اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت برق دار بودن سماور برقی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت برق دار بودن سماور برقی

با سلام
    علت برق دار بودن سماور برقی چی هست؟ چرا زمانیکه دست به بدنه سماور میزنیم ما را برق می گیرد؟
    سپاس

پاسخ : علت برق دار بودن سماور برقی

با سلام:
    برق دار بودن بدنه سماور بر دو نوع است.
    1- یک در اثر اتصالی سیم فاز به بدنه، که در این صورت بدنه سماور را به یک لامپ 100 وات 220 ولت با لوله آب وصل کنید و لامپ پر نور روشن می شود.
    2- ایجاد جریان القایی که در اثر کار کرد وسایل گرمایی، و موتور دار گرم شونده ماننده یخچال، فریزر و ... در بدنه دستگاه ایجاد می شود. اگر با ولت متر اندازه گیری کنید ولتاژی حدود 70 ولت الی 130 ولت متناوب اما با جریان کم ایجاد می شود و با دست زدن ایجاد شوک کوچک و لرزش می کند. با بر عکس کردن دوشاخه برق تا حدروی کاهش می یابد اما با وصل یک سیم از بدنه سماور به لوله آب صد درصد این مشکل برطرف می شود.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
      با سلام:
      برق دار بودن بدنه سماور بر دو نوع است.
      1- یک در اثر اتصالی سیم فاز به بدنه، که در این صورت بدنه سماور را به یک لامپ 100 وات 220 ولت با لوله آب وصل کنید و لامپ پر نور روشن می شود.
      2- ایجاد جریان القایی که در اثر کار کرد وسایل گرمایی، و موتور دار گرم شونده ماننده یخچال، فریزر و ... در بدنه دستگاه ایجاد می شود. اگر با ولت متر اندازه گیری کنید ولتاژی حدود 70 ولت الی 130 ولت متناوب اما با جریان کم ایجاد می شود و با دست زدن ایجاد شوک کوچک و لرزش می کند. با بر عکس کردن دوشاخه برق تا حدروی کاهش می یابد اما با وصل یک سیم از بدنه سماور به لوله آب صد درصد این مشکل برطرف می شود.
      ممنون مهندس از راهنمایی تان: در مورد مورد 1 که توضیح دادید : چطور میشه پیشگیری کرد؟
      توی یک سایت دیدم که گفته از این پیچ میتونه باشه!!

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero نمایش پست ها
        ممنون مهندس از راهنمایی تان: در مورد مورد 1 که توضیح دادید : چطور میشه پیشگیری کرد؟
        توی یک سایت دیدم که گفته از این پیچ میتونه باشه!!

سپاس
        یک سیم نمره 4 با بدنه سماور، معمولا کف سماور و سر دیگر سیم با یک گیره سوسماری یا بست به لوله آب. هر وقت سماور اتصالی کرد و برق در بدنه سماور برود فیوز خانه می پرد و خطر برق گرفتگی و خطر جانی صهر درصد می شود.

دیدگاه

المنت سماور در داخل یک لوله که به شکل دایره پیچیده شده قرار گرفته و برای جلوگیری از اتصال ، سیم فنری المنت توسط قطعات استوانه آجری شکل پوشیده شده تا به بدنه لوله متصل نشود . گاها به دلیل مونتاژ بد و یا ضربه این عایق از بین میره و سیم المنت به بدنه متصل میشه که سیم حاوی جریان هست و کل داستان به برق متصل میشه .
          خرابی لاستیک آب بندی کنار پایه های المنت هم مزید بر علت شده و بدنه به المنت متصل میشه ، میتونید موقع خرید المنت به برق بزنید و با فازمتر تست کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
            المنت سماور در داخل یک لوله که به شکل دایره پیچیده شده قرار گرفته و برای جلوگیری از اتصال ، سیم فنری المنت توسط قطعات استوانه آجری شکل پوشیده شده تا به بدنه لوله متصل نشود . گاها به دلیل مونتاژ بد و یا ضربه این عایق از بین میره و سیم المنت به بدنه متصل میشه که سیم حاوی جریان هست و کل داستان به برق متصل میشه .
            خرابی لاستیک آب بندی کنار پایه های المنت هم مزید بر علت شده و بدنه به المنت متصل میشه ، میتونید موقع خرید المنت به برق بزنید و با فازمتر تست کنید
            ممنون دوست عزیز: یعنی با تعویض المنت مشکل حل می شود؟ و این لاستیک آب بندی را میشه تو بازار گیر آورد؟
            یک سیم نمره 4 با بدنه سماور، معمولا کف سماور و سر دیگر سیم با یک گیره سوسماری یا بست به لوله آب. هر وقت سماور اتصالی کرد و برق در بدنه سماور برود فیوز خانه می پرد و خطر برق گرفتگی و خطر جانی صهر درصد می شود.
            ممنونم مهندس:من میخوام مشکل را درمان کنم چون قبلا اینطوری نبود بردیم دستگاه را پیش تعمیر کار بدتر خراب اش کرد و برق دار شد!! این روش وصل کردن سماور به لوله آب همه جا عملی نیست چون همه جا لوله آب وجود ندارد !!! ان وقت چاره چی هست؟
            سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: یعنی با تعویض المنت مشکل حل می شود؟ و این لاستیک آب بندی را میشه تو بازار گیر آورد؟

