اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

SG3525 Vs TL494

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

SG3525 Vs TL494

سلام و عرض خسته نباشید خدمت مهندسین گرامی
    من یه پاور سوییچینگ برای امپلی فایر ماشین با SG3525 ساختم کار میکنه اما یبعضی وقتا حتی بدون اینکه زیر فشار باشه ماسفت هاش میسوزه گاهی حس میکنم که ای سی هنگ میکنه یا چیز دیگه... قطعات همه اصل هستن
    میخواتسم بدونم دلیل منطق وجود داره که توی امپ های ماشین همه از TL494 استفاده شده؟ به جز این امکان که دو تا ارور امپ داره ؟! و خروجیش که پوش پول نیس؟ ایا مکانیزم بهتری داره؟؟

پاسخ : SG3525 Vs TL494

نوشته اصلی توسط omid khakyar نمایش پست ها
    سلام و عرض خسته نباشید خدمت مهندسین گرامی
    من یه پاور سوییچینگ برای امپلی فایر ماشین با SG3525 ساختم کار میکنه اما یبعضی وقتا حتی بدون اینکه زیر فشار باشه ماسفت هاش میسوزه گاهی حس میکنم که ای سی هنگ میکنه یا چیز دیگه... قطعات همه اصل هستن
    میخواتسم بدونم دلیل منطق وجود داره که توی امپ های ماشین همه از TL494 استفاده شده؟ به جز این امکان که دو تا ارور امپ داره ؟! و خروجیش که پوش پول نیس؟ ایا مکانیزم بهتری داره؟؟
    سلام ،
    خروجیش پوش پول هست اما توتم پل نیست ،
    ارور امپ های 494 در امپ های ماشین از مدار خارج شدن ، در اصل یکسره شده و بدون فیدبک عمل تبدیل ولتاژ صورت میگیره ،
    3525 هم خیلی ها از جمله خودم باهاش کار کردیم و هیچ مشکلی نداشته ، احتمالا مشکل از مدار خودتونه ،
    امکان اینکه ماسفت ها در دیوتی سایکل های پایین به صورت خطی درایو بشن زیاده ، باید اسکوپ داشته باشین تا بررسی کنین ،
    به هر حال بهتره یه شماتیک دقیق از مدارتون و یک عکس بزارید تا بشه بهتر راهنمایی کرد ،
    __________________________________________________ _____________________________
    این تاپیک هم خودتون زدید و فرق 494 و 3525 به طور مفصل توضیح داده شده:
    جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۲۱:۲۶ ۱۳۹۷/۰۲/۲۹.
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
      سلام ،
      خروجیش پوش پول هست اما توتم پل نیست ،
      ارور امپ های 494 در امپ های ماشین از مدار خارج شدن ، در اصل یکسره شده و بدون فیدبک عمل تبدیل ولتاژ صورت میگیره ،
      3525 هم خیلی ها از جمله خودم باهاش کار کردیم و هیچ مشکلی نداشته ، احتمالا مشکل از مدار خودتونه ،
      امکان اینکه ماسفت ها در دیوتی سایکل های پایین به صورت خطی درایو بشن زیاده ، باید اسکوپ داشته باشین تا بررسی کنین ،
      به هر حال بهتره یه شماتیک دقیق از مدارتون و یک عکس بزارید تا بشه بهتر راهنمایی کرد ،
      __________________________________________________ _____________________________
      این تاپیک هم خودتون زدید و فرق 494 و 3525 به طور مفصل توضیح داده شده:
      https://www.eca.ir/forums/thread79205-3.html
      تمام اساس کار ماسفت رو میدونم حتی اون موقع که اون سوالو مطرح کردم میدونستم فقط میخواستم مطمین بشم منظورتون از نیم سیکل پایین و خطی درایو شدن چیه؟
      این مدارمه

اولیه رو هم دقیقا مثل این میپیچم
      یک بار با سیم نازک سیمشو پیچیدم زیر فشار به هیچ وجه تاکید میکنم به هیچ وجه ماسفت ها گرم نمیشد بعد خوشحال شدم که کار کرده هسته رو باز کردم زخیم بپیچم دیگه اصلا به اون کیفیت نشد

دیدگاه

تمام اساس کار ماسفت رو میدونم حتی اون موقع که اون سوالو مطرح کردم میدونستم فقط میخواستم مطمین بشم منظورتون از نیم سیکل پایین و خطی درایو شدن چیه؟
        این مدارمه

