اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از ماژول Arduino برای خانه ی هوشمند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از ماژول Arduino برای خانه ی هوشمند

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
    چند سوال داشتم که با اطلاعات و دانش ناقص من قابل پاسخگویی نبود
    لطفا من رو راهنمایی بفرمایید
    بنده قصد دارم یک خانه رو هوشمند کنم
    انتظاراتم اینهاست
    کنترل خانه از بیرون با پیامک و اینترنت
    کنترل نور و لامپ ها
    خاموش و روشن شدن کولر
    کنترل دما
    باز شدن درب منزل با پیامک یا اثر انگشت
    میخواستم ببینم برای هر کدوم از این کار ها باید یک برد Arduino بخرم و یا میتونم همشون رو با 1 برد انجام بدم
    چند نمونه دیدم که خیلی منو جلب کرد

و میخواستم ببینم میتونم چند نمونه برد درست کنم و بعد از یکیشون بقیه رو کنترل کنم
    دوستان اگر مقدور بود هزینه ی یک هوشمند سازی معمولی خانه رو هم بگن
    متشکرم

پاسخ : استفاده از ماژول Arduino برای خانه ی هوشمند

درود. ابتدا باید نحوه اجرا رو بررسی کنید ، سیم کشی و زیرساخت موجود رو عرض میکنم ، برد آردوینو جایی نصب میشه و باید از این برد به تک تک تجهیزات خانه ، سیم کشی بشه . یا اینکه به تعداد تمام تجهیزات ، برد آردوینو بذارید ، حالا مشکل ارتباط بین برد ها رو دارید ، سیم کشی؟ وایرلس ؟ این موارد رو مشخص کنید ، باقی کار شدنی هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
      درود. ابتدا باید نحوه اجرا رو بررسی کنید ، سیم کشی و زیرساخت موجود رو عرض میکنم ، برد آردوینو جایی نصب میشه و باید از این برد به تک تک تجهیزات خانه ، سیم کشی بشه . یا اینکه به تعداد تمام تجهیزات ، برد آردوینو بذارید ، حالا مشکل ارتباط بین برد ها رو دارید ، سیم کشی؟ وایرلس ؟ این موارد رو مشخص کنید ، باقی کار شدنی هست
      ممنونم از جواب
      سیم کشی باید سیم های رشته ای برای ولتاژ پایین باشد یا کابل برق به تمام نقاط منزل ؟
      به احتمال زیاد باید برای چند 4 نقطه از منزل برد اردوینو ی جداگانه برای کنترل اون اتاق گذاشته بشه
      از وایرلس استفاده بشه به نظرم خوب هست
      امکان ارتباط بین برد های اردوینو با سیم هست ؟
      برد خاصی از اردوینو هست که توان کنترل تمام وسایل رو به صورت یکجا داشته باشه ؟
      اون لینک های بالا رو ملاحظه فرمودید نظرتون چی هست ؟

دیدگاه

سلام.
        بحث فقط هزینه نیست!...
        شما باید کار رو اصولی انجام بدی!
        شما در نظر بگیر کولر بالا پشت بوم هست...
        لامپ ها تو پذیرایی...
        سنسور دما تو اتاق خواب...
        و از هم با حال تر:
        سنسور اثر انگشت پایین دم در خونست...

اینارو که نمی شه با سیم بهم وصل کرد!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

من یه پیشنهاد بهت دارم!!!

من می گم به جای ایده پردازی، بیا یکم با این چیزایی که گفتی کار کن، و به صورت آزمایشی امتحان کن. بعد برو سراغ هوشمندسازی خانه... البته اونم فقط یه قسمت از خانه (منظورم کولر آبی و اثر انگشت و ... فعلا بی خیال)

می تونی تو این مدت کار کردن با پلت فرم آردوینو و راه اندازی ماژول های وای فای (ESP8266 و ...) ماژول های GSM و کلی چیز های دیگه رو یاد بگیری و بعد دست به کار شی.
        ارادت داریم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.A.T نمایش پست ها
          سلام.
          بحث فقط هزینه نیست!...
          شما باید کار رو اصولی انجام بدی!
          شما در نظر بگیر کولر بالا پشت بوم هست...
          لامپ ها تو پذیرایی...
          سنسور دما تو اتاق خواب...
          و از هم با حال تر:
          سنسور اثر انگشت پایین دم در خونست...

