اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت موج سینوسی با آپ آمپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت موج سینوسی با آپ آمپ

سلام دوستان
    من نیاز به مدار یه آپ آمپ سینوسی داشتم که ورودی سینوسی با دامنه 3.3 ولت رو به خروجی سینوسی با دامنه 12 تبدیل کنه
    پیشاپیش سپاس

پاسخ : تقویت موج سینوسی با آپ آمپ

نوشته اصلی توسط mohsen74 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من نیاز به مدار یه آپ آمپ سینوسی داشتم که ورودی سینوسی با دامنه 3.3 ولت رو به خروجی سینوسی با دامنه 12 تبدیل کنه
    پیشاپیش سپاس
    سلام خدمت شما

شما این مدار رو در نظر بگیر

در این مدار اگر مقادیر مقاومت به قرار زیر باشه دامنه 3.3 رو به 12 تبدیل میکنه
    R2 = 2.63K
    R1 = 1K
    توجه کنید که مقدار مقاومت 2.63 کیلو اهم در رنج مقاومت های استاندارد 5 درصد وجود نداره اما میتونید به جاش از 2.7 کیلو اهم استفاده کنید که در این صورت
    دامنه 3.3 ولت به 12.21 ولت تبدیل میشه
    در صورتی که سیگنال شما هم سیکل منفی و هم سیکل مثبت داره باید از تغذیه دوبل برای آپ آمپ استفاده کنید
    در غیر این صورت در صورت استفاده از تغذیه تکی باید سیگنال ورودی رو به اندازه نصف ماکزیمم دامنه به بالا شیفت بدید
    دقت کنید که ماکزیمم ولتاژ خروجی آپ آمپ ها معمولا حدود 2 تا 3 ولت از ولتاژ تغذیه کمتر هست
    بنابراین برای این که دامنه 12 ولت در خروجی داشته باشید باید اختلاف پتانسیل پایه مثبت و منفی آپ آمپ بیشتر از 15 ولت باشه . میتونید همون 15 رو هم لحاظ کنید
    بسته به آپ آمپی که استفاده میکنید ممکنه حتی 13 ولت رو هم برای تغذیه بتونید در نظر بگیرید
    ضمنا ماکزیمم فرکانس سیگنال ورودی شما در تقویت دامنه سیگنال موثر هست بنابراین بسته به آپ آمپی که دارید نمیتونید یه سیگنال با یه فرکانس مشخص رو از یه حد
    بیشتر تقویت کنید

اگه سوالی داشتید در خدمتم
    موفق باشید
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
      سلام خدمت شما

شما این مدار رو در نظر بگیر

در این مدار اگر مقادیر مقاومت به قرار زیر باشه دامنه 3.3 رو به 12 تبدیل میکنه
      R2 = 2.63K
      R1 = 1K
      توجه کنید که مقدار مقاومت 2.63 کیلو اهم در رنج مقاومت های استاندارد 5 درصد وجود نداره اما میتونید به جاش از 2.7 کیلو اهم استفاده کنید که در این صورت
      دامنه 3.3 ولت به 12.21 ولت تبدیل میشه
      در صورتی که سیگنال شما هم سیکل منفی و هم سیکل مثبت داره باید از تغذیه دوبل برای آپ آمپ استفاده کنید
      در غیر این صورت در صورت استفاده از تغذیه تکی باید سیگنال ورودی رو به اندازه نصف ماکزیمم دامنه به بالا شیفت بدید
      دقت کنید که ماکزیمم ولتاژ خروجی آپ آمپ ها معمولا حدود 2 تا 3 ولت از ولتاژ تغذیه کمتر هست
      بنابراین برای این که دامنه 12 ولت در خروجی داشته باشید باید اختلاف پتانسیل پایه مثبت و منفی آپ آمپ بیشتر از 15 ولت باشه . میتونید همون 15 رو هم لحاظ کنید
      بسته به آپ آمپی که استفاده میکنید ممکنه حتی 13 ولت رو هم برای تغذیه بتونید در نظر بگیرید
      ضمنا ماکزیمم فرکانس سیگنال ورودی شما در تقویت دامنه سیگنال موثر هست بنابراین بسته به آپ آمپی که دارید نمیتونید یه سیگنال با یه فرکانس مشخص رو از یه حد
      بیشتر تقویت کنید

اگه سوالی داشتید در خدمتم
      موفق باشید
      سپاس از پاسخ شما
      در مورد فرکانس بین 50 تا 400 هرتز می باشه و سینوسی با مولفه ی منفی و مثبت هستش برای تحریک ورودی سیگنال ژنراتور اینورتر می خوام که باید سینوسی خالص باشه تا خروجی اینورتر هم سینوسی بشه اگه نوع آپ آمپ و نحوه ی اتصال تغذیه رو هم بفرمایید ممنون می شم

دیدگاه

سلام از طریق راهی که شما بیان کرده بودید شبیه سازی کردم و از tda2030 استفاده کردم واقعاً خروجی همون بود که می خواستم و واقعاً دستخوش کارتون حرف نداشت
        فقط یه مسئله ای هست اونم اینه که تو مدار شبیه سازی شده تغذیه مثبت آپ آمپ رو 15 مثبت و اتصال به زمین رو 15 منفی دادم تو دنیای واقعی با یه منبع تغذیه اونم باتری چطوری می شه و قسمت اتصال به ورودی اینورتر هم با خروجی همین آپ آمپ اگر دادم اتصال منفی یا آنود اینورتر رو به کجا وصل کنم کمی گیج شدم لطفا راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen74 نمایش پست ها
          سلام از طریق راهی که شما بیان کرده بودید شبیه سازی کردم و از tda2030 استفاده کردم واقعاً خروجی همون بود که می خواستم و واقعاً دستخوش کارتون حرف نداشت
          فقط یه مسئله ای هست اونم اینه که تو مدار شبیه سازی شده تغذیه مثبت آپ آمپ رو 15 مثبت و اتصال به زمین رو 15 منفی دادم تو دنیای واقعی با یه منبع تغذیه اونم باتری چطوری می شه و قسمت اتصال به ورودی اینورتر هم با خروجی همین آپ آمپ اگر دادم اتصال منفی یا آنود اینورتر رو به کجا وصل کنم کمی گیج شدم لطفا راهنمایی بفرمایید
          سلام به شما

در خصوص نوع آپ آمپ با توجه به فرکانس و گین بسیار پایینی که در نظر گرفتید همون آپ آمپ lm324 معروف کارتون رو به خوبی انجام میده
          در صورتی که منبع تغذیه شما تک قطبی هست یعنی مثلا پتانسیل های +15 ولت و زمین رو دارید باید به وسیله ی تقسیم مقاومتی سه پتانسیل مثبت زمین منفی رو درست کنید
          در این حالت نقطه ی اشتراک دو مقاومت سری شده رو باید به عنوان زمین در نظر بگیرید . . .
          مقدار مقاومت ها رو طوری در نظر بگیرید که وقتی آی سی جریان مصرف میکنه مقادیر ولتاژ های مثبت و منفی ( نسبت به زمین یا همون نقطه اشتراک مقاومت ها ) زیاد تغیر نکنه . . .

توجه کنید که آند مثبت هست و کاتد منفی
          شما زمین اینورتر رو باید به زمین آپ آمپ یا همون نقطه ی اشتراک مقاومت ها متصل کنید . . .

سوالی داشتید در خدمتم
          موفق باشید
          آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X