اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه کار با میله یونیزاسیون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه کار با میله یونیزاسیون

سلام دوستان
    با توجه به خواسته یک بزرگوار داریم رو یه ماری کار میکنیم که با مشعل گازی سرو کار داره
    تو این مشعل هم برای تشخیص شعله تز یه چیزی به اسم میله یونیزاسون استفاده میشه
    از اون جایی که این یه پروژه دانشجوییه و من به مشعل دسترسی مستقیم ندارم (و کسایی هم که تو کار تعمیر مشعل بودن دقیقا نمیدونستن قسمت الکتریکی مشعل چطور کار میکنه )گفتیم تو انجمن مطرح کنم

من تو نت یه مقدار گشتم ولی همه جستجو ها به یه کپی برداری از یه بلاگ میرسه که خود اون هم گنگه برای من

سوال من اینه :
    وقتی میله یونیزاسیون تو شعله قرار میگیره مثل ترموکوپل برق تولید میکنه(بین بدنه و سیم وصل شده به میله اختلاف پتانسیل به وجود میاد) یا نه،ما باید اختلاف پتانسیل رو به میله اعمال کنیم و با برقراری شعله مثل یه کلید باعث برقرار شدن جریان میشه؟
    اگه حالت اول هست خروجی در حدی هست که برای راه اندازی اپتوکوپلر از اون استفاده کرد؟

از دوستان ممنون میشم که منو راهنمایی کنن

پاسخ : نحوه کار با میله یونیزاسیون

درود ، نام این سیستم FID هست در منابع انگلیسی بهتر میتونید مطلب پیدا کنید ، ساختار به این شکل هست که یک ولتاژ DC بالا . مثلاً ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت به نازل شعله وصل میشه به عنوان آند ، سوختن گاز طبیعی یک سری یون منتشر میکنه و در سمت کاتد که یک الکترود دیگر ما در بالای شعله نصب شده جمع آوری میشود ، این یون ها باعث ایجاد اختلاف پتانسیل میشه که با اپ امپ قابل تقویت و آنالیز توسط ADC هست . این روش در آنالیز انواع گاز طبیعی استفاده می*شود .
    یک عکس از شمای کلی fid

دیدگاه

دو تا سوال
      1.چرا از ترموکوپل استفاده نمیکنن که کار باهاش خیلی راحتتره؟
      2.تو 4 -5 تا هیتر موشکی که به من نشون دادن فقط یه سیم به بدنه وصل بود که با زمین مدار یکی بود و یه سیم از یون یا همون میله یونیزاسیون اومده بود رو برد ولی چون نمیتونستم برد رو باز و بررسی کنم زیاد چیزی دستگیرم نشد ولی من اونجا چیزی که به تغزیه ولتاز بالا وصل بشه ندیدم!چون اون تعمیر کار هی دست میزد به اون قسمت هایی که فک میکرد سیما قطعی دارن... حتی به من گفت این میله اگه رطوبت باشه اول کار داخل اون کوره مانند درست کار نمیکنه و خاموش میکنه

دیدگاه

راستش کاربرد این روش چیزی فراتر از تشخیص روشن و خاموش بودن شعله ست . اینکه چرا از این متد استفاده کردند تا جایی که شما توضیح دادید قابل درک نیست مگر اینکه موضوع دیگه پشت این انتخاب باشه ، عملکرد میله یونیزه رو میشه به طیف سنج نوری تشبیه کرد که اطلاعات زیادی در مورد گاز در حال سوخت به ما میده.
        از سیم خروجی اگر بتونید ولت گیری کنید ( البته مقدارش خیلی کم هست ) میتونید به اطلاعاتی دست پیدا کنید . من باشم بازش میکنم ! ظاهراً محدودیتی هست :(

دیدگاه

نوشته اصلی توسط highphone نمایش پست ها
          سلام دوستان
          با توجه به خواسته یک بزرگوار داریم رو یه ماری کار میکنیم که با مشعل گازی سرو کار داره
          تو این مشعل هم برای تشخیص شعله تز یه چیزی به اسم میله یونیزاسون استفاده میشه
          از اون جایی که این یه پروژه دانشجوییه و من به مشعل دسترسی مستقیم ندارم (و کسایی هم که تو کار تعمیر مشعل بودن دقیقا نمیدونستن قسمت الکتریکی مشعل چطور کار میکنه )گفتیم تو انجمن مطرح کنم

