اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت سلف برای منبع تغذیه سوئیچینگ باک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت سلف برای منبع تغذیه سوئیچینگ باک

سلام
    من یادگیری منبع تغذیه سوئیچینگ رو تازه شروع کردم از مبدل باک هم شروع کردم ، الان میخوام نحوه پیچاندن سلف و نوع هسته ای که باید استفاده بشه و نوع فرمولش رو یاد بگیرم اگر دوستان راهنمایی بفرمایند ممنون میشم ....به تاپیک های دیگه هم مراجعه کردم در انجمن اما چیز درست و درمانی نداشتن .
    خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

پاسخ : ساخت سلف برای منبع تغذیه سوئیچینگ باک

بهترین راه یادگیری تجربی به صورت ساختن و اندازه گیری هست.چون که مقادیر کوچک هستند و پارامترهای زیادی در اندازه اونها دخیل هست

دیدگاه

خودمم میدونم ..مشکل اینجاست که دسترسی به تهران و حضوری یادگیری رو ندارم
      خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

سلام
        احتیاجی به حضوری یاد گرفتن نیست شما با درست کردن یا خرید یک LCR متر به راحتی می تونین مقدار سلف مورد نظر خودتون رو به دست بیارین. در بازار به دلیل اینکه پارامترهای هسته های فروشگاهها به خاطر عدم وجود دیتاشیت و سریال محصولات مشخص نیست فرمولها کارایی خودشون رو از دست می دن
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

هم LCR متر دارم هم خودم سلف معمولی درست کردم ، اما ددو تا مشکل وجود داره اول اینکه اون فرمولی که من باهاش سلف معمولی طراحی کردم میگن با فرمول سلفی که برای منبع تغذیه سوئیچینگ طراحی میشه فرق میکنه !! دوم اینکه من میخوام هسته بگیرم الان نمیدونم دقیقا چه هسته ای خرید اینترنتی کنم !!

دیدگاه

سلام
            مقدار سلف مدارات باک از ولتاژ، جریان و فرکانس مدار به دست می آید ولی طراحی سلف باکهای ساده(مثل شکل زیر) ((نه توپولوژی های مختلف فلای بک و ...) مشابه سلف های دیگر هست.

