اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هنگ کردن lcd کاراکتری و رفع مشکل به صورت نرم افزاری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هنگ کردن lcd کاراکتری و رفع مشکل به صورت نرم افزاری

سلام دوستان من یک ال سی دی 2×16 دارم که لحظه روشن شدن یا خاموش شدن رله هنگ میکنه .
    من خیلی سرچ کردم و کلی راه حلهای سخت افزاری داده بودن . ولی سوال من اینه که چرا وقتی lcd هنگ میکنه و من میکرو ریست میکنم بدون اینکه برق lcd قطع بشه . دوباره ال سیدی راه میفته . میخواموبدونم مگه اول برنامه میکرو چی کار میکنه که ال سی دی ریست میشه . نمیشه وسط برنامه همون کار انجام داد؟؟؟
    در موقع هنگ کردن ال سی دی از تابع lcd_init استفادهدمیکنم ولی جواب نمیده . حتما باید میکرو ریست بشه .
    لطفا راهنمایی کنید ممنون.

پاسخ : هنگ کردن lcd کاراکتری و رفع مشکل به صورت نرم افزاری

نوشته اصلی توسط rasool1370 نمایش پست ها
    سلام دوستان من یک ال سی دی 2×16 دارم که لحظه روشن شدن یا خاموش شدن رله هنگ میکنه .
    من خیلی سرچ کردم و کلی راه حلهای سخت افزاری داده بودن . ولی سوال من اینه که چرا وقتی lcd هنگ میکنه و من میکرو ریست میکنم بدون اینکه برق lcd قطع بشه . دوباره ال سیدی راه میفته . میخواموبدونم مگه اول برنامه میکرو چی کار میکنه که ال سی دی ریست میشه . نمیشه وسط برنامه همون کار انجام داد؟؟؟
    در موقع هنگ کردن ال سی دی از تابع lcd_init استفادهدمیکنم ولی جواب نمیده . حتما باید میکرو ریست بشه .
    لطفا راهنمایی کنید ممنون.
    ابتدا خدمت شما باید عرض کنم که حتما باید با تدابیری این عکس العمل سلفی رله رو حذف کنید چون برای آی سی ها به شدت مخرب هست
    میتونید از دیود های شاتکی استفاده کنید و به موازات دیود از اسنابر بهره ببرید

وقتی میکرو از 0 شروع به کار میکنه ابتدا هدر فایل ال سی دی بعدش تابع lcd_init اجرا میشه

تاکید میکنم حتما نویز رله رو به شدت سرکوب کنید
    ضمنا بهتره برای تغذیه تمامی آی سی ها و هر چه که درش از آی سی استفاده شده از یه خازن 100 نانو و یه خازن ترجیحا تانتالیوم برای تثبیت بهتر ولتاژ مخصوص در موارد این چنینی استفاده کنید

موفق باشید
    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۰۳/۱۶.
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

همونطور که دوستمون گفتند با شروع برنامه تابع lcd_init اجرا میشه ...که تابع lcd_clear نیز یکبار در این تابع فراخوانی میشه و باعث پاک شدن کاراکترهای روی ال سی دی میشه

دیدگاه

ممنون از جوابتون . مشکل من با خود رله نیست . چون وقتی رله خالی روشن و خاموش میشه این مشکل پیش نمیاد .
        مشکا وقتی شروع میشه که از تیغه های رله جریان عبور کنه . من رله سر تغذه sim 800 گذاشتم تا بتونم بعد از مدتی تغذه اش قطع کنم و ریستش کنم . ولی با قطع جریان sim 800 . ال سی دی قاطی میکنه .
        پس چرا وقتی من تو برنامه lcd_ init استفاده میکنم هیچ اثری نداره و حتما باید میکرو ریست کنم؟؟؟
        امکان داره که این تابع فقط یک بار اجرا بشه؟؟

دیدگاه

چون تو این حالت میکرو به کلی هنگ کرده و توانایی اجرای هیچ کدوم از دستورات فراخوانی شده رو در طول روال برنامه نداره...در همچین شرایطی یا خودتون باید میکرو رو دستی ریست کنین و یا از تایمر واچ داگ استفاده کنین.
          ولی در کل بخاطر خصیت القایی و ذاتی که رله داره در بیشتر مواقع این مشکلات بوجود میاد که ب نظر من اگر از اپتوکوپلر بجای رله استفاده کنین راحت تر هستین.

