اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در انتخاب میکرو کنترلر با مصرف جریان پایین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در انتخاب میکرو کنترلر با مصرف جریان پایین

سلام خدمت مهندسین گرامی .
    بنده در یک پروژه برای کنترل جریان آب از: میکرو mega8 ، باتری کتابی 9 ولت برای تغذیه ، و مبدل dc به dc برای کاهش ولتاژ از 12 به 5 ولت با کمترین میزان اطلاف انرژی و .... استفاده کردم .
    پروژه من کامل شده و همه چیز خوبه .
    اما یک مشکل دارم اونم مصرف و دوام کمه باتری هستش .
    به اینصورت که الان با ماژول رگولاتور و آی سی mega8 جریان مصرفی 4.50 میلی آمپر هستش . ودر زمان اضطرار که آلارم فعال میشه حدود 8 میلی آمپر میشه و در صورتی که میکرو از مدار خارج بشه اتلاف انرژی از ماژول رگولاتور حدود 0.32 میلی آمپر هستش که معمولا حالت اضطرار سالی 1 بار بوجود میاد اما اون حالت standby همیشگی هستش .

تویه یک سایت خوندم که میکرو هایی وجود داره که با یک بتری چند سال کار میکنن .
    میشه کمی منو راهنمایی کنید آیا گزینه ای برای بهتر شدن و بهینه شدن دستگاه وجود داره ؟؟؟؟؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

درضمن برنامه نوشته شده در میکرو به این صورت هستش که با عبور آب یک کلید وصل میشه و باتری به مدار وصل میشه . در این حالت میکرو شروع به شمارش و زمان سنجی میکنه . در صورت عبور آب بیش از زمان تعیین شده یک بازر فعال میشه
    ودر صورتی که باز هم جریان ادامه داشته باشه بازر خاموش میشه و با استفاره از ماژول فرستنده آلارم برای مرکز ارصال خواهد شد .
    ودر صورت قطع جریان آب تغذیه مدار قطع خواهد شد و مصرف صفر خواهد شد
    در این مدار از 3 پورت خروجی میکرو و یک adc میکرو استفاده شده

پاسخ : راهنمایی در انتخاب میکرو کنترلر با مصرف جریان پایین

آقا یعنی هیچ کسی از جریان مصرفی میکرو ها اطلاعی نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط flaat1367 نمایش پست ها
      آقا یعنی هیچ کسی از جریان مصرفی میکرو ها اطلاعی نداره
      سلام
      کاش یکم تو انجمن جستجو میکردید

به گفته ی یکی از دوستان عزیز ، کاربر sepehr63 :
      از میکروهای msp استفاده کن . توی کنتور های گاز خارجی از این میکروها استفاده میشه و با یک باطری نوشته بود 10 سال کار میکنه .

این تاپیک رو حتما بخونید خیلی میتونه کمک کننده باشه
      https://www.eca.ir/forums/thread43529.html
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

میکرو کم مصرف msp که فرومودن خوب هست، اما از نمونه های داخل ایران attiny13 به نظرم خوب هست، با تغذیه 1.8 ولت 0.1uA ادعا میکنه.
        اما مهم تر از پردازنده کد زنی و روش های خروج از sleep و تغذیه کم مدار، مدیریت sleep های طولانی و استفاده از رگولاتور با بازدهی بالا و ....
        اگر کار شما ساده هست، مدار آنالوگ فکر میکنم به شما کمک کند، که کل کار و زمان بندی توسط یک مدار انجام شود.
        در همان ATMEGA 8 گفته شده که :
        – Power-down Mode: 0.5µAا
        ;که شما هنوز خیلی فاصله دارید.
        تا الان به نظرم کارهایی که نکردید انتخاب ولتاژ خیلی پایین برای میکرو که 2.7 برای مگا هست ولی تاینی 1.8 هم میشه
        کاهش فرکانس میکرو تا حد خیلی پایین

دیدگاه

بخدا گشتم مهندس .
          این تاپیک رو هم خوندم .
          اما مطالب اصلا کامل نیست *.
          من این مطلبو سرچ کردم .
          میکرو کنترلر mps هیچی راجبش پیدا نکردم .
          بعضی از دوستان گفته بودن از arm استفاده بشه بهتره اما باز به چیز خواصی اشاره نکرده بودن

