اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

باتری نیکل کادمیوم برای شارژ جریان ثابت نیاز دارد ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

باتری نیکل کادمیوم برای شارژ جریان ثابت نیاز دارد ؟؟

سلام
    در پست های مختلف در مورد این نوع باتری ها دیدم که نوشته شده با جریان ثابت شارژ شوند
    اما فکر می کنم حتما نیازی به جریان ثابت نیست چرا که می توانیم با یک سوییچ و یک مقاومت باتری را شارژ کنیم
    و در حین بالا آمدن ولتاژ باتری جریان ورودی آن کم کم رو به کاهش می رود و زمانی که ولتاژ آن شروع به کاهش کرد سوییچ را قطع می کنیم
    من خیلی وقته به این روش باتری را شارژ می کنم و با میکرو هم میزان 100 درصد رو به روشی که گفتم می فهمم البته این رو هم بگم که نوع مقاومت و ولتاژ ورودی طوری انتخاب شده که
    از ابتدای شارژ تا انتها تقریبا جریان ثابت باشه و چیزی شاید حدود 70 میلی آمپر تغییر دارم
    فرضا این تغییرات بیش تر بود آیا آسیب جدی به باتری وارد می شه ؟؟
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : باتری نیکل کادمیوم برای شارژ جریان ثابت نیاز دارد ؟؟

دوست عزیز
    برای شارژ با مقاومت ثابت باید مقدار مقاومت را طوری انتخاب کنید که حتی با اتصال کوتاه مقدار جریان از یک دهم ظرفیت اسمی باطری بیشتر نشود
    مثال :
    فرض کنیم از باطری نیکل کادمیوم یا نیکل متال 1200 میلی آمپر ساعت استفاده میکنیم
    جداکثر جریان مجاز برای شارژ این باطری 120 میلی امپر میباشد ( البته اگر مقدار را کمتر در نظر بگیرید با توجه به زمان شارژ طولانی تر متقابلا عمر بیشتر از باطری مشادهده خواهیم کرد )
    حالا فرض کنیم با منبع تغذیه 6 ولت قصد شارژ این باتری را داشته باشیم
    برای ایجاد جریان 120 میلی آمپر با 6 ولت نیاز به مقاومت 50 اهم میباشد ( قانون اهم .....ولت تقسیم بر جریان )6 تقسیم بر 0.12
    چون مقاومت 50 اهم استاندارد نمیباشد از مقاومتهای بالاتر مثلا 56 اهم استفاده میکنیم
    در این صورت حتی در صورت اتصال کوتاه حداکثر جریان از 120 میلی آمپر مجاز بیشتر نخواهد شد
    توان تلف شده بر روی این مقاومت نیز عبارت است از حداکثر 0.120 آمپر ضربدر ولتاژ 6 ولت که 0.7 وات میشود و میتوان از مقاومت 56 اهم یک وات به خوبی استفاده نمود
    در این مدار البته جریان در ابتدا حداکثر مقدار آن ( بسته به شرایط باطری ) میباشد که به مرور کم میگردد ولی باطری را میتوان با خیال آسوده برای مدت نامحدود زیر شارژ گذاشت
    جدیدترین ویرایش توسط emitor; ۱۷:۳۳ ۱۳۹۷/۰۵/۱۴.
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
      دوست عزیز
      برای شارژ با مقاومت ثابت باید مقدار مقاومت را طوری انتخاب کنید که حتی با اتصال کوتاه مقدار جریان از یک دهم ظرفیت اسمی باطری بیشتر نشود
      مثال :
      فرض کنیم از باطری نیکل کادمیوم یا نیکل متال 1200 میلی آمپر ساعت استفاده میکنیم
      جداکثر جریان مجاز برای شارژ این باطری 120 میلی امپر میباشد ( البته اگر مقدار را کمتر در نظر بگیرید با توجه به زمان شارژ طولانی تر متقابلا عمر بیشتر از باطری مشادهده خواهیم کرد )
      حالا فرض کنیم با منبع تغذیه 6 ولت قصد شارژ این باتری را داشته باشیم
      برای ایجاد جریان 120 میلی آمپر با 6 ولت نیاز به مقاومت 50 اهم میباشد ( قانون اهم .....ولت تقسیم بر جریان )6 تقسیم بر 0.12
      چون مقاومت 50 اهم استاندارد نمیباشد از مقاومتهای بالاتر مثلا 56 اهم استفاده میکنیم
      در این صورت حتی در صورت اتصال کوتاه حداکثر جریان از 120 میلی آمپر مجاز بیشتر نخواهد شد
      توان تلف شده بر روی این مقاومت نیز عبارت است از حداکثر 0.120 آمپر ضربدر ولتاژ 6 ولت که 0.7 وات میشود و میتوان از مقاومت 56 اهم یک وات به خوبی استفاده نمود
      در این مدار البته جریان در ابتدا حداکثر مقدار آن ( بسته به شرایط باطری ) میباشد که به مرور کم میگردد ولی باطری را میتوان با خیال آسوده برای مدت نامحدود زیر شارژ گذاشت
      سلام دوست عزیز اگر اداپتور 6 ولت ما سوییچینگ نباشه ترانسی باشه باز هم عدد 6 تقسیم بر 0.12 میشه یا بیشتر؟ چون وقتی ترانس 6 ولت دی سی میشه ولتاژتوسط ولت متر 8.5 نشون میده

