ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 38
    2008/06/04
    39
    0

طراحی اسیلاتور 13.56MHz

سلام من واسه پروژم نیاز به یه اسیلاتور 13.56 MHz دارم.با سینتی سایزر چطور می تونم این کارو انجام بدم؟اگه IC خاصی رو سراغ دارید بهم معرفی کنین لطفاً.دامنه خروجیش هر چی بیشتر باشه بهتره من در حدود 4 ولت p-p دارم.
    2008/04/28
    تهران
    651
    3

.

سلام

شما براي بدست آوردن اين فركانس بايد از سينتي سايزر هايي با استپ يك كيلوهرتز استفاده كني كه معمولا گران قيمت هستند .
    همچنين ساخت اسيلاتور در اين فركانس پايين مشكل است .چون بايد از بوبين و فريت استفاده كني كه معمولا در بازار نميتواني پيدا كني .
    چند راه وجود دارد :
    1) ساخت يك VCO با فركانس 135.6 مگاهرتز با سينتي سايزر و تقسيم بر 10 كردن اين فركانس .از مزاياي اين كار اين است كه نياز به
    بوبين و فريت براي اسيلاتور نداري و ميتوني با يك سلف هسته هوا AIR COIL اين VCO را بسازي .
    2) استفاده از DDS كه نوعي سينتي سايزر است و قادر است استپ هاي بسيار كم را هم بسازد . ولي قطعات DDS بسيار گرانقيمت هستند
    و براي كارهاي ساده ارزش خريدن ندارند . با اين حال ميتوني به اين تاپيك مراجعه كني و اطلاعاتي از مدارات با DDS بدست بياوري .
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=21223.0
    -
    لطفا شما بيشتر راجع به اسيلاتور خودتون توضيح دهيد . اينكه با چه پهناي باندي اين اسيلاتور را ميخواهيد و ديگر اينكه آيا خروجي آن بايد
    سينوسي باشد يا ميتواند مربعي هم باشد . منتظر پاسخ شما هستيم .
    2008/06/04
    39
    0

پاسخ : طراحی اسیلاتور 13.56MHz

سلام
    ممنون از كمكتون .راستش اين اسيلاتور رو براي پروژه ي RFID ميخوام.من با گيتهاي اشميت تريگر امتحان كردم اما نتونستم تو اون فركانس جواب بگيرم.البته تو شبيه سازي جواب نگرفتم .امكان داره تو عمل جواب بده؟ پهناي باندي كه من ميخوام در حدود 1KHz هستش(شايد هم كم باشه اين پهناي باند). جايي خونده بودم كه يك inverter حداكثر تا 22ns تاخير انتشار داره و ميشه با سري كردن 4 تاش و استفاده از كريستال به فركانس مورد نظر برسيم.شما صحتشو تاييد مي كنيد؟اگه درسته چطور ميتونم تهيش كنم؟
    2008/04/28
    تهران
    651
    3

.

سلام

شما براي تهيه اين پهناي باند در فركاني 13.56 مگاهرتز حتما بايد از كريستال استفاده كنيد . اين كريستال تا مدتي پيش توي بازار
    فراوون بود چون تمام مدارات فرستنده ASK كه با آي سي TDA5100 كار ميكنند از اين كريستال استفاده ميكنند و مصرفش زياده .
    -
    اگه قرار بود بشه اين كار رو با مدارات لاجيك كرد ديگه نوسان سازي ساخته نميشد . ولي در مورد ساخت با سينتي سايزر امكانش هست .
    شما ميتوانيد توسط يك آي سي TSA6057 فركانس 135.60 مگاهرتز رو بسازي و توسط يك مقسم فركانس آنرا به 10 تقسيم كني .
    يعني اگه شما با پهناي باند 10 كيلوهرتز در فركانس 135.60 اين اسيلاتور را بسازي بعداز تقسيم پهناي باندت همون 1 كيلوهرتز ميشه .
    -
    مدار كوچك نميشود ولي اون فركانسي كه ميخواهي بدست ميايد . اگر با كليت قضيه موافقي من شماتيك سينتي سايزر و ميكروكنترلر و
    مقسم ولتاژ رو ضميمه كنم . ضمنا فركانس نهايي سينوسي ميشود شما مشكلي با اين قضيه نداريد .سئوالي بود كه پرسيدم و جواب نداديد!
    براي مقسم فركانس ميتوان از MC12080 استفاده كرد كه نميدونم در حال حاضر در بازار موجود هست يا نه ! با اين حال شما اگه توانستيد اين قطعات
    رو پيدا كنيد امكان ساخت آن 100% است .
    2008/06/04
    39
    0

سلام
    کریستال رو دارم.یعنی با گیتهای اشمیت تریگر (TTL یا CMOS) شدنی نیست؟ من خیلی مدار از این نوع اسیلاتورها دیدم.اگه من بخوام کلاً با سینتی سایزر پیاده سازی کنم چقدر باید هزینه کنم؟اگه مدارش رو هم بفرستید ممنون میشم.در مورد سینوسی بودنش هم مشکلی نیست.ولی تنها مسئله ای که وجود داره همین حجم بزرگشه.من در این مورد تا حدوده زیادی محدودیت دارم.
    با تشکر
    m.f
    2008/04/28
    تهران
    651
    3

.

