اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد شارژ باتری سرب اسید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد شارژ باتری سرب اسید

سلام خدمت مهندسین گرامی، من یک باتری سرب اسید ۱۲ ولت ۴.۵ امپر ساعت دارم ک حدود دو ساله خوابیده و میخوام با استفاده از مدار زیر شارژش کنم، سوالم در مورد ترانسیه ک داخل مدار هست، باید چند ولت و چند امپر استفاده بشه؟ و خروجی مدار طبق مشخصات شارژ باتری باید روی چند ولت تنظیم بشه؟ و یا اطلاعات تکیملی اگر هست در اختیارم بگذارید، ممنون...
    مشخصات شارژ باتری به این صورته:
    cycle use : 14.6_14.8 V
    standby use : 13.7_13.9 V
    initial current less 1.35 A

جدیدترین ویرایش توسط abolsalami; ۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۰۲/۳۰.

پاسخ : سوال در مورد شارژ باتری سرب اسید

ترانس باید ولتاژش یکم بیشتر از ولتاژ شارژ باطری باشه و جریانش هم باید کمی بیش از جریان شارژر باشه یعنی تغریبا 15 ولت 3 امپر
    اینکه دقیقا روی چند ولت باید شارژ بشه رو نمیدونم ولی حدود 13 ولته فک میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abolsalami نمایش پست ها
      درود
      شما هم باید جریان رو محدود کنید و هم ولتاژ رو
      تو مشخصاتش ولتاژ ها رو نوشته
      اگه میخواین شارژ کنین و بعدا استفاده کنین cycle use اگه میخواین همیشه در مدار باشه ولتاژ استند بای یوز رو قرار بدید
      ولتاژ ترانس دو تا سه ولت از ولتاژی که لازم دارید باید بیشتر باشه (البته اگه ترانس متناوب باشه بعد از مستقیم کردن ولتاژ کمی بیشتر میشه{ضرب در رادیکال دو} ) مثلا ولتاژ ترانس 12 ولت بعد از مستقیم کردن در حالت بی باری 17.9 ولته
      با توجه به اینکه رگولاتور شما خطی هست و تلفاتش زیاده شاید ترانس متناوب 12 ولت هم جوابگو باشه و مناسبه اگه نشد 15 ولت بذارید ولی در هر صورت هیتسینگ مناسب برای 317 بذارید ک نسوزه چون وقتی باطری خالیه تلفاتتون بالای یک یا یکو نیم واته

جریان شارژ هم یک دهم ظرفیت نامی باطری هست (برای طول عمر بیشتر دیتا شیت باطری ها مقدار یک بیستم رو پیشنهاد میدن) برای باطری شما یک دهم میشه 450 میلی آمپر .. مدار شما باید طوری باشه که در هیچ حالتی بیشتر از این جریان به باطری نده
      ثابت کردن ولتاژ رو 317 انجام میده ولی برای محدود کردن جریان یا باید ترانستون رو طوری انتخاب کنبد که جریان بیشتر از نیم آمپر نتونه بده یا یه مقاومتی چیزی بذارید قبل از رگولاتور .. نمیدونم مقاومت رو چطوری انتخاب کنیم که مزاحم شارژ نشه .. شاید دورو بر 10 یا 20 اهم مناسب باشه (5 وات یا بیشتر) یا اینکه رگولاتورتون رو عوض کنید و مثلا از 34063 استفاده کنید

باطری هر چقدر زود تر شارژ و یا دشارژ بشه(امپر بالا) عمر و انرژی تحویل داده شده ش کم میشه
      حداکثر جریان مداوم هم نوشته 1.35 .. بیشتر از این به صورت مداوم جریان بکشید احتمال صدمه دیدن باطری هست
      زندگی پر ز وجود است ولی ..
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

بسیار کامل بود. تشکر فراوان

دیدگاه

مدار رو طبق چیزی ک گفتید بستم، جریان قبل از رگولاتور حدود ۵ امپر هست، مقاومت فعلا در دسترس ندارم ک جریان رو کم کنم ولی با همین جریان هم رگولاتور داغ نمیکنه، فقط یه سوال اینکه جریانی ک باتری حین شارژ داره میکشه ۱ دهم امپر هست، کم نیست؟ یا ب مرور زیاد میشه؟

دیدگاه

درود
            باطری هر چی خالیتر باشه بیشنر جریان میکشه و بتدریج کمتر میشه تا برسه ب ولتاژ مورد نظر و جریان خیلی کم میشه
            کار مدار شارژر هم اینه که نذاره بیشتر از یه مقداری جریان به باطری برسه و بیشتر از یه ولتاژ باطری شارژ نشه
            اگه مدار شما کنترل جریان نداشته باشه معنیش اینه ک قابلیت اینو داره ک پدر باطری رو در بیاره

۵ امپر؟ یا نیم امپر. ... اگه ۵ امپر وارد رگولاتور بشه ک میترکه
            جریان شارژ رو خود باطری با توجه ب مقدار شارژش تعیین میکنه .. اگه جریانی ک باطری میکشه در حد دهم امپر باشه احتمالا نیمه خالیه یا مدار یه مشکلی داره
            ولتاژ باطری بدون مدار شارژر چنده؟ دقیقا چند امپر جریان وارد باطری میشه .. مطمئنید ترانس حداقل نیم امپر (متناوب بدون افت ولتاژ) میتونه بده؟

