اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل جهش اولیه سروو موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل جهش اولیه سروو موتور

سلام
    خب می دانیم که اگر سیگنالی که به سروو می دهیم با زاویه سروو هم خوانی نداشته باشه سروو حرکت می کنه تا به جای مورد نظر برسه
    حالا اگر سروو در حال خاموش باشه و روشن بشه این پرش و حرکت نا خواسته است یعنی ما بهش گفتیم از زاویه ای که نمی دونیم چی هست برو به زاویه دلخواه
    در این زمان سیستمی (روبوت)که دارای این موتور هاست جهش ناگهانی داره تا موتورها موقعیتشون رو پیدا کنند
    برای حل این مشکل چه چیزی به نظرتون می رسه
    یکی از راههایی که می خوام روش کار کنم اینه که تغذیه سروو رو به آرامی زیاد کنم تا شاید جلوی پرش ناگهانی گرفته بشه و با قدرت کم تری حرکت کنه

فرض کنید یه بازو درست کردید که مثلا 6 تا سروو داره
    وقتی روشن بشه یک پرش بسیار زیاد داریم که شاید باعث شکسته شدن بخش هایی یا ریست شدن سیستم به دلیل جریان کشی زیاد در این لحظه باشه
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : کنترل جهش اولیه سروو موتور

اگر کنترل سروو موتور ها توسط میکروکنترلر صورت میگیریدچند راه برای کنترل موقعیت اولیه موتور ها وجود دارد

راه حل اول
    مقدار عرض پالس اعمالی به هر سروو موتور پس از هر تغییر در حافظه اپیرام یا مموری کارت ذخیره شود و در هنگام شروع کار ربات اولین کاری که در برنامه میکروکنترلر صورت میگیرد مقداری دهی دوباره به سروو موتور ها طبق آخرین مقدار باشد.
    نقطه ضعف این روش بالا رفتن اصطحلاک حافظه ایپیرام خواهد . (التبه در پروزه های تحقیقاتی چندان مهم نیست)

روش دوم
    استفاده فیدبک هر بازوی ربات. این کار میتونید توسط انکودر و یا پتانسومتر متصل به محور بازو صورت بگیره که تا حدودی مشابه روش قبلی هست.

روش سوم
    استفاده از ترکیب دو روش قبل و تاخیر در وصل تغذیه سروو موتور ها.
    این روش شوک اولیه را به صورت کامل از بین خواهد برد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
      اگر کنترل سروو موتور ها توسط میکروکنترلر صورت میگیریدچند راه برای کنترل موقعیت اولیه موتور ها وجود دارد

راه حل اول
      مقدار عرض پالس اعمالی به هر سروو موتور پس از هر تغییر در حافظه اپیرام یا مموری کارت ذخیره شود و در هنگام شروع کار ربات اولین کاری که در برنامه میکروکنترلر صورت میگیرد مقداری دهی دوباره به سروو موتور ها طبق آخرین مقدار باشد.
      نقطه ضعف این روش بالا رفتن اصطحلاک حافظه ایپیرام خواهد . (التبه در پروزه های تحقیقاتی چندان مهم نیست)

روش دوم
      استفاده فیدبک هر بازوی ربات. این کار میتونید توسط انکودر و یا پتانسومتر متصل به محور بازو صورت بگیره که تا حدودی مشابه روش قبلی هست.

