اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال ساده در خورد فرستنده رادیویی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال ساده در خورد فرستنده رادیویی

سلام خدمت اساتید
    من توی این بخش خیلی اطلاعات کمی دارم اصلا نمیدونم چی به چیه تا شروع کنم ممنون میشم راهنماییی کنین
    _ آیا گیرنده رادیویی در حالت ساده اول یه فیلتر پایین گذره برای انتخاب فرکانس و بعد تقویت و پخش ؟!
    در مورد فیلتر پایین گذر مگه این فیلتر باعث نمیشه سیگنالهای بالاتر از یه حدی عبور نکنه و پایینتر از اون عبور کنه ؟
    خوب در این صورت یه مشکل پیش میاد مثلا فیلتر پایین گذرتنظیمه روی فرکانس 2 کیلو هرتز بنابر این از فرکانس مثلا 100 هرتز تا 2 کیلوهرتز وارد میشن ؟! خوب پس شاید زیر این فرکانس خیلی فرکانسای دیگه ای باشه قضیه تداخل چی میشه ؟
    _ یا باید همزمان از دو فیلتر پایین و بالاگذر استفاده کرد که فقط وسطش رد شه ؟! (که البته جایی ندیدم !!)
    خلاصه من با ابتدای کار خیلی مشکل دارم این اول راهو کمکم کنین ممنون میشم اصلا تصوری ازش ندارم
    بسیار ممنون

پاسخ : سوال ساده در خورد فرستنده رادیویی

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها
    _ آیا گیرنده رادیویی در حالت ساده اول یه فیلتر پایین گذره برای انتخاب فرکانس و بعد تقویت و پخش ؟!
    سلام،
    خیر! چنین نیست!!
    اول که لازمه شما دقیقا مشخص کنید که از چه نوع ارتباط رادیویی دارید صحبت میکنید؟
    دیجیتاله یا آنالوگ؟
    دیجیتالتون چه نوع مدولاسیونی است و آنالوگتون چه نوعیه؟
    ... .
    اگه فرض کنیم آنالوگ باشه و ساده ترین نوع مدولاسیون، AM باشه!
    شما یه طبقه مهم رو (در اصل مهم ترین طبقه رو) جا انداختی:
    تبدیل RF به IF
    و اصل کار گیرنده ها در این بخش صورت میگیرد که عبارت است از شیفت فرکانسی سیگنال دریافتی در پی ضرب کردن آن در یک سیگنال محلی هم فرکانس و هم فاز با فرکانس کریر سیگنال ورودی !
    که PLL ها از جمله مداراتی هستند که میتوانند این فرکانس محلی رو تولید کنند!
    و اون چیزی که دقیقا فرکانس مورد نظر ما رو انتخاب و از بقیه سیگنال ورودی جدا میکنه همین فرکانس سیگنال محلی و عمل ضرب کردن است!
    بعد این سیگنال IF وارد دمدولاتور میشه، که مدارش با توجه به نوع مدولاسیون متفاوت است، مثلا توی AM میتونه یه مدار آشکار ساز پوش و یا یک فیلتر پائین گذر ساده باشه!!
    ...
    الان هم بهت پیشنهاد میکنم برای اینکه از دست آدمهای مثل من خلاص بشی، یکراست بری سراغ کتاب دانشگاهی "سیستمهای مخابراتی"، تألیف بروس کارسون، که فوق العاده است!!!!!
    اگه حوصله ریاضی رو نداری، میتونی از فصل دومش چشم بپوشی، که باز هم یه چیزهایی دستگیرت میشه!
    جدیدترین ویرایش توسط ubub; ۱۱:۱۵ ۱۳۹۷/۰۳/۱۶.
    ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

دمت گرم استاد واقعا روشن شدم خیلی خیلی ممنون
      همین کلیاتشو گیج شده بودم نمیدونستم کلا الگوریتم سیستم چجوریه
      کاری به مدلاسیون و ... نیست در حالت انالوگ میخاستم بدونم سیستم دریافت کننده چطور کار میکنه مرحله دکود کردن و ... میدونم چجوریه
      در مورد ضرب کننده ها هم میدونم
      ولی یه سوال اون فرکانس محلی که باید از فرکانس اصلی کم شه تا به فرکانس مورد نظر برسیم رو ایستگاه رادیویی تعیین میکنه ؟! کلا از کجا میاد ؟
      و اینکه ایا همه فرستنده ها از ضرب کننده برای بالا بردن فرکانس و ثابت کردنش استفاده میکنن یا مثلا توی بیسیمها فرق داره و علت بالا بردن فرکانس برد بیشتر و نیاز به آنتن کوچکتره ؟
      یه سوال هم در مورد آنتن اینه که آیا حتما باید اندازه آنتن استاندارد باشه یعنی یک چهارم طول موج ؟ اگه آنتن کوچیکتر باشه فرکانس دریافت نمیشه یا ضعیفتر دریافت میشه ؟ اگه انتن بزرگتر از حد استاندارد باشه چی ؟
      خیلی خیلی ممنون از توضیحات کاملت و وقتی که گذاشتی