شارژ باطری خالی با جریان یک دهم ظرفیت حدودا دوازده ساعت یا بیشتر طول میکشه
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

بله درسته اون نیم آمپر بود حواسم ب رنجش نبود مشکل حل شد ول ی ب یه مشکل جدید برخوردم باز!! باتری کامل شارژ میشه مدار خودکار قطع میشه بعدش باتری رو از مدار خارج میکنم و ولتاژ دو سرش رو میگیرم هر سه ثانیه ۱ دهم ولت ازش کم میشه!!!!! همینطور هی کم میشه تا از ۱۲ میرسه ب ۲ ولت، اونم شاید توی ۵ دقیقه! عجیبه یه کم ، البته گفتم باتری حدود دو سال هست ک خوابیده، چکار کنم باهاش؟ نیازشم دارم...

دیدگاه

اگه بدون بار ولتاژ به سرعت کم میشه احتمالا خراب شده
                احتیاطا میتونید چندبار شارژ کنید بذارید خودبخود ولتاژش کم بشه ببینید هر بار کمی بیشتر میشه یا نه

دیدگاه

باتری خیلی کم کارکرده ولی خب یه مدت طولانی خوابیده بوده. ببرمش باتری سازی اسیدشو دست کاری کنن راه نمفته؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abolsalami نمایش پست ها
                    سلام خدمت مهندسین گرامی، من یک باتری سرب اسید ۱۲ ولت ۴.۵ امپر ساعت دارم ک حدود دو ساله خوابیده و میخوام با استفاده از مدار زیر شارژش کنم، سوالم در مورد ترانسیه ک داخل مدار هست، باید چند ولت و چند امپر استفاده بشه؟ و خروجی مدار طبق مشخصات شارژ باتری باید روی چند ولت تنظیم بشه؟ و یا اطلاعات تکیملی اگر هست در اختیارم بگذارید، ممنون...
                    مشخصات شارژ باتری به این صورته:

با سلام:
                    باتری سرب اسیدی که حدود دو سال خوابیده باشد دیگر قابل استفاده نمی باشد . (اگر شارژ شود با حد اقل کارایی کار می کند)
                    ترانس برای شارژ چنین باتری باید 14 ولت 450 میلی آمپر باشد. ( 1/10 جریان ظرفیت باتری 4.5 آمپر ساعت). شارژ استاندارد.
                    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

درود
                      استاد برای نگهداری باطری های اسیدی ک مدتی نمیخوایم استفاده کنیم چه نکاتی باید رعایت بشه رو چه ولتاژی باید باشن

دیدگاه

سلام دوستان من هم یک سوال در مورد شارژ باتری لیتیوم یون دارم که پارسال از فروشگاه خریده بودم ولی برای شارژش موندم
                        3 تا پک 3تایی لتیوم یون هستن که هر پک 11 ولت هست با جریان نامی 4200mAh که من اونا رو موازی و بعد با یکی سری کردم که ولتاژ خروجی شد 22 ولت و جریان تقریبا 4 آمپر ساعت .
                        برای شارژشون اون موقع 2 تا ماژول شارژر هم خریده بودم : https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA...%BE%D8%B1.html
                        ولی نه نحوه استفاده از اونا رو بلدم و نه میدونم ولتاژ و جریان مناسب برای شارژ این باتری چی هست.. ببخشید اصلا به این تاپیک مربوط نبود ولی نخواستم یه تاپیک دیگه ایجاد کنم .. بسیار ممنونم

دیدگاه

درود
                          این مدلی ک موازی و سری کردید یمقدار عجیبه

دوست عزیز لینکی ک دادید برای پک باطری دوتاییه با این نمیشه پک ۳ تایی رو شارژ کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
                            درود
                            این مدلی ک موازی و سری کردید یمقدار عجیبه

دوست عزیز لینکی ک دادید برای پک باطری دوتاییه با این نمیشه پک ۳ تایی رو شارژ کرد
                            اون موقع تازه تازه با سری موازی کردن و .. آشنا شده بودم
                            2 تا از این ماژول ها رو دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
                              درود
                              استاد برای نگهداری باطری های اسیدی ک مدتی نمیخوایم استفاده کنیم چه نکاتی باید رعایت بشه رو چه ولتاژی باید باشن
                              با سلام:
                              اگر باتری اسیدی، بصورت خشک خریدید، یعنی اب اسید به داخل آن ریخته نشده است می تواند بصورت چند سال بدون مشکل نگه داری شود، اما اگر آب اسید داخل آن بوده با تخلیه آب اسید به سرعت اکسیده شده و فاسد می شود. اما اگر باتری اسیدی را بخواهید در دراز مدت نگه دارید و از آن استفاده نکنید، با جریان شارژ حدود 10 میلی آمپر بصورت دائم به آن وصل کنید، به صورتی که و لتاژ بدون بار آن از 10.6 ولت کم تر نشود.
                              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X