اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال ابتدایی د مورد ترانس پیچی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال ابتدایی د مورد ترانس پیچی

سلام دوستان سوالاتی در مورد ترانس پیچی دارم که با همه تحقیقاتی که کردم بازم برام گنگه هرچند ابتداییه ممنون میشک کسی کمک کنه مشکلاتمو برطرف کنم .
    _ یکی از سوالاتم اینه که کلا برای راه اندازی هر ترانسی به امپر تغریبا بالا نیاز داریم (طبق تجربیاتم ) یعنی یه ترانس کوچیک بستم توقع داشتم با یه باتری نه ولتی برای برقو افزایش بده حالا جریان مهم نیست ولی اصلا تا وتی که ترانس 7 امپرمو بهش وصل نمیکردم جواب نمیداد
    _ الان سوالم اینجاست که آیا اصلا در ترانس پیچی امکان اینهست که ولتاژ و جریان ضعیفی رو ( مثل یه باتری نه ولتی ) به بالاتر رسوند ؟ برای اینکه ترانس با جریان کمتری کار کنه احتمالا نباید از سیمپیچ نازتر استفاده کرد ؟ اگه راهنمایی کنید خصوصا تو این زمینه که چطور ترانسپیچی کنم تابا ولتاژ و جریان کم هم کار کنه ؟
    _راستی سیم پیچ اولیه باید خلاف جهت ثانویه دور بزنه ؟ اگه مستقیم باشه چی ؟
    همین کلیتا رو بگید بسیار ممنون میشم

پاسخ : چند سوال ابتدایی د مورد ترانس پیچی

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها
    سلام دوستان سوالاتی در مورد ترانس پیچی دارم که با همه تحقیقاتی که کردم بازم برام گنگه هرچند ابتداییه ممنون میشک کسی کمک کنه مشکلاتمو برطرف کنم .
    _ یکی از سوالاتم اینه که کلا برای راه اندازی هر ترانسی به امپر تغریبا بالا نیاز داریم (طبق تجربیاتم ) یعنی یه ترانس کوچیک بستم توقع داشتم با یه باتری نه ولتی برای برقو افزایش بده حالا جریان مهم نیست ولی اصلا تا وتی که ترانس 7 امپرمو بهش وصل نمیکردم جواب نمیداد
    _ الان سوالم اینجاست که آیا اصلا در ترانس پیچی امکان اینهست که ولتاژ و جریان ضعیفی رو ( مثل یه باتری نه ولتی ) به بالاتر رسوند ؟ برای اینکه ترانس با جریان کمتری کار کنه احتمالا نباید از سیمپیچ نازتر استفاده کرد ؟ اگه راهنمایی کنید خصوصا تو این زمینه که چطور ترانسپیچی کنم تابا ولتاژ و جریان کم هم کار کنه ؟
    _راستی سیم پیچ اولیه باید خلاف جهت ثانویه دور بزنه ؟ اگه مستقیم باشه چی ؟
    همین کلیتا رو بگید بسیار ممنون میشم
    درود
    ترانس برای منبع تغذیه ac قابل استفاده میباشد ...
    برای افزایش ولتاژ dc از مدارات سوئیچینگ استفاده میشود و ترانسهای معمولی جواب نمیدهند !!!
    در ترانسهای معمولی جهت سیم پیچ ها لازم نیست یکسان باشند ...
    ترانس بسته به اندازه خود فقط ولتاژ و جریان را تبدیل میکند و توان اولیه و ثانویه بدون در نظر گرفتن تلفات یکسان میباشد...

