اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگولاتور مبدل DC-DC کاهنده LM2596_ADJ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رگولاتور مبدل DC-DC کاهنده LM2596_ADJ

سلام

چند تا سوال در خصوص مدار جانبی این رگولاتور داشتم اگه ممکنه وقت بزارید و راهنمایی بفرمایید

1_تو مداری که تو دیتاشیت برای مدل ADJ این رگولاتور ترسیم شده یه خازن (CFF) به موازات R2 قرار داده که براساس جدول زیر متناسب با ولتاژ خروجی باید
    مقدار مشخصی داشته باشه .

اگه این طوری باشه پس مناسب تغیرات ولتاژ خروجی نیست .
    1_پس نمیشه به ازای مقدار ثابت این خازن ولتاژ خروجی رو تغییر داد ؟؟؟

2_ اگه این کار صورت بگیره و خازن ثابت باشه و ما ولتاژ رو تغییر بدیم چه مشکلی ممکنه پیش بیاد ؟؟؟

3_دیودی که پیشنهاد کرده تو فروشگاه موجود نیست . بجاش چه دیودی قرار بدم که مناسب باشه ؟؟؟

4_اون پایین ذکر کرده که خازن ها هم از شرکت nichicon از سری pl باشه . چرا ؟؟؟
    این خازن ها چه خوبی دارن که گفته ؟؟؟

5_ضمنا مقاومت ها رو هم ثابت گذاشته نه پتانسیومتر . آیا این میتونه به این معنی باشه که مدار جانبی این رگولاتور با مقادیر ثابتی برای دستیابی
    به یک ولتاژ مشخص ( مثلا 25 ولت ) طراحی شده ؟؟؟

جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۰۳:۰۹ ۱۳۹۷/۰۱/۲۵.
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

پاسخ : رگولاتور مبدل DC-DC کاهنده LM2596_ADJ

سلام
    این رگولاتور بصورت آماده در فروشگاه هست
    میتونید ماژول اونو تهیه کنید و استفاده کنید
    از ساختش مقرون بصرفه تر هست
    ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Blue Ice نمایش پست ها
      سلام
      این رگولاتور بصورت آماده در فروشگاه هست
      میتونید ماژول اونو تهیه کنید و استفاده کنید
      از ساختش مقرون بصرفه تر هست
      اون ماژولی که میفرمایید خروجیش نویز هایی داره در حد 150 میلی ولت که بر اساس یه مدار فیلتری که تو دیتاشیت توضیح داده بهتره گرفته بشه که تو این ماژول این کار صورت نگرفته
      1_آیا با این وجود میتونه برای آی سی ها و تراشه ها مثل تراشه های آرم و . . . مورد استفاده قرار بگیره و مشکلی پیش نیاد ؟

2_من بیشتر خواستم جواب سوال هام رو بگیرم
      سوالاتم رو تو پست اول قرار دادم .
      اگه ممکنه دوستانی که اطلاع دارن راهنمایی کنن . . .

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
        سلام

1_پس نمیشه به ازای مقدار ثابت این خازن ولتاژ خروجی رو تغییر داد ؟؟؟

2_ اگه این کار صورت بگیره و خازن ثابت باشه و ما ولتاژ رو تغییر بدیم چه مشکلی ممکنه پیش بیاد ؟؟؟

3_دیودی که پیشنهاد کرده تو فروشگاه موجود نیست . بجاش چه دیودی قرار بدم که مناسب باشه ؟؟؟

4_اون پایین ذکر کرده که خازن ها هم از شرکت nichicon از سری pl باشه . چرا ؟؟؟
        این خازن ها چه خوبی دارن که گفته ؟؟؟