اولیه رو هم دقیقا مثل این میپیچم
        یک بار با سیم نازک سیمشو پیچیدم زیر فشار به هیچ وجه تاکید میکنم به هیچ وجه ماسفت ها گرم نمیشد بعد خوشحال شدم که کار کرده هسته رو باز کردم زخیم بپیچم دیگه اصلا به اون کیفیت نشد
        تو پوشپول اگه سیم پیچا های اولیه به اندازه هم اندوکتانس نداشته باشن(یعنی مشخصاتشون مثه هم نباشه ) مشکل گرم شدن یک سمت از ماسفتا پیش میاد ، واسه شما هم همینطوره؟؟!
        وگرنه نباید ماسفتا در حالت بی باری گرم بشن !
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

تو پوشپول اگه سیم پیچا های اولیه به اندازه هم اندوکتانس نداشته باشن(یعنی مشخصاتشون مثه هم نباشه ) مشکل گرم شدن یک سمت از ماسفتا پیش میاد ، واسه شما هم همینطوره؟؟!
          وگرنه نباید ماسفتا در حالت بی باری گرم بشن !
          اون سری اول که گفتم اصلا گرم نشد با روش یک طرف اولیه سمت چپ یه طرف اولیه سمت راست هسته پیچیدم بعد واسه همین خطر کش گذاشتم دقیقا علامت زدم هم اندازه پیچیدم
          اون موقع که اصلا گرم نشد که بخوام حس کنم اون طرف بیشتر گرم میشه
          بعدا که باز کردم یک طرف بیشتر گرم میشد این روش پیچیدن خیلی بده افتضاحه
          اون روش که توی عکس فرستادم عالیه هر سری اونجوری پیچیدم دو طرف به یه میزان داغ میکنن
          مشکل من این بود که یه سری مشکلات توی مدار پیش میومد میسوخت
          امروز طبق فورمول ها فهمیدم اگر مقاومت گیت برای irfz44 کمتر از 13 اهم باشه مشکلاتی رو ایجاد میکنه که احتمال سوختنش هم همین بوده
          برای این که tl494 رو هم تست کرده باشم امروز روی ورا بورد بستم به محظ اینکه روشن کردم ای سی شروع کرد گرم شدن و اصلا درست کار نمیکرد ولتاژ میداد اما درست کار نمیکرد یکی از نکاتی که فهمیدم این بود که تغذیه خود ای سی هم خیلی مهمه اداپتوری که ازش استفاده میکردم خیلی نویز داشت از روی 38 کیلو هرتز استیبله اما هنوز جواب صد در صد نگرفتم اخه هستمو بد پیچیدم باید بازش کنم یه بار دیگه بپیچم نتیجه رو اعلام کنم
          من الان دو تا شک دارم به مدار قبلی مقدار مقاومت گیت ها خیلی کم بوده و اینکه تغذیه ای سی صاف نبوده

دیدگاه

اون سری اول که گفتم اصلا گرم نشد با روش یک طرف اولیه سمت چپ یه طرف اولیه سمت راست هسته پیچیدم بعد واسه همین خطر کش گذاشتم دقیقا علامت زدم هم اندازه پیچیدم
            اون موقع که اصلا گرم نشد که بخوام حس کنم اون طرف بیشتر گرم میشه
            بعدا که باز کردم یک طرف بیشتر گرم میشد این روش پیچیدن خیلی بده افتضاحه
            اون روش که توی عکس فرستادم عالیه هر سری اونجوری پیچیدم دو طرف به یه میزان داغ میکنن
            مشکل من این بود که یه سری مشکلات توی مدار پیش میومد میسوخت
            امروز طبق فورمول ها فهمیدم اگر مقاومت گیت برای irfz44 کمتر از 13 اهم باشه مشکلاتی رو ایجاد میکنه که احتمال سوختنش هم همین بوده
            برای این که tl494 رو هم تست کرده باشم امروز روی ورا بورد بستم به محظ اینکه روشن کردم ای سی شروع کرد گرم شدن و اصلا درست کار نمیکرد ولتاژ میداد اما درست کار نمیکرد یکی از نکاتی که فهمیدم این بود که تغذیه خود ای سی هم خیلی مهمه اداپتوری که ازش استفاده میکردم خیلی نویز داشت از روی 38 کیلو هرتز استیبله اما هنوز جواب صد در صد نگرفتم اخه هستمو بد پیچیدم باید بازش کنم یه بار دیگه بپیچم نتیجه رو اعلام کنم
            من الان دو تا شک دارم به مدار قبلی مقدار مقاومت گیت ها خیلی کم بوده و اینکه تغذیه ای سی صاف نبوده
            احتمال اینکه مشکل از مقاومت گیت باشه خیلی زیاده!
            تو مدارت JVC بنده دیدم مقامت گیت 47 اهمه! اونم ماسفت 65N06 فرکانس هم 50 کیلوهرتز ،
            در ضمن مقاومت گیت Z44 نباید کمتر از 12 اهم باشه ، تازه اگه Z44 اصل باشه
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