ممنونم مهندس:من میخوام مشکل را درمان کنم چون قبلا اینطوری نبود بردیم دستگاه را پیش تعمیر کار بدتر خراب اش کرد و برق دار شد!! این روش وصل کردن سماور به لوله آب همه جا عملی نیست چون همه جا لوله آب وجود ندارد !!! ان وقت چاره چی هست؟
              سپاس
              اگر در جایی لوله آب برای اتصال سماور نیافتید، یک سیم از نول برق را به بدنه سماور وصل کنید یا پیچ یا با گیره سوسماری بزرگ وصل کنید.

دیدگاه

سپاس
                ظاهراً دست به آچر هستید ، پیشنهاد میکنم با مولتی متر اتصال بدنه رو چک کنید اول ، ببینید مشکل از کجاست ، میشه برای اطمینان المنت رو باز کنید و اون رو هم تست کنید. با این توضیح که بعد تعمیر اینطور شده شاید حتی یک اتصالی ساده رخ داده ، مشکلات خارج از این موارد و موضوع ارت که جناب تحیری فرمودند خارج نیست ، بقیه دیگه کار شماست

دیدگاه

با سلام:
                  دوست عزیز اول زمانی که سماور به برق وصل است با یک لامپ 220 ولت 100 وات بین بدنه سماور برقی ولوله آب امتحان کنید، اگر لامپ پر نور روشن شد، اتصال بدنه دارد و خطر ناک است. ولی بدون وصل کردن لامپ ولت متر ولتاژ می خواند و کمی لرزش دارد. جریان القایی موجود در بدنه است که با بر عکس کردن دو شاخه لرزش دست کم می شود و با وصل کردن بدنه سماور به لوله آب یا سیم نول صد درصد باید قطع شود آزمایش کنید و سپس گزارش کنید. قبل از اینکه المنت را بخواهید از سماور خارج کنید.

دیدگاه

علت جریان القایی چیست؟؟
                    جواب: علت بودن جریان القایی در بدنه سماور و کیس و...نبودن سیم ارت هست
                    در روش جناب تحیری لامپ 100 وات اگه پر نور روشن شد بسیار خطرناک است و خطر برق گرفتگی وجود دارد برای رفع این مشکل باید:
                    المنت از داخل کاملا عایق شود

دیدگاه

ممنون دوستان: سماور تازه به دستم رسید: الان برای تست گرفتن ولتاژ در سماور باید چکار کنم؟ یعنی مولتی متر را روی رنج ac بزارم بعد پراب قرمز را به بدنه سماور و پراب مشکی را به لوله وصل کنم؟ به جای لوله ایا میشه از جسم اهنی استفاده کرد مثل بدنه پاور کامپیوتر که به برق وصل نیست ؟
                      در مورد لامپ 100 وات هم ایا همینطوری است؟ یک سیم به بدنه و یک سیم به لوله و.. ؟
                      المنت از داخل کاملا عایق شود
                      روش اش چطوری است مهندس؟
                      سپاس

دیدگاه

ممنون دوستان: سماور تازه به دستم رسید: الان برای تست گرفتن ولتاژ در سماور باید چکار کنم؟ یعنی مولتی متر را روی رنج ac بزارم بعد پراب قرمز را به بدنه سماور و پراب مشکی را به لوله وصل کنم؟ به جای لوله ایا میشه از جسم اهنی استفاده کرد مثل بدنه پاور کامپیوتر که به برق وصل نیست ؟

