اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چراسطح مقطع پایه های مقاومت گرد است ولی برای دیود نورانی مربعی است ؟!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چراسطح مقطع پایه های مقاومت گرد است ولی برای دیود نورانی مربعی است ؟!!

اقا این سواع ل مثل خورو افتاده تو فکرم
    من تو این ده سال led پایه باسطح مقطع گرد ندیدم همون طور که پایه مقاومت مستطیلی نداریم

پاسخ : چراسطح مقطع پایه های مقاومت گرد است ولی برای دیود نورانی مربعی است ؟!!

به تولید کننده ها ایمیل بزن بپرس! برای منم جالب بود سوالت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan نمایش پست ها
      به تولید کننده ها ایمیل بزن بپرس! برای منم جالب بود سوالت
      در الکترونیک بهتره از هر چیزی سر در آورد مخصوصا برای بر و بچه های ECA که با الکترونیک زندگی میکنن
      هر چند مهم نیست اما سوال جالبیه

واقعا چرا ؟؟
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط antipa نمایش پست ها
        من تو این ده سال led پایه باسطح مقطع گرد ندیدم همون طور که پایه مقاومت مستطیلی نداریم
        شاید یکی از دلایلش این باشه که سطح مقطع گرد نسبت به مربع سریعتر خم میشه و گاهی اوقات نیازه led از برد فاصله بگیره واسه همین اگه سطح مقطع گرد باشه امکان خم شدنش بیشتر هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط antipa نمایش پست ها
          یه چیزی هم هست
          داخل ال ای دی رو که دیدین؟ انگار یه مکعب رو گرفتن برش دادن و تبدیلش کرد ن به اون
          و در ساخت مقاومت هم از سیم های نازک استفاده میکنن
          فکر کنم بخاطر این دلایل باشه
          این مشکل رو تجربه کردم
          یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
          بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
            یه چیزی هم هست
            داخل ال ای دی رو که دیدین؟ انگار یه مکعب رو گرفتن برش دادن و تبدیلش کرد ن به اون
            و در ساخت مقاومت هم از سیم های نازک استفاده میکنن
            فکر کنم بخاطر این دلایل باشه
            میشه منظورتون رو واضح تر بگید
            من داخلش رو نگاه که میکنم اصلا شباهتی به مکعب نداره !!
            آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
              شاید یکی از دلایلش این باشه که سطح مقطع گرد نسبت به مربع سریعتر خم میشه و گاهی اوقات نیازه led از برد فاصله بگیره واسه همین اگه سطح مقطع گرد باشه امکان خم شدنش بیشتر هست
              درود . برداشت شما منطقی به نظر میرسه . پایه قطعاتی که با فاصله نصب میشن سطح مقطع چهار ضلعی دارند . مثل ترانزیستور ها و ماسفت ها و رگولاتور ها و پکیج های مشابه .

دیدگاه

همه چیز به نحوه تولید این دوقطعه برمیگرده.
                پایه های مقاومت از سیم هایی تامین میشود که دور یک رول پیچیده شده . همانند سیم های عادی که سطح مقطع گرد دارند و در هر نوبت تولید یک مقاومت مقداری از سیم به داخل دستگاه کشیده شده و به بدنه مقاومت جوش داده میشوند.

در مورد led قضیه فرق میکنه توضیح اون بصورت متنی سخت هست فیلم زیر رو نگاه کنید کنید متوجه قضیه میشید
                در واقع پایه های led در اول کار برروی یک ورق فلزی پانچ میشود و سپس پایه های بهم چسبیده از ته وارد قسمت چیپ گذاری و سپس تزریق رزین میشن و آخر سر پایه ها توسط یک گیوتین از هم جدا میشن.
                پس شکل چهارگوش سطح مقطه پایه led به خاطر پانچ بر روی صفحه فلزی هست

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                درود . برداشت شما منطقی به نظر میرسه . پایه قطعاتی که با فاصله نصب میشن سطح مقطع چهار ضلعی دارند . مثل ترانزیستور ها و ماسفت ها و رگولاتور ها و پکیج های مشابه .
                نحوه تولید ترانزیستور ها و ... هم مشابه led هست و شکل پایه و قسمت نگه دارنده چیپ توسط یک پانچ بر روی صفحه های مسی ایجاد میشود و نمیشه گفت که به خاطر نزدیک بودن پایه یا جلوگیر از هم شدنشون باشه

دیدگاه

من به اصطلاح گفتم مکعب
                  یعنی یه چیزی مثل مستطیل و مربع که ضلع دارند
                  آقا اشکان هم دقیقا منظور منو گفتن
                  داخل ال ای دی رو نگاه میکند انگار یه تیکه فلز رو برش دادن و به اون شکل کردن
                  این مشکل رو تجربه کردم
                  یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
                  بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                    همه چیز به نحوه تولید این دوقطعه برمیگرده.
                    شاید ی چیز مهمتری این وسط باشه که تولید را تحت تاثیر قرار داده /
                    اگر به ترانزیستور های قابلمه یی دقت کرد ه باشید سطح مقطع پایه های همشون بدون استثنا گرد است /چرا

جواب سوال در تصویر بالا هست /
                    سطح مقطع گرد مستقل از جنس فلز به کار رفته به مرور زمان دفرمه میشه چند سانت سیم قلع اگه به صورت عمود قرار بدیم چند ساعت بعد کچ میشه حال اگه همون سیم قلع با سطح مقطع مستطیل باشه به هیچ عنوان کچ نخواد شد ......
                    پس ترانزیستور های قابلمه یی پایه هایش روی برد حالت خرپا ایجاد میکنه و به هیچ عنوان بر اثر لرزش به مرور زمان خم نمیشه -راه ارزان برای تولید انتخاب میشه یعنی استفاده از پایه گرد -
                    چرا ترانزیستور ها در قدیم همه شون بدون استثنا با پکیج to-39 ساخته میشدن ؟! به نظرم به خاطر همین موضوع هست اون زمون هزینه ی تولید پایه مستطیلی گرون در میومده /

دیدگاه

نمیشه گفت قیمت باعث انتخاب پایه گرد در قدیم بوده . چون قطعات سه پایه اکثرا به شکل قابلمه ای و to-39 و یک سایز بزرگتر . یک پایه پلاستیکی نگهدارنده هم براشون تولید شده بود ولی توی مدار ها کم استفاده میشد. یعنی میدونستن خم میشه ولی نمیدونستن راهکار چیه . ارتقا از لامپی به چنین پکیجی خودش یک گام بزرگ محسوب میشد .
                      و البته همچنان معتقدم دلیل استفاده از پایه تخت قطعاتی هست که با فاصله و صاف روی فیبر نصب میشن چون همشون زائده ی روی پایه رو دارند که قطعه از حدی بیشتر داخل پد نره .
                      در مورد پانچ به صفحه مسی ، مثال نقض ماسفت هست که فقط پین وسط به صفحه پانچ شده و پین های کناری به اون نیمه هادی و ... سیم کشی شدند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X