اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل افت ولتاژ با LM317

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل افت ولتاژ با LM317

درود
    یه مدار با lm317 برای شارژ باطری لیتیوم ساختم ولی افت ولتاژ داره .. با بار47 اهم ولتاژ3.88 میشه
    هر کاری بنظرم میرسید انجام دادم .. رو بربورد بستم دو تا فیبر براش زدم ولی افت ولتاژ رو باز هم داره ...یمقدار تو نت گشتم مقاومت R2 رو اکثرا 240 اهم گذاشته بودن ولی وقتی من میذارم حداقل ولتاژ میره رو 7 ولت و عملا نمیتونم 4.2 ولت رو بسازم مجبورا مقاومت یک کیلو گذاشتم
    مقاومت R3 رو هم کمتر کردم (دوتا یک کیلو موازی) ولی حتی یک صدم هم ولتاژ زیر بار بیشتر نشد

ولتاژ ورودی 9 ولته
    خود منبع با بار 47 اهم 0.14 ولت افت داره
    جدیدترین ویرایش توسط afceaglee2013; ۲۲:۴۶ ۱۳۹۷/۰۱/۲۴.
    زندگی پر ز وجود است ولی ..
    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

پاسخ : مشکل افت ولتاژ با LM317

سلام

1_ولتاژ ورودی رگولاتور ؟؟
    2_ولتاژ حالت بی باری ؟؟
    3_ولتاژ حالت زیر بار ؟؟؟

من قبلا یه همچین مشکلی با این رگولاتور داشتم
    اگه مدارت رو درست بسته باشی و ولتاژ ورودی رگولاتورت به اندازه کافی بالا باشه ( معمولا چند ولت رو رگولاتور باید افت کنه تا بتونه رگولاسیون رو انجام بده )
    باید مقاومت هایی که برای تقسیم ولتاژ گذاشتی رو با همون نسبت مقدار اهمشون رو کاهش بدی

سریع انجام بده تا هستم بتونم کمکت کنم
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

ولتاژ ورودی که نوشتم 9 ولته
      حالت بی باری 4.2
      زیر بار 47 اهم 3.88
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
        ولتاژ ورودی که نوشتم 9 ولته
        حالت بی باری 4.2
        زیر بار 47 اهم 3.88
        ولتاژ ورودیت خوبه
        همون طور که گفتم مقدار مقاومت رو کم کن با همون نسبت

اگه درست شده یه خبر بده

دیدگاه

همونطور که عرض کردم قبلا اونا رو عوض کردم ولی جواب نداد (r2وR3)
          ,وقتی R2 رو کمتر میکنم حداقل ولتاژ میره بالا و اصلا نمیتونم ولتاژ رو بذارم روی 4.2

دیدگاه

شما فقط براساس این شکل به من بگو مقاومت r1 و r2 وقتی ولتاژ خروجی رگولاتور در حالت بی باری 4.2 هست چقدره ؟؟

منتظرم . . .

دیدگاه

r1 یک کیلو
              r2 جمعا 2750 اهم (پتانسیومتر بعلاوه مقاومت یک کیلو) البته r2 رو روی مدار اندازه گرفتم

دیدگاه

r1 یک کیلو
                r2 جمعا 2750 اهم (پتانسیومتر بعلاوه مقاومت یک کیلو) البته r2 رو روی مدار اندازه گرفتم
                ببین به مقادیری که دادی مطمئن باش اگه تو مدارت ولتاژ داری ممکنه رو اندازه گیری مقاومت تاثیر بزاره
                پتانسیومتر رو در بیار اندازه بگیر ببین همینه که گفتی یانه . . .

حالا به فرض که درست باشه شما باید همین نسبت مقاومت ها رو با اهم کمتری قرار بدی
                R1 رو 100 اهم بزار
                R2 رو 270 اهم بزار

انجام بده نتیجه رو بگو
                منتظرم . . .

دیدگاه

همین مقاومت ها رو گذاشتم خروجی شد 4.3
                  زیر بار 47 اهمی ولتاژ رفت روی 4.14

دیدگاه

اگه تو حالت بی باری خروجی 4.2 دقیق میخوای باید مقدار مقاومت R2 یا R1 رو کمی تغییر بدی . . .
                    این که اگه ازش جریان بکشی مقداری ولتاژ افت کنه طبیعی هست ولی نه این قدر که شما داری میگی
                    بهر حال از جانب مقاومت ها دیگه کاری بر نمیاد
                    شاید برای این رگولاتور طبیعی باشه
                    شاید هم مشکل از رگولاتور شماست ولی با توجه به جریان کمی که ازش میکشید نباید این طوری بشه . . .
                    اگه بارتون 47 اهمه و ولتاژتون 4.2 جریان میشه حدودا 89 میلی آمپر که جریان کمیه و نباید مشکل این طوری بوجود بیاره

بهر حال اگه این طوریه شما ولتاژ بی باری رو افزایش بده تا در حالت زیر بار بشه همون 4.2 که میخواستی . . .

