اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل کاهنده با tl494 سوت میکشه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل کاهنده با tl494 سوت میکشه

با سلام و احترام خدمت دوستان
    من یه مبدل کاهنده با tl494 و ir2110 ساختم که ولتاژ ورودی 300 رو به 200 تبدیل میکنه. تنظیم ولتاژ tl خوب کار میکنه ولی وقتی تنظیم جریان رو بر روی یک آمپر می زارم کار میکنه ولی سلف سوت میکشه و انگار یه موجی روی پالس گیت سوار میشه که اون باعث سوت کشیدن میشه
    کسی میدونه مشکل من کجاست؟

پاسخ : مبدل کاهنده با tl494 سوت میکشه

نوشته اصلی توسط AM_MA نمایش پست ها
    با سلام و احترام خدمت دوستان
    من یه مبدل کاهنده با tl494 و ir2110 ساختم که ولتاژ ورودی 300 رو به 200 تبدیل میکنه. تنظیم ولتاژ tl خوب کار میکنه ولی وقتی تنظیم جریان رو بر روی یک آمپر می زارم کار میکنه ولی سلف سوت میکشه و انگار یه موجی روی پالس گیت سوار میشه که اون باعث سوت کشیدن میشه
    کسی میدونه مشکل من کجاست؟
    سلام مهندس ،
    ببخشید که اینو میگم ، ولی شماتیکتون خیلی خیلی ایراد داره ،
    البته اگه مقادیر ذکر شده در شماتیک و خودِ شماتیک درست باشه ،
    اگه اسکوپ دارید شکل موج گیت سورس رو حتما بگیرید ، چون ممکنه ماسفت شما به زودی بسوزه ،
    __________________________________________________ _____________________
    به هر حال بنده بزرگترین اشکالی که میبینم و به مشکل شما هم مربوطه اینه که حلقه جبرانساز رو به ارور امپ جریان وارد نکردید ، و باید هم سوت بکشه !!!،
    راه حل : چیزی شبیه به شبکه ای که از پایه 3 به پایه ی 2 وصله روباید از پایه 3 به پایه ی 15 وصل کنید ،
    جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۵:۲۹ ۱۳۹۷/۰۲/۱۵.
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
      سلام مهندس ،
      ببخشید که اینو میگم ، ولی شماتیکتون خیلی خیلی ایراد داره ،
      البته اگه مقادیر ذکر شده در شماتیک و خودِ شماتیک درست باشه ،
      اگه اسکوپ دارید شکل موج گیت سورس رو حتما بگیرید ، چون ممکنه ماسفت شما به زودی بسوزه ،
      __________________________________________________ _____________________
      به هر حال بنده بزرگترین اشکالی که میبینم و به مشکل شما هم مربوطه اینه که حلقه جبرانساز رو به ارور امپ جریان وارد نکردید ، و باید هم سوت بکشه !!!،
      راه حل : چیزی شبیه به شبکه ای که از پایه 3 به پایه ی 2 وصله روباید از پایه 3 به پایه ی 15 وصل کنید ،
      سلام مجدد و تشکر بابت جواب.
      مقادیر درسته دقیقا فقط من دیود رو DSE30C_04A گذاشتم بقیه چیزا همینه مهندس چرا ماسفت باید بسوزه؟
      شکل موج گیت هم پالس صافیه

در مورد شبکه جبران ساز من دقیقا شماتیک دیتاشیت خود tl494 رو انجام دادم و اون شبکه جبران ساز نداشت!!!

جدیدترین ویرایش توسط AM_MA; ۱۶:۴۷ ۱۳۹۷/۰۲/۱۵.

دیدگاه

سلام مجدد و تشکر بابت جواب.
        مقادیر درسته دقیقا فقط من دیود رو DSE30C_04A گذاشتم بقیه چیزا همینه مهندس چرا ماسفت باید بسوزه؟
        شکل موج گیت هم پالس صافیه

در مورد شبکه جبران ساز من دقیقا شماتیک دیتاشیت خود tl494 رو انجام دادم و اون شبکه جبران ساز نداشت!!!