اینارو که نمی شه با سیم بهم وصل کرد!

من یه پیشنهاد بهت دارم!!!

من می گم به جای ایده پردازی، بیا یکم با این چیزایی که گفتی کار کن، و به صورت آزمایشی امتحان کن. بعد برو سراغ هوشمندسازی خانه... البته اونم فقط یه قسمت از خانه (منظورم کولر آبی و اثر انگشت و ... فعلا بی خیال)

می تونی تو این مدت کار کردن با پلت فرم آردوینو و راه اندازی ماژول های وای فای (ESP8266 و ...) ماژول های GSM و کلی چیز های دیگه رو یاد بگیری و بعد دست به کار شی.

جالب بود
          موافقم باهات
          ولی دید من باز نیست
          من به عنوان کسی که یه عمر کامپیوتر کار کردم دید مرکز محور دارم : یعنی دوست دارم همه وسایل از یک وسیله ی مرکزی کنترل بشه
          ای کاش یک منبع خوب برای یاد گیری به من معرفی میکردید pdf که از ابتدا توضیح بده حتی انگلیسی باشه مشکلی ندارم
          مثلا خودم رفتم این رو پیدا کردم
          https://www.instructables.com/id/Sma...Using-Arduino/

نمیدونم بشه این کارو کرد یا نه
          https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC%DB%8C/6889-%D8%B4%DB%8C%D9%84%D8%AF-%D8%B1%D9%84%D9%87-relay-%D8%A8%D8%B1%D8%AF-wemos-mini-d1.html
          این لینک رو ببینید
          ینی میشه این رو به وای فای خونه وصل کرد و هر iot رو جداگانه کنترل کرد ؟؟
          لینک های پست اول رو هم ای کاش نگاه می انداختید دوستان
          کدوم یکی از برد های اردوینو رو بگیرم که بعد ها بدرد کارهایی که گفتم بخوره
          جوری که تا الان دیدم هر برد توانایی کنترل بیش از 4 رله رو نداره
          مرسی از وقتی که گذاشتید و پاسخ دادید
          همچنان نیازمند راهنمایی تمامی دوستان هستم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sejrik نمایش پست ها
            با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
            چند سوال داشتم که با اطلاعات و دانش ناقص من قابل پاسخگویی نبود
            لطفا من رو راهنمایی بفرمایید
            بنده قصد دارم یک خانه رو هوشمند کنم
            انتظاراتم اینهاست
            کنترل خانه از بیرون با پیامک و اینترنت
            کنترل نور و لامپ ها
            خاموش و روشن شدن کولر
            کنترل دما
            باز شدن درب منزل با پیامک یا اثر انگشت
            میخواستم ببینم برای هر کدوم از این کار ها باید یک برد Arduino بخرم و یا میتونم همشون رو با 1 برد انجام بدم
            چند نمونه دیدم که خیلی منو جلب کرد

و میخواستم ببینم میتونم چند نمونه برد درست کنم و بعد از یکیشون بقیه رو کنترل کنم
            دوستان اگر مقدور بود هزینه ی یک هوشمند سازی معمولی خانه رو هم بگن
            متشکرم
            کلا این محیط جایی هست برای آموزش و تمام این کار ها هم شدنی هست
            همچین چیزی هم که مد نظرت هست برای خونه ما فکر کنم حوالی 600 دربیاد با همه کاراش
            پیشنهاد من به شما اینه که بیای یه برد uno با ماژول هایی که تو پروژت داری تهیه کنی و کار با uno رو شروع کنی
            از همین اول بهت بگم این که بیای یه پروژه به این بزرگی رو تو یکی دو هفته جمع کنی یه جورایی غیر ممکنه
            باید برنامه بنویسی ایراداشو بگیری تا بتونی اون چیزی که خودت میخای رو دربیاری نه صرفا یه پروژه هوشمند سازی از سایت های فارسی(که اونام از خارجیا کپ زدن و یه خط توضیح نداره)با کلی محدودیت پیاده کنی.

