اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز شدید در خروجی adc میکرو LPC1768

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز شدید در خروجی adc میکرو LPC1768

سلام به دوستان و اساتید گرامی

بنده با هدر برد میکرو lpc1768 که از eca گرفتم کار میکنم
    یه برنامه نوشتم که با adc مقدار رو میخونه و در dac قرار میده
    یه سیگنال آنالوگ سینوسی 100 هرتز بهش دادم اما نویز بسیار شدیدی در اندازه گیری adc مشهود هست که اصلا تا به حال
    حتی با میکروهای avr مشاهده نشده . . .
    اندازه گیری به درستی انجام میشه اما نویز بسیارشدید وجود داره که عکس زیر به خوبی بیان گر این مسئله هست

فرکانس کاری میکرو 72 هست و adc فرکانسش 9 مگ هست
    ضمنا وقتی مقدار adc رو روی 8 کانال متصل به 8 ال ای دی میریزم ال ای دی ها خیلی کم نور چشمک میزنن که بیان گر شکل بالا هست

اما وقتی با یوزارد ( نرخ 9600 ) خروجی adc رو به صورت 8 بیتی ارسال میکنم اعداد بسیار دقیق و با خطای در حد صفر نشون داده میشن
    حتی نرخ نمونه برداری رو هم پایین آوردم اما بازم همینه !!!

واقعا موندم اشکال از کجاست ؟؟؟؟
    فایل های پیوست شده
    جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۶:۱۱ ۱۳۹۷/۰۴/۰۵.
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

پاسخ : نویز شدید در خروجی adc میکرو LPC1768

با درود,
    خروجی ارتباط سریال دیجیتاله , یعنی به صورت صفر و یک هست برای ارسال بیت ها(اطلاعات) , که در نهایت میشه پالسهای مربعی.....
    و توی سیگنال دیجیتال, دیگه صفرویک معنی داره واین صفرویک ها با سطح یا لبه سیگنال تعریف میشه,
    در نتیجه اگر نویز طوری باشه که سطح سیگنال رو عوض کنه, در اون موقع خطا در ارسال یا دریافت داریم...
    که شما در ارسال دیتا به صورت سریال, خطایی ندارین...
    ولی سیگنال ورودی ADC, آنالوگ هست که خوب هرچیزی میتونه قاطیش باشه....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hamidreza.BRZ نمایش پست ها
      با درود,
      خروجی ارتباط سریال دیجیتاله , یعنی به صورت صفر و یک هست برای ارسال بیت ها(اطلاعات) , که در نهایت میشه پالسهای مربعی.....
      و توی سیگنال دیجیتال, دیگه صفرویک معنی داره واین صفرویک ها با سطح یا لبه سیگنال تعریف میشه,
      در نتیجه اگر نویز طوری باشه که سطح سیگنال رو عوض کنه, در اون موقع خطا در ارسال یا دریافت داریم...
      که شما در ارسال دیتا به صورت سریال, خطایی ندارین...
      ولی سیگنال ورودی ADC, آنالوگ هست که خوب هرچیزی میتونه قاطیش باشه....
      بله در ارسال دیتا با یوزارت خطایی نیست
      اما بحث من اینه که adc به شدت نویز داره و اندازه گیری هاش مطابق شکل بالا هست که گذاشتم
      خیلی عجیبه اصلا نباید این قدر در اندازه گیری ها دچار نویز بشه
      انتظار نداشتم یه میکروکنترلر که به نسبت avr نسل جدید تر هست چنین مشکلاتی رو داشته باشه !!!

دوستان کسی میتونه راه حل این مشکل رو بگه ؟؟؟
      جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۲:۴۸ ۱۳۹۷/۰۴/۰۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
        بله در ارسال دیتا با یوزارت خطایی نیست
        اما بحث من اینه که adc به شدت نویز داره و اندازه گیری هاش مطابق شکل بالا هست که گذاشتم
        خیلی عجیبه اصلا نباید این قدر در اندازه گیری ها دچار نویز بشه
        انتظار نداشتم یه میکروکنترلر که به نسبت avr نسل جدید تر هست چنین مشکلاتی رو داشته باشه !!!