سلام ، میشه یکبار دیگه زمین پروب اسکوپ رو به سورس و نوک پروب رو به گیت بزنید و عکس بگیرید بفرستید؟! تایم دیواید و ولتاژ دیواید رو هم در صورت آنالوگ بودن اسکوپ بگید ،
        سلفتون چیه و چطور پیچیدید؟! رو چه هسته ای؟!
        به خاطر این میگم که ماسفت میسوزه که چون خازن بوت استرپ گیت درایورتون فک میکنم خوب شارژ نمیشه ، آیسیه 2110 برای درایور هف بریجه و باید ماسفت لوساید باشه تا خازن بوت استرپ هایساید کاملا شارژ بشه ،
        خب ، در مورد اون شماتیک بگم که در اصل تون مقاومت 0.1 اهم و حلقه فیدبک مدار باعث میشه در موارد اتصال کوتاه جریان بیشتر عبور نکنه ، در اصل محافظ اتصال کوتاه هست تا اینکه محدود کننده جریان باشه
        در تمام مدارات اصولی حلقه جبرانساز وجود داره ، حتی آشغال ترین پاور های های چینی موجود در بازار هم اینو داره ،
        به غیر از اون این مدار در فرکانس 20 کیلوهرتز کار میکنه ولی مدار شما در فرکانس 100 کیلوهرتز ، و این خودش باعث میشه تا ارور امپ نتونه کار تصحیح pwm رو با سرعت انجام بده .
        __________________________________________________ ______________________________________
        میشه بپرسم کاربرد این مدار چیه ؟!
        جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۷:۵۳ ۱۳۹۷/۰۲/۱۵.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

والا الان که اومدم پالس روی گیت رو بگیرم وقتی زمین پراب اسیلوسکوپو میزنم به سورس درایور جریان میکشه دلیلشو نمیدونم!
          ولی وقتی زمین پرابو به زمین مدار و نوک پرابو به گیت می زنم پالس به شکل زیره

سلفم ETD34 هست با 1 میلیمتر گپ و 140 دور تقریبا که میزان سلف 8.44 میلی هانری درومد
          البته در مورد فرکانس مدار من اون مقاومت RT=2K گذاشتم در نتیجه فرکانس مدارم 50 کیلوهرزته. در واقع برای 100 کیلو طراحی کرده بودم ولی عوض کردم روی 50 کیلوهرتز

این مدارو برای شارژ یک پک باتری طراحی کردم یعنی به عنوان شارژر
          یک مشکل دیگه هم که دارم که الان یادم اومد بگم اینه که خروجی باک رو اگه مستقیم به پک باتری بزنم مدار کار نمیکنه و حتما باید یک بار اهمی کم بزارم تا مدار کار کنه که اینم دلیلش فکر میکنم به خاطر همون خازن بوت استراپ IR2110 هست نمیدونم این راهی داره ؟
          من مدار اصلیمو دوباره الان ادیت کردم و یک مقاومت 58 کیلواهم برای جبران ساز گذاشتم (اول 1 مگا اهم گذاشتم باز سوت کشید ولی 58 کیلو گذاشتم کار کرد)

خازن بوت استراپ هم 1 میکروفاراده
          الان اون سوت در جریان 1 آمپر و ولتاژ 300 ولت ورودی و خروجی پک باتری 200 ولت رفع شده اما اگه بار اهمی باشه تو خروجی سوترو میزنه ولی خب خدارو شکر اون سوت پک باتری رفع شده هرچند می ترسم این سوته دوباره اگه جریانو عوض کنم باز بیاد. اون فیلتر جبران ساز برای فیدبک جریانی هم لازمه؟
          ببخشید سوالام زیاد شد ولی این باک خیلی اذیت داره. شارژر ایزوله هم راستش نرفتم سراغش چون زیاد در مورد اون تحقیق نکردم و مدار آماده ای سراغ نداشتم و فکر کنم حجمش بزرگتر میشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

من از درایور IR2104 هم در این مدار استفاده کردم ولی خب خروجی iR2104 جریان کمتری میده گفتم IR2110 بهتره چون جریان 1 آمپر برای گیت میده. الانم البته دیود 1N4007 داغ میشه فکر کنم خازن بوت استراپ برای شارژ شدن جریان زیاد میکشه. متاسفانه نمیتونستم مستقیما خروجی TL494 رو به ماسفت های ساید بزنم چون کار نمیکنه. وگرنه از IR21 استفاده نمیکردم
          جدیدترین ویرایش توسط AM_MA; ۱۹:۲۵ ۱۳۹۷/۰۲/۱۵.

