اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب و بی دلیلِ یک آمپلیفایر بسیار ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب و بی دلیلِ یک آمپلیفایر بسیار ساده

با سلام محضر دوستان فرهیخته

در روستا آمپ زیر رو بهم دادند بجای صدا، فقط نویز داشت. خازن الکترولیت 220 میکرو 40 ولت پایه ی بالاش جدا شده بود. لحیم نمی گرفت موقتا با پیچوندن سیم دورش وصل کردم و آمپ راه افتاد.

دیدم زنگ زده و قُر شده بود آمدم کار خیر کنم: همه چی رو جدا، جعبه رو رنگ آمیزی، pcb ها رو با اسپری خشک ناهید و الکل صنعتی شسته،یک لایه اسپری پلاستیکم به پشت بردها زدم خلاصه خوشحال اما دستگاه کار نمیکنه و مثل اولش فقط نویز پخش میکنه (فایل صوتی 32 کیلویی زیر: )

پرشین گیگ، ارائه دهنده انواع خدمات هاستینگ و میزبانی فایل و خرید سرور مجازی برای اولین بار در ایران به صورت ابری، با کیفیت عالی و قیمت مناسب

ترانس هم توی یک دقیقه بدجور داغ میکنه و شروع میکنه به دود، ترانزیستور قابلمه ای که توی عکس ضربدر زدم هم حسابی داغ میشه

اون ترانزیستور کوچک BD135-16 توی عکس که فلش زدم بعدا پایه هاش شکست که لحیمش کردم
    گفتم شاید اون خازن الکترولیته هم حین لحیم کردن در اثر داغ شدن عیب کرده باشه، گشتم یک خازن الکترولیت در نزدیک رنج اون پیدا و بجاش گذاشتم افاقه نکرد
    بنظرتون چه کنم دوستان؟
    پیشاپیش ممنونم
    جدیدترین ویرایش توسط مهندس ربانی; ۱۴:۱۹ ۱۳۹۷/۰۱/۰۴.

پاسخ : مشکل عجیب و بی دلیلِ یک آمپلیفایر بسیار ساده

باسلام:
    وقتی که تراس و ترانزیستورهای قابلمه ای با هم بشدت گرم می کنند، شما باید دنبال اتصال کوتاه در مسیر بگردید. خازن های الکترولیت را در بیرون مدار چک کنید. ترانزیستوری را که پایه آن شکسته بود و لحیم کردید، مجددا با اهمتر چک کنید. هم چنین دیود هاییکسو کننده یا پل دیود را.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

یک احتمال دیگر شاید به این دلیل باشد که دستگاه کاملا خشک نشده مدتی درهوای آزاد وجلو آفتاب بگذار تاکاملا دستگاه خشک شود شاید عیب برطرف شود

دیدگاه

درود بر شما
        نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
        باسلام:وقتی که تراس و ترانزیستورهای قابلمه ای با هم بشدت گرم می کنند، شما باید دنبال اتصال کوتاه در مسیر بگردید. خازن های الکترولیت را در بیرون مدار چک کنید. ترانزیستوری را که پایه آن شکسته بود و لحیم کردید، مجددا با اهمتر چک کنید. هم چنین دیود هاییکسو کننده یا پل دیود را.
        پل دیود سالم
        دیود دیگر هم سالم
        خازن هم سالم
        ترانزیستور bd135 هم درتست حالت دیودی مولتی متر سالم. البته وقتی یک پایه اش رو قطع کنم (با کلکتور تست کردم) و دوباره وصل کنم آمپ تا حدودی صدا رو پخش میکنه اما بتدریج (ظرف 10 ثانیه) صدا ضعیف شده و نویز برمیگرده و ترانزیستور قابلمه ای هم داغ میکنه و همون آش و کاسه
        نوشته اصلی توسط mohamad341 نمایش پست ها
        یک احتمال دیگر شاید به این دلیل باشد که دستگاه کاملا خشک نشده مدتی درهوای آزاد وجلو آفتاب بگذار تاکاملا دستگاه خشک شود شاید عیب برطرف شود
        اینهایی که فرمودین رو قبل از بستن دستگاه انجام دادم
        البته آب و رطوبت به مدار نرسیده
        جدیدترین ویرایش توسط مهندس ربانی; ۲۳:۱۴ ۱۳۹۷/۰۱/۰۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس ربانی نمایش پست ها
          درود بر شما

پل دیود سالم
          دیود دیگر هم سالم
          خازن هم سالم
          ترانزیستور bd135 هم درتست حالت دیودی مولتی متر سالم. البته وقتی یک پایه اش رو قطع کنم (با کلکتور تست کردم) و دوباره وصل کنم آمپ تا حدودی صدا رو پخش میکنه اما بتدریج (ظرف 10 ثانیه) صدا ضعیف شده و نویز برمیگرده و ترانزیستور قابلمه ای هم داغ میکنه و همون آش و کاسه