نوشته اصلی توسط Faateh نمایش پست ها
          میکرو کم مصرف msp که فرومودن خوب هست، اما از نمونه های داخل ایران attiny13 به نظرم خوب هست، با تغذیه 1.8 ولت 0.1uA ادعا میکنه.
          اما مهم تر از پردازنده کد زنی و روش های خروج از sleep و تغذیه کم مدار، مدیریت sleep های طولانی و استفاده از رگولاتور با بازدهی بالا و ....
          اگر کار شما ساده هست، مدار آنالوگ فکر میکنم به شما کمک کند، که کل کار و زمان بندی توسط یک مدار انجام شود.
          در همان ATMEGA 8 گفته شده که :
          – Power-down Mode: 0.5µAا
          ;که شما هنوز خیلی فاصله دارید.
          تا الان به نظرم کارهایی که نکردید انتخاب ولتاژ خیلی پایین برای میکرو که 2.7 برای مگا هست ولی تاینی 1.8 هم میشه
          کاهش فرکانس میکرو تا حد خیلی پایین
          والا مهندس جان من فقط یه تایمر راه اندازی کردم که در زمان های مختلف خروجی های خاص خوخودشونو صفر و یک میکنن .
          بعد از پایان دوره شمارش باید کاری بکنم که آس سی به حالت خاموش یا کم مصرف بره که اینکارو حقیقتش بلد نیستم .
          فرکانس کاری ۱ مگا هرتز هستش و از اسیلاتور داخلی استفاده کردم .
          تایمر شروع به اضافه کردن به یک متغیر میکنه ودر زمانی که متغیر برابر دستور خواص شد آن دستور اجرا میشود .
          مثلا در ثانیه ۱۳۰ پورت b1 روشن و در ۱۳۵ خاموش میشود .
          در ۲۸۰ پورت b 2 روشن و در ۲۸۵ خاموش میشود .
          در adc با تقسیم مقاومتی با اطلاف ۱میکرو آمپر ولتاژ ۹ ولت باتری به کمتر از ولتاژ رفرنس رسیده که در برنامه تعریف کردم درصورتی که ولتاژ کمتر از فلان شد پورت b3 روشن و خاموش شود که نشان دهنده کاهش سطح ولتاژ است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط flaat1367 نمایش پست ها
            بخدا گشتم مهندس .
            این تاپیک رو هم خوندم .
            اما مطالب اصلا کامل نیست *.
            من این مطلبو سرچ کردم .
            میکرو کنترلر mps هیچی راجبش پیدا نکردم .
            بعضی از دوستان گفته بودن از arm استفاده بشه بهتره اما باز به چیز خواصی اشاره نکرده بودن

والا مهندس جان من فقط یه تایمر راه اندازی کردم که در زمان های مختلف خروجی های خاص خوخودشونو صفر و یک میکنن .
            بعد از پایان دوره شمارش باید کاری بکنم که آس سی به حالت خاموش یا کم مصرف بره که اینکارو حقیقتش بلد نیستم .
            فرکانس کاری ۱ مگا هرتز هستش و از اسیلاتور داخلی استفاده کردم .
            تایمر شروع به اضافه کردن به یک متغیر میکنه ودر زمانی که متغیر برابر دستور خواص شد آن دستور اجرا میشود .
            مثلا در ثانیه ۱۳۰ پورت b1 روشن و در ۱۳۵ خاموش میشود .
            در ۲۸۰ پورت b 2 روشن و در ۲۸۵ خاموش میشود .
            در adc با تقسیم مقاومتی با اطلاف ۱میکرو آمپر ولتاژ ۹ ولت باتری به کمتر از ولتاژ رفرنس رسیده که در برنامه تعریف کردم درصورتی که ولتاژ کمتر از فلان شد پورت b3 روشن و خاموش شود که نشان دهنده کاهش سطح ولتاژ است .
            ادر manual codevision توضیح داده

دقیقترش را خودتون بخونید، باید در دیتاشیت مد اسلیپ که با کار شما تطابق داده انتخاب کنید.
            به صورت مشخص هر چی فرکانس پایینتر توان کمتر؛ بهتر هست توان را به شدت پایین ببرید.
            به نظرم ADC استفاده نکنید، یک سری آی سی هستند برای مقایسه ولتاژ من 3 ولت را کار کردم اینها با حدود چند میکرو آمپر و مقایسه گر به شما میگوید باتری از یکک حدی پایینتر امده
            در کد معمولی تمام ماژول های AVR روشن است و این باعث میشود که برای پورت سریال که شاید استفاده هم نمیکنید توان مصرف شود، بار قبل هم گفتم low power نیازمند کدزنی دقیق و زمان بندی دقیق sleep است، بهتر است روی روشن شدن ماژول های میکرو به شدت حساس باشید.

