ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19
    2016/12/11
    26
    3

استفاده از رله 3 ولتی برای ولتاژ 5 ولت

آیا میتوان به بوبین رله های DC با ولتاژ پایین ، ولتاژهای کمتری متصل نمود برای اطمینان از تحریک پذیری رله ؟
    مثلا در یک مورد خاص من میخواهم برای ولتاژ پنج ولت رله 3 ولت درنظر بگیرم . زیرا این پنج ولت دارای حداقل جریان ممکن است بطوریکه با رله شش ولت اصلا تحریک نمیشود . حالا میخواهم رله سه ولت برایش در نظر بگیرم . کنتاکت های خروجی هم 12 ولت است .
    آیا در مقادیر استاندارد رله ها 4 ولت DC هم داریم ؟ تشکر از عزیزان و اساتید پاسخگو
    2018/02/22
    1,096
    717

پاسخ : استفاده از رله 3 ولتی برای ولتاژ 5 ولت

بلاخره ولتاژ بیشتر یا کمتر ؟
    اینکه می*فرمایید جریان کم ، از کجا تامین میشه ؟ اگر میکرو باشه نمیتونید مستقیما به رله وصل کنید ، حتی در موارد دیگه هم توصیه میکنم از حداقل یک ترانزیستور برای راه اندازی رله استفاده کنید ، به اینصورت ، فارغ از ولتاژ تحریک. شما میتونید رله رو به خوبی درایو کنید ، کم بودن ولتاژ رله اگر بتونه درایو کنه هم باعث کاهش جریان کنتاکت خروجی میشه .

برای مثال نقشه زیر

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2016/12/11
    26
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط Masood Ashoori

بلاخره ولتاژ بیشتر یا کمتر ؟
    اینکه می*فرمایید جریان کم ، از کجا تامین میشه ؟ اگر میکرو باشه نمیتونید مستقیما به رله وصل کنید ، حتی در موارد دیگه هم توصیه میکنم از حداقل یک ترانزیستور برای راه اندازی رله استفاده کنید ، به اینصورت ، فارغ از ولتاژ تحریک. شما میتونید رله رو به خوبی درایو کنید ، کم بودن ولتاژ رله اگر بتونه درایو کنه هم باعث کاهش جریان کنتاکت خروجی میشه .

برای مثال نقشه زیر

ضمن تشکر از شما مهندس آشوری ... این پنج ولت که میخام باهاش رله را درایو کنم بر روی یک مدار و مربوط به بوق بازر buzer هست که حالا میخام با یک رله ، بازر را حذف و یک هشدار قوی تر بگذارم . با این حساب احتمالا باید طبق توصیه شما از ترانزیستور استفاده کرد .
    مداری که معرفی کردید ولتاژ مثبت را مستقیم به بوبین رله بدهم و ولتاژ منفی را امیتر ترانزیستور بدهم . فقط معنی logic در این مدار که به مقاومت یک و نیم کیلو متصله چیست چون ما که مدار منطقی و شرطی نداریم . فقط یک مثبت و منفی است که تا حالا به یک بازر buzer وصل بوده حالا میخام بدهم به بوبین رله . لطفا فقط بگید مثبت را به کجا و منفی را به کجای مدار فوق متصل کنم .مورد بعدی اینکه این هشدار بصورت منقطع هست و هر دو ثانیه قطع و وصل میشه . حالا با یک رله و یک مدار درایور ترانزیستوری تاثیری در عملکرد هشدار با این زمان کم نمیگذاره ؟ با تشکر از شما
    2018/02/22
    1,096
    717

اون پایه لاجیک ، همون پایه مثبت بازر هست ، منفی بازر هم مشترک وصل میشه به منفی مدار . اینکه هر دو ثانیه قطع و وصل میشه یکم ممکنه صدای رله اذیت کننده باشه ، به رله قرار هست چه قطعه ای متصل کنید ، میتونیم بجای رله از یک قطعه الکترونیکی و بدون صدا استفاده کنیم
    2016/12/11
    26
    3