دیدگاه

والا الان که اومدم پالس روی گیت رو بگیرم وقتی زمین پراب اسیلوسکوپو میزنم به سورس درایور جریان میکشه دلیلشو نمیدونم!
            ولی وقتی زمین پرابو به زمین مدار و نوک پرابو به گیت می زنم پالس به شکل زیره

سلفم ETD34 هست با 1 میلیمتر گپ و 140 دور تقریبا که میزان سلف 8.44 میلی هانری درومد
            البته در مورد فرکانس مدار من اون مقاومت RT=2K گذاشتم در نتیجه فرکانس مدارم 50 کیلوهرزته. در واقع برای 100 کیلو طراحی کرده بودم ولی عوض کردم روی 50 کیلوهرتز

این مدارو برای شارژ یک پک باتری طراحی کردم یعنی به عنوان شارژر
            یک مشکل دیگه هم که دارم که الان یادم اومد بگم اینه که خروجی باک رو اگه مستقیم به پک باتری بزنم مدار کار نمیکنه و حتما باید یک بار اهمی کم بزارم تا مدار کار کنه که اینم دلیلش فکر میکنم به خاطر همون خازن بوت استراپ IR2110 هست نمیدونم این راهی داره ؟
            من مدار اصلیمو دوباره الان ادیت کردم و یک مقاومت 58 کیلواهم برای جبران ساز گذاشتم (اول 1 مگا اهم گذاشتم باز سوت کشید ولی 58 کیلو گذاشتم کار کرد)

خازن بوت استراپ هم 1 میکروفاراده
            الان اون سوت در جریان 1 آمپر و ولتاژ 300 ولت ورودی و خروجی پک باتری 200 ولت رفع شده اما اگه بار اهمی باشه تو خروجی سوترو میزنه ولی خب خدارو شکر اون سوت پک باتری رفع شده هرچند می ترسم این سوته دوباره اگه جریانو عوض کنم باز بیاد. اون فیلتر جبران ساز برای فیدبک جریانی هم لازمه؟
            ببخشید سوالام زیاد شد ولی این باک خیلی اذیت داره. شارژر ایزوله هم راستش نرفتم سراغش چون زیاد در مورد اون تحقیق نکردم و مدار آماده ای سراغ نداشتم و فکر کنم حجمش بزرگتر میشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

من از درایور IR2104 هم در این مدار استفاده کردم ولی خب خروجی iR2104 جریان کمتری میده گفتم IR2110 بهتره چون جریان 1 آمپر برای گیت میده. الانم البته دیود 1N4007 داغ میشه فکر کنم خازن بوت استراپ برای شارژ شدن جریان زیاد میکشه. متاسفانه نمیتونستم مستقیما خروجی TL494 رو به ماسفت های ساید بزنم چون کار نمیکنه. وگرنه از IR21 استفاده نمیکردم
            نباید هنگام زدن پراب اسکوپ جریان کشی داشته باشی ؛ احتمال میدم چون مدارت از برق شهر ایزوله نیست اینطوریه ، چون منفی پراب اسکو مستقیما به ارت وصله!
            شکل موج گیتت که ظاهرا خوبه ، البته اگه اسکوپت روی کوپلینگ AC باشه ،
            خب دلیل اینکه بار اهمی میزاری و مدار کار میکنه احتمالا اینه که خازن بوت استرپ از طریق همون بار شارژ میشه ،
            علت داغ کردن دیود بوت استرپ هم میتونه این باشه که فست ریکاوری نیست ، باید از دیود های فست یا الترافست مثه FR107 و UF4007 استفاده کنید ،
            شارژر ایزوله خیلی خیلی بهتر و اصولی تره ، هم میتونستی فلایبک ببندی با و جریان و ولتاژ رو با TSM101 که یه آیسی مخصوص اینکار کنترل کنی ، و هم میتونستی یه هف بریج ببندی ، و....در کل راه زیاد داره .
            ایزوله نیودنش باعث میشه واسه کاربر خطرناک باشه ، هر چند ولتاژپک باتری هم خیلی زیاده!
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