شاید استفاده از یک IC CMOS شمارنده هم در پروژه شما ممکن باشد،

دیدگاه

ادر manual codevision توضیح داده

دقیقترش را خودتون بخونید، باید در دیتاشیت مد اسلیپ که با کار شما تطابق داده انتخاب کنید.
              به صورت مشخص هر چی فرکانس پایینتر توان کمتر؛ بهتر هست توان را به شدت پایین ببرید.
              به نظرم ADC استفاده نکنید، یک سری آی سی هستند برای مقایسه ولتاژ من 3 ولت را کار کردم اینها با حدود چند میکرو آمپر و مقایسه گر به شما میگوید باتری از یکک حدی پایینتر امده
              در کد معمولی تمام ماژول های AVR روشن است و این باعث میشود که برای پورت سریال که شاید استفاده هم نمیکنید توان مصرف شود، بار قبل هم گفتم low power نیازمند کدزنی دقیق و زمان بندی دقیق sleep است، بهتر است روی روشن شدن ماژول های میکرو به شدت حساس باشید.

شاید استفاده از یک IC CMOS شمارنده هم در پروژه شما ممکن باشد،
              ممنونم مهندس .
              الان من اگر از adc استفاده نکنم یعنی مصرفم میاد پایین ؟؟؟

میشه یه راهنمایی بکنید از کجا باید مد های sleep پیدا کنم و بخونم . من آموزش برنامه نوسیس رو از جزوه اقای 1nafar یادگرفتم .
              خدا خیرش بده من هرچی بلد هستم از این مرد بزرگ هستش .

دیدگاه

الان من اگر از adc استفاده نکنم یعنی مصرفم میاد پایین ؟؟؟
                استفاده که نه، باید کلاک برای آن بخش تراشه ارسال نشود
                در میکرو هر ماژولی که روشن میشه و کلاک برای آن ارسال میشود مصرف جریان را افزایش می دهد. در مدهای خاصی این جریان ها قطع می شود و کلاک برای ماژول ارسال نمیشود.
                یکی تفاوت میکروهای پیشرفته امروزی و AVR عملا همین قدرت کنترل روی شبکه کلاک است.( البته جنس سیلیکون و تکنولوژی ساخت تراشه هم موثر است)
                مد های کنترل Sleep رابرای ATMEGA8 در دیتاشیت بخش
                PowerManagementand SleepModes
                توضیح داده ( احتمال میدهم باید از مد power save استفاده کنید، ولی باز هم با دقت با نیازهای خودتان بسنجید کدام نقطه بهتر است)
                اگر کدویژن کار میکنید! کد ویژن چند دستور برای به Sleep بردن برنامه دارد .

در بخش 5.22 توضیح داده که چه دستوراتی به چه مدهایی میبرند.

برای مقایسه در شکل Figure 183. ADC Current vs. VCC (AREF = AVCC) در دیتاشیت جریان ADC از حدود250 تا 400 uA هست، که آی سی مقایسه گر خوب همین کار مقایسه را با حدود10 تا 20 میکرو آمپر انجام میدهد

دیدگاه

میکرو های STM سری STM8L یا STM32L که سری فوق کم مصرف هستن در بازار موجود هستش. این میکروها قیمت های مناسبی هم دارند. همین الان الان که قیمت یک ATMEGA8 رو دارم توی ECA نگاه میکنم میبینم که قیمتش 7400 تومن هستش در حالی که مثلا stm8l051f3p6 قیمتش توی سایت همسایه 5500 تومن هستش. امکاناتش هم عالیه و فوق کم مصرف هم هستش. خودتون مقایسه کنید. بی دلیل نیست که STM داره بازار رو میگیره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روح الامین نمایش پست ها
                    میکرو های STM سری STM8L یا STM32L که سری فوق کم مصرف هستن در بازار موجود هستش. این میکروها قیمت های مناسبی هم دارند. همین الان الان که قیمت یک ATMEGA8 رو دارم توی ECA نگاه میکنم میبینم که قیمتش 7400 تومن هستش در حالی که مثلا stm8l051f3p6 قیمتش توی سایت همسایه 5500 تومن هستش. امکاناتش هم عالیه و فوق کم مصرف هم هستش. خودتون مقایسه کنید. بی دلیل نیست که STM داره بازار رو میگیره.
                    حرف شما کاملا درسته

اما خیلی ها راحت نمیتونن کامپایلر عوض کنند (STm32 من با keil کار کردم بعد برای STM8 از IAR استفاده کردم!) و هزینه تغییرات را نمیخواهند پرداخت کنند
                    دوم اینکه
                    ما در خیلی از مواقع از تمام قابلیت های یک میکرو استفاده نمی کنیم، بهتره اول با تمامی امکانات روش ها و قابلیت ها اشنا بشیم بعد بریم رو میکرو جدید( البته نظر من هست) برای مثال آردوینو را نگاه کنید، یه زمانی همه میگفتن AVR وMega8 و ... از بین رفته، ولی اینها دیگه کاری نبوده با یک میکرو مگا 8 در آردوینو انجام نداده باشن
                    روش های low power یک سری قواعد هست شما رعایت نکنید بهترین میکرو دنیا هم باشه هیچ بهبود قابل توجهی نخواهید داشت، همچنین نمونه برداری، کنترل موتور، انتقال داده، پردازش داده ...
                    در ضمن باعث افتخار هست آقای روح الامین در بحث شرکت میکنید.