دیدگاه

خوبی داداش؟!؟!
              600 تومن با این وضع دلار؟؟؟
              تو فقط سنسور اثر انگشتو حساب کنی می شه 130 تومن!!!

شوخی کردم.
              آره شدنش که می شه
              اما مهم اینه که بتونیم سیستم رو بهینه سازی کنیم یعنی حجم سیم کشی ها رو کم کنیم و تعداد processor ها رو کم کنیم و حداقل هزینه رو داشته باشیم.
              من شرکت هایی دیدم که تو خود ایران بابت پکیج های هوشمند سازی خانه ها کلی پول از ملت می گیرن و طرح هاشونو براشون اجرا می کنن (تجاری سازی ایده ها)

اما سیستمی که من مشاهده کردم:
              پارکینگ هوشمند :
              در این پارکینگ ها بالای هر جای پارک خودرو اومدن دستگاهی گذاشتن که این دستگاه بررسی می کنه آیا ماشینی زیرش هست یا نه؟ اگه بود یه لامپ کوچیک قرمز و اگه نبود سبز روشن می شه. این طوری راننده می تونه به سرعت جای پارک در پارکینگ های بزرگ پیدا بکنه... کار دیگه ای که این سنسور ها انجام می دن اینه که اطلاعتشون رو به پردازنده های اصلی می فرستن (نمی دونم چجوری؟) و اون پردازنده که در ورودی هستش اطلاعات رو دریافت می کنه و اونا رو می شمره و تعداد پارکینگ های خالی رو با سون سگمنت خیلی بزرگ در ورودی پارکینگ نشون میده...

ساز و کارش سنسور ها هم خیلی سادس... با یه میکرو و یه ماژول آلتراسونیک می شه درستش کرد...

اما این ایده ، ایده ای است بسیار کاربردی ...

این داستان ها رو هم تو پارکینگ زائر ، حرم حضرت معصومه (س) دیدم...

اینجا قم هستش:

اینم اون ور آب!!

جدیدترین ویرایش توسط S.A.T; ۱۶:۳۰ ۱۳۹۷/۰۵/۲۶.
              ارادت داریم!

دیدگاه

خوبی داداش؟!؟!
                600 تومن با این وضع دلار؟؟؟
                تو فقط سنسور اثر انگشتو حساب کنی می شه 130 تومن!!!

شوخی کردم.
                آره شدنش که می شه
                اما مهم اینه که بتونیم سیستم رو بهینه سازی کنیم یعنی حجم سیم کشی ها رو کم کنیم و تعداد processor ها رو کم کنیم و حداقل هزینه رو داشته باشیم.
                من شرکت هایی دیدم که تو خود ایران بابت پکیج های هوشمند سازی خانه ها کلی پول از ملت می گیرن و طرح هاشونو براشون اجرا می کنن (تجاری سازی ایده ها)

اما سیستمی که من مشاهده کردم:
                پارکینگ هوشمند :
                در این پارکینگ ها بالای هر جای پارک خودرو اومدن دستگاهی گذاشتن که این دستگاه بررسی می کنه آیا ماشینی زیرش هست یا نه؟ اگه بود یه لامپ کوچیک قرمز و اگه نبود سبز روشن می شه. این طوری راننده می تونه به سرعت جای پارک در پارکینگ های بزرگ پیدا بکنه... کار دیگه ای که این سنسور ها انجام می دن اینه که اطلاعتشون رو به پردازنده های اصلی می فرستن (نمی دونم چجوری؟) و اون پردازنده که در ورودی هستش اطلاعات رو دریافت می کنه و اونا رو می شمره و تعداد پارکینگ های خالی رو با سون سگمنت خیلی بزرگ در ورودی پارکینگ نشون میده...

