ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22
    2018/05/10
    17
    1

فرق درایو کردن سوییچ لوساید و هایساید

با سلام و وقت بخیر خدمت دوستان عزیز
    ببخشید یه سوالی داشتم اونم اینه که اگه تو یک مبدل dc-dc در توپولوژی اش 2 تا سوییچ(ماسفت) داشته باشیم که یکیش بطور لوساید و یکیش بصورت هایساید در توپولوژی قرار گرفته باشند و فرکانس کاری مدار 50 کیلو هرتز باشه :
    1-آیا نحوه درایو کردنشون با هم دیگه فرق میکنه؟
    2-چون ic درایور tc4420 در اختیار دارم میشه با دو تا tc4420 بصورت یکسان(مدار درایور یکسان) درایوشون کنم یعنی مثلا اگه از tc4420 برای درایو کردن سوییچ لوساید استفاده کردم با یک آی سی tc4420 دیگه ای سوییچ هایساید موجود در مبدلمو درایو کنم؟ در این حالت هر دو سوییچ ام بدرستی کار خواهند کرد؟
    ممنون میشم از دوستان که کمکم کنند با تشکر
    2010/04/07
    تهران
    1,002
    137

پاسخ : فرق درایو کردن سوییچ لوساید و هایساید

سلام
    با درایوری که فرمودید باید ترانس هم بگذارید تا این اتفاق بیفته
    ببینید مسئله اینه که شما وقتی می خواهید یک ماسفت یا ترانزیستور رو باید میزان ولتاژ گیت نسبت به سورس بیش تر باشه
    تو دیتاشیت هم میزان ولتاژ گیت سورس رو نوشته
    خب حالا چه فرقی داره وقتی شما ماسفتتون سورسش به زمین خورده بدون این که بخواهید توجه داشته باشید که درایورتون گیت رو داره نسبت به سورس ولتاژش رو بالا می بره
    ماسفتتون روشن میشه در واقع به علت اتصال مستقیم سورس به زمین شما با بالا بردن ولتاژ گیت نسبت به زمین یعنی دارید ولتاژ گیت رو نسبت به سورس به صورت مستقیم بالا می برید

خب حال در مورد ماسفتی که بالا قرار گرفته فرض کنید یه ماسفت دارید از نوع N که درینش خورده به مثلا 100 ولت و سورسش خرده به یک مقاومت و بعد مقاومت خرده به زمین
    فرض کنید ماسفت روشن است فارغ از این که چه ولتاژی به گیت داده ایم خب حالا میزان ولتاژ سورس نسبت به زمین چه قدره ؟؟؟
    درسته 100 ولت (در حالت ایده آل یعنی مقاومت درین سورس 0 باشد) پس وقتی در حالت روشن سورستون نسبت به زمین 100 ولت هست پس مشخصا گیتتون نمی تونه 20 ولت باشه
    بلکه 120 ولته
    توجه کنید 120 ولت نسبت به زمین پس خود گیت نسبت به سورس چه قدره ؟؟؟ درسته 20 ولت بیش تره
    به همین علت چون سورس در این شرایط شناور است و ما هم برای روشن کردن ماسفت بایداحتیاج داریم گیتمون نسبت به سورسمون بیش تر باشه مجبوریم از درایورهایی استفاده کنیم که این حالت شناوری را برایمان
    تامین کند
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!
    2018/05/10
    17
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط seyed saeed

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام
    با درایوری که فرمودید باید ترانس هم بگذارید تا این اتفاق بیفته
    ببینید مسئله اینه که شما وقتی می خواهید یک ماسفت یا ترانزیستور رو باید میزان ولتاژ گیت نسبت به سورس بیش تر باشه
    تو دیتاشیت هم میزان ولتاژ گیت سورس رو نوشته
    خب حالا چه فرقی داره وقتی شما ماسفتتون سورسش به زمین خورده بدون این که بخواهید توجه داشته باشید که درایورتون گیت رو داره نسبت به سورس ولتاژش رو بالا می بره
    ماسفتتون روشن میشه در واقع به علت اتصال مستقیم سورس به زمین شما با بالا بردن ولتاژ گیت نسبت به زمین یعنی دارید ولتاژ گیت رو نسبت به سورس به صورت مستقیم بالا می برید

خب حال در مورد ماسفتی که بالا قرار گرفته فرض کنید یه ماسفت دارید از نوع N که درینش خورده به مثلا 100 ولت و سورسش خرده به یک مقاومت و بعد مقاومت خرده به زمین
    فرض کنید ماسفت روشن است فارغ از این که چه ولتاژی به گیت داده ایم خب حالا میزان ولتاژ سورس نسبت به زمین چه قدره ؟؟؟
    درسته 100 ولت (در حالت ایده آل یعنی مقاومت درین سورس 0 باشد) پس وقتی در حالت روشن سورستون نسبت به زمین 100 ولت هست پس مشخصا گیتتون نمی تونه 20 ولت باشه
    بلکه 120 ولته
    توجه کنید 120 ولت نسبت به زمین پس خود گیت نسبت به سورس چه قدره ؟؟؟ درسته 20 ولت بیش تره
    به همین علت چون سورس در این شرایط شناور است و ما هم برای روشن کردن ماسفت بایداحتیاج داریم گیتمون نسبت به سورسمون بیش تر باشه مجبوریم از درایورهایی استفاده کنیم که این حالت شناوری را برایمان
    تامین کند
    با سلام خیلی ممنونم از توضیحاتی که دادید
    الان من متوجه نشدم که بلاخره با آی سی tc4420 میتونم ماسفت های رو درایو کنم یا نه؟بر اساس توضیحاتتون یعنی من باید بررسی کنم ببینم که آیا آی سی tc4420 حالت شناوری داره؟
    آیا یک المان دیگه ای باید در شماتیک درایو ماسفت هایساید نسبت به ماسفت لوساید داشته باشم؟فرمودین نیاز به ترانس دارین من اینجوری متوجه شدم که ماسفت لوسایدم رو به تنهایی با آی سی tc4420 میتونم درایو کنم ولی برای ماسفت هایسایدم علاوه بر اینکه باید آی سی tc4420 رو داشته باشم یه ترانس پالسی هم بهمراهش باید استفاده کنم اینجوریه منظورتون؟
    2010/04/07
    تهران
    1,002
    137