من تو نت یه مقدار گشتم ولی همه جستجو ها به یه کپی برداری از یه بلاگ میرسه که خود اون هم گنگه برای من

سوال من اینه :
          وقتی میله یونیزاسیون تو شعله قرار میگیره مثل ترموکوپل برق تولید میکنه(بین بدنه و سیم وصل شده به میله اختلاف پتانسیل به وجود میاد) یا نه،ما باید اختلاف پتانسیل رو به میله اعمال کنیم و با برقراری شعله مثل یه کلید باعث برقرار شدن جریان میشه؟
          اگه حالت اول هست خروجی در حدی هست که برای راه اندازی اپتوکوپلر از اون استفاده کرد؟

از دوستان ممنون میشم که منو راهنمایی کنن
          سلام
          باید ولتاژ بهش اعمال کنیم و وقتی شعله تشکیل میشه جریانی در حد 5 تا 20 میکرو آمپر از میله عبور میکنه که میشه با جریان تشخیص داد شعله هست یا نه
          و در مورد سوال که چرا از ترموکوپل استفاده نمی کنند این موضوع بستگی به کاربرد شما داره در خیلی از جاها از ترموکوپل برای تشخیص شعله و یا یک عملگر اضافی برای تشخیص شعله(یعنی مثلا هم میله گذاشتند هم ترموکوپل ) ولی ضعفی که تر موکوپل داره با تاخیر میشه تشخیص داد زیرا تا دمای ترموکوپل بخواد بالا بره برای تشخیص و بلعکس دما بخواد پایین بیاد موقع خاموش شدن تاخیر داره ولی میله های یونیزاسیون این مشکل رو ندارند .
          ولتاژی هم که بهش اعمال میشه تا اونجایی که من میدونم AC هست و ولتاژ متناوب باید اعمال بشه نه DC
          اگر به اطلاعات جدیدی هم خودت رسیدی حتما به اشتراک بزار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
            راستش کاربرد این روش چیزی فراتر از تشخیص روشن و خاموش بودن شعله ست . اینکه چرا از این متد استفاده کردند تا جایی که شما توضیح دادید قابل درک نیست مگر اینکه موضوع دیگه پشت این انتخاب باشه ، عملکرد میله یونیزه رو میشه به طیف سنج نوری تشبیه کرد که اطلاعات زیادی در مورد گاز در حال سوخت به ما میده.
            از سیم خروجی اگر بتونید ولت گیری کنید ( البته مقدارش خیلی کم هست ) میتونید به اطلاعاتی دست پیدا کنید . من باشم بازش میکنم ! ظاهراً محدودیتی هست :(
            بله متاسفانه یه محدودیتی که هست اینه که منبعی که درست و واضح نحوه عملکرد(مخصوصا با مثال)پیدا کردم من نه کسی اینجا اجازه میده برد این هیتر هارو برسی کنم چون برد های این هیتر فقط به وسیله نمایندگی تعمیر و تعویض میشه و کسی هم اینجا کنجکاو نیست بدونه چطور کار میکنه ....

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط popular نمایش پست ها
            سلام
            باید ولتاژ بهش اعمال کنیم و وقتی شعله تشکیل میشه جریانی در حد 5 تا 20 میکرو آمپر از میله عبور میکنه که میشه با جریان تشخیص داد شعله هست یا نه
            و در مورد سوال که چرا از ترموکوپل استفاده نمی کنند این موضوع بستگی به کاربرد شما داره در خیلی از جاها از ترموکوپل برای تشخیص شعله و یا یک عملگر اضافی برای تشخیص شعله(یعنی مثلا هم میله گذاشتند هم ترموکوپل ) ولی ضعفی که تر موکوپل داره با تاخیر میشه تشخیص داد زیرا تا دمای ترموکوپل بخواد بالا بره برای تشخیص و بلعکس دما بخواد پایین بیاد موقع خاموش شدن تاخیر داره ولی میله های یونیزاسیون این مشکل رو ندارند .
            ولتاژی هم که بهش اعمال میشه تا اونجایی که من میدونم AC هست و ولتاژ متناوب باید اعمال بشه نه DC
            اگر به اطلاعات جدیدی هم خودت رسیدی حتما به اشتراک بزار
            فک نکنم این طور باشه چون من اونجا موقع تست توسط تعمیر کار دیدم وقتی روشن بود مدار و بعد جرقه زنی به میله یون دست میزد و اتفاقی نیفتاد براش
            و از طرفی از تعمیر کارا یکی گفت که اگه تو جای مرطوب باشه هیتر و بزنی روشن بشه میله عمل نمیکنه و هیتر خاموش میشه(ولی با توجه به سیستمی که شما فرمودین باید حتی قبل از روشن شدن هیتر هم به خاطر رطوبت یه مقدار کمی جریتن عبور میکرد و در هر صورت قطع نمیکرد مدار!)