نباید هنگام زدن پراب اسکوپ جریان کشی داشته باشی ؛ احتمال میدم چون مدارت از برق شهر ایزوله نیست اینطوریه ، چون منفی پراب اسکو مستقیما به ارت وصله!
              شکل موج گیتت که ظاهرا خوبه ، البته اگه اسکوپت روی کوپلینگ AC باشه ،
              خب دلیل اینکه بار اهمی میزاری و مدار کار میکنه احتمالا اینه که خازن بوت استرپ از طریق همون بار شارژ میشه ،
              علت داغ کردن دیود بوت استرپ هم میتونه این باشه که فست ریکاوری نیست ، باید از دیود های فست یا الترافست مثه FR107 و UF4007 استفاده کنید ،
              شارژر ایزوله خیلی خیلی بهتر و اصولی تره ، هم میتونستی فلایبک ببندی با و جریان و ولتاژ رو با TSM101 که یه آیسی مخصوص اینکار کنترل کنی ، و هم میتونستی یه هف بریج ببندی ، و....در کل راه زیاد داره .
              ایزوله نیودنش باعث میشه واسه کاربر خطرناک باشه ، هر چند ولتاژپک باتری هم خیلی زیاده!
              ممنون مهندس بابت جواب و راهنمایی اما چندتا سوال دارم ممنون میشم اینارم جواب بدید:
              اول اینکه مقدار مقاومت جبران ساز باید چقدر باشه؟ تجربی بدست میاد؟
              دوم اینکه به جای ir2110 جور دیگه میتونم کنترل کنم باک رو؟
              سوم اینکه مدار فلای بک مناسب این کار که خروجی 200 تا 250 ولت و جریان 0.1 تا 1 آمپر بده سراغ دارید من مثل اون طراحی کنم؟
              خیلی ممنون از لطف شما

دیدگاه

ممنون مهندس بابت جواب و راهنمایی اما چندتا سوال دارم ممنون میشم اینارم جواب بدید:
                اول اینکه مقدار مقاومت جبران ساز باید چقدر باشه؟ تجربی بدست میاد؟
                دوم اینکه به جای ir2110 جور دیگه میتونم کنترل کنم باک رو؟
                سوم اینکه مدار فلای بک مناسب این کار که خروجی 200 تا 250 ولت و جریان 0.1 تا 1 آمپر بده سراغ دارید من مثل اون طراحی کنم؟
                خیلی ممنون از لطف شما
                1-مقدار جبرانساز به خیلی از موارد بستگی داره ESR DCR,و ....، خودم هم تجربه چندانی ندارم ، اما همیشه از نقشه های پاور کامپیوتر الهام میگیرم(کتاب طراحی فیدبک کریستین باسو هم هست) ، در فرکانس ها 20 کیلو به بالا کمتر دیدم که فقط از مقاومت استفاده کنن ، معمولا مقاومت با خازن سری میکنن ، مثلا مقاومت 15 کیلو با یه خازن 22 نانو رو تست کن ، همینطور 1 کیلو و 100 نانو ، ببین تو کدوم حالت TL494 پایدارتره ، بعد میتونی با تغییر مقادیر ، مدار رو بهینه تره کنی ،
                2-به جای 2110 هم میتونی از ترانس پالس استفاده کنی که فعلا به نظرم مطمئن و راحته ، راه حل بعد اینه که از ااپتوکوپلر های مثه سریه HCPL و یا TLP استفاده کنی ،
                راه دیگه هم اینه که از همون 2110 استفاده کنی منتهی به جای بوت استرپ کردن اون مستقیما با یه ترانس 220 به 12 تغذیه کنی ، اینطوری هم خیلی عالی میشه ،
                3- فلایبک با UC3843 هم یکی از راحت ترین راه هاست ، مدارش به وفور در اپ نوت ها دیتاشیت و گوگل پیدا میشه ،
                راه بعد هم اینه که هف بریج بزنی با 494 و کنترلر جریان و ولتاژ رو مستقیما با ارور امپ های 494 انجام بدی تغذیه ی 494 هم با ترانس 220 به 12 جو کن ، که خیلی حرفه ای و مطمئن میشه .
                جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۶:۴۷ ۱۳۹۷/۰۲/۱۶.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