سلام
    بله اگر بخواهید از TC4420 استفاده کنید باید از یک ترانس پالس برای ماسفت بالایی تون استفاده کنید
    ولی درایورهایی هم هستند که مخصوص این کار هستند و نیازی به ترانس پالس نیست
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!
    2018/05/10
    17
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط seyed saeed

سلام
    بله اگر بخواهید از TC4420 استفاده کنید باید از یک ترانس پالس برای ماسفت بالایی تون استفاده کنید
    ولی درایورهایی هم هستند که مخصوص این کار هستند و نیازی به ترانس پالس نیست
    میشه از بهترین آی سی درایورهایی که توانایی درایو هم هایساید و هم لوساید رو دارن نام ببرید خیلی ممنوم میشم
    کلن میخام مدار درایورم ساده باشه و قطعات کمتری استفاده کنم و به ترانس پالسی هم نیاز نباشه
    2007/08/02
    1,297
    800

سلام
    ir2103 , - ir2104
    دیتاشیت دو تا ببین . خوبی این آی سی ها اینه که dead time هم توی اون ها رعایت میشه
    بر دوستان رفته چه افسوس میخوری
    ما هم مگر جواز اقامت گرفته ایم
    2018/05/10
    17
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط sepehr63

سلام
    ir2103 , - ir2104
    دیتاشیت دو تا ببین . خوبی این آی سی ها اینه که dead time هم توی اون ها رعایت میشه
    با سلام
    دو تا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
    1- اگر دو تا سوییج که تو مبدلم رو دارم و یکیش هایسایده و اونیکی لوساید و بخوام این دو تا سوییچ رو با یکی از آی سی درایورهای IR درایو کنم میتونم هر دو تا شو با هم همزمان روشن و خاموش کنم یعنی ورودی قسمت های های و لو درایور IR رو یک پالس PWM یکسان و بدون شبفت فاز بدم تا دو تا سوییچ ام رو همزمان روشن و خاموش کنم؟؟ اگه نمیشه چکار باید بکنم؟ چون حتمن باید هر دو سوییچ ام رو یکسان و همزمان روشن و خاموش کنم

2- اگه هر دو سوییچ مورد نظرم رو IRFP260N انتخاب کنم و بخوام ولتاژ گیت-سورس رو با 15 ولت روشن و خاموش کنم فکر کنم گیت سوییچ هام هر کدوم جداگانه در حد 1.3 آمپر جریان بکشن اونوقت اون دو تا آی سی که فرمودین (ir2103-ir2104) فکر نکنم بتونن ساپورت کنن چون دیتاشیتشون رو که خوندم تو دیتاشیتشون Io شون در حد میلی آمپر هست( آیا این گفته ام تا اینجا درست هست یا اشتباه متوجه شدم؟) بعد بنظرتون از بین اون یکی آی سی درایورهای IR یک آی سی ای انتخاب کنم که Io ش در حد آمپر باشه میتونه ساپورت کنه مثلن یکی از بین اینها (IR2110-IR2113) که تو دیتاشیتشون نوشته Io شون تا 2A هست؟
    ببخشید سوالام طولانی شد میخاستم منظورمو کامل برسونم خیلی ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
    2014/10/16
    1,384
    1,491

سلام
    اگر بگین میخاین چکار کنین و ولتاژ و توپولوژی چیه شاید راه بهتر هم باشه
    ................Fx7SAM................
    2018/05/10
    17
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط سیدعلی.م

سلام
    اگر بگین میخاین چکار کنین و ولتاژ و توپولوژی چیه شاید راه بهتر هم باشه
    سلام یک مبدل dc-dc بوست هست که فرکانس کاریش 50khz هست توپولوژیش بصورت اینترلیو هست که دو تا سوییچ داره نحوه قرار گیری سوییچها یکیش لوسایده و اون یکی هایساید که بصورت همزمان روشن و خاموششون میکنم توان کاری کل مبدل 200 وات هست ولتاژ خروجیم 300 ولت هستش و ولتاژ ورودیم تقریبا 30 ولت هست که روی هر دو سوییچ بصورت یکسان استرس ولتاژ 100 ولت میافته و جریانی که از سوییچها میگذره تقریبا 10 آمپره من میخام این دو تا سوییچ رو بدون دردسر ترانس پالس و غیره با آی سی درایور درایوشون کنم بصورت همزمان که بر اساس ولتاژ و جریانی که رویه سوییچهامه ماسفت IRFP260n رو مناسب دونستم حالا مشکل درایو کردنشونه که میخام ببینم با چه چیزی میتونم همزمان روشن و خاموششون کنم و همچنین درایورم توانایی درایو لوساید و هایساید رو داشته باشه و بتونه جریان کشیده شده از پیت ماسفتها رو ساپورت کنه
    2018/05/10
    17
    1

سلام از اساتید کسی نیست که این دو سوالی رو که پرسیدم یه راهنمایی بکنه بدجوری تو مشکل خوردم ممنون میشم راهنمایی کنید
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22