اون پایه لاجیک ، همون پایه مثبت بازر هست ، منفی بازر هم مشترک وصل میشه به منفی مدار . اینکه هر دو ثانیه قطع و وصل میشه یکم ممکنه صدای رله اذیت کننده باشه ، به رله قرار هست چه قطعه ای متصل کنید ، میتونیم بجای رله از یک قطعه الکترونیکی و بدون صدا استفاده کنیم
    ضمن تشکر از پاسخ شما .... یک بوق اتومبیل 12 ولت میخام بجای بازر وصل کنم . یکبار رله شش ولت به قسمت بازر وصل کردم ولی رله عمل نمیکرد درصورتیکه ولتاژ پنج ولت هم میامد روی بوبین رله . مشکلی با تیک تیک رله ندارم و فقط به فکر این هستم که جواب بدهد . ولی اگر مداری هم پیشنهاد بدهید که بتوانم روی بردهای سوراخ دار ببندم هم خوبه . سپاس

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اگر رله 3 ولت همراه با مدار درایور برای ولتاژ ورودی 5 ولت ببندم مشکلی پیش نمیاد برای رله . یعنی ولتاژ پنج ولت رله سه ولت را خراب نمی کند ؟ چون رله 6 ولت داشتم و تست کردم و پنج ولت من هیچ تاثیری رویش نداشت حالا میخام رله سه ولت بگیرم که حتما عمل کند ؟
    2018/02/22
    1,096
    717

نمیشه گفت چیزی نمیشه ، اما مدار شما قطع و وصل میشه و این موضوع می*تونه تا حدودی پوشش بده ، از طرف دیگه رله ۶ ولت باید با ۵ ولت کار کنه ، آیا مستقیم به منبع ولتاژ زدید و نشده ؟! نهایتا یک دیود معمولی سر راه مثبت رله ۳ ولت بذارید ( سری کنید ) این دیود تا 0,7 ولت کم می*کنه و مشکل هم حل میشه ،
    با همه توضیحات ، اگر ولتاژ ۵ شما جریان کافی داشته باشه با مدار درایو که قبلاً صحبت کردیم می*تونه به راحتی یک رله ۵ ولت رو راه اندازی کنه .
    2016/12/11
    26
    3

نمیشه گفت چیزی نمیشه ، اما مدار شما قطع و وصل میشه و این موضوع می*تونه تا حدودی پوشش بده ، از طرف دیگه رله ۶ ولت باید با ۵ ولت کار کنه ، آیا مستقیم به منبع ولتاژ زدید و نشده ؟! نهایتا یک دیود معمولی سر راه مثبت رله ۳ ولت بذارید ( سری کنید ) این دیود تا 0,7 ولت کم می*کنه و مشکل هم حل میشه ،
    با همه توضیحات ، اگر ولتاژ ۵ شما جریان کافی داشته باشه با مدار درایو که قبلاً صحبت کردیم می*تونه به راحتی یک رله ۵ ولت رو راه اندازی کنه .
    مهندس آشوری .... من قطعات رو تهیه کردم و حالا میخام رله را به بوق اتومبیل وصل کنم . در مداری که شما معرفی کردید من باید مثبت را به لاجیک و منفی را به امیتر ترانزیستور متصل کنم . حالا یک سوال پیش میاد و آن اینکه در بالای مدار یعنی کاتد دیود نوشته شده 5 ولت .این پنج ولت چیست ؟ آیا باید اینجا هم یک پنج ولت دیگر بدهم .تقریبا در تمام مدارهای راه انداز در قسمت کاتد دیود ولتاژی نوشته شده حالا پنج یا دوازده یا....منظور از این ولتاژ چیست ؟ راجع به سوالی هم که پرسیدید بله رله با شارژر موبایل فعال میشه ولی بجای بازر که متصل کردم کنتاکت آن عمل نکرد .
    حالا من ترانزیستور و دیود و مقاومت و یک برد کوچک سوراخدار و رله سه ولت تهیه کردم و مدار را خواهم بست فقط ماندم که آن پنج ولت متصل به کاتد دیود چیست ؟ شما فرمودی که منفی که قبلا روی بازر بود را به امیتر ترانزیستور و مثبت را به لاجیک وصل کنم . آیا با این حساب که هیچ ولتاژی به کاتد دیود وصل نیست باز رله عمل خواهد کرد ؟
    2018/02/22
    1,096
    717