روش سوم
      استفاده از ترکیب دو روش قبل و تاخیر در وصل تغذیه سروو موتور ها.
      این روش شوک اولیه را به صورت کامل از بین خواهد برد
      ممنون روش اول اصلا در مورد کار من اجرایی نیست چون بعد از خاموش شدن ممکنه در هر موقعیتی قرار بگیرد یا اینکه شخصی با دست زاویه موتورها را تغییر بدهد
      روش دوم هم هزینه زیادی دارد و ابعاد کار را افزایش می دهد
      به صورت دستی تست کردم و دیدم اگر سیگنال موقعیت سروو فعال باشه و تغذیه سروو رو با شیب خیلی ملایمی مثلا در 5 الی 6 ثانیه به حداکثر برسونم قدرت موتورها بسیار کم می شه و جلوی ضربه شدید رو تا حد بسیار زیادی می گیره
      ولی برای اینکه این شیب رو درست کنم نمی دونم چی کار کنم و هنوز براش فکری نکردم
      ناگفته نماند که حداکثر 12 سروو موتور وجود داره که اگر قرار باشه به همین روش آنالوگی(شیب ملایم تغذیه) که عرض کردم فعالشون کنم فکر می کنم مدار خیلی حجیمی به لحاظ توان بشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یه چیزی هم که الان به ذهنم رسید اینه که بیام یه ماسفت و سلف بزارم بعد بیام مثلا دیوتی رو تو 6 ثانیه به 100 درصد برسونم بعد هم در همین حالت باقی بمونه
      این طوری تغذیه تمام سروو ها کنترل میشه و شتابشون گرفته میشه
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
        ممنون روش اول اصلا در مورد کار من اجرایی نیست چون بعد از خاموش شدن ممکنه در هر موقعیتی قرار بگیرد یا اینکه شخصی با دست زاویه موتورها را تغییر بدهد
        روش دوم هم هزینه زیادی دارد و ابعاد کار را افزایش می دهد
        به صورت دستی تست کردم و دیدم اگر سیگنال موقعیت سروو فعال باشه و تغذیه سروو رو با شیب خیلی ملایمی مثلا در 5 الی 6 ثانیه به حداکثر برسونم قدرت موتورها بسیار کم می شه و جلوی ضربه شدید رو تا حد بسیار زیادی می گیره
        ولی برای اینکه این شیب رو درست کنم نمی دونم چی کار کنم و هنوز براش فکری نکردم
        ناگفته نماند که حداکثر 12 سروو موتور وجود داره که اگر قرار باشه به همین روش آنالوگی(شیب ملایم تغذیه) که عرض کردم فعالشون کنم فکر می کنم مدار خیلی حجیمی به لحاظ توان بشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یه چیزی هم که الان به ذهنم رسید اینه که بیام یه ماسفت و سلف بزارم بعد بیام مثلا دیوتی رو تو 6 ثانیه به 100 درصد برسونم بعد هم در همین حالت باقی بمونه
        این طوری تغذیه تمام سروو ها کنترل میشه و شتابشون گرفته میشه
        سلام،
        حق با مهندس غفار زاده است!
        فیدبک گرفتن و داشتن موقعیت بازوها موضوعی هست که دیر یا زود به اون نیاز پیدا میکنی!
        پس بهتره وقت و هزینه ات رو صرف این مورد کنی تا کنترل انرژی ورودی!
        ... .
        این رو هم در نظر داشته باش که خود سروو موتورها پس از گیربکسشون، یه انکدر دارند که مدام موقعیت بازو رو به مدار کنترل کننده گزارش میده! (داخل پوسته شون)!
        با یه کم تغییرات، از اون انکدر داخلی هم میتونی استفاده کنی!!

◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید: اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا ◙◙◙◙.
        جدیدترین ویرایش توسط ubub; ۱۳:۴۰ ۱۳۹۷/۰۲/۰۹.
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
          سلام،
          این رو هم در نظر داشته باش که خود سروو موتورها پس از گیربکسشون، یه انکدر دارند که مدام موقعیت بازو رو به مدار کنترل کننده گزارش میده! (داخل پوسته شون)!
          با یه کم تغییرات، از اون انکدر داخلی هم میتونی استفاده کنی!!
          سلام
          منظورتون اینه که سروو رو باز کنم ؟؟
          این کار عملی نیست چون قراره یه محصول بشه و به دست مشتری برسه
          اگر شخصی بود و موردی این کار جواب میداد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
            سلام
            منظورتون اینه که سروو رو باز کنم ؟؟
            این کار عملی نیست چون قراره یه محصول بشه و به دست مشتری برسه
            اگر شخصی بود و موردی این کار جواب میداد
            روی این کار حساب نکنید. التبه اگر از سرو های تاورپرو استفاده کنید مشکلی نخواهید داشت در برخی از سروو های هایتک و فوتابا ، پتانسومتری که وظیفا فیدبک رو بر عهده داره با یک خازن تشکیل یک مدار رزونانسی رو میده و اگه از پتانسیومتر داخل سروو خروجی بگیرید سبب اختلال در عملکرد کلی سروو خواهید شد

ایجاد منبع تغذیه متغییر بسیار ساده و با یک ماسفت و سلف و خازن میتونید مدار رو پیاده کنید.

دیدگاه

ان شاالله پس به همین روش سوییچنگ این کار رو انجام میدم و نتیجه رو برای دوستان شرح میدم
              ان شاالله تا مدارش حاظر بشه یک هفته ای تقریبا طول میکشه چون چند تا تست می خوام بکنم یه PCB میزنم که تست های مختلفم رو بتونم بگیرم

دیدگاه

سلام
                برد مذکور رو ساختم با attiny24
                و شتاب اولیه سروو ها رو گرفته ولی باز هم نمیشه گفت چیز خیلی عالی شده ولی ضربه های پرقدرت سرووها شاید به نصف رسیده باشه
                من ابتدا ولتاژ رو از 0 تا تقریبا 2.3 ولت تو زمان تقریبی 1.5 ثانیه میارم و بعد از اون باز شیب کم تری میدم تا در ناحیه ای که سروو قرار است روشن و فعال باشه شتاب سروو ها کم بشه
                البته بسته به اینکه باری که به سروو ها بسته شده هر سروویی که سنگین تر باشه دیرتر عمل می کنه و این خودش باعث شده مثلا اگر سرووهای بی بار در ولتاژ 3 شروع به حرکت می کنند این سرووی سنگین در 3.5 ولت کار کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X