اینهایی که فرمودین رو قبل از بستن دستگاه انجام دادم
          البته آب و رطوبت به مدار نرسیده
          سلام
          ترانزیستور قابلمه ای که داغ میکنه روعوض کن
          بعد اگه رفع نشد روش تست BD135 :
          ابتدا پایه ی منفی منبع تغذیه و منفی کابل ورودی صدا رو به پایه ی E وصل کنید بعد پایه B ترانزیستور رو به یک بلندگوی کوچک و منفی بلندگورو به منبع تغذیه بعد پایه ی C رو مثبت کابل ورودی صدا (منبع تغذیه ترانزیستور BD135 ولتاژش 6 ولت و حداکثر 1.5 آمپر هست)
          باید ترانزیستور صدا رو تقویت کنه اگه نکرد مشکل داره
          تا میتونی خازن های مدارو پر ظرفیت بزار مخصوصا خازن های منبع تغذیه
          از سلامتی پل دیود هم باخبر شو
          ترانس دود میکنه؟؟؟؟ یک جای مدار اتصال کوتاهه که نشانی خراب بودن یکی از ترانزیستور ها یا پل دیود هاست
          بعد از عوض کردن ترانزیستور های مشکل دار ترانس مدار رو عوض کن
          انشاا...که درست میشه
          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ksra نمایش پست ها
            سلام
            ترانزیستور قابلمه ای که داغ میکنه روعوض کن
            بعد اگه رفع نشد روش تست BD135 :
            ابتدا پایه ی منفی منبع تغذیه و منفی کابل ورودی صدا رو به پایه ی E وصل کنید بعد پایه B ترانزیستور رو به یک بلندگوی کوچک و منفی بلندگورو به منبع تغذیه بعد پایه ی C رو مثبت کابل ورودی صدا (منبع تغذیه ترانزیستور BD135 ولتاژش 6 ولت و حداکثر 1.5 آمپر هست)
            باید ترانزیستور صدا رو تقویت کنه اگه نکرد مشکل داره
            تا میتونی خازن های مدارو پر ظرفیت بزار مخصوصا خازن های منبع تغذیه
            از سلامتی پل دیود هم باخبر شو
            ترانس دود میکنه؟؟؟؟ یک جای مدار اتصال کوتاهه که نشانی خراب بودن یکی از ترانزیستور ها یا پل دیود هاست
            بعد از عوض کردن ترانزیستور های مشکل دار ترانس مدار رو عوض کن
            انشاا...که درست میشه
            موفق باشید
            با توجه به اینکه توسط منبع تغذیه ۱۲ ولتی هم که دستگاه را راه انداختم مشکل به همان منوال بود پس فرض پل دیود منتفی می شود
            همان فرض نقش داشتن ترانزیستورهای bd135 بنظرم قویتر است به ویژه که عمر دستگاه زیاد است و آثار پوسیدگی در پایه ی ترانزیستورها مشهود

دیدگاه

با توجه به اینکه توسط منبع تغذیه ۱۲ ولتی هم که دستگاه را راه انداختم مشکل به همان منوال بود پس فرض پل دیود منتفی می شود
              همان فرض نقش داشتن ترانزیستورهای bd135 بنظرم قویتر است به ویژه که عمر دستگاه زیاد است و آثار پوسیدگی در پایه ی ترانزیستورها مشهود
              سلام
              آمپیلی فایرتون درست شد؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ksra نمایش پست ها
                سلام
                آمپیلی فایرتون درست شد؟؟
                هنوز خیر چون ترانزیستورها را هنوز نرفتم شهر تهیه کنم
                ممنون که پیگیر ماجرا بودین

دیدگاه

هنوز خیر چون ترانزیستورها را هنوز نرفتم شهر تهیه کنم
                  ممنون که پیگیر ماجرا بودین
                  برای BD-135 بهتره هیدسینگ بزارید (چون موقع کار خیلی داغ میشه )شاید بخاطر نداشتن هدسینگ سوخته ترانزیستور ها
                  یا اون قابلمه ایه علاعم سوختن قابلمه ای داغ شدن بیش از حد

دیدگاه

BT135 تعویض شد و مشکل هم رفع شد البته این ترانزیستور خیلی کوچکتر از اونه که هیتسینک بخوره
                    چیزی که امروز فهمیدم این بود که فکر کنم دو تا پیچ فلزی که برد رو به بدنه وصل می کرد باعث ایجاد اتصالی در مدار می شد و نویز شدید تولید شده و ترانزیستور قابلمه ای شروع می کرد به داغ شدن و باقی داستان. که احتمالا همین مساله باعث سوختن BT135 هم شده
                    لذا بجای پیچها، کلا برد رو با یک لایه عایق به بدنه متصل کردم و امیدوارم دوباره مشکلی بروز نکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X