اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش firmware update ماژول esp8266 201 به همراه at commands

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اموزش firmware update ماژول esp8266 201 به همراه at commands

سلام دوستان یه چند وقتی بود که ماژول esp 201 که در فروشگاه موجود هست رو خریده بودم ولی بعد از دو ماه هنوز نتونسته بودم firmware اون رو اپدیت کنم و به هیچ دستور AT; پاسخ نمیداد

تا اینکه دیروز موفق شدم و خواستم اموزش اون رو برای شما هم بذارم

;وسایل مورد نیاز: (چیز خاصی نیست نترس )
    دو عدد سوئیچ push button&nbsp
    سه عدد مقاومت
    1k
    یک مقاومت بیشتر از 2k مثلا 3.3
    یه عدد led و یه مقاومت 330 اهم
    ترجیحا (مبدل usb >>>ttl )

حال باید مداری مثل شکل زیر رو ببندید

مکانیزم کاری مدار :
    ;در مدار زیر اگر که میخواید ماژول رو روی حالت downloading ببرید باید دکمه IO 00; رو فشاربدید و نگه دارید و در این موقع دکمه reset رو به صورت لحظه ای فشار بدید(پالس وارد کنید ) و هر دو کلید رو رها کنید
    دقت کنید وقتی که ماژول روی حالت downloading میره led; پر نور تر میشه (حالا اگه ن
    شد هم زیاد خودتون رو خسته نکنید; ادامه بدید )

حال دو راه برای update firmware دارید
    ۱- استفاده از یک برد arduino (یه کم دردسرش بیشترش و امکان داره سر اینکه شناسایی کنه اذیت کنه)
    2- استفاده از یک ماژول مبدل usb به
    ttl

راه ۱ : برای اینکار باید
    3.3v arduino >>>>>>>>;3.3v
    GND >>>>>>>>>>>GND
    tx>>>>>>>>>>>>>TX
    rx>>>>>>>>>>>>>>>RX

مهم : سپس باید پین ریست arduino رو به GND; وصل کنید با این کار ic برد اردوینو به اصطلاح bypass; میشه

نکته انحرافی
    ا ز این مدار به راحتی میتوان برای flash کردن برنامه ها هم روی برد استفاده کرد
    ( با تنظیمات پایین )
    بعضی ها هم میگن با ARDUINO; برد رو تغذیه نکنید چون جریان زیاد میکشه و وسطش FAIL; میشه

ولی اگه چند بار compile کنید و سعی کنید میشه چون این برد (esp 201 ) جریان کمی میکشه حدود 65 میلی امپر

راه ۲: (روش بهتر )
    که در این روش از یک مبدل usb >>>> ttl استفاده میکنیم

TX>>>>>>>>>>>RX
    RX>>>>>>>>>>>>>>>>TX
    3.3v >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>;3.3v
    GND >>>>>>>>>>>>GND

توجه داشته باشید که در این روش برخلاف arduino باید tx>>>>>>>>>>>>>>>>>>rx ;وصل بشه

به هر نحو یکی از دو روش بالا رو پیاده سازی کنید بعد از این وارد مرحله بعدی میشیم

از ادرس زیر اخرین نسخه نرم افزار flash download tool ; رو دانلود کنید
    دانلود کنید.

, سپس از این ادرس این firmware ; رو دانلود کنید سعی کنید همین رو دانلود کنید چون من چندتا دیگه رو امتحان کردم و روی این ماژول جواب نداد
    دانلود کنید.

حال نرم افزار flash download tool; رو باز کنید و تنظیمات رو مطابق شکل انجام بدید

تنظیمات رو دقیقا مطابق شکل انجام بدید
    یه نکته برای حرفه ای ها : این تنظیمات مربوط به حالت non boot هستش که برای اپدیت های بعدی هم باید از همین روش firmware رو اپدیت کنید و نمیتونید توسط دستورات ْAT اپدیت کنید حالا اگه خواستید بعدا روش اپدیت در حالت boot رو هم میذارم .

سپس پورت com رو میتونید از تنظیمات Device manager ; کامپیوتر خودتون ببینیدسرعت رو هم حتما روی 115200 قرار بدیددکمه start رو بزنید و سپس برد رو روی حالت downloading ببرید که با حالت زیر مواجه میشید

پس از اتمام دانلود با حالت زیر مواجه میشید

خوب حالا دکمه ریست برد رو بزنید
    یا برد رو از vcc قطع کنید

نرم افزار PUTTY; رو از ادرس زیر دانلود کنید البته از ترمینال خود arduino هم میتونید استفاده کنید

دانلود کنید.