روش اش چطوری است مهندس؟
                        سپاس
                        سلام دوست عزیز لامپ 100وات بصورت سری بسته میشود برای تست المنت وترموستات ولامپ سماوروتست برق دار بودندکه لامپ پر نورباشدیعنی دارای اتصال
                        بدنه است امادر
                        تست المنت وترموستات ولامپ سماور اگه لامپ روشن شود یعنی هیچ مشکلی ندارد وسالم است
                        منظوراستاد مهندس تحیرییک سیم به لوله برای ارت کرد سماور است که به قسمت فلزی سماور یک سیم میبیند وبه ارت خونه وصل میکندودرآخر پیچ که به بدنه وسماوربسته میشود عایق کنید میتوانیداز وارنیش استفاده کنید
                        جدیدترین ویرایش توسط SORONA99; ۲۱:۱۳ ۱۳۹۷/۰۱/۱۰.

دیدگاه

روش اش چطوری است مهندس؟
                          سپاس
                          باسلام:
                          از سرپیچ یک لامپ معمولی که دو رشته سیم بطول حدود نیم متر خارج شده یک لامپ 100 وات وصل کنید. در زمانی که سماور شما روشن است و داخل سماور آب است ( چون آزمایش بدون آب سماور امکان سوختن المنت را دارد). یک رشته از دو سیم سرپیچ را به بدنه سماور و رشته دیگر سیم را به لوله آب وصل کنید اگر لامپ 100 وات پر نور روشن شود سماور دارایاتصالی است و خطر برق گرفتگی دارد. ولی اگر لامپ اصلا روشن نشد سماور اتصال بدنه ندارد. ولی اگر شما با ولت متر a.c از بدنه سماور با لوله آب ولتاژ خواندید، آن ولتاژالقایی است که گاهی اوقات سبب لرزش دست می شود. در چنین حالتی یک سیم از بدنه سماور به لوله آب یا سیم نول برق شهر وصل کنید مشکل صد درصد حل می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                            باسلام:
                            از سرپیچ یک لامپ معمولی که دو رشته سیم بطول حدود نیم متر خارج شده یک لامپ 100 وات وصل کنید. در زمانی که سماور شما روشن است و داخل سماور آب است ( چون آزمایش بدون آب سماور امکان سوختن المنت را دارد). یک رشته از دو سیم سرپیچ را به بدنه سماور و رشته دیگر سیم را به لوله آب وصل کنید اگر لامپ 100 وات پر نور روشن شود سماور دارایاتصالی است و خطر برق گرفتگی دارد. ولی اگر لامپ اصلا روشن نشد سماور اتصال بدنه ندارد. ولی اگر شما با ولت متر a.c از بدنه سماور با لوله آب ولتاژ خواندید، آن ولتاژالقایی است که گاهی اوقات سبب لرزش دست می شود. در چنین حالتی یک سیم از بدنه سماور به لوله آب یا سیم نول برق شهر وصل کنید مشکل صد درصد حل می شود.
                            سلام مهندس بخشید یک سوال این عملکردشبیه فازمترنیست وحتما باید رشته دیگر سیم را به لوله آب وصل کنیم به زمین نمیشه باتشکر ازشما استاد گرامی

دیدگاه

ممنون دوستان:
                              سلام دوست عزیز لامپ 100وات بصورت سری بسته میشود برای تست المنت وترموستات ولامپ سماوروتست برق دار بودندکه لامپ پر نورباشدیعنی دارای اتصال بدنه است
                              من عاقبت متوجه نشدم چطور باید با لامپ 100 وات تست کرد؟ الان توی این عکس که کشیدم ایا لامپ درست متصل شده است؟ سری وصل کردم یا موازی؟

تست المنت وترموستات ولامپ سماور اگه لامپ روشن شود یعنی هیچ مشکلی ندارد وسالم است

ببینید ترموستات و المنت و لامپ سالم هستند و سماور درست کار می کند ! ولی مشکل این هست که اگر دست ادم خیس باشه یا حتی خشک ادم را یک برق خفیف میگیره !! که گمان کنم همان برق القایی که می گید باشد !! من این مشکل را میخوام برطرف کنم !! چند تا عکس هم بزودی از اجزای سماور برای شما قرار می دهم .
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X