ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    2016/07/24
    12
    1

Question نحوه کار با میله یونیزاسیون

سلام دوستان
    با توجه به خواسته یک بزرگوار داریم رو یه ماری کار میکنیم که با مشعل گازی سرو کار داره
    تو این مشعل هم برای تشخیص شعله تز یه چیزی به اسم میله یونیزاسون استفاده میشه
    از اون جایی که این یه پروژه دانشجوییه و من به مشعل دسترسی مستقیم ندارم (و کسایی هم که تو کار تعمیر مشعل بودن دقیقا نمیدونستن قسمت الکتریکی مشعل چطور کار میکنه )گفتیم تو انجمن مطرح کنم

من تو نت یه مقدار گشتم ولی همه جستجو ها به یه کپی برداری از یه بلاگ میرسه که خود اون هم گنگه برای من

سوال من اینه :
    وقتی میله یونیزاسیون تو شعله قرار میگیره مثل ترموکوپل برق تولید میکنه(بین بدنه و سیم وصل شده به میله اختلاف پتانسیل به وجود میاد) یا نه،ما باید اختلاف پتانسیل رو به میله اعمال کنیم و با برقراری شعله مثل یه کلید باعث برقرار شدن جریان میشه؟
    اگه حالت اول هست خروجی در حدی هست که برای راه اندازی اپتوکوپلر از اون استفاده کرد؟

از دوستان ممنون میشم که منو راهنمایی کنن
    2018/02/22
    1,096
    695

پاسخ : نحوه کار با میله یونیزاسیون

درود ، نام این سیستم FID هست در منابع انگلیسی بهتر میتونید مطلب پیدا کنید ، ساختار به این شکل هست که یک ولتاژ DC بالا . مثلاً ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت به نازل شعله وصل میشه به عنوان آند ، سوختن گاز طبیعی یک سری یون منتشر میکنه و در سمت کاتد که یک الکترود دیگر ما در بالای شعله نصب شده جمع آوری میشود ، این یون ها باعث ایجاد اختلاف پتانسیل میشه که با اپ امپ قابل تقویت و آنالیز توسط ADC هست . این روش در آنالیز انواع گاز طبیعی استفاده می*شود .
    یک عکس از شمای کلی fid

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2016/07/24
    12
    1

دو تا سوال
    1.چرا از ترموکوپل استفاده نمیکنن که کار باهاش خیلی راحتتره؟
    2.تو 4 -5 تا هیتر موشکی که به من نشون دادن فقط یه سیم به بدنه وصل بود که با زمین مدار یکی بود و یه سیم از یون یا همون میله یونیزاسیون اومده بود رو برد ولی چون نمیتونستم برد رو باز و بررسی کنم زیاد چیزی دستگیرم نشد ولی من اونجا چیزی که به تغزیه ولتاز بالا وصل بشه ندیدم!چون اون تعمیر کار هی دست میزد به اون قسمت هایی که فک میکرد سیما قطعی دارن... حتی به من گفت این میله اگه رطوبت باشه اول کار داخل اون کوره مانند درست کار نمیکنه و خاموش میکنه
    2018/02/22
    1,096
    695

راستش کاربرد این روش چیزی فراتر از تشخیص روشن و خاموش بودن شعله ست . اینکه چرا از این متد استفاده کردند تا جایی که شما توضیح دادید قابل درک نیست مگر اینکه موضوع دیگه پشت این انتخاب باشه ، عملکرد میله یونیزه رو میشه به طیف سنج نوری تشبیه کرد که اطلاعات زیادی در مورد گاز در حال سوخت به ما میده.
    از سیم خروجی اگر بتونید ولت گیری کنید ( البته مقدارش خیلی کم هست ) میتونید به اطلاعاتی دست پیدا کنید . من باشم بازش میکنم ! ظاهراً محدودیتی هست :(
    2014/12/09
    64
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط highphone

سلام دوستان
    با توجه به خواسته یک بزرگوار داریم رو یه ماری کار میکنیم که با مشعل گازی سرو کار داره
    تو این مشعل هم برای تشخیص شعله تز یه چیزی به اسم میله یونیزاسون استفاده میشه
    از اون جایی که این یه پروژه دانشجوییه و من به مشعل دسترسی مستقیم ندارم (و کسایی هم که تو کار تعمیر مشعل بودن دقیقا نمیدونستن قسمت الکتریکی مشعل چطور کار میکنه )گفتیم تو انجمن مطرح کنم

من تو نت یه مقدار گشتم ولی همه جستجو ها به یه کپی برداری از یه بلاگ میرسه که خود اون هم گنگه برای من

سوال من اینه :
    وقتی میله یونیزاسیون تو شعله قرار میگیره مثل ترموکوپل برق تولید میکنه(بین بدنه و سیم وصل شده به میله اختلاف پتانسیل به وجود میاد) یا نه،ما باید اختلاف پتانسیل رو به میله اعمال کنیم و با برقراری شعله مثل یه کلید باعث برقرار شدن جریان میشه؟
    اگه حالت اول هست خروجی در حدی هست که برای راه اندازی اپتوکوپلر از اون استفاده کرد؟