دیدگاه

ممنون داداش منظور منم همون ترانس سیستمهای سوئیچینگه ترانسهای فرکانس بالا (فریت EI یا حلقوی) هست .
      دقیقا سوالم اینه چرا من هرچی ترانس میپیچم (فرکانس بالا) با جریان ضعیف کار نمیکنه (مثلا باتری 9 ولتی معمولی) ولی با ترانس جریان بالا کار میکنه دلیلش چیه ؟ آیا نازکتر بودن سیم پیچ اولیه یا ثانویه تاثیری تو این قضیه داره که توی ورودی جریان زیادی میطلبه ؟
      در کل میزان آمپر کشیدن توی اولیه به چه عواملی بستگی داره منظورم اینه اگه بخایم با یه جریان ضعیف هم کار کنه مثلا یه ترانس افزاینده (بحث مدار و ... رو میدونم) با 10 دور اولیه و 1000 دور ثانویه که با باتری 9 ولتی هم کار کنه . حالا حتی افزایش کمتر مث 100 دور ثانویه . آیا به قطر سیمها بستگی داره یا ... ؟
      تا حالا چند تا پیچیدم سوالمو بالا توضیح دادم کامل منظورم از جریان مهم نیست اینه فقط ولتاژ واسم مهمه بره بالا کاهش جریان مهم نیست ,

دیدگاه

ممنون داداش منظور منم همون ترانس سیستمهای سوئیچینگه ترانسهای فرکانس بالا (فریت EI یا حلقوی) هست .
        دقیقا سوالم اینه چرا من هرچی ترانس میپیچم (فرکانس بالا) با جریان ضعیف کار نمیکنه (مثلا باتری 9 ولتی معمولی) ولی با ترانس جریان بالا کار میکنه دلیلش چیه ؟ آیا نازکتر بودن سیم پیچ اولیه یا ثانویه تاثیری تو این قضیه داره که توی ورودی جریان زیادی میطلبه ؟
        در کل میزان آمپر کشیدن توی اولیه به چه عواملی بستگی داره منظورم اینه اگه بخایم با یه جریان ضعیف هم کار کنه مثلا یه ترانس افزاینده (بحث مدار و ... رو میدونم) با 10 دور اولیه و 1000 دور ثانویه که با باتری 9 ولتی هم کار کنه . حالا حتی افزایش کمتر مث 100 دور ثانویه . آیا به قطر سیمها بستگی داره یا ... ؟
        تا حالا چند تا پیچیدم سوالمو بالا توضیح دادم کامل منظورم از جریان مهم نیست اینه فقط ولتاژ واسم مهمه بره بالا کاهش جریان مهم نیست ,
        بله سیم پیچ اولیه باید نازک تر از ثانویه باشد
        دوثانویه هرچه قطر سیم ها بیشتر باشد آمپر بیشتری دریافت خواهیم کرد و هرچه دور ثانویه بیشتر باشد ولتاژ بیشتری دریافت خواهیم کرد
        موفق باشید

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون داداش پس بنابر این :
          بنابراین(در ترانس افزاینده فرکانس بالا که مثلا 10 دور هست) هرچه قطر سیم پیچ اولیه بیشتر باشه میزان انرژی مورد نیاز برای راه اندازی اون کمتر میشه ( چیزای دیگه که تحت تاثیر قرار میگیرن و رابطه باهاش دارن رو کاری بهشون نداریم ) مثلا برای اینکه بتونیم یه ترانس رو با جریان کم مثل یه باتری 9 ولتی کتابی راه اندازی کنیم باید سیم پیچ اولیه نازکتر باشه .
          اونوقت قطر ثانویه اگه بیش از حد نیاز باشه توی اینکه جریان بیشتری واسه راه اندازی لازم داشته باشه تاثیر نداره ؟
          راستی جهت سیم پیچها نباید خلاف همدیگه باشه ؟
          میبخشید سوالام گنگه آخه چند تا ترانس تا حالا با سیم 0.2 یا بالاتر بستم (سوئیچینگ) انگار ولتاژ خروجی رابطه مستقیم داره با جریان منبع به جای ولتاژ ! منظورم اینه مثلا رای ورودی با باتری 9 ولتی که اصلا خروجی نمیداد با ترانس 1 امپر 9 ولت 200 ولت میداد با ترانس 7 امپر 9 ولت هم که میرفت بالای 700 ولت ! .
          الان سیم 0.1 گرفتم نمیخام دوباره خراب کنم