دوستان کسی میتونه راه حل این مشکل رو بگه ؟؟؟
        سلام خوبی ؟؟
        ببین روی اون پایه که ولتاژ رفرنس روی اونه فیلر هست ؟؟
        ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

منبع سیگنال سینوسی چیه ؟ اون نویز نداره یعنی ؟
          بیاید با خود dac یک سیگنال تولید کنید بدون دریافت چیزی از adc ببینید نتیجه چیه

Arm LPC17xx programming and tutorial -Sine Wave Generator using DAC with LPC17xx (LPC1769) tutorial

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
            منبع سیگنال سینوسی چیه ؟ اون نویز نداره یعنی ؟
            بیاید با خود dac یک سیگنال تولید کنید بدون دریافت چیزی از adc ببینید نتیجه چیه

http://techmasterplus.com/tutorials/arm-sinewave.php
            سلام مهندس
            همون طور که تو پست های بالا عرض کردم من خروجی adc رو 8 بیت میکنم ( تقسیم به 16 ) میریزم رو 8تا پین میکرو که ال ای دی بهشون وصله
            اونوقت ال ای دی ها در حالی که نورشون کمه همینطور روشن خاموش میشن اما ال ای دی هایی که واقعا باید روشن باشن پرنور هستند
            دقیقا مثل شکل موج بالا . . .
            یعنی مطمئن باشید کار خرابی از adc هست
            چیکار باید کرد ؟؟؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز،متاسفانه واحد adc میکروکنترلر lpc1768 این مشکل را دارد که بهش glitch میگن. کاری که من قبلا انجام دادم و نتایج بهتر شد این بود که تمامی پین های استفاده نشده میکرو رو به صورت GPIO خروجی و با مقدار صفر تعریف کردم.
              برای اطلاعات بیشتر عبارت LPC1768 adc glitch رو گوگل کن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gordany نمایش پست ها
                سلام دوست عزیز،متاسفانه واحد adc میکروکنترلر lpc1768 این مشکل را دارد که بهش glitch میگن. کاری که من قبلا انجام دادم و نتایج بهتر شد این بود که تمامی پین های استفاده نشده میکرو رو به صورت GPIO خروجی و با مقدار صفر تعریف کردم.
                برای اطلاعات بیشتر عبارت LPC1768 adc glitch رو گوگل کن.
                این مسئله به شدت تو ذهن میزنه و آدم و مایوس میکنه
                دیگه اون قدر وقت و امکانات نداریم که صد تا میکرو عوض کنیم که یکیش درست کار کنه
                اصلا انتظار ندارم میکروی تولید یه شرکت درست حسابی این طوری باشه
                یعنی در این حد
                باور کنید با میکرو AVR کار کنید حتی یک بار چنین مشکلی تو ADC پیدا نمیشه
                واقعا نمیدونم چی بگم !!!! آخه این چجور ADC هست نمیزاشتنش بهتر بود !!!

دوستان راهی دیگه سراغ دارن که این مشکل نویز شدید ADC میکرو LPC1768 برطرف بشه ؟؟
                جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۰:۳۴ ۱۳۹۷/۰۴/۰۶.

دیدگاه

سلام
                  از چی استفاده کردید برای تغذیه میکرو
                  سوئیچینگ یا رگولاتور خطی .
                  روی خود برد آموزشی از چی استفاده شده .
                  تغذیه میکرو با یک باطری 3 ولت تامین کن و نتیجه بگو.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
                    سلام
                    از چی استفاده کردید برای تغذیه میکرو
                    سوئیچینگ یا رگولاتور خطی .
                    روی خود برد آموزشی از چی استفاده شده .
                    تغذیه میکرو با یک باطری 3 ولت تامین کن و نتیجه بگو.
                    سلام مهندس جان
                    من هدر برد lpc 1768 رو دارم که از طریق کابل usb به کامپیوتر وصله و از تغذیه صاف و بی نقص پورت usb استفاده میکنه
                    برد آموزشی این میکرو هم اومده از رگولاتور سویچینگ lm2576 استفاده کرده که نهایتا 150 میلی ولت ریپل داره و حتی برای گرفتن این ریپل
                    صافی نزاشته !!!
                    اما تغذیه کامپیوتر که دیگه هیچ مشکلی نداره