1-مقدار جبرانساز به خیلی از موارد بستگی داره ESR DCR,و ....، خودم هم تجربه چندانی ندارم ، اما همیشه از نقشه های پاور کامپیوتر الهام میگیرم(کتاب طراحی فیدبک کریستین باسو هم هست) ، در فرکانس ها 20 کیلو به بالا کمتر دیدم که فقط از مقاومت استفاده کنن ، معمولا مقاومت با خازن سری میکنن ، مثلا مقاومت 15 کیلو با یه خازن 22 نانو رو تست کن ، همینطور 1 کیلو و 100 نانو ، ببین تو کدوم حالت TL494 پایدارتره ، بعد میتونی با تغییر مقادیر ، مدار رو بهینه تره کنی ،
                  2-به جای 2110 هم میتونی از ترانس پالس استفاده کنی که فعلا به نظرم مطمئن و راحته ، راه حل بعد اینه که از ااپتوکوپلر های مثه سریه HCPL و یا TLP استفاده کنی ،
                  راه دیگه هم اینه که از همون 2110 استفاده کنی منتهی به جای بوت استرپ کردن اون مستقیما با یه ترانس 220 به 12 تغذیه کنی ، اینطوری هم خیلی عالی میشه ،
                  3- فلایبک با UC3843 هم یکی از راحت ترین راه هاست ، مدارش به وفور در اپ نوت ها دیتاشیت و گوگل پیدا میشه ،
                  راه بعد هم اینه که هف بریج بزنی با 494 و کنترلر جریان و ولتاژ رو مستقیما با ارور امپ های 494 انجام بدی تغذیه ی 494 هم با ترانس 220 به 12 جو کن ، که خیلی حرفه ای و مطمئن میشه .
                  خیلی ممنون
                  مهندس منظورت از اینکه میگی به جای بوت استرپ کردن مستقیما از ترانس 220 به 12 استفاده کن چیه؟ من الان تغذیه tl و ir2110 رو از یک 12 ولتی از بیرون تامین کردم فرقش چیه؟
                  الان راهی هست من بار اهمی خروجیرو حذف کنم و مستقیما وقتی زدم به باتری مدار کار کنه؟ اون بار اهمی دردسره برای این توان که من دارم
                  جدیدترین ویرایش توسط AM_MA; ۱۷:۱۳ ۱۳۹۷/۰۲/۱۶.

دیدگاه

خیلی ممنون
                    مهندس منظورت از اینکه میگی به جای بوت استرپ کردن مستقیما از ترانس 220 به 12 استفاده کن چیه؟ من الان تغذیه tl و ir2110 رو از یک 12 ولتی از بیرون تامین کردم فرقش چیه؟
                    الان راهی هست من بار اهمی خروجیرو حذف کنم و مستقیما وقتی زدم به باتری مدار کار کنه؟ اون بار اهمی دردسره برای این توان که من دارم
                    تغذیه هایساید رو باید با یه ترانس دیگه به غیر از ترانس 494 و 2110 جور کنی .
                    اینطوری :
                    الکترونیک قدرت
                    الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

تغذیه هایساید رو باید با یه ترانس دیگه به غیر از ترانس 494 و 2110 جور کنی .
                      اینطوری :
                      ممنون مهندس مدار کشیدی.
                      پس اینجوری من باید یه تغذیه جدا بزارم
                      خب یک مبدل ایزوله میزارم 220 به 12 از این آماده ها و کوچیکا که حجم کمتری هم بگیره.
                      حالا یه نکته ای هم بگم اینکه یکی از دلایلی که من از مبدل باک استفاده کردم به خاطر راندمان بیشتر از 90 درصده که تلفات انرژی کمتری داره

دیدگاه

ممنون مهندس مدار کشیدی.
                        پس اینجوری من باید یه تغذیه جدا بزارم
                        خب یک مبدل ایزوله میزارم 220 به 12 از این آماده ها و کوچیکا که حجم کمتری هم بگیره.
                        حالا یه نکته ای هم بگم اینکه یکی از دلایلی که من از مبدل باک استفاده کردم به خاطر راندمان بیشتر از 90 درصده که تلفات انرژی کمتری داره
                        بله مبدل ایزوله هم میشه گذاشت . خازن تانتال و 100 نانو هم تو خروجی مبدل ایزوله فراموش نشه.
                        راندمان باک در شرایط خاصی 90 درصده ، بیشترین تلفات در باک روی دیود خروجی بعد ماسفت و بعدش رو خازن و سلفه. فک نکنم راندمان مدارتون روی بارِ کامل بیشتر از 85 درصد باشه ،
                        الکترونیک قدرت
                        الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X