دیدگاه

شما اون فریت هارو چجوری وصل کردید ؟
            باتری که میگید 9 ولت جریان dc داره و فقط در لحظه ی اول که شار مغناطیسی تغییر میکنه القای مغناطیسی رو داریم.
            برای اینکه بتونیم ولتاژ ثابتی رو بگیریم باید جریان ac یا متناوب بدیم تا شار مدام تغییر کنه و جریان القایی به وجود بیاد
            و اینا همش محاسبات خاص خودشو داره!
            موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadreza09z نمایش پست ها
              باتری که میگید 9 ولت جریان dc داره و فقط در لحظه ی اول که شار مغناطیسی تغییر میکنه القای مغناطیسی رو داریم.
              برای اینکه بتونیم ولتاژ ثابتی رو بگیریم باید جریان ac یا متناوب بدیم تا شار مدام تغییر کنه و جریان القایی به وجود بیاد
              موفق باشید
              کل بحث رو خوندید؟؟؟ داره درباره مدارات سویچینگ صحبت میکنه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خیلی خیلی ممنون داداش پس بنابر این :
              بنابراین(در ترانس افزاینده فرکانس بالا که مثلا 10 دور هست) هرچه قطر سیم پیچ اولیه بیشتر باشه میزان انرژی مورد نیاز برای راه اندازی اون کمتر میشه ( چیزای دیگه که تحت تاثیر قرار میگیرن و رابطه باهاش دارن رو کاری بهشون نداریم ) مثلا برای اینکه بتونیم یه ترانس رو با جریان کم مثل یه باتری 9 ولتی کتابی راه اندازی کنیم باید سیم پیچ اولیه نازکتر باشه .

دقیقا همین
              اونوقت قطر ثانویه اگه بیش از حد نیاز باشه توی اینکه جریان بیشتری واسه راه اندازی لازم داشته باشه تاثیر نداره ؟

چرا تاثیر داره نگاه کن تو هر چقدر وات در ورودی داشته باشی حداکثر وات خروجی همون مقداره اگه سیم قطرش بیشتر باشه راحت تر میتونی به حداکثر برسی
              با آمپر متر ببین چقدر ورودی داری و در ولتاژ ضرب کن وات ورودی بدست میاد
              البته من فکر میکنم برای شوکر یا منبع تغذیه دارین سیم میپیچید
              اگه برای شوکر هستش سیم پیچ اولیه باید یکم کلفت تر باشه مثلا 1.2 باشه و خروجی 0.8 تا بتونید به ولتاژ بالا تر برسید
              اگه میخواین مقدار زیاد کردن ولتاژ رو متوجه بشید می تونید از رابطه اهمی سیم پیچ استفاده کنی
              مثلا برای شوکر که من درست کردم سیم پیچ اولیه رو با 0.8 پیچیدم و مقدار اهمش 8 شده بود
              ثانویه رو که بستم با سیم 0.5 و اهمش شده بود 1 کیلو و ولتاژ 12 رو به 1500 تبدیل میکرد
              هم جهت بودن یا نبودن بستگی به کاربرد سیم پیچی که دارید میپیچید بستگی داره
              اگه میخوای فاز ورودی و خروجی ات یکی باشه میتونی هم جهت ببندی
              اگه نه اختلاف 180 درجه باید برعکس بپیچی
              حالا کاربرد مدارتون چیه ؟؟؟
              اگه شوکر هست که من تا حدودی میتونم راهنماییت کنم
              این مشکل رو تجربه کردم
              یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
              بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