ساز و کارش سنسور ها هم خیلی سادس... با یه میکرو و یه ماژول آلتراسونیک می شه درستش کرد...

اما این ایده ، ایده ای است بسیار کاربردی ...

این داستان ها رو هم تو پارکینگ زائر ، حرم حضرت معصومه (س) دیدم...

اینجا قم هستش:

اینم اون ور آب!!

پروژه بسیار جالبیه
                همونطور که دوست عزیزمون گفت باید از منابعت به بهترین شکل استفاده کنی تا پروژت اقتصادی بشه
                همیشه از قطعات ارزون شروع کن همه جا میکرو لازم نیست
                تونامرد ترین حالت مثلا میشه از فرستنده گیرنده IR رو به رو هم با اپ امپ استفاده کنی(ملزم به اینه اینور اونور ماشین دیوار باشه بتونی نصب کنی) خروجی هم بره به رله برای نمایش دادن وضعیت چراغ و بعدم خروجی رو بدیم به مولتی پلکسرآخرشم وصل بشه به یدونه میکرو
                خدا رحم کرد من پروژه انجام نمیدم
                به نظر من خلاقیته که ارزش داره وگرنه کد نویسی بدون خلاقیت فایده نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MrERFAN نمایش پست ها
                  کلا این محیط جایی هست برای آموزش و تمام این کار ها هم شدنی هست
                  همچین چیزی هم که مد نظرت هست برای خونه ما فکر کنم حوالی 600 دربیاد با همه کاراش
                  پیشنهاد من به شما اینه که بیای یه برد uno با ماژول هایی که تو پروژت داری تهیه کنی و کار با uno رو شروع کنی
                  از همین اول بهت بگم این که بیای یه پروژه به این بزرگی رو تو یکی دو هفته جمع کنی یه جورایی غیر ممکنه
                  باید برنامه بنویسی ایراداشو بگیری تا بتونی اون چیزی که خودت میخای رو دربیاری نه صرفا یه پروژه هوشمند سازی از سایت های فارسی(که اونام از خارجیا کپ زدن و یه خط توضیح نداره)با کلی محدودیت پیاده کنی.
                  سلام
                  ممنونم از راهنماییت
                  خونه در حال بازسازی هست به همین خاطر الان بهترین وقت هست که این تجهیزات رو بهش اضافه کنم
                  ماژول uno رو موافقم
                  به نظرتون چه ماژول هایی بیشتر لازم میشه
                  لینک شون رو میتونید بزارید
                  حتی اگر ناموجود هست لینکشونو بگذارید

برای برنامه نویسی یکم زمان میگیره
                  برای زیرساخت پیشنهادی ندارید؟

یک نکته ی دیگه اضافه کنم
                  یک خونه ی ۷۰ متری ۲ خواب هست
                  و برای پارکینگ و اینها مشکلی ندارم
                  نظرم بیشتر برای نور
                  دما
                  باز شدن درب
                  کلید و پریز ها
                  سنسور دود
                  ابیاری گلدان و چنتا از اینجور چیزهاست
                  ایده ی دیگه ای دارید شما؟
                  جدیدترین ویرایش توسط sejrik; ۱۹:۳۳ ۱۳۹۷/۰۵/۲۶.

