اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای شارژ کردن ۴ سلول لیتیومی 3.7v که با هم سری شدند چه راهکاری دارید؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برای شارژ کردن ۴ سلول لیتیومی 3.7v که با هم سری شدند چه راهکاری دارید؟

سلام دوستان
    ۴ فقره سلول باتری 3.7v که زمانی مربوط به لپتاپ بوده و سالمند رو با هم سری کردم بعنوان منبع تغذیه ی یکی دو ماژول. اما متاسفانه هیچ راهکار موثری برای شارژ کردنشون در حالت سری پیدا نکردم
    اگر ممکنه راهکار یا مدار آماده ای اگر سراغ دارین پیشنهاد بدین
    متشکرم
    جدیدترین ویرایش توسط مهندس ربانی; ۲۰:۱۴ ۱۳۹۷/۰۳/۳۱.

پاسخ : برای شارژ کردن ۴ سلول لیتیومی 3.7v که با هم سری شدند چه راهکاری دارید؟

تنها توانستم ویدیویی در یوتیوب پیدا کنم که او هم فقط مدار شارژ ویژه ای که گویا تولیدی خودش بود را بدون نشان دادن شماتیکش برای این منظور معرفی کرده بود
    واقعا عجیب است که راهکار دیگری وجود ندارد
    فکر کنم آخرش به راه حل های مکانیکی و رادیکال باید روی بیاورم!
    جدیدترین ویرایش توسط مهندس ربانی; ۱۰:۱۶ ۱۳۹۷/۰۴/۰۱.

دیدگاه

باطری لیتیومی بسیار خطر ناک هستند حتما برای این کار مدار کنترل شارژ ۳ سل تهیه و وصل کنید ، وظیفه این برد ، اندازه گیری ولتاژ و جریان هر سل به طور مجزا ست و در صورت لزوم کاهش میده یا قطع می*کنه ، با همین عنوان در فروشگاه ها ی الکترونیک عرضه میشه ، ممکنه ۳ سل پیدا نکنید ، اما مدل ۴ سل که امکان اتصال ۳ سل داشته باشه دیدم ،

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
        باطری لیتیومی بسیار خطر ناک هستند حتما برای این کار مدار کنترل شارژ ۳ سل تهیه و وصل کنید ، وظیفه این برد ، اندازه گیری ولتاژ و جریان هر سل به طور مجزا ست و در صورت لزوم کاهش میده یا قطع می*کنه ، با همین عنوان در فروشگاه ها ی الکترونیک عرضه میشه ، ممکنه ۳ سل پیدا نکنید ، اما مدل ۴ سل که امکان اتصال ۳ سل داشته باشه دیدم ،
        ممکنه لینک ۴ سلولی اش را بدهید؟

دیدگاه

هیچ جا ندارند :|

ماژول محافظ شارژ باتری لیتیومی 4 سل 30A با استفاده از این ماژول دیگر هیچ عملکرد فعال سازی برای موارد کاربر برق با جریان آنی زیاد لازم نیست.

دیدگاه

اینم همونکارو میکنه بنظرتون؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس ربانی نمایش پست ها
              سلام دوستان
              ۴ فقره سلول باتری 3.7v که زمانی مربوط به لپتاپ بوده و سالمند رو با هم سری کردم بعنوان منبع تغذیه ی یکی دو ماژول. اما متاسفانه هیچ راهکار موثری برای شارژ کردنشون در حالت سری پیدا نکردم
              اگر ممکنه راهکار یا مدار آماده ای اگر سراغ دارین پیشنهاد بدین
              متشکرم
              با سلام:
              دوست عزیز سعی کنیددر متن نگارش دقت زیاد تری را رعایت کنید. ( فقره واحد شمارش چک است). با توجه به فرموده شما که باتری ها مربوط به لپ تاپ بوده و جدا شده، و احتمال باتری با شرایط بهتر و بد تر در مدار سری وجود دارد و کلا نباید باتری ها را بصورت سری شارژ کرد ( غیر پک) از یک شارژر استاندارد بصورت موازی برای ولتاژ 3.7 ولت نامی باتری ( شارژر حدود 4.3 ولت الی 4.5 ولت با کنترل جریان استفاده کنید، متاسفانه نقشه ای پیدا نکردم تا برایشماآپلود کنم).
              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

تنها مدار محافظ شارژ مناسب برای باتریهای 3.7v که توانستم پیدا کنم و چند تایی سفارش دادم نوع ضعیف 6 آمپری است

فقط یک سوال
                طبق شماتیک پایین،
                ما در پایانه های +p و -p می توانیم خروجی 14.8 داشته باشیم
                حالا برای شارژ کردن هم مجازیم به همین دو پایانه، ولتاژ 4.3×4=17.2 ولت اعمال کنیم؟
                جدیدترین ویرایش توسط مهندس ربانی; ۰۷:۰۵ ۱۳۹۷/۰۴/۰۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس ربانی نمایش پست ها
                  تنها مدار محافظ شارژ مناسب برای باتریهای 3.7v که توانستم پیدا کنم و چند تایی سفارش دادم نوع ضعیف 6 آمپری است
                  جزئیات و لینک فروشگاهی که تهیه کردید را لطفا بزارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط antipa نمایش پست ها
                    جزئیات و لینک فروشگاهی که تهیه کردید را لطفا بزارید
                    آفتاب رایانه که دوستمان بالاتر لینک یکی دیگر از ماژولهایش را گذاشتند. لینکش را خودتان در صفحه ی ماژولهای مربوطه پیدا می کنید ...

