اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب با ADC در AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب با ADC در AVR

با سلام به همه مهندسان گرامی
    راستش من خیلی توی انجمن گشتم.ولی جواب سوالمو پیدا نکردم.
    گفتم بپرسم خودم تا با کمک دوستان مشکلم حل بشه.
    من پنج تا فوتوسل دارم ک میخام مقدار لحظه ای اونا رو با ADC بخونم.
    ولی مقادیری که خونده میشن اصلا ثابت نیستن.
    گفتم شاید مشکل از فوتوسل هاست.جای یکیشون مقاومت 1کا گذاشتم.ولی بازم مقدارها خیلی متغیر ه.
    تغذیه میکرو با تغذیه آنالوگ یکیه (نمیتونم از دوتا منبع استفاده کنم)و یه خازن 10نانو بین AVCC وGRِD قرار دادم.بازم مشکل حل نشد.
    راستش کدویژن من 3.12 ه و گزینه noise canceler هم نداره.
    از mega16 استفاده کردم با 10 بیت دقت.
    دوستان میدونن چکار میتونم بکنم که مشکلم حل بشه؟؟؟

پاسخ : مشکل عجیب با ADC در AVR

سلام
    لطفا شماتیک مدارت رو بزار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Makaveli نمایش پست ها
      سلام
      لطفا شماتیک مدارت رو بزار

این شماتیک مدار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesam1995 نمایش پست ها
        این شماتیک مدار
        اینطوری که وصل کردی با افزایش روشنایی ولتاژ خروجی کمتر میشه .. بهتره خط مثبت رو به فتوسل ها وصل کنی و زمین رو به مقاومت ها.. در پروتئوس تست کردی؟ فتوسل داره سرچ کن LDR ..
        شاید هم میکرو خرابه من یکی از همین مدل قبلا داشتم پروگرم میشد ولی درست کار نمیکرد... دیگه نگرفتم

دیدگاه

اینطوری که وصل کردی با افزایش روشنایی ولتاژ خروجی کمتر میشه .. بهتره خط مثبت رو به فتوسل ها وصل کنی و زمین رو به مقاومت ها.. در پروتئوس تست کردی؟ فتوسل داره سرچ کن LDR ..
          شاید هم میکرو خرابه من یکی از همین مدل قبلا داشتم پروگرم میشد ولی درست کار نمیکرد... دیگه نگرفتم
          مشکل نویزه.با چنتا دیگ میکروهم تست کردم.اونام همین مشکل و دارن.توی شبیه ساز اینو تست کردم با LDR
          ولی مشکل نداره.توی عمل مشکل داره

دیدگاه

تغذیه مدار بدونه نویزه ؟ قبل و بعد رگلاتور خازن الکترولیت و عدسی موازی استفاده کن
            یه خازن ۱۰نانو هم بین ورودی adcو زمین بزار ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir1711 نمایش پست ها
              تغذیه مدار بدونه نویزه ؟ قبل و بعد رگلاتور خازن الکترولیت و عدسی موازی استفاده کن
              یه خازن ۱۰نانو هم بین ورودی adcو زمین بزار ...
              تغذیه یه منبع سوئیچینگه 24 ولته.
              که با یه ماژول dcبهdc به 5 ولت رسیده
              ورودی adc منظورتون تغذیه avcc ه؟

دیدگاه

دوتا دیود 1n4148 سری کن انودش وصل کن به مقاومت ها و pinA5 و کاتودش هم به زمین.. بعد ولتاژ هر پایه که خواستی بخونی بدست بیارش و ولتاژ pinA5 رو ازش کم کن.. ی سر فتوسل ها رو هم بجای منفی به مثبت وصل کن..

Sent from my SM-A720F using Tapatalk

دیدگاه

با سلام به همه مهندسان گرامی
                  راستش من خیلی توی انجمن گشتم.ولی جواب سوالمو پیدا نکردم.
                  گفتم بپرسم خودم تا با کمک دوستان مشکلم حل بشه.
                  من پنج تا فوتوسل دارم ک میخام مقدار لحظه ای اونا رو با ADC بخونم.
                  ولی مقادیری که خونده میشن اصلا ثابت نیستن.
                  گفتم شاید مشکل از فوتوسل هاست.جای یکیشون مقاومت 1کا گذاشتم.ولی بازم مقدارها خیلی متغیر ه.
                  تغذیه میکرو با تغذیه آنالوگ یکیه (نمیتونم از دوتا منبع استفاده کنم)و یه خازن 10نانو بین AVCC وGRِD قرار دادم.بازم مشکل حل نشد.
                  راستش کدویژن من 3.12 ه و گزینه noise canceler هم نداره.
                  از mega16 استفاده کردم با 10 بیت دقت.
                  دوستان میدونن چکار میتونم بکنم که مشکلم حل بشه؟؟؟
                  سلام دوست عزیز

