اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریان کلکتور با مولتی متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریان کلکتور با مولتی متر

با سلام خدمت همه عزیزان.
    ببخشید من یک تقویت کننده با ترانزیستور bjt طراحی کردم و با اون led روشن میکنم. ولی وقتی خواستم جریان کلکتور را ناندازه بگیرم مولتی متر را به صورت سری در مدار قرار دادم.(یک سر مولتی متر به led و سر دیگر به vcc) اما دیدم که led کم نور تر شد که احتمالا به خاطر کاهش جریان هست.میخواستم ببنم اشکال کار کجاست؟
    البته مولتی متر یک جریانی نشان میداد که کمتر از جریان محاسباتی برای تقویت کننده بود.(یعنی اون جریانی که با نرم افزار pspice حساب کردم نشد.)
    ممنون اگر من را راهنمایی کنیید.
    جدیدترین ویرایش توسط saati.sms; ۰۹:۰۳ ۱۳۹۷/۰۵/۲۱.

پاسخ : اندازه گیری جریان کلکتور با مولتی متر

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه عزیزان.
    ببخشید من یک تقویت کننده با ترانزیستور bjt طراحی کردم و با اون led روشن میکنم. ولی وقتی خواستم جریان کلکتور را ناندازه بگیرم مولتی متر را به صورت سری در مدار قرار دادم.(یک سر مولتی متر به led و سر دیگر به vcc) اما دیدم که led کم نور تر شد که احتمالا به خاطر کاهش جریان هست.میخواستم ببنم اشکال کار کجاست؟
    البته مولتی متر یک جریانی نشان میداد که کمتر از جریان محاسباتی برای تقویت کننده بود.(یعنی اون جریانی که با نرم افزار pspice حساب کردم نشد.)
    اگه مولتی متر شما در حالت اندازه گیری جریان قرار گرفته باشه و پراب ها رو درست متصل کرده باشید نباید چنین اتفاقی صورت بگیره
    با قرار دادن یه مقاومت کوچیک و اندازه گیری ولتاژ دوسر مقاومت هم میتونید به جریان عبوری پی ببرید .
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
      با سلام خدمت همه عزیزان.
      باسلام:
      این اتفاقی است که در هنگام اندازه گیری جریان در حالت چند میلی آمپر روی می دهد و علت آن مقاومت خود رنج میلی آمپر متر است که با مقاومت جریان سری می شود. درچنین حالتی با یک ولت متر دیگر ولتاژ دو سر آمپر متر را اندازه گیری کنیدو مشاهده خواهید کرد که روی رنج میلی آمپر ولتاژ خوانده می شود که خود دلیل و گواه جمع قرار گرفتن این مقاومت در مدار است. ( فقط در رنج میلی آمپر). اگر روی رنج 10 آمپر اندازه گیری کنید ال ای دی پر نور روشن می شود ( اهم بسیار کم رنج 10 آمپر و بالا). آزمایش کنید و سپس گزارش کنید.( البته روی چنین رنجی خواندن میلی آمپر به سختی انجام می شود.)
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستانی که پاسخ داده اند.
        وقتی رنج مولتی متر رویmA بود مولتی متر جریان خیلی کمتر از جریان محاسبه شده را نشان میداد و نور led به شدت کم میشد (دو عدد مولتی متر نداشتم که افت ولتاژ دو سر مولتی متر را بگیرم) اما وقتی رنج مولتی متر را روی A گذاشتم جریان را تقریبا درست نشان داد و نور led به مقدار اولیه برگشت.
        ممنون از راهنماییی شما.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
        باسلام:
        این اتفاقی است که در هنگام اندازه گیری جریان در حالت چند میلی آمپر روی می دهد و علت آن مقاومت خود رنج میلی آمپر متر است که با مقاومت جریان سری می شود. درچنین حالتی با یک ولت متر دیگر ولتاژ دو سر آمپر متر را اندازه گیری کنیدو مشاهده خواهید کرد که روی رنج میلی آمپر ولتاژ خوانده می شود که خود دلیل و گواه جمع قرار گرفتن این مقاومت در مدار است. ( فقط در رنج میلی آمپر). اگر روی رنج 10 آمپر اندازه گیری کنید ال ای دی پر نور روشن می شود ( اهم بسیار کم رنج 10 آمپر و بالا). آزمایش کنید و سپس گزارش کنید.( البته روی چنین رنجی خواندن میلی آمپر به سختی انجام می شود.)

با تشکر از اقایان علی تحیری و rezamajdi.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X