اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل ریست شدن (یا هنگ کردن) میکرو هنگام کار با رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل ریست شدن (یا هنگ کردن) میکرو هنگام کار با رله

با سلام خدمت اساتید
    هنگام فعال کردن رله (یا در بعضی مواقع غیر فعال کردن آن) توسط میکرو (pic16f873a) میکرو ریست می شود یا هنگ می کند. دو سر coil یک دیود 1N4007 به صورت معکوس گذاشته شده است.
    شماتیک مدار :
    http://i35.tinypic.com/2iqeno5.jpg

مشکل از کجاست؟ آیا باید از اپتوکوپلر بین میکرو و ترانزیستور استفاده کنم؟

پاسخ : مشکل ریست شدن (یا هنگ کردن) میکرو هنگام کار با رله

سلام

من مدار شمارو دیدم! اینو منم می خام درست کنم ای سی 232 رو چند خریدی؟ :rolleyes:

ببین دوست من ،منم این مشکلو داشتم علتش اینا میتونه باشه

جریانی که در موقع وصل رله از مدار کشیده میشه خیلی زیاده! و برای یک لحظه میکروت برقش کم میشه Brown-Out رخ میده. :
    icon_razz:
    1- مشکل شما باید توی منبع تغذیه (احتمالش کمه ولی ببین جریان حد اکثرش چنده!؟ جوری که ولتاژ زیاد پایین نیاد مثلا تا 7 ولت بیازش پایین ببین چقدر آمپر داری! )

2- شما توی شماتیک مدارت خازنی برای میرو نذاشتی آیا خازن داره؟ من وقتی یه خازن 100uf با تغزیه میکروم موازی بستم درست شد! :wow: البه به این سادگی هام نبود!

باید یه دیود و یه مقاومت بالاکش براش بزاری که خازنو فقط برای میکرو اختصاص بدی و جون دیود ولتاژو کم میکنه باید با مقاومت بالاکش دباره بیاریش روی 5 ولت! :rolleyes:

اینم شماتیکش! ببین درست میشه!

دیدگاه

آقا دمت گرم
      یک خازن 1000uF را به همون ترتیب که فرموده بودید (با دیود و مقاومت) با تغذیه میکرو موازی کردم و درست شد!!! :nice:
      باز هم از شما تشکر می کنم. :redface:

دیدگاه

با سلام
        دوست من ، لطفا" سر راه پایه میکرو به بیس ترانزیستور یک مقاومت در حد 7/4 کیلو بذار چون وقتی میخوای
        ترانزیستور رو روشن کنی خیلی جریان میکشه.
        افتادگی آموز اگر طالب علمی
        هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بابک همتآ‌زاده خیابانی
          با سلام
          دوست من ، لطفا" سر راه پایه میکرو به بیس ترانزیستور یک مقاومت در حد 7/4 کیلو بذار چون وقتی میخوای
          ترانزیستور رو روشن کنی خیلی جریان میکشه.

ای سی Max232 رو هم آخر نگفتی چنده تو بازار! :rolleyes:
          منم پیشنهاد میکنم یه مقاومت ( من 10K رو پیشنهاد میکنم) براش بزاری چرا نزاشتی!

دیدگاه

این مقاومتی رو که فرمودید (10k روی بیس ترانزیستور) گذاشته بودم. فقط یادم رفته تو شماتیک بکشمش :rolleyes:

در مورد MAX232 هم دقیق نمی دونم چون همه المان ها رو با هم گرفتم. فکر کنم 400-500 تومان باشه.
            باز هم از توجه شما تشکر می کنم. :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Shahram_Shobeiri
              این مقاومتی رو که فرمودید (10k روی بیس ترانزیستور) گذاشته بودم. فقط یادم رفته تو شماتیک بکشمش :rolleyes:

در مورد MAX232 هم دقیق نمی دونم چون همه المان ها رو با هم گرفتم. فکر کنم 400-500 تومان باشه.
              باز هم از توجه شما تشکر می کنم. :applause:

خواهش میکنم ! یادت باشه برای همه جاهایی که ولتاژ نیاید کم باشه این کلک رو سوار کنی! حتی برای Max232 هم بهتره بزاری! علتشم کار کردن با رم هستش که وقتی برق میره پاک میشه و تراشه باید با ریست شدن دوباره به حالت نرمال برگرده! :agree:

دیدگاه

باسلام.من نمی دونم چطوری مشکل رو حل کردید.همین مشکل رو من داخل یه تابلو کنترلر صنعتی داشتم.تغذیه مار میکرو کنترلر از ups بود و تغذیه کنتاکتور ها از یک ups دیگه بود یعنی کنتاکتور ها از جایه دیگه تغذیه میشدن در نتیجه ربطی به کاهش ولتاژ نداشت.بازهم من مشکل ریست شدن و هنگ کردن داشتم.تازه مدار میکرو در یک تابلو جداگانه بود و کنتاکتور ها در یک تابلو جداگانه.آخرش هم نتونستیم این مشکل رو حل کنیم.رفتم سراغ plc logo و این مشکل حل شد.فقط ایرادی که داره بحث قیمت اونه خوب خیلی گرونه نسبت به میکرو

دیدگاه

تازه اینو یادم رفت بگم که بین خروجی میکرو با کنتاکتورها ایزوله شده

دیدگاه

باید اسکپ میزاشتی توی ورودی مدار میکروت ببینی ولتاژ چطوریه و یه فکری براش میکردی....

دیدگاه

سلام
                      جناب آروین ، چند سوال:
                      1. تو اون پاسخ اول ، اون مقاومت 2.2 کیلو چیکار می کنه؟
                      2. برای چی بیس ترانزیستور باید با یه مقاومت 10 کیلو اهمی موازی بشه ؟ منظورم اینه که چقدر باید Ib رو تنظیم کنیم ؟ من با نیم میلی آمپر هم ترانزیستور رو روشن کردم ، با 100 میکرو هم روشن کردم . فرقش چیه؟
                      3. خازنی که به 7805 وصل می کنیم باید چقدر باشه ؟ استانداردی چیزی داره؟ یا هرچی بیشتر بهتر ؟
                      4. بعضی جاها من دیدم دو تا خازن میذارن مثلا یه دونه عدسی و یه دونه الکترولیت رو با هم موازی می کنن ، چرا؟
                      دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدحسـین
                        سلام
                        جناب آروین ، چند سوال:
                        افت ولتاژ دیود رو برای جریانهای پایین حذف میکنه.
                        2. برای چی بیس ترانزیستور باید با یه مقاومت 10 کیلو اهمی موازی بشه ؟ منظورم اینه که چقدر باید Ib رو تنظیم کنیم ؟ من با نیم میلی آمپر هم ترانزیستور رو روشن کردم ، با 100 میکرو هم روشن کردم . فرقش چیه؟
                        کجا رو میگی؟

3. خازنی که به 7805 وصل می کنیم باید چقدر باشه ؟ استانداردی چیزی داره؟ یا هرچی بیشتر بهتر ؟
                        4. بعضی جاها من دیدم دو تا خازن میذارن مثلا یه دونه عدسی و یه دونه الکترولیت رو با هم موازی می کنن ، چرا؟
                        با اسکپ اگر یه خط DC رو ببینی یه فرکانسهای مزاهمی هم توش هست که بسته به دامنه و فرکانسی که دارن هرکدوم با خازن باظرفیت خودشون میرا میشن که اون خازن کوچیکه برای همیه که شنیدم از خازن عدسی هم استفاده نشده بهتره....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدحسـین
                          سلام
                          جناب آروین ، چند سوال:
                          سلام عزیز .
                          1- دوستمون گفتن . الته مقاومته مهم نیست زیاد .
                          2- هرچی جریان بیس رو بیشتر بکنید ، عمل اشباع و سوئیچ زنی سریعتر میشه . یعنی بیشتر تو خروجیش میتونه جریان بده ( همون رابطه ی بتا ی ترانزیستور - هم برای ولتاژ بتا داریم و هم برای جریان - بیشتر به آرایش بستن ترانزیستور مربوطه ) .
                          3- تو دیتاشیت رگولاتور توضیح داده که یک فرمول هم براش نوشته . بله . هرچی خازن بزرگتر باشه ، نوییز کمتر میشه .
                          4- در تئوری ما خازن ها رو ایده آل در نظر میگیریم . اما در عمل چنین نیست . هرچی ظرفیت خازن میره بالاتر ، فرکانس های بالا راحتتر ازش رد میشن . برای همین یک خازن مثلا 100 نانو یا بعضی جاها 10 نانو میذارن تا فرکانس های بالا هم به خوبی حذف بشن .
                          if all men are the same
                          then
                          why do women take so long to choose one ?

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X