احتمال اینکه مشکل از مقاومت گیت باشه خیلی زیاده!
              تو مدارت JVC بنده دیدم مقامت گیت 47 اهمه! اونم ماسفت 65N06 فرکانس هم 50 کیلوهرتز ،
              در ضمن مقاومت گیت Z44 نباید کمتر از 12 اهم باشه ، تازه اگه Z44 اصل باشه
              میخوام مدار جدیدو تست کنم فرکانسم 38 کیلو هرتزه به نظر شما تعداد سیم پبچ اولیه دقیقا چقدر بپیچم؟ شیش دور خوبه؟

دیدگاه

با گذاشتن یک دیود در گیت ماسفت ها یکم زمان گارد تایم پالس های اعمالی رو زیادتر کنید شاید اثر داشته باشه
                گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
                  با گذاشتن یک دیود در گیت ماسفت ها یکم زمان گارد تایم پالس های اعمالی رو زیادتر کنید شاید اثر داشته باشه
                  توی مدار SG3525 تمام کار هایی که فرمودید رو انجام دادم
                  الان که دوباره برسی کردم دیدم فقط ممکنه عیبش از تغذیه SG3525 بوده باشه
                  الان مدار رو عوض کردم و TL494 بستم با این مدار

این مدار رو روی ورا برد بستم و بعد اسیلاتور مدار قبلی از کار انداختم و اینو چسبوندم روش
                  خوب کار کرد فقط چند تا عیب بود توی کارم 1 - مقاومت مناسب نداشتم دید تایمم خیلی زیاد شد برای همین زیر فشار 10 ولت افت ولتاژ داشتم اما خوب بود 60 وات ازش کشبدم به اندازه ای که یه 718 توی باکس فقط بیس بزنه توی ماشبن تستش کردم خوب بود در کل اگر دیدم دیگه نسوخت همینو میذارم البته یه فرقی داشت من ماسفت IRF3205 این بار گذاشتم نمیدونم مهمه یا نه ولی یه چیزی مشکوکم میکنه اینو خریدم 2500 و IRFZ44 رو میخریدم 1000 تومن چاپ روی ماسفت ها جفتش یکیه مقادیرشون هم تغریبا برابره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اساتید چه نکاتی باید رعایت بشه که افت ولتاژ به حداقل برسه؟

دیدگاه

الان Tl494 با ماسفت IRF3205 چند روزی هست توی صندوق ماشین داره خوب کار میکنه و تغریبا 60 وات دایم ازش میکشیدم ماسفت ها کمی ولرم میشه و مشکلی هم نیست برای ماسفت ها هیت سینک نذاشتم فعلا
                    اما یه مشکل کوچیک داشتم ، خوب این مدار فیدبک نداره و ولتاژو کنترل نمیکنه توی حالت بی باری 43 ولت دوبل دارم اما وقتی ازش جریان میکشم تغریبا به اضای هر 1 امپر که توی خروجی میکشم 15 ولت افت ولتاژ دارم و بعضی وقتا امپلی فایر که بهش وصله به دیستوریشن میره (امپلی مشکلی نداره ازش مطمینم) یعنی تغریبا ولتاژ میاد روی 30 ولت دوبل که این کمه برای توانی که من میخوام
                    سیم پیچ اولیه هسته دو رشته سیم 0.5 کنار هم تابونده شده (چون فقط تست بود رشته هاشو زیاد نکردم) ثانویه 5 رشتس چون از قبل پیچیده بودم این یه مورد
                    و مورد بعدی اینکه سیمی که از سر باطری تا توی صندوق سیم ضخیم تغریبا با ضخامت 1.5 سانت استفاده شده همون گیج هایی که برای سیستم استفاده میکنن و بعد از اون با یه سیم 0.5 که طولش تغریبا یه متره وصل میشه به خود سوییچنیگ
                    زیر نهایت فشاری که ازش میکشم ( یعنی 60 وات تقسیم بر 12 که برابره با تغریبا 5 امپر) سیم 0.5 که برای سوییچنگ کشیدم که طولش یک متره گرم میشه
                    میخواستم بدونم این مواردی که گفتم توی افت ولتاژ تاثیری داره؟ چیکار کنم افت ولتاژم به حداقل خودش برسه؟
                    جدیدترین ویرایش توسط omid khakyar; ۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۰۳/۰۳.