دیدگاه

ولتاژ USB که 5 ولت هست . باز ببین از چه روشی برای کاهش به 3.3 استفاده کرده
                      در کل از دو سر خازن میکرو 2 تا سیم بگیر و با باطری تست کن و خبرش بده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
                        ولتاژ USB که 5 ولت هست . باز ببین از چه روشی برای کاهش به 3.3 استفاده کرده
                        در کل از دو سر خازن میکرو 2 تا سیم بگیر و با باطری تست کن و خبرش بده.
                        مهندس حتما میدونید که هدر بردا خودشون رگولاتور 3.3 دارن یعنی ما 5 ولت بدیم 3.3 میره به میکرو
                        مهندس با باتری هم تست شد بازم همونه هیــــــــــــــــــچ فرقی نکرد چهارتا 1.5 زدم به ورودی 5 ولت هدر برد که میره برای رگولاتور 3.3 تست کردم خروجی 3.3 میره برا میکرو
                        قاعدتا هم نباید فرقی کنه چون تغذیه ازپورت USB کامپیوتر که از پاور هست عین همون باتری هیچ فرقی نمیکنه بازم شکل موج خروجی ADC به این صورته

اساتید علم سخت و شیرین الکترونیک فکر ها رو روهم بزارید شرکت NXP یه اشتباهی کرده ADC میکروش این قـــــــــــــدر حساسه که . . .
                        حالا یکی یه سنگ انداخت تو چاه صد تا عاقل نمیتونه درش بیاره !!!

بگذریم واقعا چیکار باید کرد ؟؟؟؟
                        جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۳:۲۱ ۱۳۹۷/۰۴/۰۶.

دیدگاه

اونکاری که من گفتم انجام دادید؟ همه پایه های استفاده نشدتون رو صفر کنید تو کد. ADC این میکرو خیلی حساسه ممکنه طراحی برد هم باعث این مشکل شده باشه.
                          در ضمن باتری و USB خیلی با هم فرق دارند، ADC که راه افتاد ولتاژ تغذیه برد رو در دو حالت اندازه بگیرید و از نتیجه فوریه بگیرید تا تفاوتشون رو ببینید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها

اما وقتی با یوزارد ( نرخ 9600 ) خروجی adc رو به صورت 8 بیتی ارسال میکنم اعداد بسیار دقیق و با خطای در حد صفر نشون داده میشن
                            حتی نرخ نمونه برداری رو هم پایین آوردم اما بازم همینه !!!

واقعا موندم اشکال از کجاست ؟؟؟؟
                            سلام
                            من متوجه نمی شم
                            اگر اعدادی که adc گرفته رو با یوزارت انتقال میدهید و اعداد صحیح هستند پس یعنی نمونه برداری ADC مشکلی نداره
                            پس یعنی شما در خروجی در DAC مشکل دارید
                            مگر اینکه منظور شما از ارسال دیتا توسط یوزارت چیز دیگه ای باشه
                            شما می تونید حتی با r2r ladder نیز سیگنالتون رو چک کنید یعنی به جای اون LED ها این شبکه مقاومتی رو ببندید و سیگنال رو بررسی کنید
                            اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                            پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
                            در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
                              سلام
                              من متوجه نمی شم
                              اگر اعدادی که adc گرفته رو با یوزارت انتقال میدهید و اعداد صحیح هستند پس یعنی نمونه برداری ADC مشکلی نداره
                              پس یعنی شما در خروجی در DAC مشکل دارید
                              مگر اینکه منظور شما از ارسال دیتا توسط یوزارت چیز دیگه ای باشه
                              شما می تونید حتی با r2r ladder نیز سیگنالتون رو چک کنید یعنی به جای اون LED ها این شبکه مقاومتی رو ببندید و سیگنال رو بررسی کنید
                              دوست عزیز بعد از انجام آزمایشات مختلف پی بردم که در بین اعداد ارسالی با یوزارت اون نویزهایی شدید حاصل از اندازه گیری ADC وجود داره
                              اما مثل سوزن تو انبار کاه هست که تو یه نگاه دقیق معلوم نبود
                              مجبور شدم تعداد خیلی زیادی نمونه رو بررسی کنم که در نهایت متوجه مسئله شدم

بنابراین نتیجه نهایی تا به اینجا اینه که اندازه گیری ولتاژ ADC میکرو LPC1768 به شدت به نویز آلوده هست و هر کاری کردم نشد که این نویز برطرف بشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X