دیدگاه

حرف شما کاملا درسته

اما خیلی ها راحت نمیتونن کامپایلر عوض کنند (STm32 من با keil کار کردم بعد برای STM8 از IAR استفاده کردم!) و هزینه تغییرات را نمیخواهند پرداخت کنند
                      دوم اینکه
                      ما در خیلی از مواقع از تمام قابلیت های یک میکرو استفاده نمی کنیم، بهتره اول با تمامی امکانات روش ها و قابلیت ها اشنا بشیم بعد بریم رو میکرو جدید( البته نظر من هست) برای مثال آردوینو را نگاه کنید، یه زمانی همه میگفتن AVR وMega8 و ... از بین رفته، ولی اینها دیگه کاری نبوده با یک میکرو مگا 8 در آردوینو انجام نداده باشن
                      روش های low power یک سری قواعد هست شما رعایت نکنید بهترین میکرو دنیا هم باشه هیچ بهبود قابل توجهی نخواهید داشت، همچنین نمونه برداری، کنترل موتور، انتقال داده، پردازش داده ...
                      سلام
                      بله، من که نمی دونم ایشون مشکلی دارند یا نه. بهر حال هدف ارائه پیشنهاد بود بخاطر عنوان تاپیک. در مورد حرف اولتون به نظرم یه محیط کاربری رو زود میشه یاد گرفت. هر چندکه با حرف شما موافقم. بستگی به خود استارتر داره که آیا مجبوره یا نه. با وجود ارائه پیشنهاد میکرو MSP، میکروهای سری L خیلی بهتر می تونن باشن. گزینه های متفاوتی به همراه امکانات کافی و ارزان در کشور برای کار با این میکروها در دسترس هست. فکر کنم CubeMX قسمت های ویژه ای برای اندازه گیری و مدیریت میزان مصرف داشته باشه.

برای مدیریت مصرف هم قاعدتا باید هم اصول مدیریت مصرف(مثلا سرعت پایین میکرو تا جای ممکن و...) رو بدونی(همان طور که فرمودید) و هم با امکانات کاهش مصرف میکرو آشنا باشی(مانند انواع مد های کاری). من با این سری کار نکردم ولی بچه ها که تجربه کار با این میکرو رو داشتن ازش خیلی راضی بودن. یکی از دوستان میگفت سرعت پروگرم پایینی دارن که من از این موضوع اطلاعی ندارم و نه رد میکنم و نه تایید. ظاهرا تکنولوژی تولید این سری از میکروهای STM فرق میکنه با بقیه شون.

خواهش میکنم.
                      باعث افتخار بنده هستش که خدمت دوستان خوبی همچون شما باشم

دیدگاه

حرف شما کاملا درسته

دوم اینکه
                        مهندس جان سپاس از راهنمایی شما .
                        من یک مقداری بررسی میکنم ببینم به چه نتایجی میرسم .
                        بعد دوباره مزاحم شما میشم

دیدگاه

سلام اگر نمیخواید کامپایلر و بالطبع میکروتون رو تغییر بدین دو راه هم من پیشنهاد میکنم
                          اول اینکه در سایت اتمل، میکروی کم مصرف رو انتخاب و خرید خارج کنید. اگر خرید خارج هم نمیخواید انجام بدید، بازار ایران رو سرچ کنید و کم مصرفترین میکرو رو انتخاب کنید
                          دوم اینکه تمام پریفرالهایی که نیاز ندارید رو خاموش، پورتها در خالت ورودی امپدانس بالا و خود میکرو هو در حالت اسلیپ قرار بگیره

دیدگاه

سلام دوستان میخواستم بدونم میکروکنترلر STM32F030K6T6 از میکروفون-سنسور حرکت مادون قرمزLED -PIR فرستنده مادون قرمز-کارت micro sd-دوربین OV7670 و پورت usb پشتیبانی میکنه یا باید حداقل از میکروکنترلر ARM CORTEX M3 استفاده کنم؟

جدیدترین ویرایش توسط keyhankm; ۰۱:۵۴ ۱۴۰۰/۱۱/۰۱.

دیدگاه

بنظر شما دوستان STM32F030K6T6 بهتره یا GD32F105RBT6؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X