موفق باشید
                :|

چرا تاثیر داره نگاه کن تو هر چقدر وات در ورودی داشته باشی حداکثر وات خروجی همون مقداره اگه سیم قطرش بیشتر باشه راحت تر میتونی به حداکثر برسی
                با آمپر متر ببین چقدر ورودی داری و در ولتاژ ضرب کن وات ورودی بدست میاد
                البته من فکر میکنم برای شوکر یا منبع تغذیه دارین سیم میپیچید
                اگه برای شوکر هستش سیم پیچ اولیه باید یکم کلفت تر باشه مثلا 1.2 باشه و خروجی 0.8 تا بتونید به ولتاژ بالا تر برسید
                اگه میخواین مقدار زیاد کردن ولتاژ رو متوجه بشید می تونید از رابطه اهمی سیم پیچ استفاده کنی
                مثلا برای شوکر که من درست کردم سیم پیچ اولیه رو با 0.8 پیچیدم و مقدار اهمش 8 شده بود
                ثانویه رو که بستم با سیم 0.5 و اهمش شده بود 1 کیلو و ولتاژ 12 رو به 1500 تبدیل میکرد
                هم جهت بودن یا نبودن بستگی به کاربرد سیم پیچی که دارید میپیچید بستگی داره
                اگه میخوای فاز ورودی و خروجی ات یکی باشه میتونی هم جهت ببندی
                اگه نه اختلاف 180 درجه باید برعکس بپیچی
                حالا کاربرد مدارتون چیه ؟؟؟
                اگه شوکر هست که من تا حدودی میتونم راهنماییت کنم
                ایول داداش ممنون
                فقط بگم اطلاعاتم در مورد الکترونیک متوسط هست در مورد ترانس فریت تجربه زیادی ندارم فقط
                فک کنم قسمت دوم سوالم رو درست متوجه نشده باشی میدونم هرچی ثانویه کلفت تر باشی برای گرفتن امپر بالاتر تو خروجی تاثیر داره منظورم تاثیرش روی ورودیه یعنی مثلا اگه به جای سیم 0.1 تو ثانویه اگه مثلا سیم 0.1 نداشتم و با 0.2 بستم تاثیری تو جریان(توان) مورد نیاز برای راه اندازی ترانس داره ؟
                همین واسه شوکر میخام تجربم تو الکترونیک زیاده ولی چون چند تاتترانس خراب کردم اینبار سیم گرفتم تا یه چیزی بپیچم که حتما" با جریان یه باتری 9 ولتی کتابی راه اندازی بشه . الان نازکترین سیمم 0.1 هست به بالاتر .
                میخام ثانویه رو با همین 0.1 بپیچم اولیه رو هم یا همین 0.1 یا 0.2 . و تا جایی که ترانس فضا داشت ثانویه بپیچم . البته شاید از یه ترانس کوچیک دیگه هم به عنوان ترانس اولیه استفاده کردم
                جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۰:۱۴ ۱۳۹۷/۰۳/۱۹.

دیدگاه

سلام
                  مشخصات ترانس و فرکانسی که کار می کنید و همین طور مداری که بسته اید رو بگذارید تا دوستان بهتر بتوانند کمکتون کنند
                  اگر می خواهید منبع سوییچینگ بسازید در قسمت منبع تغذیه کاش سوال می کردید
                  اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                  پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
                  در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