دیدگاه

باید ببینید lcd هنگ کرده و یا خود میکرو ؟
            چرا میخواید تغذیه ماژول سیم رو قطع و وصل کنید ؟ برای ریست دستور داره .
            سیم دیتا ماژول سیم رو جدا کنید ببینید همچنان با رله زدن ، میکرو هنگ می*کنه ؟

دیدگاه

من خیلی وقته که دیگه از رله استفاده نمیکنم ...به جای اون از اوپتوایزولاتورهای DC و AC استفاده میکنم مثلا MOC3021 (برای سوئیچ کردن)
              البته رله حالت جامد هم هست که فکر کنم مشکل نویز کمتری داشته باشه
              ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

میکرو هنگ نمیکنه و دستورات درست اجرا میکنه .. السی دی هنگ میکنه .
                دستور ریست sim 800 چیه؟؟
                جدیدترین ویرایش توسط rasool1370; ۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۰۳/۱۶.

دیدگاه

پایه ریست داره مثل میکرو
                  با دستور AT+CFUN=4 قسمت rf خاموش میشه و با عدد یک روشن میشه ، کارکردش بستگی به فرم ور و ماژول شما داره

دیدگاه

میکرو هنگ نمیکنه و دستورات درست اجرا میکنه .. السی دی هنگ میکنه .
                    دستور ریست sim 800 چیه؟؟
                    یه خازن 1000 میکرو نزدیک تعذیه lcd بذارید یه 1000 میکرو هم نزدیک تغذیه sim800

دلیل این اتفاق این هست که موثع روشن شدن sim800 جریان حدود 2 تا 2.5 آمپر برای چند ثانیه از تغذیه کشیده میشه چون ماژول در حال جستجوی شبکه هست. منبع تغذیه یا رگولار هم در آغاز این جریان کشی یک لحظه ولتاژش افت میکنه میاد حدودا زیر 4 ولت و lcd هم زیر 4ولت قاطی مکینه و درست کار نمیکنه.

اگر دیدی باز هم مشکل پابرجا بود مقدار خازن مال sim800 رو به 2200میکروفاراد افزایش بده.

من توی مدارهایی که sim800 توش هست طبق تجربه خازن بین 2200 الی 3300 میکرو میذارم تا مشکلی نباشه

دیدگاه

من بعد از خاموش و روشن کردن رله . میکرو به صورت نرم افزاری ریست کردم فعلا مشکل حل شد ولی باید به صورت اصولی این مشکل ال سی دی حل کرد .چون امروز که سرچ میکردم خیلی ها این مشکل با ال سی دی داشتن . که موقع روشن کردن رله و یا کنتاکتور به این مشکل بر خورد میکردن.

دیدگاه

من بعد از خاموش و روشن کردن رله . میکرو به صورت نرم افزاری ریست کردم فعلا مشکل حل شد ولی باید به صورت اصولی این مشکل ال سی دی حل کرد .چون امروز که سرچ میکردم خیلی ها این مشکل با ال سی دی داشتن . که موقع روشن کردن رله و یا کنتاکتور به این مشکل بر خورد میکردن.
                        شما اون خازن هایی که گفتم رو بذار نتیجه رو اعلام کن . تا اگه مشکل حل نشد بریم مرحله بعدی

راستی مشخصات رگولاتور و منبع تغذیه رو هم اعلام کنید. در صورت امکان شماتیک و عکس مدار رو هم بگذارید تا بهتر متوجه محل مشکل بشیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                          شما اون خازن هایی که گفتم رو بذار نتیجه رو اعلام کن . تا اگه مشکل حل نشد بریم مرحله بعدی

راستی مشخصات رگولاتور و منبع تغذیه رو هم اعلام کنید. در صورت امکان شماتیک و عکس مدار رو هم بگذارید تا بهتر متوجه محل مشکل بشیم
                          سلام خدمت مهندس اشکان غفارزاده
                          در خصوص مشکل جریان کشی و تاثیر لحظه ای اون در مدار یه پیشنهاد داشتم

به عنوان مثال برای ال سی دی اگه یه دیود شاتکی ( به جهت ولتاژ فوروارد کمی که دارن ) رو با تغذیه سری کنیم و بعد از دیود یه خازن مثلا 100 میکرو فاراد قرار بدیم
                          اون وقت در صورتی که ماژول SIM روشن بشه و جریان لحظه ای زیادی رو از مدار بکشه به دلیل وجود دیود جریانی از خازن 100 میکروی متصل به تغذیه ال سی دی کشیده نخواهد شد و
                          افت ولتاژی در تغذیه ی ال سی دی مشهود نخواهد بود مگر در حد بسیار کم
                          با این کارمشکل استفاده از خازن های بزرگ در مداربرطرف میشه

