اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جدا کردن سیگنال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جدا کردن سیگنال

سلام خدمت اساتید
    من یه شکل موج دارم و میخوام با یک مدار قسمت فرکانس بالاشو جدا کرده و با میکرو فرکانسشو اندازه بگیرم
    مدارای فیلتر و امتحان کردم چون فرکانسشون نزدیک به همه جواب گو نیستن به نظر شما من چیکار کنم

پاسخ : جدا کردن سیگنال

نوشته اصلی توسط omidamjad نمایش پست ها
    سلام خدمت اساتید
    من یه شکل موج دارم و میخوام با یک مدار قسمت فرکانس بالاشو جدا کرده و با میکرو فرکانسشو اندازه بگیرم
    مدارای فیلتر و امتحان کردم چون فرکانسشون نزدیک به همه جواب گو نیستن به نظر شما من چیکار کنم
    اگه این شکل موجی که گذاشتی در حالت واقعی هم همین باشه می تونی با میکرو چندتا پالس اولش را شمارش کنی . یا باید یک تقویت کننده بزاری که دامنه پالس هایی که داره ضعیف می شه تقویت بشه . فرکانس اون موج سینوسی هم بیشتر از 5 کیلو هرتز نباشه . درضمن یک adc لازم خواهی داشت که حالت دیفرانسیلی داشته باشه .
    به فیلتر احتیاجی نیست . با خود میکرو می تونی . برنامش هم اینطوری هست که میکرو باید منظر اولین لب پاین رونده باشه . بعد از اون شروع کنه به نمونه برداری و بریزه تو حافظه .وقتی که کارش تموم شد . اونوقت اون دیتا ها رو باید پردازش کنی ...که کجاها از صفر گذشته و اونوقت از روی تعداد سیکل ها می تونی فرکانس را پیدا کنی
    این یک مداز رزنانسی نیست ؟

دیدگاه

ممنون بابت پاسختون
      شکل موج ولتاژ یه سلف است با اعمال پالس
      دامنه ولتاژ بالای پنج ولته پس لازم به تقویت نیست
      شما فرمودید فقط قسمتی که دارای نوسان است رو با تایمر میکرو اندازه بگیرم این شدنی نیست چون کل این تصویر یه سیکل کامله یعنی بازم ادامه داره
      وقتی همین سیگنال رو مستقیم به میکرو میدم برای اندازه گیری فرکانس فرکانس های مختلفی نشون میده
      درضمن نمیدونم adc دیفرانسیلی چیه موندم چیکار کنم
      جدیدترین ویرایش توسط omidamjad; ۲۰:۲۹ ۱۳۹۷/۰۴/۲۶.

دیدگاه

درود
        با کامپرتور بیرونی سیگنال رو مربعی کن و خروجی رو بده به ورودی کانتر(یا سیگنال اصلی رو بده ورودی کامپرتور) و بعد شمارش.
        یا با ورودی اینتراپت و تایمر کار کن.
        مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
        از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
        جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
        اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

درود برشما
          طبق فرمایش شما
          با مقایسه گر یه اشمیت تریگر درست کردم خروجی به شکل زیر شد یعنی پالس های با دامنه یکسان ولی با فرکانس مختلف که قابل اندازه گیری نیست بازم مشکلم حل نشد من میخوام فرکانس قسمت سینوسی رو بدست بیارم شکل خروجی اشمیت تریگر به صورت زیراست

دیدگاه

سلام دوست عزیز

در کل نحوه ی اندازه گیری فرکانس موج های سینوسی به این صورت هست که ابتدا شکل موج رو به مربعی تبدیل کرده سپس توسط میکرو با کمک وفقه خارجی
            یا در بعضی موارد با استفاده از پین های ورودی خروجی تعداد پالس ها رو شمارش کرده و . . .
            در صورتی که فرکانس موج مربعی مقدار کمی تغیرات داشته باشه میتونید با استفاده از میان گیری کردن فرکانس میانگین رو بدست بیارید

ضمنا یه شکل موج ممکنه در یک بازه ی زمانی فرکانس دقیقا ثابتی نداشته باشه و مدام تغییر کنه که اگه تغیرات کوتاه مدت ( بازه زمانی خیلی کم بستگی به موج داره) براتون مهم نیست
            همون طور که گفتم میانگین فرکانس رو در نظر بگیرید .

موفق باشید
            آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

درود . میتونید با یک میکرو ، فرکانس متر درست کنید و برای فرکانس بازه تعریف کنید اگر بین این. دو مقدار بود خروجی بگیرید . آردوینو کتابخانه فرکانس متر داره که این قابلیت رو پشتیبانی میکنه

دیدگاه

سلام
                در شکل موج شما منظورتون از قسمت فرکانس بالا کجای شکل موج هست؟ چون پالس بی نهایتتا فرکانس بالا داره
                هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ممنون از شما
                  حتی اگه فرکانس پالس ورودی رو کم زیاد کنم در حد صد هرتز تاثیری در قسمت فرکانس بالای موج نداره یا تاثیرش خیلی کمه پس با میانگین گرفتن جواب نمیده درضمن این کارم انجام دادم ولی اعداد بدست امده با هم خیلی فرق داشت یعنی یه بار فرکانس 1کیلو بود یه بار 1.2,کیلو

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام
                  فرکانس متر هم درست کردم با فرکانس اندازه گیری شده توسط مولتی متر فرق نمیکنه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط baby_1 نمایش پست ها
                  سلام
                  در شکل موج شما منظورتون از قسمت فرکانس بالا کجای شکل موج هست؟ چون پالس بی نهایتتا فرکانس بالا داره
                  این شکل موج دو قسمت داره یه قسمتش یه پالس با فرکانس کمه یه قسمتش هم موج فشرده شده و فرکانسش بیشتره من فرکانس قسمت فشرده رو میخوام بدست بیارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidamjad نمایش پست ها
                    ممنون از شما
                    حتی اگه فرکانس پالس ورودی رو کم زیاد کنم در حد صد هرتز تاثیری در قسمت فرکانس بالای موج نداره یا تاثیرش خیلی کمه پس با میانگین گرفتن جواب نمیده درضمن این کارم انجام دادم ولی اعداد بدست امده با هم خیلی فرق داشت یعنی یه بار فرکانس 1کیلو بود یه بار 1.2,کیلو

این شکل موج دو قسمت داره یه قسمتش یه پالس با فرکانس کمه یه قسمتش هم موج فشرده شده و فرکانسش بیشتره من فرکانس قسمت فشرده رو میخوام بدست بیارم
                    سلام دوست عزیز
                    من فکر میکنم اگه از یه فیلتر نرم افزاری برای تفکیک قسمت فرکانس بالا و پایین استفاده کنید جواب بده
                    به این شکل که خودتون گذاشتید دقت کنید
                    شما محدوده ی فرکانس پالس اعمالی رو به میکرو بدید و در برنامه اگه فاصله ی دولبه ( پایین رونده و بالا رونده ) مربوط به فرکانس پالس اعمالی بود بنابراین میکرو توجهی نکنه
                    و برای فاصله های زمانی کم لبه های پایین رونده و بالا رونده مربوط به فرکانس بالا پردازش های لازم رو انجام بده
                    بنابراین در کل شما در نرم افزار به راحتی میتونید تفکیک دوسیگنال رو از روی سنجش دوره تناوب بدست بیارید

موفق باشید
                    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X