دیدگاه

یه سوال اون فرکانس محلی که باید از فرکانس اصلی کم شه تا به فرکانس مورد نظر برسیم رو ایستگاه رادیویی تعیین میکنه ؟! کلا از کجا میاد ؟
        نوشته قبلیم رو که یه بار دیگه خوندم دیدم که یه عبارت مهم رو جا انداختم و همون جا اضافه اش کردم (به رنگ قرمز)!
        اول اینکه اینجا نباید عبارت کم و اضافه رو به کار ببری، چون اینجا ما با ضرب سروکار داریم و عملیاتهای جمع و تفریق توی سیگنالها معانی دیگه ای میده!
        سیگنالی که در گیرنده دریافت میشه، از حاصلضرب دو سیگنال مجزای پیام و موج کریر (حامل) حاصل میشه و فرکانس محلی گیرنده، باید دقیقا با فرکانس موج کریر یکی باشه!
        اینکه از کجا میاد، فرستنده قرار داد میکنه که فلان پیام، روی فلان فرکانس کریر سوار است!
        حالا اگه کسی بخواد اون پیام رو دریافت کنه باید اوسیلاتور محلیش رو، روی همون فرکانس کریر اعلام شده تنظیم کنه!

و اینکه ایا همه فرستنده ها از ضرب کننده برای بالا بردن فرکانس و ثابت کردنش استفاده میکنن یا مثلا توی بیسیمها فرق داره و علت بالا بردن فرکانس برد بیشتر و نیاز به آنتن کوچکتره ؟
        بالا بردن فرکانس به چند منظور انجام میشه:
        1- کاهش طول آنتن
        2- جلوگیری از تداخل امواج فرستنده های مختلف
        3- امکان ایجاد مالتی پلکس فرکانسی (ارسال چندین پیام توی یک کانال مخابراتی)
        ...
        برای دستیابی به این اهداف ممکنه توی چند مرحله، عمل ضرب کردن انجام بشه!

یه سوال هم در مورد آنتن اینه که آیا حتما باید اندازه آنتن استاندارد باشه یعنی یک چهارم طول موج ؟ اگه آنتن کوچیکتر باشه فرکانس دریافت نمیشه یا ضعیفتر دریافت میشه ؟ اگه انتن بزرگتر از حد استاندارد باشه چی ؟
        با همه نوعی از آنتن (به لحاظ شکل و اندازه)، همه نوع سیگنالی (به لحاظ نوع مدولاسیون و فرکانس) دریافت میشه!!!!
        البته موضوع اصلی "امکان آشکارسازی سیگنال مورد نظر به نحو موثر است"!
        (دلیل گفته فوق این است که همه فلزات و البته همه مواد، مقداری از انرژی امواج الکترومغناطیسی رو (با هر فرکانسی) که به آنها تابیده میشه جذب میکنند)!
        ... .
        برای دریافت موثر، طول آنتن نباید از یک دهم طول موج، سیگنال دریافتی کمتر باشد!
        و همچنین هر آنتن با طول مشخص توی یک فرکانس به صورت بهینه عمل میکند!
        مثلا در طولهای کوتاه تر، هم ضریب جذب سیگنال مطلوب، کمتر میشه و هم میزان دریافت سیگنالهای نامطلوب (با فرکانس بالاتر) بیشتر میشه!
        و همینطور در طولهای بلند تر، هم ضریب جذب سیگنال مطلوب، کمتر میشه و هم میزان دریافت سیگنالهای نامطلوب (با فرکانس پائین تر) بیشتر میشه!
        ... .
        اگه خواستی دقیقا بفهمی که سیگنال چطوری از مدارهای الکتریکی منتشر و دریافت میشه؟! به "مبانی مدارات الکتریکی غیر فشرده" رجوع کن.
        الان هم بهتره به جای کار گرفتن مخ ما، یه کتاب در این زمینه ها تهیه کنی و مطالعه کنی، تا بهتر و عمیق تر متوجه بشی!
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

داداش واقعا دمت گرم به غرعان تنبلی نمیخام بکنم که نمیرم سراغ کتاب کلا عادت ندارم از کتاب چیزی یاد بگیرم همین اصول کلی رو بفهمم بقیه رو گوگل میکنم کم کم عملی یاد میگیرم جون داداش این سوال اخره دیگه رو مخت نمیرم
          پس پیچی که رادیو رو رو موج مورد نظر تنظیم میکنه فقط فرکانس اسیلاتوری که فرکانس کریر رو میسازه رو تغییر میده(؟) تا با فرکانسی که از انتن میاد ضرب بشه و نتیجه رو بگیریم ؟
          ممنون