دیدگاه

چیزایی که به دردت بخوره
                    ماژول ساعت DS3231
                    ماژول بلوتوث Hc-05 یدونه
                    نظر من اینه که اثر انگشت رو بیخیال بشی چون ماژولش تو کوچه عمر زیادی نداره به جاش از RFID RC522 استفاده کنی البته تگ هاش یعنی کارت13.56MHZ و جا سوییچی13.56MHZ فراموش نشه (یه چیزیه مث کارت متروعه) حتما این ماژول رو با 3.3 ولت راه بنداز و تستش کن من از جای دیگه خریدم تعداد زیاد خرابی زیاد داشت
                    ماژول NRF24L01+ از اون کوچولوهاش که آنتن رو برد داره (اصلشم نخریدی نخریدی) 3 تایی لازمته
                    فتوسل هم چندتایی لازمته ماژول نگیر فتوسل خالی
                    سنسور دما هم انتخاب زیاد هست
                    میمونه ماژول جی اس ام موبایل که برا خریدش عجله نکن و از بچه ها مشورت بگیر اطلاعاتم تو این زمیته کامل نیست
                    یه ماژول SD Card هم به دردت میخوره

ولی بحث اصلی سیمکشی هست!
                    همه میگن یه رله میذاری
                    خب رله رو میذاری کجا؟تو کلید برق؟اونجا ک جا نیست میذاری بغل کلید؟ اونم که نمیشه.
                    یه سری دوستان فکرشون بازتر هست میگن به تمام سیم کشی های فاز روشنایی بعد از این که سیم فاز از کلید خارج شد یدونه سیم فاز اضافه میکنیم
                    سیم های یک اتاق رو میاریم تو یدونه جعبه تقسیم...اونجا رله میذاریم و....
                    این حرف کاملا درسته منتها یه اما داره اماش هم اینجاست که وقتی کلید برق روشن باشه ما دیگه نمیتونیم با آردوینو برقو قطع کنیم دلیلشم اینه که لامپ میاد ولتاژ رو از فاز ورودی به کلید میگیره حالا ما بیایم به فاز خروجی ولتاژ بدیم یا ندیم به حال لامپ فرقی نداره چون اون ولتاژشو میگیره

اما راه حل چیه؟
                    میایم یه سیم فاز میبریم به ورودی فاز کلید
                    کلید هم مث بچه آدم قطع و وصل میشه و به صورت دستی کلید رو کنترل میکنیم
                    حالا برای اینکه بیایم یه لامپی که کلیدش به صورت فیزیکی روشنه رو با میکرو خاموش کنیم باید چیکار کنیم؟
                    اون سیم فازی که دادیم به ورودی کلید رو با رله و قطع کنیم
                    بعدشم یه سیم فاز میکشیم به خروجی فاز کلید (با این کار کلید رو از مدار خارج میکنیم)
                    حالا با یدونه رله سیم فاز دوم رو کنترل میکنیم بهتر بگم روشنایی رو کنترل میکنیم چه میخاد کلید فیزیکی تو وضعیت روشن باشه چه میخاد خاموش باشه اون دیگه از مدار حذف شده
                    شاید یکم بد توضیح داده باشم اگر بد گفتم بگید با شکل بگم

رفیق شما هم بحث سیمکشی رو ردیف کن و یه باکس مناسب مثل باکس فیوز برای آردوینو در نظر بگیر
                    تا بعدش مرحله مرحله بریم جلو
                    جدیدترین ویرایش توسط MrERFAN; ۲۳:۴۰ ۱۳۹۷/۰۵/۲۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MrERFAN نمایش پست ها
                      چیزایی که به دردت بخوره
                      ماژول ساعت DS3231
                      ماژول بلوتوث Hc-05 یدونه
                      نظر من اینه که اثر انگشت رو بیخیال بشی چون ماژولش تو کوچه عمر زیادی نداره به جاش از RFID RC522 استفاده کنی البته تگ هاش یعنی کارت13.56MHZ و جا سوییچی13.56MHZ فراموش نشه (یه چیزیه مث کارت متروعه) حتما این ماژول رو با 3.3 ولت راه بنداز و تستش کن من از جای دیگه خریدم تعداد زیاد خرابی زیاد داشت
                      ماژول NRF24L01+ از اون کوچولوهاش که آنتن رو برد داره (اصلشم نخریدی نخریدی) 3 تایی لازمته
                      فتوسل هم چندتایی لازمته ماژول نگیر فتوسل خالی
                      سنسور دما هم انتخاب زیاد هست
                      میمونه ماژول جی اس ام موبایل که برا خریدش عجله نکن و از بچه ها مشورت بگیر اطلاعاتم تو این زمیته کامل نیست
                      یه ماژول SD Card هم به دردت میخوره