دیدگاه

ممنون از پاسخ ها
        سوال من در مورد انتخاب مقاومت نبود
        در مورد آسیب دیدن یا ندیدن باتری یا باطری در این شرایط بود
        چون خیلی جاها دیدم که نوشتن جریان ثابت می خواستم ببینم در شرایطی که تعریف کردم اتفاقی برای باطری می افته
        یا صرفا تنظیم جریان ثابت شارژ کردن یک نواختی را به ما می دهد که می توانیم
        مثلا فرض کنیم طوری مقاومت را انتخاب کنیم تا در ابتدا با یک چهارم ظرفیت باطری و بعد از 80 درصد با 10 درصد ظرفیت باتری شارژ شود
        در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
          ممنون از پاسخ ها
          سوال من در مورد انتخاب مقاومت نبود
          در مورد آسیب دیدن یا ندیدن باتری یا باطری در این شرایط بود
          چون خیلی جاها دیدم که نوشتن جریان ثابت می خواستم ببینم در شرایطی که تعریف کردم اتفاقی برای باطری می افته
          یا صرفا تنظیم جریان ثابت شارژ کردن یک نواختی را به ما می دهد که می توانیم
          مثلا فرض کنیم طوری مقاومت را انتخاب کنیم تا در ابتدا با یک چهارم ظرفیت باطری و بعد از 80 درصد با 10 درصد ظرفیت باتری شارژ شود

دوست عزیز خیال شما راحت باشه ....در باطری های سرب اسیدی و نیکل کادمیوم و نیکل متال تا زمانی که جریان شارژ از یک دهم ظرفیت اسمی بالاتر نرفته باطری آسیبی نمیبینه ....نکته اصلی فقط همینه و البته شاید بهتر باشه باز هم جریان کمتر در نظر گرفته بشه ....مخصوصا زمانی که برای شارژ خیلی عجله نداریم برای افزایش طول عمر باطری میتوانیم یک بیستم ظرفیت اسمی در نظر بگیریم

