اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حفظت ازرله ها (کنتاکت ها نجسبند)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حفظت ازرله ها (کنتاکت ها نجسبند)

با سلام
    بنده درمدارهایی که طراحی می کنم. برای حفاظت از رله ها هنگام سویچ برق شهر در جریان های 5 آمپر مدار اسنابر رو گذاشتم. تا جرقه حاصل ازکنتاکت تیغه هارو بگیره .برای این منظور یه خازن 400ولت پلی استر 10تا 100نانو فاراد و با یه مقاومت 10 اهم سری کردم .
    و بین دو دوکنتاکت رله موازی می کنم.این کار تا حدودی نویز حاثل از جرقه رو به دام میندازه.و در مقاومت مصرف می کنه.البته راهایی دیگه ای هم هست مثل وریستوروالا نمیدونم با وریستور چجوری این کارو می کنن.من تجربه نداشتم.
    درخواستم اینه وستان بیان در اینجا به این بحث بصورت تخصصی بپردازندوکه برای اینکه رله ها اسیب نبینند چیکار باید کرد.مخصوصا در زمان حال که معلوم نیست جنس رله ها از چی هست و چندمین رده کیفیتی رو وارد بازار ایران می کنن.
    بنده خیلی وقتها با مشکل چسبیدن رله ها مواجه شدم.
    البته خود رله هم باعث نویز در مدار میشه که یک دیود هرزگرد با بوبین رله موازی کرده و در بایاس معکوس قرار میدهیم.
    جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۷:۵۶ ۱۳۹۷/۰۱/۲۰.
    eshop-hodhod.ir

پاسخ : حفظت ازرله ها (کنتاکت ها نجسبند)

با سلام چرا شما از رله های حالت جامد استفاده نمی کنید که دیگر در انها کنتاکت وجود ندارد
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
      با سلام
      بنده درمدارهایی که طراحی می کنم. برای حفاظت از رله ها هنگام سویچ برق شهر در جریان های 5 آمپر مدار اسنابر رو گذاشتم. تا جرقه حاصل ازکنتاکت تیغه هارو بگیره .برای این منظور یه خازن 400ولت پلی استر 10تا 100نانو فاراد و با یه مقاومت 10 اهم سری کردم .
      و بین دو دوکنتاکت رله موازی می کنم.این کار تا حدودی نویز حاثل از جرقه رو به دام میندازه.و در مقاومت مصرف می کنه.البته راهایی دیگه ای هم هست مثل وریستوروالا نمیدونم با وریستور چجوری این کارو می کنن.من تجربه نداشتم.
      درخواستم اینه وستان بیان در اینجا به این بحث بصورت تخصصی بپردازندوکه برای اینکه رله ها اسیب نبینند چیکار باید کرد.مخصوصا در زمان حال که معلوم نیست جنس رله ها از چی هست و چندمین رده کیفیتی رو وارد بازار ایران می کنن.
      البته خود رله هم باعث نویز در مدار میشه که یک دیود هرزگرد با بوبین رله موازی کرده و در بایاس معکوس قرار میدهیم.
      با سلام:
      راه های جلو گیری از جرقه ، خازن ( ماننده پلاتین دلکو خودرو های کاربوراتوری که به غلط به آن فیوز دلکو می گویند). سری بستن یک خازن با مقاومت و موازی بستن این دو قطعه به دو سر پلاتین کنتاکت های رله در در الکترونیک پیشرفته به این قطعه RC NETWORK می گویند. که شما به ان اشاره کردید. وریستور مقاومت تابع ولتاژ است. اگر یک وریستور 100 ولتی داشته باشیم و به مدار ورودی برق یک دستگاه که نمی خواهیم دراثر اشتباه ولتاژی بیش از 100 ولت به آن برسد، در اثر ولتاژ بالاتر وریستور عمل کرده و کاهش مقاومت و سپس بعلت عبور جریان زیاد، باعث سوختن فیوز می شود.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام
        سلام ،
        اسنابر یک راهه ،
        ببینید برای سوییچ کردن چند راه وجود داره ، سویچینگ ولتاژ صفر و سوییچنگ جریان صفر ،ZVS و ZCS
        هر کدوم مشکلات خودشون رو دارن ، اسنابر RC به محض قطع شدن رله جریان رو از خودش عبور میده و جریان هنگام قطع شدن در رله نزدیک به صفره(هرچی مقاومت بیشتر باشه برای رله در این حالت بدتره) ،اما هنگام وصل شدن رله علاوه بر جریان بار ، جریان خازن اسنابر هم از رله عبور خواهد کرد (که در این مورد هرچی مقاومت بیشتر باشه بهتره)
        پس در انتخاب مقاومت و خازن باید مقدار بهینه ای رو نسبت به فرکانس و جریان انتخاب کرد ،
        در رله شاهد جرقه هستیم و در سوییچ های جامد شاهد تلفات ،
        یکی از زیباترین راهکار ها استفاده از رله هیبریدی هست ، بدین صورت که شما یک ترایاک رو با کنتاکت های رله موازی میکنید ، در لحظه اول ترایاک وصل میشه ، بعد رله ، (سوییچنیگ ولتاژ صفر)
        هنگام خاموش شدن اول رله و بعد ترایاک ،(سوییچینگ جریان صفر)
        اما اگه در مدارتون چنتا رله دارید و نمیخواهید مدارتو زیاد شلوغ بشه باید تغذیه رله هارو مشترک بگیرید و ترایاک رو ایندفعه سری کنی و مابقی داستان ،(این مورد رو در یک برد کنترل دور فن 4 دور هود دیدم)
        __________________________________________________ _________________
        موفق باشید
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

