اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای انتخاب ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای انتخاب ترانزیستور

سلام دوستان ببخشید من یه راهنمایی میخوام برای یک ترانزیستور دارلینگتون الان دوتا ترانزیستور pnp و npn دارم کارمو انجام میدم اما می خواستم ببینم ترانزیستوری هستش که تویه یک پکیج باشه .
    الان برای هر خروجی ۲ تا ترانزیستور استفاده میشه .
    ممنون از لطف شما

پاسخ : کمک برای انتخاب ترانزیستور

درود . توی این مدار چرا دوتا ترانزیستور گذاشتید ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
      درود . توی این مدار چرا دوتا ترانزیستور گذاشتید ؟
      درود بر شما مدار من یک مدار تحیل و بررسی مصرف آب هستش و یک ماژول فرستنده کریتالی هم داره که در مواقع لزوم آلارم ارسال میکنه به دستگاه گیرنده .
      چون با باتری دستگاه کار میکنه راندمان و پایین بودن مصرف برام خیلی مهمه !
      دوتا خروجی دارم که باید ماژول فرستنده روشن بشه و اطلاعات ارسال بشه .
      مصرف ماژول حدودا ۳۰ میلی آمپر هستش .
      برای کلید زدن ماژول باید + ۵ ولت قطع و وصل بشه که برای اینکار فکر کردم از اپتوکوپلر استفاده کنم که یکی از دوستان گفت ممکنه هم جریان عبوری رو تحمل نکنه هم اینکه مصرف ترانزیستور از اپتوکوپلر خیلی کمتره
      ترانزیستور bc548 منفی رو قطع و وصل میکنه و من امدن با یک ترانزیستور دیگه نمفی رو به مثبت تغییر دادم که بتونم خروجی رو وصل کنم به مدار فرستنده .و

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در اصل میتونم بگم من میخوام vcc قطع و وصل بشه .
      اپتوکوپلر این کارو انجام میده اما بنظرم ۱ میلی آمپر مصرفش هستش و جریان حدود ۳۰ میلی آمپر رو نمیتونه در خروجی تحمل کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط flaat1367 نمایش پست ها
        سلام دوستان ببخشید من یه راهنمایی میخوام برای یک ترانزیستور دارلینگتون الان دوتا ترانزیستور pnp و npn دارم کارمو انجام میدم اما می خواستم ببینم ترانزیستوری هستش که تویه یک پکیج باشه .
        الان برای هر خروجی ۲ تا ترانزیستور استفاده میشه .
        ممنون از لطف شما
        با سلام:
        کاربر گرامی، برای ساخت یک ترانزیستور دارلینگتون هر دو ترانزیستور باید یا مثبت باشند یا منفی. !!! با ترانزیستور مثبت و منفی نمی توانید یک ترانزیستور دارلینگتون بسازید.!!!
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط flaat1367 نمایش پست ها
          درود بر شما مدار من یک مدار تحیل و بررسی مصرف آب هستش و یک ماژول فرستنده کریتالی هم داره که در مواقع لزوم آلارم ارسال میکنه به دستگاه گیرنده .
          چون با باتری دستگاه کار میکنه راندمان و پایین بودن مصرف برام خیلی مهمه !
          دوتا خروجی دارم که باید ماژول فرستنده روشن بشه و اطلاعات ارسال بشه .
          مصرف ماژول حدودا ۳۰ میلی آمپر هستش .
          برای کلید زدن ماژول باید + ۵ ولت قطع و وصل بشه که برای اینکار فکر کردم از اپتوکوپلر استفاده کنم که یکی از دوستان گفت ممکنه هم جریان عبوری رو تحمل نکنه هم اینکه مصرف ترانزیستور از اپتوکوپلر خیلی کمتره
          ترانزیستور bc548 منفی رو قطع و وصل میکنه و من امدن با یک ترانزیستور دیگه نمفی رو به مثبت تغییر دادم که بتونم خروجی رو وصل کنم به مدار فرستنده .و

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

در اصل میتونم بگم من میخوام vcc قطع و وصل بشه .
          اپتوکوپلر این کارو انجام میده اما بنظرم ۱ میلی آمپر مصرفش هستش و جریان حدود ۳۰ میلی آمپر رو نمیتونه در خروجی تحمل کنه
          خب شما بیاید یک عدد ترانزیستور مثبت استفاده کنید ، سر راه vcc و بعد توی برنامه کد خاموش و روشن بیس رو برعکس کنید !