دیدگاه

میله یونیزاسیون که برق نداره ، این میله به ورودی اپ امپ وصل هست و در حد میلی ولت برق داره، برق های ولتاژ به نازل شعله وصل میشه و حدس میزنم تا لحظه استارت شعله هم برق نداشته باشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                میله یونیزاسیون که برق نداره ، این میله به ورودی اپ امپ وصل هست و در حد میلی ولت برق داره، برق های ولتاژ به نازل شعله وصل میشه و حدس میزنم تا لحظه استارت شعله هم برق نداشته باشه .
                با یکی هماهنگ کردم قراره یه برد کنترلی سوخته بده بهم
                در ضمن هفته اینده میرم و این مورد رو چک میکنم که با نازل سوخت چیزی وصل هست یا نه(البته در این صورت باید نازل از بدنه ایق بشه که تا جایی که یادمه پایش که این طور نبود باز هفته اینده چک میکنم

دیدگاه

در ضمن هفته اینده میرم و این مورد رو چک میکنم که با نازل سوخت چیزی وصل هست یا نه(البته در این صورت باید نازل از بدنه ایق بشه که تا جایی که یادمه پایش که این طور نبود باز هفته اینده چک میکنم
                  سلام ،
                  میشه بپرسم میله ی یونیزاسیون تو چه صنعتی کاربرد داره؟!
                  به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                  الکترونیک قدرت
                  الکترونیک آنالوگ
                  طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                  ---------------------BMCELEC@-------------------
                  ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                  ---------------www.bmc-elec.com--------------
                  ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                    سلام ،
                    میشه بپرسم میله ی یونیزاسیون تو چه صنعتی کاربرد داره؟!
                    میله یونیزاسیون یا به طور خلاصه یون تو مشعل های گازی -پکیج-و کلا تو همه سیستم هایی که با سوخت گاز کار میکنن کاربرد دارن(تو مشعل های گازوییلی از فتوسل استفاده میشه معمولا )برای سنس شعله استفاده میشه

دیدگاه

سلام،
                      اصل داستان رو دوستان فرمودند، چندتا نکته هم من اضافه کنم:
                      1-میله به قول شما یونیزاسیون قرار نیست هیچ جریان و ولتاژی تولید کنه! فقط موقعی که دوتا الکترودش که تحت اختلاف پتانسیل الکتریکی قرار دارند در یک گاز برانگیخته قرار میگیرند، متناسب با میزان هدایت الکتریکی ایجاد شده در گاز یونیزه، جریان ضعیفی بین دو الکترود برقرار میشود!
                      ما از عکس این عمل برای تولید نور در لامپهای گازی استفاده میکنیم، یعنی از گاز جریان الکتریکی عبور میدهیم (با ولتاژ اولیه بالا) تا یونیزه و ملتهب شود!
                      2- هیچ گاه نازل مشعل رو به فاز وصل نمیکنند و معمولا میله یونی رو با یک مقاومت (بزرگ) یا خازن(کوچک) به فاز وصل میکنند و در مسیر شعله و در نزدیکی نازل قرار میدهند و یک مدار الکترونیکی ولتاژ میله رو (بعد از خازن یا مقاومت) همواره میخونه!
                      و از طرفی خود نازل مشعل و بدنه دستگاه به زمین متصل است، پس تا زمانی که هیچ شعله ای در کار نیست هیچ جریانی برقرار نمیشود و ولتاژ میله همان ولتاژ فاز است (با امپدانس منبع خیلی بالا) و به محض اینکه شعله ایجاد شد، ولتاژ میله از طریق شعله و نازل مشعل زمین میگردد و صفر میشود (یا کاهش زیاد)! و برد الکترونیکی این حالت رو به منزله وجود شعله در نظر میگیرد.
                      3- داستان رطوبت و روشن نشدن اولیه مشعل، مربوط به طراحی "حالت ماشین: میباشد! یعنی در ابتدای امر که دستگاه حالت خود را میداند و میداند که شعله ای وجود ندارد و اگر میله یونی از طریق رطوبت یا شعله خارجی یا هر عامل دیگر زمین شده باشد، برد این حالت رو به عنوان خطا طلقی کرده و اجازه ادامه کار را نمیدهد.
                      4- راجع به ولتاژ AC یا DC اعمالی به میله هم (در مشعلها) فکر نکنم خیلی تفاوتی داشته باشد ولی یادمه که راحت فاز متر رو شن میکرد و همین که بویلر روشن میشد و شعله به وجود می آمد دیگه فاز متر رو روشن نمیکرد!
                      ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