از دوستان ممنون میشم که منو راهنمایی کنن
    سلام
    باید ولتاژ بهش اعمال کنیم و وقتی شعله تشکیل میشه جریانی در حد 5 تا 20 میکرو آمپر از میله عبور میکنه که میشه با جریان تشخیص داد شعله هست یا نه
    و در مورد سوال که چرا از ترموکوپل استفاده نمی کنند این موضوع بستگی به کاربرد شما داره در خیلی از جاها از ترموکوپل برای تشخیص شعله و یا یک عملگر اضافی برای تشخیص شعله(یعنی مثلا هم میله گذاشتند هم ترموکوپل ) ولی ضعفی که تر موکوپل داره با تاخیر میشه تشخیص داد زیرا تا دمای ترموکوپل بخواد بالا بره برای تشخیص و بلعکس دما بخواد پایین بیاد موقع خاموش شدن تاخیر داره ولی میله های یونیزاسیون این مشکل رو ندارند .
    ولتاژی هم که بهش اعمال میشه تا اونجایی که من میدونم AC هست و ولتاژ متناوب باید اعمال بشه نه DC
    اگر به اطلاعات جدیدی هم خودت رسیدی حتما به اشتراک بزار
    2016/07/24
    12
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Masood Ashoori

راستش کاربرد این روش چیزی فراتر از تشخیص روشن و خاموش بودن شعله ست . اینکه چرا از این متد استفاده کردند تا جایی که شما توضیح دادید قابل درک نیست مگر اینکه موضوع دیگه پشت این انتخاب باشه ، عملکرد میله یونیزه رو میشه به طیف سنج نوری تشبیه کرد که اطلاعات زیادی در مورد گاز در حال سوخت به ما میده.
    از سیم خروجی اگر بتونید ولت گیری کنید ( البته مقدارش خیلی کم هست ) میتونید به اطلاعاتی دست پیدا کنید . من باشم بازش میکنم ! ظاهراً محدودیتی هست :(
    بله متاسفانه یه محدودیتی که هست اینه که منبعی که درست و واضح نحوه عملکرد(مخصوصا با مثال)پیدا کردم من نه کسی اینجا اجازه میده برد این هیتر هارو برسی کنم چون برد های این هیتر فقط به وسیله نمایندگی تعمیر و تعویض میشه و کسی هم اینجا کنجکاو نیست بدونه چطور کار میکنه ....

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نقل قول نوشته اصلی توسط popular

سلام
    باید ولتاژ بهش اعمال کنیم و وقتی شعله تشکیل میشه جریانی در حد 5 تا 20 میکرو آمپر از میله عبور میکنه که میشه با جریان تشخیص داد شعله هست یا نه
    و در مورد سوال که چرا از ترموکوپل استفاده نمی کنند این موضوع بستگی به کاربرد شما داره در خیلی از جاها از ترموکوپل برای تشخیص شعله و یا یک عملگر اضافی برای تشخیص شعله(یعنی مثلا هم میله گذاشتند هم ترموکوپل ) ولی ضعفی که تر موکوپل داره با تاخیر میشه تشخیص داد زیرا تا دمای ترموکوپل بخواد بالا بره برای تشخیص و بلعکس دما بخواد پایین بیاد موقع خاموش شدن تاخیر داره ولی میله های یونیزاسیون این مشکل رو ندارند .
    ولتاژی هم که بهش اعمال میشه تا اونجایی که من میدونم AC هست و ولتاژ متناوب باید اعمال بشه نه DC
    اگر به اطلاعات جدیدی هم خودت رسیدی حتما به اشتراک بزار
    فک نکنم این طور باشه چون من اونجا موقع تست توسط تعمیر کار دیدم وقتی روشن بود مدار و بعد جرقه زنی به میله یون دست میزد و اتفاقی نیفتاد براش
    و از طرفی از تعمیر کارا یکی گفت که اگه تو جای مرطوب باشه هیتر و بزنی روشن بشه میله عمل نمیکنه و هیتر خاموش میشه(ولی با توجه به سیستمی که شما فرمودین باید حتی قبل از روشن شدن هیتر هم به خاطر رطوبت یه مقدار کمی جریتن عبور میکرد و در هر صورت قطع نمیکرد مدار!)
    2018/02/22
    1,096
    695

میله یونیزاسیون که برق نداره ، این میله به ورودی اپ امپ وصل هست و در حد میلی ولت برق داره، برق های ولتاژ به نازل شعله وصل میشه و حدس میزنم تا لحظه استارت شعله هم برق نداشته باشه .
    2016/07/24
    12
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط Masood Ashoori

میله یونیزاسیون که برق نداره ، این میله به ورودی اپ امپ وصل هست و در حد میلی ولت برق داره، برق های ولتاژ به نازل شعله وصل میشه و حدس میزنم تا لحظه استارت شعله هم برق نداشته باشه .
    با یکی هماهنگ کردم قراره یه برد کنترلی سوخته بده بهم
    در ضمن هفته اینده میرم و این مورد رو چک میکنم که با نازل سوخت چیزی وصل هست یا نه(البته در این صورت باید نازل از بدنه ایق بشه که تا جایی که یادمه پایش که این طور نبود باز هفته اینده چک میکنم
    2013/12/21
    بابل-امین آباد
    1,963
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط highphone

با یکی هماهنگ کردم قراره یه برد کنترلی سوخته بده بهم
    در ضمن هفته اینده میرم و این مورد رو چک میکنم که با نازل سوخت چیزی وصل هست یا نه(البته در این صورت باید نازل از بدنه ایق بشه که تا جایی که یادمه پایش که این طور نبود باز هفته اینده چک میکنم
    سلام ،
    میشه بپرسم میله ی یونیزاسیون تو چه صنعتی کاربرد داره؟!
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    2016/07/24
    12
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط hoseyni emeni

سلام ،
    میشه بپرسم میله ی یونیزاسیون تو چه صنعتی کاربرد داره؟!
    میله یونیزاسیون یا به طور خلاصه یون تو مشعل های گازی -پکیج-و کلا تو همه سیستم هایی که با سوخت گاز کار میکنن کاربرد دارن(تو مشعل های گازوییلی از فتوسل استفاده میشه معمولا )برای سنس شعله استفاده میشه
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11