اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وضعیت شغل طراح و مهندس الکترونیک در سال 97

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وضعیت شغل طراح و مهندس الکترونیک در سال 97

با سلام به همه کاربران گرامی سایت .
    هونطور که همه واقف هستید سال 97 از اون سالایی هست که احتمالا به لحاظ اقتصادی و سیاسی و غیره ....عجیب و غریب خواهد . ولی این مطلب ذهنم رو درگیر کرده
    که آینده بازار رشته کنترل و میکروکنترلر چطور خواهد شد...
    از یک طرف تحریم و گرانی ارز رو داریم که شاید دیگه واردات خیلی تجهیزات برای شرکتها به صرفه نباشه و ممکنه دست به دامن طراحان داخلی بشن .و از طرفی هم رکود بازارهای مصرفی رو داریم .
    حالا به نظر دوستان برآیند این جریانات به کدام سمت متمایل خواهد بود . و به نفع طراحان و مهندسان هست و یا موجب کسادی بازار آنها خواهد شد؟؟؟

پاسخ : وضعیت شغل طراح و مهندس الکترونیک در سال 97

ببینید مسله اصلا اون چیزی که شما می گید نیست. ما هر قطعه ای بخوایم گیر میاریم تاکید می کنم هر قطعه ای! مسله اینجاست که اکثر ارگان های دولتی مانند کارخانه های پتروشیمی صنعت نفت و گاز و... تمایل دارند تا اگه یه برد ایرانی خریدند 2 میلیون تومن پول بدند ولی اگه همین برد رو از خارجی خریدند حداقل 8 هزار دلار پول بدند. یعنی دولت تمایل داره تا جیب اجنبی رو هرچه تمام تر پر کنه ولی جیب شرکت های داخلی و به همین ترتیب حقوق مهندس های طراح رو کم و کمتر کنه. بزرگترین خائن خود دولته. البته این مهندس های بعد چند سال که حرفه ای شدند یه ایلتس می گیرند و میرند برای خارجی ها کار می کنند ماهی 120 هزار یورو دارمد دارند و بعد این دولت ایرانه که چون سرش بی کلاه مونده باید بره منت بکشه اون ها هم یه برد با 4 تا اپ امپ رو تا دسته بهش می ندازند. برند اقا بخرند تا دندشون نرم بشه و چشمشون هم کور. هرکس قدر نیروهای خودشو ندونه باید صدتا بدتر از این هم سرشون بیاد. ایران همیشه وابسته است به خاطر تفکر احمقانه و پول پرستی بیش از حد مردمش. امروز پول دین اول ایرانیان است.
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
      ببینید مسله اصلا اون چیزی که شما می گید نیست. ما هر قطعه ای بخوایم گیر میاریم تاکید می کنم هر قطعه ای! مسله اینجاست که اکثر ارگان های دولتی مانند کارخانه های پتروشیمی صنعت نفت و گاز و... تمایل دارند تا اگه یه برد ایرانی خریدند 2 میلیون تومن پول بدند ولی اگه همین برد رو از خارجی خریدند حداقل 8 هزار دلار پول بدند. یعنی دولت تمایل داره تا جیب اجنبی رو هرچه تمام تر پر کنه ولی جیب شرکت های داخلی و به همین ترتیب حقوق مهندس های طراح رو کم و کمتر کنه. بزرگترین خائن خود دولته. البته این مهندس های بعد چند سال که حرفه ای شدند یه ایلتس می گیرند و میرند برای خارجی ها کار می کنند ماهی 120 هزار یورو دارمد دارند و بعد این دولت ایرانه که چون سرش بی کلاه مونده باید بره منت بکشه اون ها هم یه برد با 4 تا اپ امپ رو تا دسته بهش می ندازند. برند اقا بخرند تا دندشون نرم بشه و چشمشون هم کور. هرکس قدر نیروهای خودشو ندونه باید صدتا بدتر از این هم سرشون بیاد. ایران همیشه وابسته است به خاطر تفکر احمقانه و پول پرستی بیش از حد مردمش. امروز پول دین اول ایرانیان است.
      البته قیمت قطعات به کنار . ولی همون مطلبی که شما گفتی مهمتره ....وقتی یه عده عقل نداشته باشن روی هیچ چیزی نمیشه حسابی باز کرد .
      ا
      جدیدترین ویرایش توسط hossein_10; ۲۳:۰۸ ۱۳۹۷/۰۴/۲۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein_10 نمایش پست ها
        ... ممکنه دست به دامن طراحان داخلی بشن ....
        سلام
        مهندس دقیقا با کدوم قطعه میخواهی طراحی و تولید کنی ؟؟؟؟
        ...
        همون طور که مستحضر هستید ما مردم ایران، به علت "علم" و "باسوادی" و "کاری بودن" فوق العاده مون باید از ریز و درشت مایحتاجمون رو وارد کنیم !!!
        از این مقاومتها هست، یک چهارم واته مثلا یک کیلو، ما باید وارد کنیم !!!!!!
        ...
        اونهایی هم که میگن هر قطعه ای رو میتونن گیر بیارن، احتمالا دستشون به چاه نفت بنده!!!
        یعنی به عبارتی هر قطعه ای گیر میاد ولی به "هر قیمتی"!!!!!
        ...
        من در سال تولید ملی برای مهندسای حوزه الکترونیک یه پیشنهاد دنج دارم،
        از 4 تا 400 تا بُز تهیه کنن (بسته به توانشون)! برن بچرونن، میتونن واسه اینکه بُزا گم نشن گردن هر کدوم یه GPS بندازند!!!!
        اونهایی هم که پول بُز ندارند، غاز جایگزین خوبیه!!!
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

