ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 14 از 14
    2008/11/04
    503
    505

پاسخ : راه اندازی سون سگمنت بزرگ برای ساعت دیجیتال با avr q

نقل قول نوشته اصلی توسط amirqom123

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

... ولتاژ کاری سون سگمنت هایی که استفاده کردم و در عکس هم مشخصه: 3.6 الی 4.2 ولت هست و جسارتا فکر میکنم همون 5 ولت با یه مقاومت مناسبش باشه...
    از کدوم عکس مشخصه؟؟
    سون سگمنتهای بزرگ توی هر سگمنتش تعداد بیشتر از یک LED استفاده میشه و با توجه به اتصال سری یا موازی بودنشون، ولتاژ کاری سگمنتها مشخص میشه! یعنی باید با استفاده از پارت نامبرشون به دیتاشیت مراجعه کنی و ولتاژ و جریان مناسب رو پیدا کنی! (حالا بماند!)
    نقل قول نوشته اصلی توسط amirqom123

... پس یعنی a تا g که از میکرو میاد بعد میره داخل آی سی بافر 7447 بعد بره داخل دو عدد آیسی 7404 کنار هم (برای 7 عدد ورودی و خروجی) که Not بشه بعد بره داخلULN2803 و بعد بره سمت کاتد سون سگمنتها(a تا g). و قسمت آندها همانطور که توضیح داده شد بمونه. اگه درسته که یه امتحان بکنم ...
    بله درسته!
    به شرطی که NOT کردن سیگنالها (استفاده از 7404) فقط برای سون سگمنتهایی استفاده بشه که قبلشون یه دونه ULN2803 اضافه کردی!!!!!!
    ضمنا همون طور که قبلا گفتم، افزایش نور توسط این روش، فقط در صورتی جواب میده که شما آنود این سون سگمنتهای بزرگ رو با تغذیه ای بالاتر و بیشتر از تغذیه فعلی (بیشتر از 5 ولت) راه بندازی و گفتم اصلا فلسفه استفاده از ULN2803 هم همینه!!!!!
    هر چند یه کم دیره! ولی من چندتا نکته رو در این باره اضافه میکنم:
    فرض میکنیم ساعت رو به همون صورت استاندارد اولیه ساختی و قشنگ کار میکنه!
    توی مرحله بعد میای فقط همون سگمنتهایی رو که گفتی، به سگمنت بزرگ تغییر میدی، (بدون هیچ تغییر دیگری!)
    و میبینی نور کم شده!
    اولین کاری که باید بکنی اینه که توی همین حالت (که روشن هستند) ولتاژ تغذیه مدارت رو اندازه بگیری و ببینی چقدره!
    اگه بالای 4.3 - 4.5 ولت بود، که هیچی خوبه! ، اگر نه، ابتدا یه منبع 5 ولت قوی تر بذاری و تست کنی!
    اگر با وجود منبع 5 ولت قوی (و ولتاژ اندازه گیری شده 5 ولت) باز نور سگمنتها کم بود، بری مرحله بعد!
    مرحله بعد اینه که بیای مقاومتهای 47 اهم رو خیلی کم کنی، مثلا به 4.7 اهم تقلیل بدی، و بعد دوباره روشن کنی و ولتاژ منبع رو بگیری که بالای 4.5 ولت باشه! توی این حالت نگران کاهش مقدار مقاومتها و ولتاژ کار LED و سوختن سگمنتها نباش، بعد توضیح میدم برات!
    اگه باز هم نور کم بود، میری مرحله بعد!
    تازه مرحله بعدش میشه این چیزهایی که ما گفتیم و شما میخواهی انجام بدی!
    یعنی جدا کردن منبع ولتاژ سگمنتهای بزرگ از ولتاژ تغذیه برد و افزایش اون به 9 یا 12 ولت!
    که تازه ابتدای امر (و مخصوصا توی سگمنتهای با اندازه متوسط که شما داری) حتما نیازی به افزودن یه طبقه ULN2803 و 7404 نیست! چون خروجی 7447 خودش کلکتور باز هست و تا ولتاژ 15 ولت رو هم تحمل میکنه، یعنی اینکه ابتدای کار، میتونی بدون اضافه کردن ULN و NOT و فقط با بالا بردن ولتاژ تغذیه سگمنتها تست کنی!! (اگه ولتاژ رو بردی بالا مقاومتهای رو که گفتم 12 اهم بذار!)
    حالا اینها رو تست کن و خبر بده!!
    ... .
    (اون نکته ای رو هم که گفتم بعدا بهت میگم، اینه که یه دون تک LED قرمز رو در نظر بگیر که ولتاژ کاریش 2.2 ولت هست، شما اگه این LED رو به یه منبع ثابت 3 ولتی وصل کنی، میسوزه! ولی اگه همین LED رو به یه منبع قطع و وصل شونده 9 یا 12 ولتی که نسبت زمان قطع به وصلش مثلا 9 باشه، وصل کنی، سالهای سال کار میکنه، که این داستان مربوط میشه به مباحث PWM و توان متوسط و ... خودت سرچ کن!)
    2008/11/09
    دزفول
    277
    128

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid_k68

74HC595 + uln2003
    روی چیزی که مختصرا نوشتم تحقیق کنید
    بهترین نتیجه رو از زوج بالا یعنی 74HC595 + ULN2003 میتونید بگیرید

البته پیشنهاد دیگه ای هم دارم برای حالت رفرشی
    معمولا در حالت رفرشی میان به نوبت سون سگمنت ها رو روشن میکنن اما من پیشنهادی دارم تا بتونید زمان روشن بودن رو افزایش بدید تا نورشون بیشتر بشه
    مثلا میخواید 125123 رو نمایش بدید تو این عدد دو تا 1 داریم و دو تا 2، خوب هر دو یک رو با هم روشن کنید و هر دو 2 رو هم با هم
    اینجوری به جای اینکه زمان نمایش رو 6 قسمت کنید 4 قسمت می کنید و زمان نمایش هر سگمنت افزوده میشه در نتیجه نور هم مقداری بیشتر میشه
    2008/11/04
    503
    505

نقل قول نوشته اصلی توسط saeid_k68

روی چیزی که مختصرا نوشتم تحقیق کنید
    بهترین نتیجه رو از زوج بالا یعنی 74HC595 + ULN2003 میتونید بگیرید
    مهندس جان استفاده از این دوتا آی سی انتهای پست 4 هم پیشنهاد شده! ولی بنده خدا کدنویسی بلد نیست و میگه این اولین ساخت الکترونیکیشه!
    ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙
    2008/11/09
    دزفول
    277
    128

نقل قول نوشته اصلی توسط ubub

مهندس جان استفاده از این دوتا آی سی انتهای پست 4 هم پیشنهاد شده! ولی بنده خدا کدنویسی بلد نیست و میگه این اولین ساخت الکترونیکیشه!
    اتفاقا به نظر من استفاده از همین 74595 خیلی راحت تر از رفرش هست و نتیجه خیلی عالی
    یکی از بچه های انجمن هم البته تو سایت شخصیش که حتما اینجا هم آموزشش رو نشر داده یه تابع کوچیک و ساده براش نوشته سایت آقای دمرچیلو
    فکر کنم لینک بذارم پاک کنن روئسااااااااا ولی اگر پیدا نکردید پیام بدین من لینکشو بفرستم کار راه بیوفته
صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 14 از 14