اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خرید شارژر مناسب برای باتری لیتیوم یون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خرید شارژر مناسب برای باتری لیتیوم یون

سلام به همه.
    وقتتون به خیر!

به نظر شما شارژر مناسب برای شارژ پک 3 عددی باتری لیتیوم یونی چیست؟ (باتری ها به صورت موازی بسته شدن)
    ظرفیت باتری ها هم حدودا 6500 mAh می شه...
    فروشگاه eca از این مدل داره اما 1 آمپر برای 3 سل مناسب نیست...

توی یه فروشگاه دیگه اینو پیدا کردم. به نظر شما مناسبه؟
    ماژول محافظ شارژ باتری لیتیومی تک سل 3A

اینم لینکش:

می خواستم نظر شما رو در این باره بدونم.
    ارادت داریم!

پاسخ : خرید شارژر مناسب برای باتری لیتیوم یون

متاسفانه در بازار ماژول و حتی چیپ شارژر برای باطری های لیتیومی 2 سل به بالا وجود نداره (حداقل بنده خیلی گشتم اما پیدا نکردم)
    این دومی که گذاشتین شارژر نیست protection هایی مانند over voltage , under voltage , over temp , short circuit هست و برای سل های 18650 استفاده میشه عموما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi_7 نمایش پست ها
      متاسفانه در بازار ماژول و حتی چیپ شارژر برای باطری های لیتیومی 2 سل به بالا وجود نداره (حداقل بنده خیلی گشتم اما پیدا نکردم)
      این دومی که گذاشتین شارژر نیست protection هایی مانند over voltage , under voltage , over temp , short circuit هست و برای سل های 18650 استفاده میشه عموما
      با تشکر از شما.
      خب حالا به نظر شما بهترین کار چیه؟ یعنی به جای موازی بستن باتری ها اونا رو سری ببندیم؟
      آخه بعضی جاها مثل پاور بانک ها، ما نیاز به ولتاژ بالا نداریم بلکه اولویت با ظرفیت بالا می باشد.
      من یه مثال زدم...
      نمی خوام پاور بانک بسازم...
      ارادت داریم!

دیدگاه

درود ، وقتی موازی میبندید یعنی همچنان یک سل دارید ، جریانی که در مشخصات ماژول شارژ ذکر میشه جریان شارژ هست ، و در مورد باطری شارژی هرچه جریان کمتری به باطری برسه زمان بیشتری برای پر شدن باطری نیاز هست ، از طرف دیگه چون موازی بستید ظرفیت باطری بالاتر رفته و بازهم زمان شارژ بالا میره ،
        هردو مورد گزینه خوبی هستند با این تفاوت که ممکنه در مدل یک آمپر ، به دلیل بالارفتن جریان و حرارت و گاها پایین بودن کیفیت قطعه ، ماژول بسوزه

دیدگاه

راستی!
          شما از حرفتون مطمئن هستید؟
          فکر نکنم این ماژول فقط محافظ باشه. شارژ هم باید بکنه....

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
          درود ، وقتی موازی میبندید یعنی همچنان یک سل دارید ، جریانی که در مشخصات ماژول شارژ ذکر میشه جریان شارژ هست ، و در مورد باطری شارژی هرچه جریان کمتری به باطری برسه زمان بیشتری برای پر شدن باطری نیاز هست ، از طرف دیگه چون موازی بستید ظرفیت باطری بالاتر رفته و بازهم زمان شارژ بالا میره ،
          هردو مورد گزینه خوبی هستند با این تفاوت که ممکنه در مدل یک آمپر ، به دلیل بالارفتن جریان و حرارت و گاها پایین بودن کیفیت قطعه ، ماژول بسوزه
          خب آره.
          حرف شما درست.
          اصلا عاقلانه نیست 6000 میلی آمپر ساعتو به اون ماژول کوچیک بست.
          پس مورد دومی مناسب هستش؟؟
          ارادت داریم!