احتمالا فرمولی که شما استفاده می کردین برای طراحی سلفهای هسته هوایی بوده که به راحتی نتایج رو هم تایید می کنین ولی سلفهای هسته های مغناطیلسی یا فلزی می بایست ابتدا با یک دیتاشیت معتبر مشخصات اونها استخراج و سپس در فرمول طراحی گنجانده شود و در انتها هم با استفاده از دستگاه اندازه گیری نتایج تایید بشن.(کتابهای منابع تغذیه سویچینگ زیادی رو دیده بودم که فرمولهای طراحی با مشخصات هسته رو داشتن). برای نوع هسته و یا مشخصات هسته بر می گرده به پارامترهای طراحی مدار(جریان، فرکانس )، ابعاد و مقدار سلف، گوس و تلفات هسته و ....) پیشنهاد می کنم مشخصات طراحی مدار رو داخل یه تاپیک جدا ایجاد کنین که کاربرهای سایت در تعیین مشخصات هسته موجود در بازار کمکتون کنن( مثلا بر خلاف دیگر کشورها که با مشخصات هسته خرید رو انجام می دن شما باید بر اساس رنگ،ابعاد هسته، تجربه دوستان و حتی مکان فروشنده اقدام کنین)
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ساختن و اندازه گیری با مواد و هسته و قطر سیم مورد نظر بهترین و سریع ترین راه است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
                سلام
                من یادگیری منبع تغذیه سوئیچینگ رو تازه شروع کردم از مبدل باک هم شروع کردم ، الان میخوام نحوه پیچاندن سلف و نوع هسته ای که باید استفاده بشه و نوع فرمولش رو یاد بگیرم اگر دوستان راهنمایی بفرمایند ممنون میشم ....به تاپیک های دیگه هم مراجعه کردم در انجمن اما چیز درست و درمانی نداشتن .
                سلام ،
                بنده براتون چندتا مقاله فرستادم ، اونهارو مطالعه کنید ، برای خرید سلف هم برای مبدل باک بهتون بگم که خودم حتی از هسته ی هوایی برای مدار باک با 2576 استفاده کردم ،
                نتایج رو در اختیارتون قرار میدم :
                ببینید ، در مدار باک ولتاژ بعد از سوییچ به صورت پالسی هست ، برای اینکه پالس ها صاف بشن باید از فیلتر بگزرن ، فیلتر ما همون سلف و خازن هست ، خازن ریپل ولتاژ رو میگیره و سلف ریپل جریان رو ،
                حالا اگر مقدار سلف و خازن هر چی بیشتر باشه ریپل کمتری داریم ، اما اگر پارامتر هایی مثه ESR خازن و DCR سلف رو وارد معادله کنیم میبینیم که هر سلف و هر خازنی رو هم نمیشه گذاشت!
                در محاسبات خازن و سلف مقدار ریپل جریان رو یک سوم جریان بار انتخاب میکنن و مقدار ریپل ولتاژ رو هم 1 درصد ولتاژ بار در نظر میگیرند .
                سلف ها به غیر از اندوکتاس و مقاومت دی سی پارامتر مهم دیگه ای دارند به نام مقاومت مغناطیسی ، مقاومت مغناطیسی بسته به نوع هسته متفاوت خواهد بود ، مثلا مقاومت مغناطیسیه هوا بیشتر از هسته ی پودر آهنه.
                در مداراتی که هسته در یک جهت شارژ مغناطیسی میشه حتما باید از گپ استفاده کرد(فاصله ی هوایی که باعث میشه مقداری از شار مغناطیسی در هوا پخش بشه و هسته دیرتر و با جریان بیشتری به اشباع بره )
                بنابر این هسته ی مناسب برای مبدل باک هم باید گپ داشته باشه تا به اشباع نره ، و یا مدار مغناطیسیش باز باشه.
                مثلا هسته های پودر آهن زرد رنگ و سبز-آبی ، قرمز ، مشکی ، خاکستری همگی به خاطر ساختار داخلی گپ دارند. اما هسته هایی مثه فریت باید براشون گپ ایجاد کرد و یا مدار باز باشن.
                هسته های پودر آهن تا فرکانس های 100 کیلو استفاده میشن اما بیشتر از اون تلفاتشون بالا میره ، هسته ی سبز-آبی که پرموبیلیتی کمتری نسبت به هسته پودر آهن زرد داره تا فرکانس 400 کیلو استفاده میشن ریال هسته ی قرمز هم که پرموبیلیتیش نسبت به بقیه خیلی کمتره در مدارات آمپلیفایر کلاس دی و فرکانس ها در حد مگاهرتز استفاده میشن ،
                هسته های SMD سایز 12*12*7 هم که برای ماژول 2596 استفاده میشه هسته ی فریته مدار بازه ،
                بنده حتی ازسلف های مقاومتی هم برای 2576 و 2596 استفاده کردم ، اما برای جریان های خروجی در حد 100 میلی آمپر ، برای جریان هایی تا 1.5 آمپر از سلف بشکه ای که نوعی فریت مدار بازه استفاده کردم ، وبرای جریان های بالاتر از سلف توروید پودرآهن زرد رنگ ،
                مقاومت DCR در سلف ها باعث تلفات و ناپایداری در مدار فیدبک میشه ، سلف هسته هوا هم ریپل جریان رو بالا میبره ، سلف های مدارباز هم نویز EMI رو اطراف مدار به شدت افزایش میده ،
                در مداراتی که نیاز به اندوکتانس بسیار بالا هست باید از هسته های فریت(مشکی و یا با روکش سبز رنگ) استفاده کرد ، مثلا ترانس پالس و یا لاین فیلتر ورودی
                با توجه باه مطالب بالا میتونید بهترین انتخاب هسته رو داشته باشید ،
                امیدوارم مورد استفاده تون قرار بگیره ،
                برای خرید سلف هم میتونی به فروشگاه ECA مراجعه کنید و برای خرید هسته هم میتونین به فروشگاه سلف الکترونیک ؛ گل الکترونیک و TEM الکترونیک در محدوده ی جمهوری تهران مراجعه کنید
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام ممنون از همه دوستانی که با حوصله وقت میذارید و پاسخ میدید همچنین از جناب مهندس حسینی .
                  1.در یکجا فرمودید مقدار سلف مدارات باک از جریان و ولتاژ و فرکانس بدست می آید میشه بگید این رابطه کدومه ؟!
                  2.در یک جا فرمودید (ولی سلفهای هسته های مغناطیلسی یا فلزی می بایست ابتدا با یک دیتاشیت معتبر مشخصات اونها استخراج و سپس در فرمول طراحی گنجانده شود و در انتها هم با استفاده از دستگاه اندازه گیری نتایج تایید بشن) میشه یک نمونه دیتاشیت بذارید به همراه همون فرمول مربوطه من ببینم و یک مثال بزنید ؟
                  3.هسته های متداولی که استفاده میشن میشه چند نمونه بگید و چطوری و از کدوم پارامترهای هسته استفاده کنم و داخل فرمول بذارم ؟ و این فرمول کدومه ؟
                  4.و مهمتر از اونکه اگر مهندس حسینی یا بقیه دوستان یک مثال عینی بذارن خیلی خوبه
                  5.سلف های مدار باز منظورتون چی بوده که گفتید EMI رو بالا میبره ؟
                  6.در یک جا فرمودید (بنابر این هسته ی مناسب برای مبدل باک هم باید گپ داشته باشه تا به اشباع نره ، و یا مدار مغناطیسیش باز باشه.) چطور گپ ایجاد میکنن ؟
                  7. باتوجه به توضیحاتی که در مورد هسته فرمودید در سایت سلف الکترونیک اومده دیتاشیت هسته های پودر آهن ، سیلیس و UF و فریت رو گذاسته ، فرق هسته های پودر آهن و سیلیس چی هست ؟ یک جدول از مشخصات سلف های پودر آهن گذاشتم میشه در مورد این جدول توضیح بدید ، آیا اصلا این جدول رو برای طراحی میخوام؟ بعد اگر میخوام چطور از پارمترهاش در فرمول استفاده کنم و چه فرمولی ؟
                  8.یک سری سلف ها پنج سر هستن !!! اینها کجا استفاده میشن ؟ آیا در منابع سوئیچینگ استفاده میشن ؟