دیدگاه

اگه تبلیغ محسوب نشه این آفتاب قابلیت خیلی کاربردی داره که از نون شب هم برای ما با اهمیت تره
                      الان نگاه کردم ماژول 30 آمپر ۴ سلولیش هم نشون میده رسیده. بقیه ی اقلام رو چک نکردم
                      امیدوارم eca هم برای کالاهایی که موجودی نداره یک همچین سامانه ی دقیقی راه بندازه تکلیفمون رو روشن کنه
                      امروز به پشتیبانی eca بابت سفارشی که در راه بود و همچنین یک سفارش جدید تماس گرفتم متاسفانه خودشون هم نمیدونستن ماژول خاصی که فعلا تموم شده رو اصلا میخوان بیارن یا نه!

دیدگاه

با سلام
                        من هم مثل شما، جناب آقای ربانی دنبال شارژر سری اما در حد 2 سل یا اگر شد 3 سل هستم
                        آی سی های 2 سل، چند مورد پیدا کردم که اینجا موجود نیست ( فروشگاه های ایران)
                        تو همون سایت آفتاب سوالی در مورد شارژر ذیل یکی از این ماژول ها پرسیدم که پشتیبانی فنی جواب دادند
                        "این ماژول ها فقط محافظ شارژ هستند و برای شارژر باید شارژر مناسب تهیه کنید"
                        خب من که گیج شدم و الان سوالم اینه که فرق شارژر و محافظ شارژ /دشارژ چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_k68 نمایش پست ها
                          با سلام
                          من هم مثل شما، جناب آقای ربانی دنبال شارژر سری اما در حد 2 سل یا اگر شد 3 سل هستم
                          آی سی های 2 سل، چند مورد پیدا کردم که اینجا موجود نیست ( فروشگاه های ایران)
                          تو همون سایت آفتاب سوالی در مورد شارژر ذیل یکی از این ماژول ها پرسیدم که پشتیبانی فنی جواب دادند
                          "این ماژول ها فقط محافظ شارژ هستند و برای شارژر باید شارژر مناسب تهیه کنید"
                          خب من که گیج شدم و الان سوالم اینه که فرق شارژر و محافظ شارژ /دشارژ چیه؟
                          سلام ، پشتیبانی فنی درست گفت ،
                          شارژر چند وظیفه داره ، اما یک از ابتدایی ترین وظیفه هاش محدود کردن ولتاژ و جریان شارژ هست که در محافظ های شارژ و دشارژ موجود نیست! در باتری های چند سل شارژر وظیفه ی بالانس مدار هم داره ،
                          البته فروشگاه ECA در حدود دوماه دیگه نوعی جدیدی از شارژر های 3 سل رو موجود میکنه.
                          جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۸:۲۸ ۱۳۹۷/۰۴/۰۸.
                          به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                          الکترونیک قدرت
                          الکترونیک آنالوگ
                          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                          ---------------------BMCELEC@-------------------
                          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                          ---------------www.bmc-elec.com--------------
                          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                            سلام ، پشتیبانی فنی درست گفت ،
                            شارژر چند وظیفه داره ، اما یک از ابتدایی ترین وظیفه هاش محدود کردن ولتاژ و جریان شارژ هست که در محافظ های شارژ و دشارژ موجود نیست! در باتری های چند سل شارژر وظیفه ی بالانس مدار هم داره ،
                            البته فروشگاه ECA در حدود دوماه دیگه نوعی جدیدی از شارژر های 3 سل رو موجود میکنه.
                            اگر صحیح هست میشه بیشتر توضیح بدید چون سوال در مورد عملکردش زیاد دارم مثلا چیپ شارژر چیه و چرا ولتاژ تغذیه رو گفته 5 ولت در صورتی که 2 باتری سری ولتاژشون بیشتر از 5 ولت میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_k68 نمایش پست ها
                              ممنونم بابت پاسخگویی شما
                              پس در مورد این ماژول فروشگاه چیزی که نوشته صحیح هست یا باید اصلاح بشه؟
                              اگر صحیح هست میشه بیشتر توضیح بدید چون سوال در مورد عملکردش زیاد دارم مثلا چیپ شارژر چیه و چرا ولتاژ تغذیه رو گفته 5 ولت در صورتی که 2 باتری سری ولتاژشون بیشتر از 5 ولت میشه
                              https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA...%BE%D8%B1.html
                              سلام ، اگه دقت کنید نگفته 5 ولت ، گفته 5 آمپر ، بنده هم از این ماژول 2 ععدذ تهیه کردم ، همانطور که گفتم این ماژول فقط محافظه ...
                              ببینید ، برای شارژ باتری های لیتیومی حداکثر جریان شارژ در حالت معمول یک سوم جریان نامیه باتری هست ، مثلا اگه باتری شما 2100mAh باشه جریان شارژش باید حداکثر700 میلی آمپر باشه ......
                              اما این ماژول همچین قابلیتی نداره ، و فقط بخواید ازش بیشتر از 7 آمپر بکشید و یا ولتاژ دوسر باتری بیشتر از 4.25 ولت بشه اتصال رو قطع میکنه و هیچ جریانی از خودش عبور نمیده ، پس شارژر نیست.
                              در ضمن همیشه یه مقاومت 45 میلی اهمی با باتریتون سری میشه ، که اون هم به مقاومت RDSon ماسفت روی ماژول مربوطه ،
                              به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                              الکترونیک قدرت
                              الکترونیک آنالوگ
                              طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                              ---------------------BMCELEC@-------------------
                              ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                              ---------------www.bmc-elec.com--------------
                              ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X