دیدگاه

درود ، دوستمون هم اشاره کردند که ماژول اول شارژر و ماژول دوم محافظ هست .
            با وجود اینکه برای شارژ صحیح یک باتری مخصوصا از نوع لیتیوم به دلیل خطرات احتمالی ، وجود هر دو مدار شارژر و محافظ نیاز هست ، اما با یکی از این دو مدار با رعایت عملکرد مدار دیگه توسط کاربر میشه باطری رو شارژ کرد .
            سرچ که کردم در بازار مدل اول که گذاشتید نوع ۳ چیپ هم هست که ظاهراً مدار محافظ هم به مدار شارژ اضافه شده . اون رو هم ببینید .
            با توجه به ظرفیت باطری ۶۰۰۰ ، جریان ۱ آمپر برای یک سلول هم کم هست چه برسه به ۳ سل . در کل شما مدت بیشتر از استاندارد برای شارژ نیاز دارید .

در کنار این توضیحات مطالعه لینک زیر رو توصیه میکنم که با متد شارژ آشنا بشید .

میتونید فقط مدار محافظ رو تهیه کنید و به ورودی ولتاژ ثابت اعمال کنید , اگر بشه ولتمتر برای اطلاع از پر شدن باطری داشته باشید بد نیست .
            همه این موضوعات برای این هست که شما خارج از ساختار استاندارد میخواید باطری شارژ کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
              درود ، دوستمون هم اشاره کردند که ماژول اول شارژر و ماژول دوم محافظ هست .
              با وجود اینکه برای شارژ صحیح یک باتری مخصوصا از نوع لیتیوم به دلیل خطرات احتمالی ، وجود هر دو مدار شارژر و محافظ نیاز هست ، اما با یکی از این دو مدار با رعایت عملکرد مدار دیگه توسط کاربر میشه باطری رو شارژ کرد .
              سرچ که کردم در بازار مدل اول که گذاشتید نوع ۳ چیپ هم هست که ظاهراً مدار محافظ هم به مدار شارژ اضافه شده . اون رو هم ببینید .
              با توجه به ظرفیت باطری ۶۰۰۰ ، جریان ۱ آمپر برای یک سلول هم کم هست چه برسه به ۳ سل . در کل شما مدت بیشتر از استاندارد برای شارژ نیاز دارید .

در کنار این توضیحات مطالعه لینک زیر رو توصیه میکنم که با متد شارژ آشنا بشید .

میتونید فقط مدار محافظ رو تهیه کنید و به ورودی ولتاژ ثابت اعمال کنید , اگر بشه ولتمتر برای اطلاع از پر شدن باطری داشته باشید بد نیست .
              همه این موضوعات برای این هست که شما خارج از ساختار استاندارد میخواید باطری شارژ کنید
              دست شما درد نکنه...
              فقط یه نکته...
              من منطورم از 6000 mAh جریان کل پک بود نه هر سل!!! (ظرفیت هر سل باتری = 2000 mAh )

اما به هر حال ممنون از راهنماییتان
              ارادت داریم!