5_ضمنا مقاومت ها رو هم ثابت گذاشته نه پتانسیومتر . آیا این میتونه به این معنی باشه که مدار جانبی این رگولاتور با مقادیر ثابتی برای دستیابی
        به یک ولتاژ مشخص ( مثلا 25 ولت ) طراحی شده ؟؟؟
        سلام
        1-این خازن یکجور خازن جبرانسازه ،بودنش خوبه اما نبودش مشکلی ایجاد نمیکنه ، مزیت بودنش هم اینه که وقتی بارتون بسیار غیرخطی عمل میکنه و جریان های لحظه ای نامتعارفی میکشه رگولاتور عملکرد بهتری داره ، نبودش سرعت واکنش تصحیح ولتاژ رو پایین میاره ،
        2- جوابش تو بنده 1 هست
        3- دیود 3 امپری شاتکی خوبه مثه SS34 و 1N5822 و سSB360 ,و .... دیود با جریان سه امپر و حداقل ولتاژ 40 ولت
        4- خازن ها پارامترهایی مثه ESR ,و ESL دارن ، این پارامتر ها در حلقه ی کنترل و فیدبک رگولاتور های سوییچینگ موثرند ، علاوه بر اون در بازده و ریپل هم دخیلند.اشیت خازن مناسب رو ذکر کرده ،
        اما اگر جریانتون بالا نیست این مورد چندان اهمیت نداره.
        5- محاسبات رو با مقادیر ثابت انجام میدن ، اما برای رنج گسترده از ورودی و خروجی باید کمترین ولتاژ ورودی و بشترین جریان خروجی رو در نظر بگیرید ، در کل این بحث هم بسیار گسترده هست ،
        شما بهتره کمی اور دیزاین داشته باشید تا به مشکل برنخورید .
        __________________________________________________ __
        به عنوان نکته پایانی اینو بگم که مازول های اماده 2596 اصولی طراحی نشدن ، و فقط بدرد کنترل دور موتور دی سی میخوره تا کنترل ولتاژ ! البته برای کارهایی با جریان 0.5 امپر خوبه!
        اینو در نظر داشته باشید که قیمت آیسی 2596 اصل از TI حدود 10 هزارتومنه!
        __________________________________________________ ______________
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

با تشکر از توجه شما

در مورد اون خازن جبران ساز با توجه به این که ولتاژ خروجی ما ممکنه از 1.2 تا 28 متغیر باشه بهتره چه ظرفیت خازنی رو بزارم ؟؟؟
          آیا میشه از این رگولاتور ها برای تغذیه تراشه ها و میکروکنترلر ها استفاده کرد چون در بردهای آموزشی دیدم که این کارو کردن
          آیا اون نویزی که تولید میکنه مشکل ساز هست یا نه ؟؟
          این رو هم اگه میشه توضیح بدید

از رگولاتور lm2576 متغیر میشه برای تراشه ها استفاده کرد ؟؟؟

دیدگاه

راستش من زیاد از این ماژول استفاده کردم و تا حالا هم بدون مشکل کار کردن
            در خصصوص نویزی که میفرمایید من خودم در خروجی این ماژول از چندتا خازن مولتی لایر استفاده میکنم بعد با یه مولتی متر خروجیشو تنظیم میکنم
            باید بگم که از بابت مولتی متر کاملا مطمئن هستم چون این تغییراتی که شما گفتین حتی در حد 10 میلی ولت اصلا وجود نداره و خروجی اون کاملا ثابت هست
            حتی یه بار برای یه پروژه من 1 روز کامل داشتم این ماژول رو تست میکردم
            تا حالا هم ماکزیمم جریانی که ازش بدون مشکل گرفتم 2.5 آمپر بوده
            من حتی از این ماژول برا تغذیه SIM800L استفاده کردم و تا الان بدون مشکل بوده _ حتما میدونی که این ماژول ها باید تغذیه خوبی بشن تا جواب بدن

برای تغذیه میکروها هم که فرمودین من مستقیم از این ماژول استفاده نمیکنم یعنی نمیام روی 3.3 ولت تنظیمش کنم و بعد بدم به میکرو
            بلکه میام اول روی یه ولتاژ دیگری مثلا 5 ولت که برا تغذیه قسمت های دیگر مدار استفاده میشه تنظیمش میکنم و بعد با رگولاتور LM1117 فیکس یه 3.3 ولت ازش میگیرم و میدم به میکرو ...
            در ضمن برای اینکه در هنگام تنظیم ولتاژ قسمت های مدار رو من با یه جامپر که بین VCC و مدار هست جدا میکنم تا یه وقت آسیب نبینن _ تنظیمش که کردم جامپر رو قرار میدم تا تغذیه به مدار وارد بشه ...