ولی بحث اصلی سیمکشی هست!
                      همه میگن یه رله میذاری
                      خب رله رو میذاری کجا؟تو کلید برق؟اونجا ک جا نیست میذاری بغل کلید؟ اونم که نمیشه.
                      یه سری دوستان فکرشون بازتر هست میگن به تمام سیم کشی های فاز روشنایی بعد از این که سیم فاز از کلید خارج شد یدونه سیم فاز اضافه میکنیم
                      سیم های یک اتاق رو میاریم تو یدونه جعبه تقسیم...اونجا رله میذاریم و....
                      این حرف کاملا درسته منتها یه اما داره اماش هم اینجاست که وقتی کلید برق روشن باشه ما دیگه نمیتونیم با آردوینو برقو قطع کنیم دلیلشم اینه که لامپ میاد ولتاژ رو از فاز ورودی به کلید میگیره حالا ما بیایم به فاز خروجی ولتاژ بدیم یا ندیم به حال لامپ فرقی نداره چون اون ولتاژشو میگیره

اما راه حل چیه؟
                      میایم یه سیم فاز میبریم به ورودی فاز کلید
                      کلید هم مث بچه آدم قطع و وصل میشه و به صورت دستی کلید رو کنترل میکنیم
                      حالا برای اینکه بیایم یه لامپی که کلیدش به صورت فیزیکی روشنه رو با میکرو خاموش کنیم باید چیکار کنیم؟
                      اون سیم فازی که دادیم به ورودی کلید رو با رله و قطع کنیم
                      بعدشم یه سیم فاز میکشیم به خروجی فاز کلید (با این کار کلید رو از مدار خارج میکنیم)
                      حالا با یدونه رله سیم فاز دوم رو کنترل میکنیم بهتر بگم روشنایی رو کنترل میکنیم چه میخاد کلید فیزیکی تو وضعیت روشن باشه چه میخاد خاموش باشه اون دیگه از مدار حذف شده
                      شاید یکم بد توضیح داده باشم اگر بد گفتم بگید با شکل بگم

رفیق شما هم بحث سیمکشی رو ردیف کن و یه باکس مناسب مثل باکس فیوز برای آردوینو در نظر بگیر
                      تا بعدش مرحله مرحله بریم جلو
                      درود ، مشکل خاموش کردن با کلید رو چه میکنید ؟ در زمانی که با رله روشن شده ؟

خطاب به استارتر :
                      من نمی*دونم سطح دانش شما در برنامه نویسی ، الکترونیک و اجرای بخش قدرت یعنی سیم کشی های ۲۲۰ و ... در چه حد هست .
                      اما چیزی که تا حالا برداشت کردم شما اتوماسیون میخواید، نه خونه هوشمند ، یک خونه هوشمند ، بدون دخالت انسان از یک سری سناریو بر اساس یک سری وقایع تعریف شده طبعیت، تصمیم گیری و کنترل می*کنه
                      یک لامپ ساده رو در نظر بگیرید ، با چه چیز هایی قرار هست کنترل بشه ؟ سنسور pir کلید دیواری ، موبایل ، پیامک. اینترنت . سنسور فتوسل برای روشن نشدن در روز ؟ مدیریت تداخل دستورات از چند منبع چی میشه !
                      سیستم گرمایش و سرمایش ، گرمایش کف ، کولر آبی یا گازی ، بخاری ؟!
                      قابلیت انعطاف و گسترش امکانات در آینده و پیش بینی این موارد .