متاسفانه با این وضعیت ایران ما شاهد هستیم که امروز قاجاریه برگشته. ایران جای ادم با وجدان نیست جای ادم با سواد هم نیست جمع کنیم بریم حداقل بچه هامون تو این نکبت نباشند. اقایون هم جمع بشند برای محبوبیت خودشون تو هیت دولت روضه امام حسین بخونند همه هم با ریاکاری تمام بزنند زیر گریه. انگار دین شده وسیله کار اقایونه.به جای اینکه بیاند مشکلات مردم رو حل کنند میرند هیت دولت روضه میخونند. اصلا این یه توهین به تمام معناست به دین و فرهنگ و جامعه و من و شما که بجای اینکه کارشونو درست انجام بدند میرند روضه می خونند هرچیزی جای خود داره

دیدگاه

پارسال آخرای پاییز همینجا به همه گفتم اگر دو زار پول داری برو دلار بخر ولی دوستان همچنان سعی داشتن از راه تولید درآمد خودشان را حفظ کنند.
            هنوز هم پستهایی در مورد چگونه تولید کنیم و چگونه موفق شویم چگونه پیشرفت کنیم میبینم!!!!!!!
            عزیزم بیشتر حواست به چگونه زنده ماندن باشه تا تولید و تکنولوژی و علوم. فقط سعی کن جا خالی بدی بهت نخوره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
              متاسفانه با این وضعیت ایران ما شاهد هستیم که امروز قاجاریه برگشته. ایران جای ادم با وجدان نیست جای ادم با سواد هم نیست جمع کنیم بریم حداقل بچه هامون تو این نکبت نباشند. اقایون هم جمع بشند برای محبوبیت خودشون تو هیت دولت روضه امام حسین بخونند همه هم با ریاکاری تمام بزنند زیر گریه. انگار دین شده وسیله کار اقایونه.به جای اینکه بیاند مشکلات مردم رو حل کنند میرند هیت دولت روضه میخونند. اصلا این یه توهین به تمام معناست به دین و فرهنگ و جامعه و من و شما که بجای اینکه کارشونو درست انجام بدند میرند روضه می خونند هرچیزی جای خود داره
              سلام عزیز راه در رو مطمن سراغ داری ؟
              7 سال سابقه کار تو مترو دارم در رده مدیریت سیستم های انتقال برق، 15 سال هم طراحی الکترونیک کردم از 8051 تا ARM از GAL تا FPGA .راه درو ندارم شما سراغ داری؟
              جهان پیر است و بی بنیاد ازاین فرهاد کش فریاد
              که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elfian نمایش پست ها
                سلام عزیز راه در رو مطمن سراغ داری ؟
                7 سال سابقه کار تو مترو دارم در رده مدیریت سیستم های انتقال برق، 15 سال هم طراحی الکترونیک کردم از 8051 تا ARM از GAL تا FPGA .راه درو ندارم شما سراغ داری؟
                یه مدرک زبان بعدش هم ویزای کار کانادا استرالیا اروپا توی گوگل سرچ کنید اپلای ابرود یه انجمن هست برا رفتن. شده تحصیلی هم برید حداکثر 3 سال بعدش به یه زندگی حداقلی میرسید. ایرانم هم بمونه با مردمش تا هی بشینند ببینند اقایون براشون چی زر میزنند

دیدگاه

متاهل هستم مشکلی نداره؟

دیدگاه

دوستان نا امیدیتون رو درک میکنم
                    هیچ شکی در بیکفایتی دولت فعلی و قبلی و آینده نیست !!!
                    ولی تولید اصولی میتونه موفق باشه. من این رو کاملا با اطمینان میگم. شاید بگید پس چرا تولید کننده ها موفق نیستند .... دلایل بسیار زیادی داره خیلی خیلی زیاد !
                    نمیخوام امیدوارتون کنم به موندن در کشور ولی چشم بسته رفتن هیچ آینده ای نداره.
                    همیشه دقت کنید از کی مشورت میگیرید. خیلی تولیدی های موفقی در کشور هستند که همین الانشم وضعشون خیلی بد نیست.