برای کار با ADC به موارد زیر توجه کنید :
                  1_تغذیه ADC هر چه ولتاژ صاف تری داشته باشه دقت اندازه گیری بالاتر میره برای همین بهتره از یه فیلتر LC برای تغذیه میکرو استفاده کنید
                  دقت کنید که سلف های مقاومتی معمولا به دلیل مقاومت نسبتا بالایی که دارن هنگام جریان کشی میکرو باعث کاهش ولتاژ تغذیه میکرو میشن که برای حل این مشکل میتونید از
                  سلف های بشکه ای که مقاومت بسیار پایینی دارن ( به دلیلی ضخامت سیم مسی ) استفاده کنید
                  2_بهتره که از دو عدد رگولاتور خطی برای تغذیه میکرو استفاده کنید . مثلا یه 7812 و بعدش یه 7805 .
                  3_حتما در ورودی و خروجی رگولاتور ها از خازن عدسی 100 نانو و خازن الکترولیت استفاده کنید
                  4_میتونید از روش های نرم افزاری برای انتخاب بهترین مقدار اندازه گیری شده استفاده کنید
                  مثلا هر سه بار که اندازه گیری میکنید و سه مقدار بدست میارید ، مقادیر رو از کوچکتر به بزرگ تر مرتب کنید بعد مقدار وسطی رو انتخاب کنید . این روش میتونه خیلی کمک کننده باشه.
                  میتونید از روش میان گیری هم استفاده کنید
                  5_اگه سیگنال آنالوگ ورودی ADC رو هم فیلتر کنید بسیار میتونه کمک کننده باشه
                  می تونید از یه فیلتر RC استفاده کنید . فرکانس قطع این فیلتر : ( F = 1 / ( 2*3.14*R*C

تو این تاپیک هم در خصوص ADC میکرو و خطاها و مشکلاتی که ممکنه در دقت اندازه گیری ADC تاثیر بزاره توضیح داده شده که میتونه مفید باشه .
                  https://www.eca.ir/forums/thread81078.html

موفق باشید
                  جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۱:۲۱ ۱۳۹۷/۰۵/۲۶.
                  آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

دوتا دیود 1n4148 سری کن انودش وصل کن به مقاومت ها و pinA5 و کاتودش هم به زمین.. بعد ولتاژ هر پایه که خواستی بخونی بدست بیارش و ولتاژ pinA5 رو ازش کم کن.. ی سر فتوسل ها رو هم بجای منفی به مثبت وصل کن..

با سلام.
                    متوجه نشدم دقیقا.
                    پایه a5 خالیه.ولتاژ ژگونه ایجاد کنم؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                    سلام دوست عزیز

برای کار با ADC به موارد زیر توجه کنید :
                    1_تغذیه ADC هر چه ولتاژ صاف تری داشته باشه دقت اندازه گیری بالاتر میره برای همین بهتره از یه فیلتر LC برای تغذیه میکرو استفاده کنید
                    دقت کنید که سلف های مقاومتی معمولا به دلیل مقاومت نسبتا بالایی که دارن هنگام جریان کشی میکرو باعث کاهش ولتاژ تغذیه میکرو میشن که برای حل این مشکل میتونید از
                    سلف های بشکه ای که مقاومت بسیار پایینی دارن ( به دلیلی ضخامت سیم مسی ) استفاده کنید
                    2_بهتره که از دو عدد رگولاتور خطی برای تغذیه میکرو استفاده کنید . مثلا یه 7812 و بعدش یه 7805 .
                    3_حتما در ورودی و خروجی رگولاتور ها از خازن عدسی 100 نانو و خازن الکترولیت استفاده کنید
                    4_میتونید از روش های نرم افزاری برای انتخاب بهترین مقدار اندازه گیری شده استفاده کنید
                    مثلا هر سه بار که اندازه گیری میکنید و سه مقدار بدست میارید ، مقادیر رو از کوچکتر به بزرگ تر مرتب کنید بعد مقدار وسطی رو انتخاب کنید . این روش میتونه خیلی کمک کننده باشه.
                    میتونید از روش میان گیری هم استفاده کنید
                    5_اگه سیگنال آنالوگ ورودی ADC رو هم فیلتر کنید بسیار میتونه کمک کننده باشه
                    می تونید از یه فیلتر RC استفاده کنید . فرکانس قطع این فیلتر : ( F = 1 / ( 2*3.14*R*C