از این ماژول مستقیما برای تغذیه میکرو استفاده نکنید... بعدش یه رگولاتور قرار بدین که گفتم
            جدیدترین ویرایش توسط Blue Ice; ۱۸:۰۳ ۱۳۹۷/۰۱/۲۵.
            ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

چند سوال دارم که اگه لطف کنید توضیح بدید من خوب متوجه بشم ممنون میشم .

1_ اگه تو خروجی این ماژول دوباره خازن بزارید مگه نباید مشکل پیش بیاد ؟؟ بر اساس دیتاشیت خازن بعد از سلف باید یک مقدار مشخص باشه مگه این طور نیست ؟؟
              2_نویز ها رو که باید با اسکپ تست کنید نه مولتی متر ؟ مولتی متر اینجا که نمیتونه کاری انجام بده . . . ضمنا دیتاشیت گفته حدود 100 میلی ولت نویز داره . . . میشه توضیح بدید
              3_من با رگولاتور lm2576 متغیر smd و سلف بشکه ای 150 میکرو هانری 3 آمپر ولتاژ ورودی 27 ولت هر کاری کردم نشد بیشتر از 1.5 آمپر جریان بگیرم . شما چطور 2.5 میگیری ؟؟؟؟؟
              4_آیا رگولاتور های خطی مثل
              LM1117 میتونن نویز منابع تغذیه سویچینگ که فیلتر مناسبی نشدن ( مثل همین ماژولی که دارید میگید ) رو کنترل کنه ؟؟؟
              بعید میدونم این طور باشه چون سرعتشون به اون حد نمیرسه

پیشاپیش از راهنماییتون ممنون .

دیدگاه

با تشکر از توجه شما

در مورد اون خازن جبران ساز با توجه به این که ولتاژ خروجی ما ممکنه از 1.2 تا 28 متغیر باشه بهتره چه ظرفیت خازنی رو بزارم ؟؟؟
                آیا میشه از این رگولاتور ها برای تغذیه تراشه ها و میکروکنترلر ها استفاده کرد چون در بردهای آموزشی دیدم که این کارو کردن
                آیا اون نویزی که تولید میکنه مشکل ساز هست یا نه ؟؟
                این رو هم اگه میشه توضیح بدید

از رگولاتور lm2576 متغیر میشه برای تراشه ها استفاده کرد ؟؟؟
                برای خازن جبرانساز بهتره ولتاژ میانه رو انتخاب کنید ، مثلا 4.7 نانو خوبه ، اما بازهم بهتره به دیتاشیت صفحه 11 دقت کنید ، چون خیلی پارامتر های دیگه هم دخیل هستن ،
                اگر منظورتون از نویز همون ریپل ولتاژه که باید بگم این ریپل با افزایش جریان بیشتر میشه ، پس در جریان های کم مشکل ساز نخواهد بود ، در مدارات میکرو کنترلری بهتره از خازن و فیلتر ال سی مناسب جهت دفع نویز تغذیه استفاده کنید ، توجه کنید که خازن در مدرارات سویچینگ ریپل ولتاژ رو میکیرند و سلف هم ریپل جریان رو .
                اینهم بدونید ماژول 2596 که در بازار موجوده در جریان 3 امپر 150 میلی ولت ریپل داره و به جای اینکه فرکانسش 150 کیلوهرتز باشه 50 کیلوهرتزه که یعنی آیسیش اصل نیست! سلف هم به جای اینه 150 میکزو باشه 47 میکرو هست ، خازن خروجی هم به جای 470 میگرو 220 میکرو هست که همگی باعث میشه ریپل ماژول بالا بره ،
                حالا این ریپل در بعضی مواقع باعث مشل میشن و در بعضی از مواقع هم خیر ؛ چه بسا که برای کم وزیاد کردن دور ی موتور اسباب بازی ریپل 800 میلی ولتی هیچ تاثیری نداره اما برای یک پری آمپ صوتی ریپل مجاز 10 میلی ولته!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

چند سوال دارم که اگه لطف کنید توضیح بدید من خوب متوجه بشم ممنون میشم .