اون دیود 4148 اختیاری هست ، نقش محافظ داره .
    در مدار فوق ، اونجا که نوشته ۵ ولت ، ولتاژ کارکرد رله ست که در اینجا یعنی ۵ ولت ، ما مثبت ۵ ولت رو مستقیم به رله میدهیم ، منفی را توسط ترانزیستور قطع و وصل میکنیم .
    منفی در کل مدار مشترک هست . همه منفی ها بهم وصل میشه
    مثبت بازر به لاجیک که در واقع نقش روشن کننده ترانزیستور رو داره ، وقتی به این پایه جریانی وصل بشه .جریان منفی از امیتر به کلکتور جاری میشه و باعث روشن شدن رله ما میشه . اگر مدار رو بستید کار نکرد مقاومت مسیر لاجیک رو کم کنید ، یا حتی یکسره کنید ، احتمالا سیم بازر جریان کمی داره
    2016/12/11
    26
    3

اون دیود 4148 اختیاری هست ، نقش محافظ داره .
    در مدار فوق ، اونجا که نوشته ۵ ولت ، ولتاژ کارکرد رله ست که در اینجا یعنی ۵ ولت ، ما مثبت ۵ ولت رو مستقیم به رله میدهیم ، منفی را توسط ترانزیستور قطع و وصل میکنیم .
    منفی در کل مدار مشترک هست . همه منفی ها بهم وصل میشه
    مثبت بازر به لاجیک که در واقع نقش روشن کننده ترانزیستور رو داره ، وقتی به این پایه جریانی وصل بشه .جریان منفی از امیتر به کلکتور جاری میشه و باعث روشن شدن رله ما میشه . اگر مدار رو بستید کار نکرد مقاومت مسیر لاجیک رو کم کنید ، یا حتی یکسره کنید ، احتمالا سیم بازر جریان کمی داره
    مهندس ، بازر را از مدار حذف کردم . قبلا یک بازر بوده روی مدار که طبیعتا پنج ولت هم بهش وصل بوده . حالا بازر را برداشتم بعلت اینکه صدای کمی داره و بجایش بوق اتومبیل گذاشتم . پس دیگر بازری در کار نیست و فقط یک ولتاژ پنج ولت دارم که موقع فعال شدن هشدار میاد . حالا من این پنج ولت را به کجای مدار وصل کنم . اینطور که من برداشت کردم مثبت را به کاتد دیود و منفی را به امیتر ترانزیستور . حالا لاجیک را به چی وصل کنم . به همان مثبت پنج ولت ؟ این مثبت پنج ولت در واقع موقع هشدار وارد مدار میشه . اونطرف رله هم یک بوق قوی اتومبیل دارم که منفی بوق همیشه وصله و مثبت 12 ولت بوق هم میاد روی خروجی رله و یک مثبت 12 هم که به کنتاکت دیگر خروجی رله دارم . پس با فعال شدن هشدار مدار و پنج ولت ، در واقع بوق 12 ولت فعال میشه . پس دیگر بازری در کار نیست . حالا با این اوصاف درسته که از قسمت مثبت پنج ولت مدار باید دو تا انشعاب بگیرم یکی را به لاجیک و دیگری را به کاتد دیود یا همان سر دیگر بوبین . منفی را هم که قاعدتا پس از روشن شدن ترانزیستور از به سر دیگر رله میاد .
    برای اطلاعات عمومی خودم این سوال پیش میاد که این ترانزیستور و مدار درایور چه نقش مثبتی برای رله دارد ؟
    2018/02/22
    1,096
    717

سیم مثبت بازر به لاجیک
    سیم منفی بازر به امیتر
    سیم مثبت ۵ ولت اصلی ( که از شارژر میاد ) به پایه رله ( پین بالای تصویر با نام 5+ )
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19