دیدگاه

مملکتمو دوست دارم حتی با این وضعیتش عاشقشم بخاطر همین هرکار تونستم براش کردم ولی متاسفانه فسادی همه گیر همه جا رو گرفته هرجی تلاش میکنیم عقب گرد میکنیم به عنوان یه طراح دوست داشتم دقدقه ای داشتم فقط بحث طراحی باشه اما الان فکر نون هستم فکر دلار فکر جنگ فکر آینده دولت مردان فاسد نسل من رو قربانی زیاده خواهی خودشون کردن دولتی که من جوان براش هیچ اهمیتی ندارم حتی اگه از گرسنگی بمیرم هم مهم نیست براش. الان به این نتیجه در سن 30 سالگی رسیدم بهتره برم اگرم تو راه مردم که راحت شدم اگر رسیدم اونجا دستشوی شستم بازم بهتره تا اینجا، چون دقدقم فقط تمیز پاک کردن دستشوی هست نه اختلاس و دلار و کوفت و زهر مار.تو ایران ناامید نیستم، مرده ای هستم که راه میره فقط

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان نمایش پست ها
                        دوستان نا امیدیتون رو درک میکنم
                        هیچ شکی در بیکفایتی دولت فعلی و قبلی و آینده نیست !!!
                        ولی تولید اصولی میتونه موفق باشه. من این رو کاملا با اطمینان میگم. شاید بگید پس چرا تولید کننده ها موفق نیستند .... دلایل بسیار زیادی داره خیلی خیلی زیاد !
                        نمیخوام امیدوارتون کنم به موندن در کشور ولی چشم بسته رفتن هیچ آینده ای نداره.
                        همیشه دقت کنید از کی مشورت میگیرید. خیلی تولیدی های موفقی در کشور هستند که همین الانشم وضعشون خیلی بد نیست.
                        سلام
                        شما ،آقای اکرامی، آقای کی نژاد در کانالشون و دوستان دیگه که با صنعت در ارتباط هستید و کارگاه های موفق را می بینید .کاش به جای کلی گویی به صورت موردی و جز در قالب تاپیکی آموزشی شیوه هایی که بعضی کارگاه ها موفق هستند و الان دارند کار می کنند را عنوان می کردید .
                        الان دقیقا چه چیزهایی فروش خوبی داره و می تونه بازارش مناسب باشه.مثلا اینکه بگیم بردهای صنعتی وارداتی اگر مهندسی معکوس بشه می تونه فروش بره یک بحثه اما اینکه 10تا مثال موردی و دقیق بزنیم و نمونه معرفی کنم قطعا بسیار راه گشا خواهد بود .
                        البته من که اطلاع دارید زیاد در زمینه الکترونیک فعالیتی ندارم .صرفا برای کمک به فعالان الکترونیک با این وضعیت بد بازار این پیشنهاد را دارم که شاید برای بچه های انجمن نقطه امیدی باشه .بهتره از تجربیات خودتون متناسب وقتتون عنوان کنید.
                        البته این را کاملا اطلاع دارم که اگر کسی قراره در صنعتی پیشرفت کنه اول باید واردش بشه و دود چراغ بخوره (البته اینجا منظور دود هویه است) کم کم خودش شروع به اجرای ایده می کنه.اما این مراحل طولانی است و ممکنه شرایط همه طی این مسیر را امکان پذیر نکنه .برای افراد دو راه می ماند یا فردی با تجربه دستشو بگیره یا طرف بره تو اسنپ و....کار کنه . گزینه بدترم اینه که دستش تو جیب باباش باشه
                        کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                        ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیرعلی بلورچیان نمایش پست ها
                          مهندس جان یک لطف میکنید بخشی از این دلایل خیلی زیاد رو طی یک مقاله ارائه بدین و ما نا اگاهان را اگاه کنید و ناخدای کشتی نجات من سایر دوستان باشین؟ خدا خیرتون بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohamadh14 نمایش پست ها
                            سلام
                            شما ،آقای اکرامی، آقای کی نژاد در کانالشون و دوستان دیگه که با صنعت در ارتباط هستید و کارگاه های موفق را می بینید .کاش به جای کلی گویی به صورت موردی و جز در قالب تاپیکی آموزشی شیوه هایی که بعضی کارگاه ها موفق هستند و الان دارند کار می کنند را عنوان می کردید .
                            الان دقیقا چه چیزهایی فروش خوبی داره و می تونه بازارش مناسب باشه.مثلا اینکه بگیم بردهای صنعتی وارداتی اگر مهندسی معکوس بشه می تونه فروش بره یک بحثه اما اینکه 10تا مثال موردی و دقیق بزنیم و نمونه معرفی کنم قطعا بسیار راه گشا خواهد بود .
                            البته من که اطلاع دارید زیاد در زمینه الکترونیک فعالیتی ندارم .صرفا برای کمک به فعالان الکترونیک با این وضعیت بد بازار این پیشنهاد را دارم که شاید برای بچه های انجمن نقطه امیدی باشه .بهتره از تجربیات خودتون متناسب وقتتون عنوان کنید.
                            البته این را کاملا اطلاع دارم که اگر کسی قراره در صنعتی پیشرفت کنه اول باید واردش بشه و دود چراغ بخوره (البته اینجا منظور دود هویه است) کم کم خودش شروع به اجرای ایده می کنه.اما این مراحل طولانی است و ممکنه شرایط همه طی این مسیر را امکان پذیر نکنه .برای افراد دو راه می ماند یا فردی با تجربه دستشو بگیره یا طرف بره تو اسنپ و....کار کنه . گزینه بدترم اینه که دستش تو جیب باباش باشه
                            سلام
                            ایراد کار دقیقا همینه ......دقیقاااااااااااااااااا همینی که گفتی !
                            یکی بیاد بگه چی فروشش الان خوبه ؟ هر کس که این سوال رو میپرسه یعنی یک ذهن خالی داره و کسی که به این سوال جواب میده یعنی به حرف خودش باور نداره ! اگر میدونست چی فروش داره و سود داره مطمئن باش خودش انجام میداد و وسود میکرد !
                            اگر مشورت و راهنمایی از من میخواین یک نکته مهم رو میگم .... نوع فکر تولید کنندگان مشکل داره و از همین روی روی کارشون روی انتخابشون روی فروششون و روی زندگیشون تاثیر میذاره.
                            یک تاپیک جدا بزنیم قطعا توش توضیحاتی خواهم داد.
                            من خودم احتمالا به زودی یک تولیدی جدید بزنم