نهایتا ، اینکه فرمودید سیم کشی در حال انجام هست نکته خیلی خوبیه . دست شما کاملا باز هست .
                      برای یک سیستم بدون نقص دو راه دارید ،

راه اول ( هزینه بالا ) این هست که داخل تمام کلید ها ، یک ماژول قرار بدید می*تونه وایرلس باشه یا با سیم کشی ، یعنی کنترل غیر متمرکز

راه دوم ( مصرف سیم بالا ) ( پیشنهاد من که در ادامه علتش رو عرض میکنم ) بیاید از هر کلید و از هر روشنایی و از هر پریز و ... به تابلو اصلی برق سیم بکشید ، سیم کلید ها می*تونه برای صرفه جویی از سیم های مخابراتی استفاده بشه . حالا توی تابلو شما هرررررکاری بخواید میتونید انجام بدید ، محدودیت روشن یا خاموش ماندن لامپ نداریم، تعمیر و نگهداری راحت و کم هزینه ست ، کنترل متمرکز داریم ، در صورت بروز مشکل به راحتی میشه سیستم رو از مدار خارج کرد تا شبکه برق سنتی به کارش ادامه بده .

و نکته آخر ، این کار سختی های خودش رو داره، اجرای یک طرح که شرکت های فعال از حداقل ۵ میلیون و حداکثر چندین میلیون بابت این سیستم هزینه دریافت میکنند پس باید با برنامه ریزی کامل ، مطالعه دقیق و دانش کافی پیش برید تا به سر انجام برسه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                        درود ، مشکل خاموش کردن با کلید رو چه میکنید ؟ در زمانی که با رله روشن شده ؟

خطاب به استارتر :
                        من نمی*دونم سطح دانش شما در برنامه نویسی ، الکترونیک و اجرای بخش قدرت یعنی سیم کشی های ۲۲۰ و ... در چه حد هست .
                        اما چیزی که تا حالا برداشت کردم شما اتوماسیون میخواید، نه خونه هوشمند ، یک خونه هوشمند ، بدون دخالت انسان از یک سری سناریو بر اساس یک سری وقایع تعریف شده طبعیت، تصمیم گیری و کنترل می*کنه
                        یک لامپ ساده رو در نظر بگیرید ، با چه چیز هایی قرار هست کنترل بشه ؟ سنسور pir کلید دیواری ، موبایل ، پیامک. اینترنت . سنسور فتوسل برای روشن نشدن در روز ؟ مدیریت تداخل دستورات از چند منبع چی میشه !
                        سیستم گرمایش و سرمایش ، گرمایش کف ، کولر آبی یا گازی ، بخاری ؟!
                        قابلیت انعطاف و گسترش امکانات در آینده و پیش بینی این موارد .

نهایتا ، اینکه فرمودید سیم کشی در حال انجام هست نکته خیلی خوبیه . دست شما کاملا باز هست .
                        برای یک سیستم بدون نقص دو راه دارید ،

راه اول ( هزینه بالا ) این هست که داخل تمام کلید ها ، یک ماژول قرار بدید می*تونه وایرلس باشه یا با سیم کشی ، یعنی کنترل غیر متمرکز

راه دوم ( مصرف سیم بالا ) ( پیشنهاد من که در ادامه علتش رو عرض میکنم ) بیاید از هر کلید و از هر روشنایی و از هر پریز و ... به تابلو اصلی برق سیم بکشید ، سیم کلید ها می*تونه برای صرفه جویی از سیم های مخابراتی استفاده بشه . حالا توی تابلو شما هرررررکاری بخواید میتونید انجام بدید ، محدودیت روشن یا خاموش ماندن لامپ نداریم، تعمیر و نگهداری راحت و کم هزینه ست ، کنترل متمرکز داریم ، در صورت بروز مشکل به راحتی میشه سیستم رو از مدار خارج کرد تا شبکه برق سنتی به کارش ادامه بده .