دیدگاه

سلام
                بنده زیاد وارد نیستم اما یه نکته بگم :
                شاید شما ظرقیت باتری رو با میزان مجاز شارژر اشتباه گرفته باشین ! ظرفیت کل میگه شما مثلا تا یک ساعت می تونید 6 آمپر از باطری بگیرین ولی هرگز نمی تونید با 6آمپر شارژر کنید با یه درصد خیلی پایین تر باید به باطری شارژ برسونین مثلا فکر کنم مجازش حدود 10درصد ظرفیت باشه یعنی حدود 600 میلی آمپر می تونید بهش بدین .
                البته فکر می کنم ولی مطمئن نیستم . دوستان بیشتر می تونن کمک کنن
                اگر مورد بالا درست باشه اون شارژر می تونه کمِک کنه فقط بحث شارژبالانسر مهم میشه
                جدیدترین ویرایش توسط dostajn; ۲۳:۰۷ ۱۳۹۷/۰۱/۰۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dostajn نمایش پست ها
                  سلام
                  بنده زیاد وارد نیستم اما یه نکته بگم :
                  شاید شما ظرقیت باتری رو با میزان مجاز شارژر اشتباه گرفته باشین ! ظرفیت کل میگه شما مثلا تا یک ساعت می تونید 6 آمپر از باطری بگیرین ولی هرگز نمی تونید با 6آمپر شارژر کنید با یه درصد خیلی پایین تر باید به باطری شارژ برسونین مثلا فکر کنم مجازش حدود 10درصد ظرفیت باشه یعنی حدود 600 میلی آمپر می تونید بهش بدین .
                  البته فکر می کنم ولی مطمئن نیستم . دوستان بیشتر می تونن کمک کنن
                  اگر مورد بالا درست باشه اون شارژر می تونه کمِک کنه فقط بحث شارژبالانسر مهم میشه
                  سلام دوست عزیز
                  با موازی شدن باتری فقط آمپر بالا میرود و ولتاژ ثابت هست . باسری شدن ولتاژ افزایش پیدا میکند و آمپر ثابت است
                  کاملا بانظریه شما در مورد شارژ مخالفم چه آمپر 10 باشه و چه 6 باتری ها به اندازه مورد نیازشون آمپر میکشن
                  اگه 600 میلی آمپر باشه خطرناک میشه قضیه (باتری به علت طولانی شدن مدت برق داغ میشه و این داغ شدن ها ادامه پیدا میکنه و ممکنه باتری منفجر بشه اونم لیتیوم یون!!)
                  همون بین 7 تا 10 آمپر باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ksra نمایش پست ها
                    سلام دوست عزیز
                    با موازی شدن باتری فقط آمپر بالا میرود و ولتاژ ثابت هست . باسری شدن ولتاژ افزایش پیدا میکند و آمپر ثابت است
                    کاملا بانظریه شما در مورد شارژ مخالفم چه آمپر 10 باشه و چه 6 باتری ها به اندازه مورد نیازشون آمپر میکشن
                    اگه 600 میلی آمپر باشه خطرناک میشه قضیه (باتری به علت طولانی شدن مدت برق داغ میشه و این داغ شدن ها ادامه پیدا میکنه و ممکنه باتری منفجر بشه اونم لیتیوم یون!!)
                    سلام
                    دوست عزیز جسارتا گفته شما برای باتری خانواده لیتیوم صحیح نیست. این باتری ها بر حسب ظرفیتی که دارن مقدار اپتیمم جریان شارژ (درباره نحوه و الگوریتم شارژ این نوع باتری ها حتما بهتر از بنده اطلاع دارین) مشخصی دارن که عموما 0.5C باطری مورد نظر هست یعنی یک سل 1000 میلی امپری جریان اپتیمم شارژش 500 میلی امپر باید باشه. البته این قانون نیست با 1000 میلی امپر یعنی 1C هم میشه شارژش کرد و حتی بیشتر (کاری الگوریتم fast charge کمپانی کوالکام داره انجام میده) اما بهینه نیست و عمر سل عموما میاد پایین و قضیه پیچیده میشه که هنر کوالکام همینجاس در این قضیه به زبان ساده.
                    نکته دیگه این که مدارات شارژر و محافظ لیتیوم دقیقا از اضافه ولتاژ سل ها و دمای خارج از استاندارد جلوگیری میکنن و به هیچ عنوان شارژ طولانی با جریان کم موجب گرم شدن و منفجر شدن باتری نمیشه. مواردی مانند اضافه ولتاژ (بیشتر 4.2 ولت) و اضافه دما و اتصال کوتاه همگی توسط مدار محافظ کنترل میشه
                    پس باتری رو با جریان بیشتر یا برابر ظرفیت نامی خودش شارژ نکنید!

