اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شوکر نهایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شوکر نهایی

سلام خدمت اساتید
    دوستان من واقعا خیلی سعی کردم تا حالا یه شوکر کاربردی بسازم ولی به دلایل فنی که میگم نشده الان یکی دیگه پیچیدم ثانویشو خاستم ایرادامو اگه هست اصلاح کنین این یکی خراب نشه :
    _ خلاصه بگم مطالب داخل تایپیک شوکر رو خوندم
    _ دفه قبل که ترانس پیچیدم مشکل این بود وقتی ولتاژ ورودی رو یکم از 4 ولت بالاتر میبردم خروجی که زیاد میشد از داخل ترانس ارک میزد و خراب میکرد البته مستقیما و حدود 3000 دور سیم 0.01 رو بدون اینکه وسطش چسب کاغذی بزنم پیچیده بودم :|
    _ الان یکی دیگه پیچیدم و به ازای تقریبا هر هزار ولت افزایش چند دور حسابی چسب کاغذی زدم و ادامه دادم الان تموم شده ثانویش فقط واسه تست میترسم وصلش کنم از داخل ارک بزنه منفجر کنه زحمتم خراب شه .
    مقاومت سیم پیچ ثانویه هم در کل شده 500 اهم ! ( خیلی خفن نیست ؟:دی)
    الان شارلاک فقط نزدم چون نداشتم کسایی که تجربه داشتن ببندم مشکلی پیش نمیاد یا حتما باید بندازمش تو شارلاک ؟ چسب راضی نمیشه ؟ :دی
    _اونوقت مورد اخر اینکه به نظرتون واسه این تعداد دور که فک کنم حدود 5000 دور باشه اولیه رو چند دور بگیرم ؟ با سر وسط ؟
    _سوم اینکه این مدارایی که خودشون اتومات فرکانس ترانسو بهش میدن و هماهنگ میشه بهتره(که دو تا مافسته و خازن و مقاومت) یا مثلا خودم با 555 یه فرکانسیو تقویتت کنم و بهش بدنم بهتر میشه ؟ یا کلا فرقی میکنه ؟
    خیلی خیلی ممنون که وقت واسه خوندن گذاشتی

پاسخ : شوکر نهایی

سلام دوست عزیز. اول اینکه پیچیدن ترانس مهمترین قسمتش عایق کاری اونه و مرتب پیچیدن دورها یعنی باید سعی کنیم که تغریبا پیچیدنمون ردیفی باشه یعنی دور اول ،دور دوم کنارش و سوم الی اخر البته دو ، سه میل از ابتدای قرقره به بعد شروع و دوسه میل مونده هم دیگه نمیپیچی واون ردیف کامل و بعدش یخورده شارلاک رقیق شده میزنیم و دو سه لا روش چسب پهن باید سعی بشه حدلامکان بین لایه ها حباب هوا نباشه .درضمن شارلاک برای عایق کاری نیست بلکه برای نگه داشتن حالت سیم پیچه و همچنین تعداد دور درثانویه مهم نیستیعنی شما کمتر بپیچ ولی عایق کاریت بهتر باشه و همینطور اگه تعداد دور در ثانویه هرچه بیشتر بشه عایق کاری سخت تر و ریسک خراب شدن کار زیاد .خلاصه بعداز زدن نوار چسب ردیف بعدی هم عین همون ردیف قبل میپیچیم الی اخر..
    تعداد دور در اولیه هم دوتا سه دور یا چهار دور باید تست بشه کدوم بهتر جواب میده بعدش برای اینکه ترانست نسوزه باید داخل رزین و روند خشک شدن رزین هم طوری باید باشه که خیلی اهسته انجام بشه تا کاملا حباب های هوا از ترانس خارج بشه.مرحله رزین حتما باید انجام بشه که در غیر اینصورت عمر ترانست خیلی کم و هرروز ضعیف تر میشه .

فرستاده شده از H60-L04ِ من با Tapatalk

دیدگاه

پاسخ : شوکر نهایی

دمت گرم استاد نا امید شدم رفت این سیما رو هم به گا دادم :|
      حالا بیخیال اونوقت این شارلاک و چسب رزین ر از کجا بیارم ؟ گرونه ؟
      یه مورد دیگه هم اینکه حتما دیدین شوکرای تجاری با فرکانس خیلی کمتری ارک میزنن چجوری دست اخر فرکانسو تغییر میدن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X