راه های مختلفی برای استفاده از ماژول ESP8266 وجود داره ر ادامه این تاپیک نحوه راه اندازی میکروپایتون روی esp8266 بررسی میکنیم و به ترتیب دستور هایی رو که پشتیانی میکنه رو بررسی میکنم.
ایتون یک زبان برنامه*نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است. که قابلیت یادگیری آسان آن را به یکی از فراگیر ترین زبان های برنامه نویسی تبدیل کرده است. می خواهیم از این زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی ماژول ESP8266 استفاده کنیم. برای این منظور ابتدا باید فریمور Micro python بر روی ESP8266 نصب شود. برای راحتی کار می توانید از برد NodeMCU و یا برد های مشابه که چیب تبدیل USB به سریال را نیز بر روی خود دارند استفاده کنید. اول از همه اینکه من از لینوکس اوبونتو برای ادامه آموزش استفاده میکنم ولی تفاوت چندانی بین استفاده از ویندوز و یا لینوکس نیست و به راحتی می توانید از ویندوز نیز برای دنبال کردن این آموزش استفاده کنید.
بعد از اتمام مراحل فلش کردن به وسیله ویندوز رو هم اضافه میکنم!منتظر باشید یکم
مرحله ۱ دانلود فریمور میکروپایتون برای ESP8266
برای دانلود به

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت

بروید سه نسخه برای دانلود ESP8266 در دسترس است که به نا به توصیه خود وبسایت میکروپایتون نسخه Stable firmware builds for 1024kb modules and above رو دانلود کنید.
مرحله ۲ نصب esptool برای فلش کردن esp8266
برای نصب esptool که یک برنامه نوشته شده به زیان پایتون است نیاز یه برنامه pip دارید که در نسخه های جدید پایتون نصب شده (و نیاز به کار خاصی نیست ولی اگر نبود هم به راحتی قابل نصب میباشد در صورتی که کسی مشکل داشت پیام بده راهنمایی میکنم )برای نصب دستور زیر رو وارد کنید.
کد PHP:
sudo pip install esptool 

مرحله ۳ پیدا کردن پوت سریالی که به کامپیوتر وصل است

برای فهمیدن اینکه چه پورت سریالی به بورد esp8266 اختصاص یافته از دستور لینوکسی

کد PHP:
dmesg grep tty 
استفاده کنید.
مرحله 4 استفاده از esptool برای پروگرام کردن esp8266
کد PHP:

esptool
.py --port /dev/ttyUSB0 write_flash 0x1000 my_app-0x01000.bin 


راهنمای کاما استفاده از micropython بر روی esp8266 در لینک های زیر در دسترس است

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت

و

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت

در ادامه آموزش خلاصه ای از این آموزش بر روی برد NodeMCU خواهیم داشت .


برد NodeMCU چیست و چه امکاناتی در اختیار ما قرار میدهد؟
NodeMCU یک پلت فرم اوپن سورس در زمینه*ی IoT ( اینترنت اشیا یا به عبارت درست*تر اینترنت چیزها) می*باشد. هسته*ی NodeMCU ، چیپ ESP8266 ورژن ESP12 می*باشد که از WiFi پشتیبانی می*کند و به وسیله*ی آن می*توان به شبکه*ی وای فای متصل شد و اطلاعات را میان اینترنت یا سایر دستگاه*ها جابه*جا نمود. زبان برنامه*نویسی این ماژول ، Lua می*باشد. ولی از امکانات بسیار عالی این ماژول این است که می*توان یا استفاده از IDE آردوینو و با استفاده از دستوارات آردوینو بر روی آن به سادگی برنامه نویسی کرد. البته ما دراین آموزش فریمور میکروپایتون را بر روی این ماژول نصب کردیم و با میکروپایتون آموزش را ادامه میدیهیم برد NODEMCU با دو تبدیل USB به سریال متفاوت موجود است CH340 و CP2102 که تفاوت چندانی از لحاظ pinout ندارند

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت


البته این هم کامل نیست ولی تا جایی هست که راه بیفتید و استفاده کنید ازش
منتظر قسمت های بعدی باشید