دیدگاه

الان Tl494 با ماسفت IRF3205 چند روزی هست توی صندوق ماشین داره خوب کار میکنه و تغریبا 60 وات دایم ازش میکشیدم ماسفت ها کمی ولرم میشه و مشکلی هم نیست برای ماسفت ها هیت سینک نذاشتم فعلا
                      اما یه مشکل کوچیک داشتم ، خوب این مدار فیدبک نداره و ولتاژو کنترل نمیکنه توی حالت بی باری 43 ولت دوبل دارم اما وقتی ازش جریان میکشم تغریبا به اضای هر 1 امپر که توی خروجی میکشم 15 ولت افت ولتاژ دارم و بعضی وقتا امپلی فایر که بهش وصله به دیستوریشن میره (امپلی مشکلی نداره ازش مطمینم) یعنی تغریبا ولتاژ میاد روی 30 ولت دوبل که این کمه برای توانی که من میخوام
                      سیم پیچ اولیه هسته دو رشته سیم 0.5 کنار هم تابونده شده (چون فقط تست بود رشته هاشو زیاد نکردم) ثانویه 5 رشتس چون از قبل پیچیده بودم این یه مورد
                      و مورد بعدی اینکه سیمی که از سر باطری تا توی صندوق سیم ضخیم تغریبا با ضخامت 1.5 سانت استفاده شده همون گیج هایی که برای سیستم استفاده میکنن و بعد از اون با یه سیم 0.5 که طولش تغریبا یه متره وصل میشه به خود سوییچنیگ
                      زیر نهایت فشاری که ازش میکشم ( یعنی 60 وات تقسیم بر 12 که برابره با تغریبا 5 امپر) سیم 0.5 که برای سوییچنگ کشیدم که طولش یک متره گرم میشه
                      میخواستم بدونم این مواردی که گفتم توی افت ولتاژ تاثیری داره؟ چیکار کنم افت ولتاژم به حداقل خودش برسه؟
                      میشه شماتیک 494 رو بزاری؟!
                      دیودیت اگه پایین باشه همچین مشکلی پیش میاد که گفتی.
                      الکترونیک قدرت
                      الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

میشه شماتیک 494 رو بزاری؟!
                        دیودیت اگه پایین باشه همچین مشکلی پیش میاد که گفتی.
                        دو سه تا پست قبل تر شماتیک رو گذاشته بودم

به نظرم قسمت دیوتی سایکلش مناسب نیس
                        حالا از مدار بگذریم میخوام هسته رو واکنم درست بپیچم چجوری بپچیم که کمترین افت ولتاژ رو داشته باشه؟

دیدگاه

دو سه تا پست قبل تر شماتیک رو گذاشته بودم

به نظرم قسمت دیوتی سایکلش مناسب نیس
                          حالا از مدار بگذریم میخوام هسته رو واکنم درست بپیچم چجوری بپچیم که کمترین افت ولتاژ رو داشته باشه؟
                          پایه ی 4 رو زمین کن ، و دوباره تست بزن ، هسته رو همون طور که عکس گذاشتی بپیچ ، درسته ، هر دو شکل درسته ،
                          فقط خازن بزرگ در حدود 3 تا 3300 میکروفاراد با ESR پایین در نزدیکترین جای ممکن به سر مثبت ترانس و سورس ماسفتا یادتون نره ،
                          شماتیکی هم که قرار دادید خیلی شبیه به شماتیک های سونیه!
                          الکترونیک قدرت
                          الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

پایه ی 4 رو زمین کن ، و دوباره تست بزن ، هسته رو همون طور که عکس گذاشتی بپیچ ، درسته ، هر دو شکل درسته ،
                            فقط خازن بزرگ در حدود 3 تا 3300 میکروفاراد با ESR پایین در نزدیکترین جای ممکن به سر مثبت ترانس و سورس ماسفتا یادتون نره ،
                            شماتیکی هم که قرار دادید خیلی شبیه به شماتیک های سونیه!
                            پایه 4 اتصال کوتاه بشه ماسفتا نمیسوزه؟
                            خازن هام الان حدود 2000 میکرو فاراده
                            برای این 100 وات که فعلا مصرف میکنم کافیه؟
                            اینکه چند رشته سیم در کنار هم بپیچم برای اولیه تاثیری روی افت ولتاژ داره؟
                            امپلی فایر های سونی؟

دیدگاه

مشکل تا حد زیادی از سیم های تغذیه بود برداشتم ضخامتشو سه برابر کردم حل شد وقتی بیس میزد ولتاژ سیم های ولتاژ گیج رو گرفتم 12 ولت بوداما توی بردم 9 ولت بود فهمیدم مشکل از ضخامت سیمه که خیلی کمه عوضش کردم درست شد اتفاقا خیلی هم داغ کرده بود فکنم یه چیزی حدود 8 امپر داشت میکشید ازش و یه نکته دیگه هم اینکه با اینکه ولتاژ خیلی افت میکرد مدار نمیسوخت این موضوع باعث دلگرمیم شد چون میخواستم براش محافظ ولتاژ بزارم
                              اینم فیلم کار کرد مدار http://s8.picofile.com/file/83275434...01686.mp4.html
                              718 صفحش تاب داره وقتی بیس میزنه از مدار خارج میشه صداش قطع میشه برای همین ولوم رو خیلی بالا نبردم علت واضح نبودم صدا ضعف میکروفون گوشیمه ببخشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X