اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آی سی های تون دیکدر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آی سی های تون دیکدر

سلام ، آی سی های تون دیکدر چه نوع آیسی ای هستند و در چه صورت خروجی میدن؟

پاسخ : آی سی های تون دیکدر

دوست عزیز
    به منظور تشخیص فرکانس یا همان تن دیکودر معمولا از آی سی های PLL استفاده میشود که میتوانند بر روی فرکانس خاصی قفل شده و با خروجی دیجیتال آن را مشخص کنند
    از معروفترین تن دیکودر ها آی سی معروف 567 میباشد

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad=1 نمایش پست ها
      سلام ، آی سی های تون دیکدر چه نوع آیسی ای هستند و در چه صورت خروجی میدن؟

سلام،
      ضمن تشکر از جناب Emitor دو نکته رو هم من عرض کنم!
      1- این آیسی (567) فقط یک تک فرکانس رو تشخیص میده و کارآیی خودش رو داره،
      مثلا اگه شما میخواهی تونهای شماره گیری تلفن رو آشکارسازی کنی، باید از آیسی های آشکار ساز DTMF (دوال تونن) مثل MT8870 استفاده کنی!
      2- و همچنین حواست باشه این آی سی 567 نمونه های تقلبیش توی بازار خیلی زیاده!! اگه نمونه تقلبیش به تورت بخوره انقدر اذیت میکنه که بیخیالش میشی!!
      ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
        سلام،
        ضمن تشکر از جناب Emitor دو نکته رو هم من عرض کنم!
        1- این آیسی (567) فقط یک تک فرکانس رو تشخیص میده و کارآیی خودش رو داره،
        مثلا اگه شما میخواهی تونهای شماره گیری تلفن رو آشکارسازی کنی، باید از آیسی های آشکار ساز DTMF (دوال تونن) مثل MT8870 استفاده کنی!
        2- و همچنین حواست باشه این آی سی 567 نمونه های تقلبیش توی بازار خیلی زیاده!! اگه نمونه تقلبیش به تورت بخوره انقدر اذیت میکنه که بیخیالش میشی!!
        البته از4046 هم میتوان استفاده نمود ....
        شما چی پیشنهاد میکنید ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
          البته از4046 هم میتوان استفاده نمود ....
          شما چی پیشنهاد میکنید ؟؟؟
          راستش رو بخواهید من این جور مواقع اگه لازم بشه، ترجیح میدم که FFT کنم و داستان رو یکسره کنم!
          به چند دلیل:
          قبلنا برای یه پروژه ای میخواستم یه انتقال دهنده دیتا روی خطوط پاور DC بسازم، که سیستم کلاً با دوتا سیم همه کاراشو انجام بده! بیت ریتمم خیلی بالا نبود! زیر 10 کیلو! بنا به دلایلی مجبور بودم از فرکانسهای IF استفاده کنم! یادمه با کلی PLL و همین 567 مدارهای مختلف بستم و نمونه هایی رو ساختم و تست کردم، هم توی باند پایه و هم با فرکانسهای IF !
          ولی چون با زیاد شدن بار مصرفی و زیاد شدن تغییرات بار، درصد خطاش بالا میرفت، بیخیالش شدم!
          و از طرفی قیمت و حجم سخت افزارش قابل توجه میشه و چون آنالوگه، پایداریش هم پائینه!
          ...
          مثلا موارد فوق پرکاربردی مثل DTMF هم که چیپهای اختصاصی دارند، میبینید که فقط چندتا برندش خوب کار میکنن و بقیه به درد نخورند!
          یعنی درکل میخوام بگم که "تون دتکتور" روش منسوخ شده ای هست و ترجیح میدم سمتش نرم!
          ...
          البته مستحضر هستید، موقعی که داریم از عبارت "tone" استفاده میکنیم، تلویحا بیان میکنیم که فرکانسها در حدود فرکانسهای صوتی هستند!
          وگرنه که مبحث FSK و شیفت فرکانسی که بحث کارآمدی هست!
          ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

با تشکر ، فقط سوال دیگری که داشتم اینه که با چه فرمولی فرکانس کاری آی سی را تعین کنم(برای پایه ی 5 و6 ) ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad=1 نمایش پست ها
              با تشکر ، فقط سوال دیگری که داشتم اینه که با چه فرمولی فرکانس کاری آی سی را تعین کنم(برای پایه ی 5 و6 ) ؟
              دوست من اینجا نحوه محاسبه دقیق توضیح داده شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
                دوست من اینجا نحوه محاسبه دقیق توضیح داده شده

http://www.vk2zay.net/calculators/lm567.php
                خیلی ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X