1_ اگه تو خروجی این ماژول دوباره خازن بزارید مگه نباید مشکل پیش بیاد ؟؟ بر اساس دیتاشیت خازن بعد از سلف باید یک مقدار مشخص باشه مگه این طور نیست ؟؟
                2_نویز ها رو که باید با اسکپ تست کنید نه مولتی متر ؟ مولتی متر اینجا که نمیتونه کاری انجام بده . . . ضمنا دیتاشیت گفته حدود 100 میلی ولت نویز داره . . . میشه توضیح بدید
                3_من با رگولاتور lm2576 متغیر smd و سلف بشکه ای 150 میکرو هانری 3 آمپر ولتاژ ورودی 27 ولت هر کاری کردم نشد بیشتر از 1.5 آمپر جریان بگیرم . شما چطور 2.5 میگیری ؟؟؟؟؟
                4_آیا رگولاتور های خطی مثل
                LM1117 میتونن نویز منابع تغذیه سویچینگ که فیلتر مناسبی نشدن ( مثل همین ماژولی که دارید میگید ) رو کنترل کنه ؟؟؟
                بعید میدونم این طور باشه چون سرعتشون به اون حد نمیرسه

پیشاپیش از راهنماییتون ممنون .
                1- خازن بیشتر ریپل ولتاژ کمتر
                2- ریپل رو با اسکوپ اندازه میگیرند و بنده هم انداز گرفتم که 150 میلی ولت نویز داره ..
                3- اگر افت ولتاژ دارید باید دنبال مشکل در مدارتون باشید ، چون توسط خیلی از بچه های همین سایت از جمله خودم این رگولاتور تست شده ،
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلامی دوباره . . .

جناب Blue Ice
                  تو پست های بالایی گفتند که برای تغذیه میکرو ها از این رگولاتور سویچینگ برای این که نویزش گرفته بشه حتما از یه رگولاتور خطی بعد از سویچینگ استفاده کنید
                  سوال اینکه آیا ریپل های سریعی که سویچینگ ها تولید میکنند رو میشه با رگولاتور خطی حذف کرد و یا خیلی کاهش داد ؟؟؟؟؟؟
                  جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۹:۰۱ ۱۳۹۷/۰۱/۲۶.

دیدگاه

سلامی دوباره . . .

جناب Blue Ice
                    تو پست های بالایی گفتند که برای تغذیه میکرو ها از این رگولاتور سویچینگ برای این که نویزش گرفته بشه حتما از یه رگولاتور خطی بعد از سویچینگ استفاده کنید
                    سوال اینکه آیا ریپل های سریعی که سویچینگ ها تولید میکنند رو میشه با رگولاتور خطی حذف کرد و یا خیلی کاهش داد ؟؟؟؟؟؟
                    سلام
                    شما اول ولتاژ زیاد رو کمش می کنید و بعد به رگولاتور خطی میدید بله ریپل کمتری خواهیم داشت خازن های ورودی و خروجی رگولاتور فراموش نشه
                    موفق باشی
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام

چه فرقهایی بین نوع تایوانی این رگولاتور ها و نوع معمولی به لحاظ عملکرد وجود داره ؟؟؟
                      دوستان اگه عملا تست کردن فرق هاشون رو ذکر کنند

با تشکر

دیدگاه

سلام

چه فرقهایی بین نوع تایوانی این رگولاتور ها و نوع معمولی به لحاظ عملکرد وجود داره ؟؟؟
                        دوستان اگه عملا تست کردن فرق هاشون رو ذکر کنند

با تشکر
                        سلام
                        نمونه های تایوانی اورجینال هستش یعنی جریان و ولتاژ نامی رو میشه اازش کشید ولی نوع معمولی رو نمیشه اگه توان بالا بکشی زود میسوزه معمولی همون تقلبیه تقریبا
                        Proudly @real_ahmadi
                        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام دوستان ، راهکاری وجود دارد که بجای ورودی DC به این قطعه ورودی 220 ولت برق شهر رو وصل کنیم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X