و نکته آخر ، این کار سختی های خودش رو داره، اجرای یک طرح که شرکت های فعال از حداقل ۵ میلیون و حداکثر چندین میلیون بابت این سیستم هزینه دریافت میکنند پس باید با برنامه ریزی کامل ، مطالعه دقیق و دانش کافی پیش برید تا به سر انجام برسه
                        از پیام شما بسیار لذت بردم و ممنونم که توجه فرمودید
                        به نظر من هیچ کسی از روز اول چیزی رو بلد نبوده ولی وقتی دانشی وجود داره یعنی میشه اونو یاد گرفت
                        چه برقکشی خونه چه گچکاری بعد از سیم کشی و چه برنامه نویسی
                        همونطور که گفتید سیمکشی مجدد رو انجام میدم البته نیاز به سیم زیادی نیست چون نصف سیمکشی از قبل توی دیوار هست فقط کافیه جاهایی که کامل نیست رو کامل کرد
                        نظر شما درباره قطعاتی که باید خریداری بشود چی هست؟
                        برای اینکه هوشمند بودن رو ایجاد کنم نه اتوماسیون چه چیزهایی خوب هست ؟

دیدگاه

جسارت نکردم ، فقط خواستم از پیچیدگی کار آگاه باشید .
                          اگر پیشنهاد من یعنی متمرکز کردن سیم ها در تابلو کنترل رو اجرا میکنید یک پیشنهاد دیگه دارم برای شما ، از جاهای مشخص هم یک لوله اضافه به تابلو بکشید و رها کنید. به این لوله اصطلاحا انتظار گفته میشه
                          مثلاً سقف آشپزخانه، کنار درب ورودی ، روی دیوار اتاق ها و ...
                          این محل های از پیش انتخاب شده رو به لوازمی مثل سنسور آتش سوزی و نشت گاز ، کنترلر دمای اتاق ، پنل لمسی hmi . سنسور اثر انگشت یا کارت RFID و ... اختصاص می*دهیم ، در اینکه از الان چه تجهیزاتی تهیه کنید خیلی متمرکز نشید، کار رو شروع کنید. کم کم روی کار میتونید گسترش بدید با اطمینان از اینکه بعدا لوله اضافه برای نصب تجهیزات جدید دارید .
                          برای عملکرد فعلی سیستم برق خانه. چند عدد رله بورد مثلاً ۸ تایی تهیه و به سیم هایی که از کلید ها اومده وصل کنید تا سیستم روشنایی دایر باشه ، بعد از ساخت مدار ، به صورت واسط بین سیم کلید و سیم لامپ نصب میشه و ...

هوشمندی می*تونه تنظیم میزان نور محیط با توجه به میزان تابش آفتاب باشه ، کنترل پرده ها با توجه به نور خورشید ( شب ها باز ، روز ها بسته ) روشن کردن فن تهویه آشپزخانه در صورت سنس نشت گاز و .... سایت شرکت هایی که این سیستم ها رو عرضه میکنند چک کنید و الگو برداری کنید

دیدگاه

سلام
                            برای برنامه نویسی آردوینو از چه زبانی استفاده کنم ؟
                            از پایتون یا سی پلاس پلاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sejrik نمایش پست ها
                              سلام
                              برای برنامه نویسی آردوینو از چه زبانی استفاده کنم ؟
                              از پایتون یا سی پلاس پلاس
                              من Cpp رو پیشنهاد می دم. IDE استاندارد آردوینو بر اساس C بنیان گذاشته شده. این زبون برا شروع خوبه!

اما نمی گم پایتون نمی شه. مثلا توی ارتباط سریال میشه یه کارایی کرد! جالبه! .( کار نشد نداره) <--لینک
                              جدیدترین ویرایش توسط S.A.T; ۱۴:۰۷ ۱۳۹۷/۰۶/۰۱.
                              ارادت داریم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X