با سلام
          سلام
          یه مشکلی که مدار اسنابر داره این هست که واسه لامپ کم مصرف و پنل led و... نمیشه استفاده کرد و به دلیل عبور جریان از اسنابر لامپ دائم چشمک میزنه
          من یه بار به این مشکل بر خوردم و با گذاشتن رله omron و بدون مدار حفاظتی مشکلم حل شد ، البته قیمت رله omron خیلی بیشتر از رله های معمولی هست
          به نظرم اگه واسه سوئیچ 220 ولت میخوایی یه vdr با شماره 391k با تیغه رله موازی کن و تست کن ببین بازم میچسبه

دیدگاه

با سلام
            شما میتونید با مدارات تشخیص ولتاژ صفر برق ac رله رو زمانی تحریک کنید که هنگامی که اختلاف ولتاژ لحظه ای برق شهر به کمترین مقدار خودش رسیده ( محدوده ی صفر ولت ) کنتاکت رله وصل بشه
            این میتونه بهترین کار باشه که دیگه مدارات محافظ ( اسنابر و . . . ) اصلا لازم نیست

نظرتون چیه ؟
            آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
              شما میتونید با مدارات تشخیص ولتاژ صفر برق ac رله رو زمانی تحریک کنید که هنگامی که اختلاف ولتاژ لحظه ای برق شهر به کمترین مقدار خودش رسیده ( محدوده ی صفر ولت ) کنتاکت رله وصل بشه
              این میتونه بهترین کار باشه که دیگه مدارات محافظ ( اسنابر و . . . ) اصلا لازم نیست

نظرتون چیه ؟
              سلام ،
              آیا رله به اون اندازه سرعت پاسخگویی داره؟!!
              یعنی تاخیر در وصل شدن کناکت های رله هیچ تاثیری نداره؟!!
              به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
              الکترونیک قدرت
              الکترونیک آنالوگ
              طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
              ---------------------BMCELEC@-------------------
              ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
              ---------------www.bmc-elec.com--------------
              ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام به شما

دقت کنید
                بنده نگفتم تاخیر اتصال کنتاکت ها رو میشه نادیده گرفت
                عرض کردم زمانی فرمان روشن شدن رو به بوبین رله بدیم که تقریبا اتصال کنتاکت های رله در محدوده ی ولتاژ های خیلی ( محدوده ی صفر ولت ) کم صورت بگیره
                در این صورت محدوده ی تاخیر اتصال بوبین ها رو باید در نظر گرفت .

دیدگاه

به نظر شما این طرح شدنی هست
                  یعنی میزان تاخیر یه مقدار مشخصه یا تغییراتش زیاده

دیدگاه

سلام.
                    دوستان این قضه برای بنده نیز مسئله ساز هست.و دنبال راهکار عملی با کمترین هزینه ممکن هستم اگر دوستان محبت کرده کمک کنند
                    اسنابر هرچند خوبه ولی مشکل اسنابر اینه که دستگاهی که با رله قراره کنترل بشه باید حداقل محدوده وات مصرفی اش معلوم باشه و نمیشه برای هر توانی از یک مدل اسنابر استفاده کرد.
                    دوست عزیزی هم که فرمودند از مدارگذر از صفر جهت کنترل رله استفاده کرد( اگر درست متوجه شده باشم) این کار عملی هست ولی بدلیل اینکه رابطه مستقیمی با فرکانس برق شهری داره و این فرکانس همیشه ثابت مطلق نیست لذا خودش مداری مجزا میخواد که در عمل موجب افزایش هزینه تولیدی میشه.
                    رله مطمعن هم در این بازار داغون یا مطلقا گیر نمیاد یا اگرم بیاد قیمتش بالاست

دیدگاه

با تشکر از دوستانی که نظرات مفیدی دادند و کلا نطر بر این بوده که یک مدار گذر از صفر برای میکرو طرحی بشه تا گذر از صفرو تشخیص بده و البته به خاطر تاخیردر سرعت سویچ رله قبل از عبوراز صفر باید رله رو سویچ کرد تا هنگام سویچ تقریبابرق شهر درنوسان ولتاژی صفرولت باشه.به نظرخودم این خیلی بهتره.ولی با ز هم مطمینم روش های زیاد دیگه ای هم هست.که دوستان استفاده کردند.و تجربه دارند.این مشکل خیلی ازطراحان هست نگذاریم این تاپیک بسته بشه.وهمه نظر بدن
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

من که وقتش رو ندارم که تست کنم و انگیزه ای هم برای این کار ندارم
                        اما پیشنهادی که بهتون دادم مشروط بر این که زمان تاخیر اتصال کنتاکت رله در شرایط ثابت ( مخصوصا ولتاژ درایو رله ثابت باشه و رله هم یک مدل مشخص باشه )
                        نسبتا ثابت باشه و نهایتا در حد چند صد میکروثانیه نوسان داشته باشه قابل اجراست

شما پیشنهاد من رو که قبلا هم بهتون گفته بودم یه تست بزن نتیجه رو بگو
                        دیگه این که چطور این کارو انجام بدی که بهترین نتیجه رو بگیری میزارم رو حساب این کاره بودنت که کارت رو درست انجام میدی

موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان،
                          کسی تونست برای این مشکل راه حلی پیدا کنه ؟؟
                          مخصوصا برای رله ای که به لامپ های LED ,وصل است ؟
                          چون زمان وصل به شدت جرقه ایجاد میشود.

با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X