دیدگاه

سلام
                      دوست عزیز جسارتا گفته شما برای باتری خانواده لیتیوم صحیح نیست. این باتری ها بر حسب ظرفیتی که دارن مقدار اپتیمم جریان شارژ (درباره نحوه و الگوریتم شارژ این نوع باتری ها حتما بهتر از بنده اطلاع دارین) مشخصی دارن که عموما 0.5C باطری مورد نظر هست یعنی یک سل 1000 میلی امپری جریان اپتیمم شارژش 500 میلی امپر باید باشه. البته این قانون نیست با 1000 میلی امپر یعنی 1C هم میشه شارژش کرد و حتی بیشتر (کاری الگوریتم fast charge کمپانی کوالکام داره انجام میده) اما بهینه نیست و عمر سل عموما میاد پایین و قضیه پیچیده میشه که هنر کوالکام همینجاس در این قضیه به زبان ساده.
                      نکته دیگه این که مدارات شارژر و محافظ لیتیوم دقیقا از اضافه ولتاژ سل ها و دمای خارج از استاندارد جلوگیری میکنن و به هیچ عنوان شارژ طولانی با جریان کم موجب گرم شدن و منفجر شدن باتری نمیشه. مواردی مانند اضافه ولتاژ (بیشتر 4.2 ولت) و اضافه دما و اتصال کوتاه همگی توسط مدار محافظ کنترل میشه
                      پس باتری رو با جریان بیشتر یا برابر ظرفیت نامی خودش شارژ نکنید!
                      سلام
                      در پست اول عکس ماژول شارژر با حداکثر جریان 1 آمپر گذاشته بودم که با تعویض مقاومت روی بردش می شد جریان رو تغییر بدی.
                      اما سوال من اینه که جریان 0.5C به باتری آسیب نمی زنه؟ یکم زیادی به نظر می رسه.
                      خب با ظرفیت پک باتری من:
                      6000mAh ---> 0.5C -----> charge curent= 3A

??????????
                      ارادت داریم!

دیدگاه

ماکزیمم جریان توصیه شده برای شارژ 0.5C هست و مشکلی نداره. کمتر از اون هم متعاقبا مشکلی نداره اما زمان شارژ میره بالاتر اگه مشکلی برای شما نداره. با 0.5C حدود 2 ساعت و خورده ای باطری شارژ میشه و هرچه جریان پایین تر بیاد زمان شارژ شدن بیشتر خواهد شد

دیدگاه

سلام
                          فکر کنم اشتباه دارین میگین:
                          دقیقا اشتباه شما همین جاست باتری اگر می خواست اندازه نیازش جریانش بکشه که این همه درد دردسر شارژر، بالانس و محافظ نداشتیم ... این باتری ها سیری ناپذیریند
                          در ضمن با توجه به گفته خوردتون ساختار پاور بانک چه جوریه؟ یه ماژول 6 نومنی می تونه به عنوان مثال 6 آمپر بده؟
                          ماژول شارژر / دشارژر باتری لیتیومی دارای خروجی 5V 2A USB مناسب برای ساخت پاور بانک

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط ksra نمایش پست ها
                          سلام دوست عزیز
                          برای شما نوشته بودم نمیدونم چرا نقل نشد؟

دیدگاه

منم سوال دارم نمیدونم چه جوری میشه ثبت کرد . من 4 تا ماژول شارژ 3 سل خریدم که وقتی بعد شارژ یا د شارژ مدار رو قطع میکنه دیگه وصل نمیشه با ماژول های دیگه این مشکل رو ندارم فقط این 4 تا که از این سایت خریدم اینطوره بقیه وقتی شارژ کامل میشه مدار رو قطع و برای دشارژ (استفاده کردن ) وصل میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.A.T نمایش پست ها
                              سلام
                              در پست اول عکس ماژول شارژر با حداکثر جریان 1 آمپر گذاشته بودم که با تعویض مقاومت روی بردش می شد جریان رو تغییر بدی.
                              اما سوال من اینه که جریان 0.5C به باتری آسیب نمی زنه؟ یکم زیادی به نظر می رسه.
                              خب با ظرفیت پک باتری من:
                              6000mAh ---> 0.5C -----> charge curent= 3A

??????????
                              شما باید دیتاشیت باطری هایی که خریدید رو چک کنید. اگر جنسشون خوب باشه با 1C یا حتی بیشتر هم میتونید شارژ کنید. اما شارژ کردنشون مشکل هست باید یک مدار Buck Convertor با قابلیت تنظیم جریان بخرید و روی جریان مورد نیاز مثلا 3A و ماکزیمم ولتاژ 4.2 V تنظیم کنید . تا بشه با سرعت شارژش کرد. در حال حاضر من که مدار آماده ای توی بازار ندیدم که توانایی بیش از 2 آمپر داشته باشه که همون ها هم ریگلاتور خطی دارند و سویچینگ نیستند. خیلی داغ میکنند (بورد ها رو میگم) و قابل اعتماد نیستند مگر اینکه سویچینگشون رو پیدا کنید. باطری رو روی اصولش شارژ کنی هیچ مشکلی براش پیش نمیاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X