من یکسری فرمول گذاشتم میشه بگید کدام یک از فرمول ها بکار میرن در منابع تغذیه سوئیچینگ و آیا حاصل رابطه 2 و 3 یکی هست ؟:

جدیدترین ویرایش توسط fmicro; ۱۶:۵۱ ۱۳۹۷/۰۳/۳۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
                    5.سلف های مدار باز منظورتون چی بوده که گفتید EMI رو بالا میبره ؟
                    6.در یک جا فرمودید (بنابر این هسته ی مناسب برای مبدل باک هم باید گپ داشته باشه تا به اشباع نره ، و یا مدار مغناطیسیش باز باشه.) چطور گپ ایجاد میکنن ؟
                    سلام ،
                    5- منظورم از مدار باز اینه که میدان مغناطیسی علاوه بر هسته در هوا هم نفوذ میکنه ،
                    6- گپ (GAP) به معنای شکاف و فاصله هست ، در هسته های EE یک مقدار مشخصی از شاخه ی وسط هسته رو برش میدن تا گپ ایجاد بشه ، بعضی ها هم یک جسم خارجی با ضخامت کافی رو بین دو تیکه ی هسته قرار میدن تا فاصله ایجاد بشه .
                    الکترونیک آنالوگ
                    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                    ---------------------BMCELEC@-------------------
                    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                    ---------------www.bmc-elec.com--------------
                    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

چون شما تازه دارید یاد می گیرید لطفا کتاب مدارهای سوئیچینگ آقای ابریشم باف رو مطالعه بفرمایید اون جا نحوه ی پیچیدن و محاسبات و ... رو خوب شرح دادند
                      گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                      همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                        سلام ،
                        5- منظورم از مدار باز اینه که میدان مغناطیسی علاوه بر هسته در هوا هم نفوذ میکنه ،
                        6- گپ (GAP) به معنای شکاف و فاصله هست ، در هسته های EE یک مقدار مشخصی از شاخه ی وسط هسته رو برش میدن تا گپ ایجاد بشه ، بعضی ها هم یک جسم خارجی با ضخامت کافی رو بین دو تیکه ی هسته قرار میدن تا فاصله ایجاد بشه .

دیدگاه

ما همچنان منتظریم جناب مهندس موسوی ، جناب مهندس حسینی و دیگر دوستان دست بکار شن و این تاپیک رو آموزش بدن

دیدگاه

سلام
                            این فایل رو چند سال پیش تهیه کردم می خواستم تکمیلش کنم که وقت نکردم
                            شاید به دردتون بخوره دوستان هم اگر تونستن نظر بدن

باید بگم که برای مبتدیان توضیح داده شده افرادی مثل خودم
                            اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                            پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
                            در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

سلام خوبه ، اگر تکمیلش بفرمایید جناب seyed ممنون میشویم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X