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان.
                              من خودم نه ناامید هستم نه امیدوار. فقط واقع بینی. در حال حاضر و برای آینده ای کوتاه مدت می بینم که بحث مهندسی معکوس و تولید خیلی چیزها به ظاهر صرفه دار شده. اما باید بلند مدت رو دید و از گذشته درس گرفت.
                              سال 91 که جهش ارزی رخ داد دقیقا همین مباحث شروع شد. تولید خیلی چیزها به صرفه شد. من خودم اون موقع سال آخر کارشناسی بودم و توی یک شرکت ابزار دقیق برای طراحی یه سری بردهای کنترلی که بتونه کار PLC رو برای خطوط سبک انجام بده، استخدام شدم. اما بعد از یکی دو سال به دلیل شرایط رکود تورمی این کارها از رونق افتاد و عملا کنار گذاشته شد.
                              بعد از اون به مباحث اقتصادی علاقه مند شدم و شروع به مطالعه در زمینه ارز و طلا کردم. همونطور که یکی از دوستان توی پست های قبلی گفتن از سال 95 نشانه های جهش ارزی شروع شده بود. حتی آذر 95 دلار از 3500 تا 4200 رفت و بعدش روی 3700 دستوری ثابت شد تا بعد انتخابات که به هر بهانه ای شروع به افزایش کرد.
                              خلاصه قضیه اینکه بنابر صحبت بسیاری از تحلیل گران اقتصادی جهش ارزی سال 91 و رکود تورمی بعدش به 10 سال زمان نیاز داشت تا دوباره به شرایط سال 90 برگردیم. اما این جهش جدید به علاوه رشد پایه پولی و حجم نقدینگی و عدم مدیریت صحیح، شرایطی ایجاد میکنه که در رکودی بسیار عمیق تر از قبل فرو میریم. کنار اینها وضع اقتصاد جهانی هم خرابه و شرایط به سمت ایجاد بحران سال 2008 میره.
                              در کل با توجه به شرایطی که هست تصمیم قطعی خودم خروج از کشور و رفتن به یکی از کشورهای اروپای شمالیه چون درسته امید خوبه و باید تلاش کرد اما با توجه به تجربیات قبلی حداقل های مورد نیاز دیگه فراهم نیست.
                              ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X