینطور نیست .. موفق باشید ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
                            سلام ..................

ببینید اگه میخواید تازه شروع کنید به نظر من بهتره با متلب شروع کنید . من اگه خودم با متلب جواب نگرفته بودم بهتون پیشنهاد نمیکردم . یه پروژه ی Face Detection با متلب انجام داده بودیم خیلی هم خوب پیاده سازی شد . تازه جالبتر اینکه از وبکم هم استفاده کرده بودیم .. باز میل خودتونه .. اما هرگز فکر نکنید که متلب سرعتش برای Process پایینه .. اصلا اینطور نیست .. موفق باشید ..
                            سلام

از اینکه اینقدر عالی راهنمایی میکنید واقعا ممنونم.

منم بنا به پیشنهاد شما تصمیم گرفتم با متلب کار کنم.

انشالله حتما مزاحمتون میشم.خیلی لطف کردید

دیدگاه

سلام ................

من داشتم فایل هام رو بررسی میکردم ؛ به این PDF برخوردم که من رو موقعی که میخواستم کار Face Detection رو شروع کنم خیلی کمک کرد .. گفتم خوبه که اینجا بذارم تا دوستان هم بتونن ازش استفاده کنن .. این فایل دید بسیار خوبی برای ادامه ی کار میده که خیلی عالیه .. موفق باشید ..

فایل های پیوست شده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X