دیدگاه

خب شما بیاید یک عدد ترانزیستور مثبت استفاده کنید ، سر راه vcc و بعد توی برنامه کد خاموش و روشن بیس رو برعکس کنید !
            مهندس جان این کارو انجام دادم قبلا .
            جواب نمیده .
            چون میکرو در زمانی که شروع به کار میکنه به با کمی تاخیر ولتاژ مثبت به خروجی میده .
            بنابراین ما با هر بار که دستگاه رو روشن میکنیم یک پیام تطا به گیرنده میفرستیم و آلارم روشن میشه .
            چون قبل از اینکه مثبت در خروجی ظاهر بشه ترازیستور منفی رو دریافت کرده و ماژول دیتا ارسال کرده .

دیدگاه

متوجه نمیشم . این خروجی مثبت مگه تغذیه ماژول فرستنده رو تامین نمی*کرد؟ تاخیر در وصل شدنش چطور مشکل سازه . ثانیا مگه میشه یک خط اجرا نشه ( یک شدن خروجی) و وارد حلقه لوپ بشید ؟
              این موارد راهکار کد نویسی داره . یعنی برنامه مشکل داره یا بهینه نیست . در حالت بد قضیه ایجاد یک تاخیر بعد از یک کردن پین در استارت برنامه برای اطمینان از وضعیت خروجی قبل از ورود به حلقه بررسی سنسور !!!

دیدگاه

متوجه نمیشم . این خروجی مثبت مگه تغذیه ماژول فرستنده رو تامین نمی*کرد؟ تاخیر در وصل شدنش چطور مشکل سازه . ثانیا مگه میشه یک خط اجرا نشه ( یک شدن خروجی) و وارد حلقه لوپ بشید ؟
                این موارد راهکار کد نویسی داره . یعنی برنامه مشکل داره یا بهینه نیست . در حالت بد قضیه ایجاد یک تاخیر بعد از یک کردن پین در استارت برنامه برای اطمینان از وضعیت خروجی قبل از ورود به حلقه بررسی سنسور !!!
                اکی مهندس
                میرم برنامه رو چک بکنم .
                شاید ایراد از کار من هستش .
                یک بار این کارو کردم وقتی که تغدیه مدار وصل شد بلافاصله آلارم اخطار ارسال شد اما توی حالتی که خروجی ها + میشد این حالت بوجود نمیومد .
                شاید به گفته شما مشکل از بهینه نبودن برنامه باشه .
                یه چک میکنم اگر نشد باز مزاحم شما میشم .
                فقط یک سوال دارم .
                شنیدم یک سری آی سی هستش که برای راه اندازی رله و.... هستش .
                که کارش شبیه ترانزیستور یا اپتوکوپلر هستش .
                اولا اسم این آی سی ها چی هستش دوم اینکه من از این آی سی نمیتونم برای این کار استفاده کنم ؟؟؟

دیدگاه

همون اول میخواستم پیشنهاد بدم اما در مورد میزان مصرف آی سی مطمئن نبودم چون برای شما مهمه . آی سی بافر شامل چند کانال دارلینگتون ، البته نات هست . یکی از پر مصرف ها uln2003 هست .

دیدگاه

همون اول میخواستم پیشنهاد بدم اما در مورد میزان مصرف آی سی مطمئن نبودم چون برای شما مهمه . آی سی بافر شامل چند کانال دارلینگتون ، البته نات هست . یکی از پر مصرف ها uln2003 هست .
                    ممنونم .
                    حالا یه بررسی میکنم در مورد آی سی بافر که شما فرمودید

دیدگاه

مندس جان یک مدل آی سی بافر پیدا کردم خروجی حدود 500 میلی آمپر داره و رنج ولتاژ کاملی داره .
                      خروجی این بافر هم مثبت هستش .
                      اگر میشه یه نگاه بکنید نظرتونو بهم بگید .
                      سپاس https://www.digchip.com/datasheets/p...N2984A-pdf.php

دیدگاه

جایی به مثبت بودنش اشاره نکرده بود ، ایران هم ندیدم کسی داشته باشه. الان مجدد موضوع مثبت و منفی پیش میاد ، خب روی gnd ماژول سوییچ کنید ، بنا به شرایط ، مدار و کد رو تغییر بدید ، لزومی نداره شما یک کار مطلق رو انجام بدید . همون 2003 رو استفاده کنید ! با کنترل جریان منفی .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X