سلام دوست خوبم با توجه به فرمایشات شما و اینکه بنده به صورت تخصصی طراحی و ساخت مشعل های صنعتی رو انجام میدهم می تونم بهتون به صورت زیر راهنمایی کنم
                        برای تشخیص شعله ابتدا نوع سوخت را مشخص می کنیم
                        برای سوخت گاز در مشعل های اتمسفریک سایز پایین از روش تر موکوبل های انبساطی استفاده کنید که تو بخاری ها هستند
                        اما برای مشعل های دمنده دار با سوخت گاز میله یونیزاسیون استفاده کنید این میله جریان خروجی تا 100 میکرو آمپر تولید میکنه یا بهتره بگم یک شارش الکترون ایجاد می شه
                        در روش دوم از از سنسور uv میتونید استفاده کنید که هزینه بالایی داره و توسط شرکت لاندیس تولید میشه و توسط ساترونیک (هانیول ) هم ازش استفاده می کنه تو لاندیس باکد اختصاری QRA شناخته میشه و تو ساترونیک با کد UVZ .این سنسور هم یک جریان میکرو آمپری تولید میکنه
                        همچنین میتونید از سنسوز اینفرارد یا همون مادون قرمز هم استفاده کنید که هنوز تست نکردمش
                        برای سوخت های مایع (گازوییل و مازوت ) فقط سنسور های فتوسل که مقاومتی هستند و یا سنسور یو وی که توضیحاتشو دادم میتونید استفاده کنید (میله یونیزاسیون جواب نمی دهد)

دیدگاه

سلام
                          اینجوری که برخی از دوستان گفتن موضوع برای من جالب شد. خوبه یک تبادل نظری بکنیم.
                          ما تو شیمی یک قطعه داریم به نام FID (ّFlame ionization detector) حالا این چیه و چقدر به این موضوع شباهت داره بحث خیلیییییییییییی مفصلیه. همینقدر بگم که بینهایت مطلب دربارش هست. شیوه کارکردشو به اختصار دوستان گفتن. اما نکته مغفول موند: این قطعه توانایی تشخیص کیفیت مواد رو نداره بلکه میزان جریان یا ولتاژ به میزان ماده مربوط است. (قطعا ضریب پاسخ مواد مختلف فرق دارد اما از این تفاوات به نوع ماده نمیتوان پی برد. بهترین دستگاه برای نوع ماده طیف سنج جرمی است).

دیدگاه

سلام
                            چرا در مشعل گازوییلی از میله یونیزاسیون نمی توان استفاده کرد و فقط در مشعل گازی از میله یونیزاسیون استفاده میشود؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 982248002 نمایش پست ها
                              سلام
                              چرا در مشعل گازوییلی از میله یونیزاسیون نمی توان استفاده کرد و فقط در مشعل گازی از میله یونیزاسیون استفاده میشود؟
                              سلام
                              علتش اینه که وقتی گاز یونیزه میشه،رسانا میشه
                              اما گازوئیل وقتی آتیش بگیره تقریبا خاصیت رسانایی به خودش خیلی کم میگیره.
                              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X