نرم افزار PUTTY رو باز کنید

سپس از قسمت TERMINAL تنظیمات را انجام دهید

و OPEN را بزنید

قسمت خیلی خیلی مهم

سپس عبارت AT را تایپ کنید و سپس ENTER بزنید بعد از این کلید ctrl را بگیرید و سپس M و بعد از ان J را بزنید و سپس اینتر کنید
    معمولا همه اینجا رو مشکل دارند
    باید با عبارت OK; رو به رو شوید

AT+GMR هم ورژن firmware رو میده

در صورت اینکه جواب نگرفتید ماژول رو قطع کنید و دوباره وصل کنید و یا
    RESET کنید چند بار تکرار کنید تا جواب بگیرید

(شاید باورتون نشه ولی این مراحل رو بالای 100 بار انجام دادم و همه ی این مطالب حاصل تجربه س جایی هم تو اینترنت پیدا نمیشه این نکته ها که گفتم
    )

نا امید نشید یکم اذیت میکنه ولی بالاخره جواب میده

اگر هر روز با این ماژول سر و کله میزنید میتونید یه برد ساده مثل این برد برای خودتون درست کنید هزینه ای هم نداره

با تشکرکیائی

منتظر نظرات و پیشنهادات سازنده شما هستم

ایمیل این بنده
    alizwanted@gmail.com
    جدیدترین ویرایش توسط alizwanted; ۲۱:۱۵ ۱۳۹۷/۰۳/۱۴.

پاسخ : اموزش firmware update ماژول esp8266 201 به همراه at commands

عالی بود ممنون
    البته لینک FLASH DOWNLOADING را من از اینجا دانلود کردم
    Met deze tool kan je bestanden (images) naar het flash geheugen kopiëren van een ESP8266 WiFi module, het is mogelijk om diverse bestanden kopiëren naar een bepaald adres in de chip.

دیدگاه

با سلام.
      من هرکار میکتم. فکر میکنم ماژولم به حالت Downloading نمیرود.
      مراحلی که فرمودین را قدم به قدم طی کردم. هروقت ماژول را ریست می کنم، در ترمیتالم پیغام "Ready" نمایش داده میشود ولی جوابی به "AT" نمیدهد.

دیدگاه

آقا دستت درد نکنه. راه افتاد. انشاالله که در زندگی عاقبت بخیر باشین

دیدگاه

با سلام....وجدانا دستت درد نکنه خیلی خوب و کامل نوشتین ....تشکر

دیدگاه

سلام
            من میخواستم چند تا ماژول esp8266 رو به سرور ساخته شده یه ماژول esp8266 وصل کنم اما ماژول سرور حداکثر 4 تا کانکشن قبول میکنه و بقیه وصل نمیشن
            میخواستم بدونم با عوض کردن فریمور یا چه کاری میتونم این مشکل رو حل کنم؟
            اگرم حل نمیشه چه ماژول وای فا رو پیشنهاد میکنید که بتونه به تعدادی زیادی کانکشن رو قبول کنه؟
            خیلی ممنون

دیدگاه

سلام
              اینکه READY مینویسه یعنی درست شده
              منم با PUTTY نتونستم نتیجه بگیرم
              از HTERM استفاده کن و تنظیمش کن هر بار که اینتر میزنی خودش cr+lf بفرسته

دیدگاه

برای اپدیت فریمور از این فیلم استفاده کنین
                کامل همه چیز رو توضیح داده

دیدگاه

من دقیقا همینجوری عمل کردم ولی تو آخر با ترمینال putty وقتی یه َat ارسال میکنم جوابی نمیگیرم . حتی طبق "سپس عبارت AT را تایپ کنید و سپس ENTER بزنید بعد از این کلید ctrl را بگیرید و سپس M و بعد از ان J را بزنید و سپس اینتر کنید" ولی اصلا هیچ جوابی نمیده . اگه کسی این ماژول رو راه اندازی کرده لطفا کمک کنه .ممنون

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان .
                    لطفا این لینک و چک کنید.
                    remotexy.com/en/help/esp8266-firmware-update
                    یجا توضیح داده باید سایز حافظه فلش ماژولتون هم بدونید.
                    لطفا اگه کسی میدونه چطور میشه سایز حافظه فلش و فهمید اطلاع بده.
                    من دستور AT+GMR رو زدم ولی چیزی که توی این سایت گفته اجرا نشد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X