ایول داداش ممنون
                    فقط بگم اطلاعاتم در مورد الکترونیک متوسط هست در مورد ترانس فریت تجربه زیادی ندارم فقط
                    فک کنم قسمت دوم سوالم رو درست متوجه نشده باشی میدونم هرچی ثانویه کلفت تر باشی برای گرفتن امپر بالاتر تو خروجی تاثیر داره منظورم تاثیرش روی ورودیه یعنی مثلا اگه به جای سیم 0.1 تو ثانویه اگه مثلا سیم 0.1 نداشتم و با 0.2 بستم تاثیری تو جریان(توان) مورد نیاز برای راه اندازی ترانس داره ؟
                    همین واسه شوکر میخام تجربم تو الکترونیک زیاده ولی چون چند تاتترانس خراب کردم اینبار سیم گرفتم تا یه چیزی بپیچم که حتما" با جریان یه باتری 9 ولتی کتابی راه اندازی بشه . الان نازکترین سیمم 0.1 هست به بالاتر .
                    میخام ثانویه رو با همین 0.1 بپیچم اولیه رو هم یا همین 0.1 یا 0.2 . و تا جایی که ترانس فضا داشت ثانویه بپیچم . البته شاید از یه ترانس کوچیک دیگه هم به عنوان ترانس اولیه استفاده کردم
                    آنچنان تاثیری فکر نکنم داشته باشه
                    مثلا اگه 100 بار شوک میداد با اون سیم 85 بار شوک میده
                    جریان سیم پیچ اولیه بستگی به مقدار جریان گیری سیم پیچ ثانویه داره
                    منم اطلاعاتم کمه و جسته گریخته الکترونیک یاد گرفتم
                    بهترین سیم پیچ برای شوکر ترانس های(high) ولتاژ تلویزیون و مانیتور های قدیمی هست (در سیم پیچ ثانویه یه سر سیم پیچ رو به مثبت سر دیگه به مولتی متر منفی هم به منفی بزن اگه ولتاژ ورودی 12.8 باشه خروجی بین 5 تا 8 ولت میشه(مقدار اهم بالای سیم پیچ))
                    اما اگه حجم برات مهمه باید خودت بپیچی

البته شاید از یه ترانس کوچیک دیگه هم به عنوان ترانس اولیه استفاده کردم
                    هاااااا؟؟؟؟ چجوری میخوای ترانس جداگانه بزاری
                    این ها باید تا حد امکان به هم نزدیک باشن تا اثر مغناطیسی شون عمل کنه
                    اگه سیم پیچ اولیه یه جا و سیم پیچ ثانویه یه جا بود که الان هرکی دستش یه شوکر بود
                    ثانویه و اولیه رو باید تو یه ترانس بپیچی
                    سیم نمره 0.3 تا 0.5 داری؟ اولیه که دورش کمتر هست رو با 0.3 ببند و ثانویه رو با 0.1 ببند
                    اینجوری جریان میاد پایین اما ولتاژ میره بالا
                    من خودم شوکر 600 ولت درست کردم که 0.4 آمپر جریان میده و آرک نداره اما به خودم که زدم سوختگی درجه سه آورد
                    اگه برای آرک میخوای ولتاژ رو ببر بالا اگه برای چیز دیگه میخوای میتونی 0.2 بپیچی و جریان رو ببری بالا اما جریان بالا در این ولتاژ ها خیلی خطرناکه
                    من برای دوچرخه ام شوکر رو درست کردم که کسی نتونه دست بزنه و ولتاژ رو آوردم پایین و جریان رو بردم بالا
                    منبع تغذیه دوچرخه ام هم 12ولت 25 آمپر هست و با سیم وصل کردم
                    مدار تو خیلی ضعیف در میاد چون جریان ورودی کم هست اما وقتی اتصال کوتاه نشده یا آرک نداره جریانش کم میشه و در این صورت خیلی جریان میکشه
                    این مشکل رو تجربه کردم
                    یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
                    بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

هاااااا؟؟؟؟ چجوری میخوای ترانس جداگانه بزاری
                      نه منظورم استفاده از دو تا ترانسه که تو بعضی شوکرا استفاده میکنن یکی به عنوان تقویت کننده اولیه و یکی ثانویه که ولتاژ خیلی بره بالا :دی
                      واقعا داداش کمک زیادی کردی میرم واسه سیم پیچی دمت گرم همه چی اومد دستم حالا دیگه باید پیچید ببینم چی میشه
                      واقعا ممنون
                      ویرایش :
                      راستی محاسباتمو اینجا میزارم تا اساتید اگه مشکلی داشت راهنمایی کنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X