نظر شما در این خصوص چیه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                            سلام خدمت مهندس اشکان غفارزاده
                            در خصوص مشکل جریان کشی و تاثیر لحظه ای اون در مدار یه پیشنهاد داشتم

به عنوان مثال برای ال سی دی اگه یه دیود شاتکی ( به جهت ولتاژ فوروارد کمی که دارن ) رو با تغذیه سری کنیم و بعد از دیود یه خازن مثلا 100 میکرو فاراد قرار بدیم
                            اون وقت در صورتی که ماژول SIM روشن بشه و جریان لحظه ای زیادی رو از مدار بکشه به دلیل وجود دیود جریانی از خازن 100 میکروی متصل به تغذیه ال سی دی کشیده نخواهد شد و
                            افت ولتاژی در تغذیه ی ال سی دی مشهود نخواهد بود مگر در حد بسیار کم
                            با این کارمشکل استفاده از خازن های بزرگ در مداربرطرف میشه

نظر شما در این خصوص چیه ؟
                            باز هم فرق چندانی نخواهد کرد. چون ولتاژ قبل از دیود فت پیدا میکنه قطعا بعد دیود هم بدون تاثیر نخواد بود. البته تا حدودی مدار رو بهبود میبخشه.
                            در هر حال از لحاظ قیمت و روت pcb گذاشتن یک خازن با مقدار متوسط اقتصادی تر از استفاده از یک خازن و یک دیود هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
                              باز هم فرق چندانی نخواهد کرد. چون ولتاژ قبل از دیود فت پیدا میکنه قطعا بعد دیود هم بدون تاثیر نخواد بود. البته تا حدودی مدار رو بهبود میبخشه.
                              در هر حال از لحاظ قیمت و روت pcb گذاشتن یک خازن با مقدار متوسط اقتصادی تر از استفاده از یک خازن و یک دیود هست
                              به نظرم قیمت یه خازن 1000 میکرو که شما فرمودید گرون تر از قیمت یه خازن 100 میکرو + یه دیود شاتکی هست
                              که مخصوصا تو تعداد بالا به شدت خودش رو نشون میده
                              ملاحظه بفرمایید : یه خازن 25 ولت 1000 = 450 تومان یه دیود 1n5819 + خازن 100 میکرو = 73+ 75 = 150 تومان
                              استفاده از روشی که شما می فرمایید ( استفاده از خازن 1000 میکرو ) حدود 300 تومان گرون تره به نسبت استفاده از یه دیود+ خازن که عرض کردم تو تعداد بالا خودشو نشون میده . . .
                              بنابراین اصلا اقتصادی تر نیست !!!
                              فکر میکنم قرار دادن یه خازن 1000 میکرو حجم قابل توجهی رو مخصوصا تو مداراتی که نیاز به فشردگی برای کاهش حجم دارن به خودش اختصاص میده که همین طراحی رو سخت میکنه
                              یه خازن 100 میکرو میتونه یه خازن تانتال smd باشه که در این صورت ابعاد خازن به شدت کاهش پیدا میکنه اما اگه بخوایم خازن 1000 میکرو بزاریم یا باید از نوع الکترولیتی باشه که بزرگ در میاد یا
                              از نوع تانتال smd باشه که به راحتی در دسترس نیست ( من به شخصه تو فروشگاه ها ندیدم موجود باشه )
                              بنابراین مجبوریم از نوع الکترولیتی استفاده کنیم که اگه برای ال سی دی و میکرو بخوایم از یه 1000 استفاده کنیم حجم مدار رو زیاد میکنه

در آخر هم با توجه به جریان لحظه ای زیادی که SIM میکشه تاثیر زیادی روی ولتاژ خازن میزاره و افت ولتاژ رو در تغذیه تمامی قطعات شاهد هستیم
                              اما اگه از دیود استفاده بشه خازن از بابت این جریان هجومی ایمن هست و افت ولتاژ بسیار کمی رو شاهد هستیم
                              تنها دلیل افت ولتاژ هنگام استفاده از دیود جریان مصرفی پایین ال سی دی یا میکرو هست که فکر میکنم افت ولتاژ کمی رو شاهد خواهیم بود

با سپاس از توجه و راهنمایی شما

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X