سلام

بابا من فكر كردم كريستال نداري . پس مشكل شما فقط بدست آوردن يك شكل موج با دامنه 4 يا 5 ولتي از اين كريستال هست ؟
    اگه اينطوره ميتوني از اين مدار ترانزيستوري براي تقويت ولتاژ كريستال استفاده كني .
    كريستالها در حالت عادي تواني در حدود 100 ميكرو وات دارند كه نميتوان از آنها در مدارات استفاده كرد مگر با تقويت ولتاژ .
    مدار ضميمه شده يك اسيلاتور Colppits است ميتواني براي تقويت ولتاژ استفاده كني .و توسط تريمر مربوطه هم ميتوني فركانس رو
    دقيق تنظيم كني.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست clip.gif   clip.gif   clip.gif  
    2006/08/19
    شیراز
    195
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط امير عباس عزيزي

سلام

بابا من فكر كردم كريستال نداري . پس مشكل شما فقط بدست آوردن يك شكل موج با دامنه 4 يا 5 ولتي از اين كريستال هست ؟
    اگه اينطوره ميتوني از اين مدار ترانزيستوري براي تقويت ولتاژ كريستال استفاده كني .
    كريستالها در حالت عادي تواني در حدود 100 ميكرو وات دارند كه نميتوان از آنها در مدارات استفاده كرد مگر با تقويت ولتاژ .
    مدار ضميمه شده يك اسيلاتور Colppits است ميتواني براي تقويت ولتاژ استفاده كني .و توسط تريمر مربوطه هم ميتوني فركانس رو
    دقيق تنظيم كني.

موفق باشيد .
    سلام

خوبید آقای عزیزی؟؟؟

شما کتابی رو سراغ دارید که طراحی اسلاتور های کولپیتس و غیره رو روون توضیح داده باشه؟؟؟؟

می خوام قابل فهم باشه و نقش کریستال ها رو تو این اسیلاتور ها کاملا توضیح داده باشه.

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
    majid_valentin بی پرواست.جسورانه می پرسد.رودروایسی ندارد.هر چه دلش خواست می گوید!!
    اهل مراعات نیست.
    معنی ساخت و پاخت را نمیداند.
    بزرگ و کوچک را نمیشناسد ..
    بی باکی را یواشکی آموخته. در تاریکی می نشیند و روشنایی را می پاید.
    پر انرژی و با نشاط است واز سانسور و فیلترینگ غمین است نیش دارند اما آزار ندارد!!!!
    2008/04/28
    تهران
    651
    3

.

سلام

نه من كتابي نميشناسم . مگه كار با يك اسيلاتور نياز به كتاب داره ؟؟؟!!!
    اين اسيلاتورها يه فرمول ساده دارند كه با قرار دادن مقادير در اين فرمولها به راحتي ميتوني يك اسيلاتور بسازي .
    حتما فرمول اون رو در تاپيك فرمول هاي مخابراتي ديديد . فقط نياز به تمرين و كار عملي داره . بعد از ساخت چند تا
    اسيلاتور مطمئنا ديگه به اون فرمول ها نگاه هم نميكنيد و چشم بسته انجام ميدهيد .
    2008/06/04
    39
    0

سلام
    راستش من تونستم به چيزي كه مي خوام با 4093 برسم.البته هنوز به صورت عملي نبستمش اما فكر ميكنم جواب بده.خروجيم يه پالس تقريباً صاف با خروجيه 5 ولت شد.بعدم با يه RF AMP تقويتش كردم تا حدود 30 ولت تقويت شد.كاش ميشد نتايج شبيه سازي رو واسه استفاده دوستان بزارم.
    اون دوستي هم كه كتاب واسه كريستال ميخواد ميتونن يه چيزاي كلي تو كتاب مدار مخابراتي 'راب' پيدا كنن.
    2007/07/07
    اصفهان
    40
    0

سلام دوست عزیز، اگه می خوای موج مربعی با فرکانس 13.56 مگاهرتز درست کنی، می تونی با گیت این کارو بکنی. البته باید از گیتی استفاده بکنی که در فرکانس بالا جواب بده، مثلا از 74HC132(nand) که برای کاربردهای فرکانس بالا و جریان پایین استفاده می شه. این IC الان در بازار موجود است و قیمتی حدود 300 تومان دارد.
    با استفاده از شماتیک زیر می تونی فرکانس 13.56 رو به صورت مربعی و با دامنه 0 تا 5 ولت دقیق به دست بیاری. :job:

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 38