نوشته اصلی توسط rahim17 نمایش پست ها
          سلام دوست عزیز اگر اداپتور 6 ولت ما سوییچینگ نباشه ترانسی باشه باز هم عدد 6 تقسیم بر 0.12 میشه یا بیشتر؟ چون وقتی ترانس 6 ولت دی سی میشه ولتاژتوسط ولت متر 8.5 نشون میده
          دوست عزیز
          بعضی از منابع تغذیه ولتاژی بالاتر از مقدار اسمی را نشان میدهند و ممکنه به دو دلیل باشه ....دلیل اول عدم دقت در طراحی و کیفیت پایینه این نوع منابع تغذیه است ..... در این نوع منابع تغذیه ولتاژ بالا حقیقیه و میتوه باعث صدمه به وسایل بشه و برا ی استفاده از این نوع منابع تغذیه باید واقعا ولتاژ نشان داده شده را در نظر بگیریم و مقاومت را بر پایه آن محاسبه کنیم ولی برخلاف این نوع از منابع تغذیه برخی نیز با وجود ارائه ولتاژ بالاتر به محض شروع استفاده ( کشیده شدن جریان ) ولتاژ افت کرده و به مقدار اسمی آن میرسد ....در حقیقت به منظور جبران افت ولتاژ ، مقدار اولیه آن اندکی بیشتر در نظر گرفته میشود ( یا به بیان دقیق علمی مقاومت درونی این نوع منابع در جریان دهی در نظر گرفته میشود ) .... در استفاده از این نوع منابع باید مقدار جریان را در نظر بگیریم ..... و اصولا بهترین حالت برای استفاده از هر دو نوع منبع تغذیه در نظر گرفتن حداکثر جریان در حالت اتصال کوتاه با مقاومت نحدود کننده جریان است که به محاسبه آن اشاره گردید
          پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
            سلام
            در پست های مختلف در مورد این نوع باتری ها دیدم که نوشته شده با جریان ثابت شارژ شوند
            اما فکر می کنم حتما نیازی به جریان ثابت نیست چرا که می توانیم با یک سوییچ و یک مقاومت باتری را شارژ کنیم
            و در حین بالا آمدن ولتاژ باتری جریان ورودی آن کم کم رو به کاهش می رود و زمانی که ولتاژ آن شروع به کاهش کرد سوییچ را قطع می کنیم
            من خیلی وقته به این روش باتری را شارژ می کنم و با میکرو هم میزان 100 درصد رو به روشی که گفتم می فهمم البته این رو هم بگم که نوع مقاومت و ولتاژ ورودی طوری انتخاب شده که
            از ابتدای شارژ تا انتها تقریبا جریان ثابت باشه و چیزی شاید حدود 70 میلی آمپر تغییر دارم
            فرضا این تغییرات بیش تر بود آیا آسیب جدی به باتری وارد می شه ؟؟
            باسلام:
            دوست عزیز، هر باتری قابل شارژ از جمله باتری نیکل کادمیوم باید با جریان 1/10 آمپر ساعت ظرفیت باتری خود شارژ گردد. مثلا اگر یک باتری نیکل کادمیوم ظرفیت ان 1000 میلی آمپر ساعت است ما باید در ابتدا حداکثر با جریان 100 میلی آمپری آن را شارژ کنیم. بعد از چند دقیقه شارژ، این جریان به 70 و 60 و در نهایت به حدود 10 میلی آمپر و کم تر تنزل پیدا می کند. اگر شارژر اتوماتیک باشد کلا جریان قطع می شود، ولی اگر شارژر غیر اتوماتیک باشد، حدود زیر 10 میلی آمپر و کم تر در نهایت فول شارژ جریان کشی دارد و باتری کمی گرم می شود. پس نتیجه می گیریم کنترل جریان شارژ یک باتری به مفهوم دادن یک جریان ثابت از ابتدا تا انتها نیست.
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
              باسلام:
              پس نتیجه می گیریم کنترل جریان شارژ یک باتری به مفهوم دادن یک جریان ثابت از ابتدا تا انتها نیست.
              سلام
              دنبال همین قسمت از صحبت بودم
              ممنون
              بعضی اوقات تاکید برروی یک واژه و توضیح ندادن آن باعث ایجاد احتیاط می شود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X