دیدگاه

سلام خدمت اساتید
            من توی این بخش خیلی اطلاعات کمی دارم اصلا نمیدونم چی به چیه تا شروع کنم ممنون میشم راهنماییی کنین
            در مورد فیلتر پایین گذر مگه این فیلتر باعث نمیشه سیگنالهای بالاتر از یه حدی عبور نکنه و پایینتر از اون عبور کنه ؟
            خوب در این صورت یه مشکل پیش میاد مثلا فیلتر پایین گذرتنظیمه روی فرکانس 2 کیلو هرتز بنابر این از فرکانس مثلا 100 هرتز تا 2 کیلوهرتز وارد میشن ؟! خوب پس شاید زیر این فرکانس خیلی فرکانسای دیگه ای باشه قضیه تداخل چی میشه ؟
            _ یا باید همزمان از دو فیلتر پایین و بالاگذر استفاده کرد که فقط وسطش رد شه ؟! (که البته جایی ندیدم !!)
            خلاصه من با ابتدای کار خیلی مشکل دارم این اول راهو کمکم کنین ممنون میشم اصلا تصوری ازش ندارم
            بسیار ممنون
            با سلام:
            طرز کار یک گیرنده ساده رادیویی به قرار زیر است.
            1- اول موج فرستنده باید در محدوده گیرنده باشد.
            2- پس ازدریافت موج گیرنده بصورت حامل یا کریر آنتن گیرنده ان را جذب و وارد مدار تیونر که شامل سیم پیچ انتن و خازن متغیر پیکو فارادی می کند.
            3- این موج پس از عبور ازتیونر و تقویت کننده R.F وارد مدار آشکار ساز می شود که سیگنال صوتی را از موج کریر یا حامل جدا می کند و پس از تقویت در پری و آمپلی فایر به بلند گو انتقال و صدا در آن پخش میشود. ( مدار آشکار ساز یک دیود ژرمانیومی ماننده 1n60 و ... می باشد.
            لازم به ذکر است که گیرنده رادیو از پیچیدگی خاصی برخوردار است که در یک یا دو سطر نمی گنجد. ماننده طبقه سوپرهتروداین، چندین مدار آی اف و چندین مدار تقویت کننده R.F
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون از راهنماییهات روشن شدم

دیدگاه

داداش واقعا دمت گرم به غرعان تنبلی نمیخام بکنم که نمیرم سراغ کتاب کلا عادت ندارم از کتاب چیزی یاد بگیرم همین اصول کلی رو بفهمم بقیه رو گوگل میکنم کم کم عملی یاد میگیرم جون داداش این سوال اخره دیگه رو مخت نمیرم
                پس پیچی که رادیو رو رو موج مورد نظر تنظیم میکنه فقط فرکانس اسیلاتوری که فرکانس کریر رو میسازه رو تغییر میده(؟) تا با فرکانسی که از انتن میاد ضرب بشه و نتیجه رو بگیریم ؟
                ممنون
                نمیدونم اینکه میگی "غرعان" دلیلش اینه که معتادی یا دلیل دیگه ای داره؟ چند بار دیگه هم دیده بودم استفاده کرده بودی!
                بالاخره در جریان باش هزینه های دندون پزشکی و ارتودنسی خیلی بالا رفته!!
                راجع به سوالت هم، دقیقا درست گفتی، (فقط بهتر بود بگی: اسیلاتوری که فرکانس محلی رو میسازه تا ...)
                اون پیچی هم که توی رادیو می چرخونی، دقیقا وصله به یک خازن متغییر که در مدار اسیلاتور محلی استفاده شده!
                (همون مدار تیونینگی که جناب تحیری فرمودند).
                البته گیرنده های سوپرهتروداین، یک گونه از چندین نوع مدار آشکارسازی AM هستند، که از بقیه پیشرفته تر هستند!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
                  نمیدونم اینکه میگی "غرعان" دلیلش اینه که معتادی یا دلیل دیگه ای داره؟ چند بار دیگه هم دیده بودم استفاده کرده بودی!
                  بالاخره در جریان باش هزینه های دندون پزشکی و ارتودنسی خیلی بالا رفته!!
                  راجع به سوالت هم، دقیقا درست گفتی، (فقط بهتر بود بگی: اسیلاتوری که فرکانس محلی رو میسازه تا ...)
                  اون پیچی هم که توی رادیو می چرخونی، دقیقا وصله به یک خازن متغییر که در مدار اسیلاتور محلی استفاده شده!
                  (همون مدار تیونینگی که جناب تحیری فرمودند).
                  البته گیرنده های سوپرهتروداین، یک گونه از چندین نوع مدار آشکارسازی AM هستند، که از بقیه پیشرفته تر هستند!
                  e از اونجا هم معلومه ؟ الان این چه ربطی به اون داشت یکی لازمه ارتباط این دو موردو کشف کنه (غرعان Vs اعتیاد )
                  بیخیال خیلی خیلی ممنون بابت توضیحات واقعا کمک زیادی به من کرد الان قضیه واسم خیلی روشن تر شده راحتتر میتونم پیش برم
                  ارادتمندیم
                  جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۱۸:۱۲ ۱۳۹۷/۰۵/۰۳.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X