تو این تاپیک هم در خصوص ADC میکرو و خطاها و مشکلاتی که ممکنه در دقت اندازه گیری ADC تاثیر بزاره توضیح داده شده که میتونه مفید باشه .
                    https://www.eca.ir/forums/thread81078.html

موفق باشید
                    با سلام
                    1-برای تغذیه از یک آداپتور 24 ولت استفاده کردم.که یه وسیله ی ماژول dc به dc :
                    https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D9%88%D9%84%D8%AA%D8%A7%DA%98-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86/2154-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84-dc-dc-lm2596-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC%DB%8C-123v-30v-3a.html
                    به 5 ولت تبدیلش کردم.
                    5- راجع به سیگنال ورودی بیشتر توضیج میدین؟

دیدگاه

با سلام.
                      متوجه نشدم دقیقا.

با سلام
                      https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D9%88%D9%84%D8%AA%D8%A7%DA%98-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86/2154-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84-dc-dc-lm2596-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC%DB%8C-123v-30v-3a.html
                      به 5 ولت تبدیلش کردم.

دیود ها رو 1n4148 بزار .. منفی اپ امپ رو بده به a5 و مثبت هم به a0 و . . .
                      توی برنامه میکرو این دوتا پایه رو با هم مقایسه کن یعنی adc پایه a5 رو بگیر و اونو از پایه های فتوسل کم کن
                      البته شاید جواب نده ولی من توی adc با این روش بهتر جواب گرفتم
                      جدیدترین ویرایش توسط Makaveli; ۲۳:۱۸ ۱۳۹۷/۰۵/۲۶.

دیدگاه

با سلام.
                        متوجه نشدم دقیقا.

با سلام
                        به 5 ولت تبدیلش کردم.

همون طور که عرض کردم بهتره تغذیه رو از یه رگولاتور خطی بگیرید
                        یعنی از یه 7805 استفاده کنید برای تغذیه میکرو و ورودی رگولاتور 7805 رو هم روی مثلا 8 ولت بزارید که با ماژولی که تهیه کردید میتونید خروجی رو به راحتی تنظیم کنید .
                        منظور از سیگنال ورودی ADC در واقع همون خروجی فتوسل های شما هست که عرض کردم ابتدا از یه فیلتر RC با فرکانس قطع پایین مثلا 5 هرتز استفاده کنید
                        فرمول رو هم که بهتون دادم .
                        دقت کنید که فیلتر ها سرعت تغیرات ورودی رو کاهش داده و به خروجی میفرستند
                        بنابراین اگه منبع نویز از خروجی فتوسل های شما باشه با این فیلتر تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه
                        برای فیلتر RC از خازن های عدسی استفاده کنید .

موارد ذکر شده رو انجام بدید و نتیجه رو گزارش کنید .

موفق باشید
                        آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

تغذیه سوییچینگ مخصوصا این چینیا بدونه شیلد نویز زیادی تو محیط ایجاد میکنن طراحی PCB هم خیلی عامل مهمی هستش کریستال خیلی نزدیگ میکرو نباشه خطوط VCC از زیر میکرو نگذره و .....
                          اگه میکرو سالمه
                          یا نویز تغذیست
                          یا نویز محیط که با شیلد کردن حتی با فویل ضخیم و اتصال به زمین درست میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                            همون طور که عرض کردم بهتره تغذیه رو از یه رگولاتور خطی بگیرید
                            یعنی از یه 7805 استفاده کنید برای تغذیه میکرو و ورودی رگولاتور 7805 رو هم روی مثلا 8 ولت بزارید که با ماژولی که تهیه کردید میتونید خروجی رو به راحتی تنظیم کنید .
                            منظور از سیگنال ورودی ADC در واقع همون خروجی فتوسل های شما هست که عرض کردم ابتدا از یه فیلتر RC با فرکانس قطع پایین مثلا 5 هرتز استفاده کنید
                            فرمول رو هم که بهتون دادم .
                            دقت کنید که فیلتر ها سرعت تغیرات ورودی رو کاهش داده و به خروجی میفرستند
                            بنابراین اگه منبع نویز از خروجی فتوسل های شما باشه با این فیلتر تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه
                            برای فیلتر RC از خازن های عدسی استفاده کنید .

موارد ذکر شده رو انجام بدید و نتیجه رو گزارش کنید .

موفق باشید
                            متاسفانه بازم مشکل به قوت خودش باقی ه.کلا avr و adc اینقدر نویز پذیره؟
                            مثلا مقاومت ورودی 10 کیلو رو به من 12 کیلو نشون میده.
                            توی شبیهساز 10.1 کیلوعه
                            ولی در عمل ....
                            چکار کنم دیگهههه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X