یه احتمال کمی هم میدم که اگر مقدار مقاومت ها رو از اینی که هست بازم کمتر کنی با رعایت نسبت مشکل حل شه
                    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۰۱/۲۵.

دیدگاه

ولتاژ دقیقشو با پتانسیو متر روبهراه میکنم ولی جریان 0.1 آمپر برا این رگلاتور که میتونه 1.5 آمپر بده خیلی کمه نباید اینقدر افت ولتاژ داشته باشه
                      با سه تا آیسی امتحان کردم (دو تا رو فیبر رو یکی رو بربورد) همشون همین مشکل افت ولتاژو دارن
                      باطری رو باز شارژ میکنه ولی زمانش میره بالا

راستی پتانسیو متر های معمولی چقدر میتونن جریان تحمل کنن؟ مقاومت ها رو زیاد نبرم پایین ک بسوزن

واقعا ممنون ک وقت گذاشتید

دیدگاه

خواهش میکنم

میتونی یه جور تنظیم کنی که زیر بار بشه همون 4.2 فقط یکم باید مقاومت ها رو کم و زیاد کنی . . .
                        توان پتانسیومتر ها هم برای من سواله نه دیتاشیت براش میزارن نه توانش رو میگن نه . . .
                        اما خیلی مراقب باش خیلی راحت میسوزن

اما یه توضیح بدم پتانسیومتر در اصل یه نوار مقاومتی هست که یه پین داره رو این نوار میچرخه
                        حالا وقتی مثلا شما ولتاژ 10 ولت رو به دوپین کنارهم وصل کردی و مقدار مقاومت مثلا 50 کیلو اهم هست این مشکلی نداره و نمیسوزه
                        اما اگر مثلا تو همین ولتاژ بیای مقدار مقاومت رو همینطور کم کنی تا برسه به مثلا 100 اهم در این صورت جریان 100 میلی آمپر از مقاومت میگزره . . . . میدونی یعنی چی . . .
                        در این شرایط برابر 1 وات توان به اون 100 اهم مقاومت وارد میشه و این مقدار توان رو حتی مقاومت های معمولی ( 0.25 وات ) هم نمیتونن تحمل کنن و من بهت قول میدم
                        که اگه این کارو بکنی حتما حتما میسوزه

این یه مثال ساده بود که حواست باشه وقتی داری پیچ ولوم یا پتانسیومتر یا مولتی ترن رو میچرخونی الکترونیک سرت رو کلاه نزاره . . .

یا حق

دیدگاه

ولتاژ دقیقشو با پتانسیو متر روبهراه میکنم ولی جریان 0.1 آمپر برا این رگلاتور که میتونه 1.5 آمپر بده خیلی کمه نباید اینقدر افت ولتاژ داشته باشه
                          با سه تا آیسی امتحان کردم (دو تا رو فیبر رو یکی رو بربورد) همشون همین مشکل افت ولتاژو دارن
                          باطری رو باز شارژ میکنه ولی زمانش میره بالا

راستی پتانسیو متر های معمولی چقدر میتونن جریان تحمل کنن؟ مقاومت ها رو زیاد نبرم پایین ک بسوزن

واقعا ممنون ک وقت گذاشتید
                          تغذیتون چیه؟؟
                          9 ولت چند امپره؟؟
                          میشه از بوردی که ساختین یه عکسی چیزی بزارید؟؟
                          بدرود
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                            سلام
                            تغذیتون چیه؟؟
                            9 ولت چند امپره؟؟
                            میشه از بوردی که ساختین یه عکسی چیزی بزارید؟؟
                            بدرود
                            درود
                            تغذیه 9 ولت 600 میلی هستش ..

یه قسمت کوچیک بورد موقع چاپ کنده شده بود ک لحیم زدم و تست کردم اتصال ندارن

قبلا روی برد بورد با همین 317 باطری تکی و سه تایی رو شارژ کردم و تا 4.2 ولت هم شارژ شدن ولی یادم نمیاد تست کرده باشم ک زیر بار افت ولتاژ داشتن یا نه شما مدارایی ک با این رگلاتور ساختید همینقدر افت ولتاژ دارن؟
                            جدیدترین ویرایش توسط afceaglee2013; ۱۳:۳۷ ۱۳۹۷/۰۱/۲۵.

دیدگاه

درود
                              تغذیه 9 ولت 600 میلی هستش ..

یه قسمت کوچیک بورد موقع چاپ کنده شده بود ک لحیم زدم و تست کردم اتصال ندارن

قبلا روی برد بورد با همین 317 باطری تکی و سه تایی رو شارژ کردم و تا 4.2 ولت هم شارژ شدن ولی یادم نمیاد تست کرده باشم ک زیر بار افت ولتاژ داشتن یا نه شما مدارایی ک با این رگلاتور ساختید همینقدر افت ولتاژ دارن؟
                              سلام
                              این همه افت ولتاژ؟خیر نبوده تاحالا

شما دقیقا این مدار رو ببندید و از رگولاتور نو استفاده کنید و حتما حتما روی برد بورد ببند نتیجه رو ببینیم
                              موفق باشی
                              Proudly @real_ahmadi
                              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X