اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز در مدارات میکرو کنترلری چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز در مدارات میکرو کنترلری چیست؟

سلام دوستان شاید سوالام مبتدیانه باشه ولی همیشه میگن که باید چه کارهایی بکنیم تا میکرو نویز نگیره یا قاطی نکنه ولی من میخواستم بدونم که اصلا چند نوع نویز داریم و کدومشون برای مدارات میکرو کنترلری ایجاد مزاحمت میکنه و چطوری میتونه کار میکرو مختل کنه(ولتاژ تغذیه CPU تحت تاثیر میذاره یا نوسان ساز) و اینکه هر کدوم چطوری و از کجا ایجاد میشه؟؟

پاسخ : نویز در مدارات میکرو کنترلری چیست؟

دوست عزیز
    به طور خیلی ساده نویز به سیگنال ناخواسته گفته میشه و در اکثر موارد هم وجودش مضره و باعث اختلال در مدارهای میکروکنترلری میشه ...
    منبع نویز ممکنه خیلی متنوع باشه ولی اکثریت نویزهایی که در مدارهای میکرو بوجود میاید از منبع تغذیه ناشی میشه ....یعنی به در موراد زیادی منبع تغذیه درست طراحی نشده که میتونه خودش عامل نویز باشه یا نویز سایر منابع را عبور بده
    نویز میتونه القایی هم باشه یعنی از میدانهای قدرتمندی که در محیط وجود داره وارد سیستم ما بشه و همینطور خود طراحی مدار ، خصوصا مدار چاپی اگر به درستی انجام نشه میتو.نه عامل ایجاد نویز بشه
    تو ایران شایع شده که میکروهای AVR به نویز حساسیت بیشتری دارند هرچند که نویز در تمام سیستمهای الکترونیکی وجود داره ولی معمولا تلاش میشه سطح اون را تا حدی کاهش بدهند که مزاحمتی ایجاد نکنه

بجث نویز خیلی مفصله ولی امیدوارم این دو تا مقاله مفید باشه

PDF استاد کی نژاد مقابله با نویز در AVR

روش هایی برای کاهش نویز میکروکنترلر
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

مممون . برای مدارات میکرو تعدیه سویچینگ
      بهتره یا خطی مثل 7805 ؟؟
      و اینکه نویز چطوری باعث هنگ کردن میکرو میشه . روی کلاکش اثر میذاره؟؟
      جدیدترین ویرایش توسط rasool1370; ۲۰:۲۲ ۱۳۹۷/۰۲/۳۰.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rasool1370 نمایش پست ها
        مممون . برای مدارات میکرو تعدیه سویچینگ
        بهتره یا خطی مثل 7805 ؟؟
        و اینکه نویز چطوری باعث هنگ کردن میکرو میشه . روی کلاکش اثر میذاره؟؟
        تغذیه سوئیچینگ خوبه خطی هم خوبه.معمولا عده ای معتقدند که تغذیه سوئیچینگ باعث بالا رفتن نویز میشه اما اگه تغذیه سوئیچینگ درست بسته شه اصلا مشکلی نداره.بهر حال پیشنهاد من اینه که از برای کسانی که زیاد تو بحث نویز نبودند از تغذیه خطی استفاده کنند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal نمایش پست ها
          تغذیه سوئیچینگ خوبه خطی هم خوبه.معمولا عده ای معتقدند که تغذیه سوئیچینگ باعث بالا رفتن نویز میشه اما اگه تغذیه سوئیچینگ درست بسته شه اصلا مشکلی نداره.بهر حال پیشنهاد من اینه که از برای کسانی که زیاد تو بحث نویز نبودند از تغذیه خطی استفاده کنند.
          من توی مدارات حساسم که با باطری کار میکنن و مصرف برام خیلی مهمه همیشه مثلا دوازده رو میدم به سوییچنگ تنظیم میکنم روی 7 ولت بعد اونو میدم به 7805 و بعد 5 ولت صاف تحویل میگیرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omid khakyar نمایش پست ها
            من توی مدارات حساسم که با باطری کار میکنن و مصرف برام خیلی مهمه همیشه مثلا دوازده رو میدم به سوییچنگ تنظیم میکنم روی 7 ولت بعد اونو میدم به 7805 و بعد 5 ولت صاف تحویل میگیرم
            اینظوری باز هم بر فرض اگه 200 میلی امپر جربان بکشیداتلاف توانتون میشه 0.4 وات که مقدار زیادی هست در دستگاه های پرتابل ....
            در صورتی که از باطری استفاده میکنید بحث نویز خیلی کمتر هست .پس اگه میخاید اتلاف توان کمتری داشته باشید از همین رگولاتورهای سوئیچینگ ولی جنس مرغوبش استفاده کنید و با بستن صحیح خازن ها استفاده از چندتا دیود میتونید راندمان بیشتری از دستگاهتون بگیرید و نویز نداشته باشید و عمر باطریتون هم بیشتر خواهد شد..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X