اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال دو خروجی LM358 به رله ....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال دو خروجی LM358 به رله ....

سلام دوستان و اساتید گرامی ....
    برای تکمیل یک مدار هر چه فکر میکنم به نتیجه ای نمیرسم....
    ممنون میشم دوستان من را راهنمایی کنند ....
    ببینید دوستان : من دو خروجی از آی سی LM358 دارم که هر دو در صورت یک بودن پایه هایشان ( یک منطقی)
    خروجی 3.5 ولت خواهند داشت... و اگر صفر باشند (صفر منطقی) ولتاژی 0 ولت دارند...
    خوب حالا میخواهم خروجی را به رله وصل کنم به شرط زیر:
    اگر هردو خروجی برابر 1 شد یا همان 3.5 ولت ... دله روشن شود و وقتی هر دو صفر شد رله خاموش شود...
    اگر خروجی یکی یک و دیگری صفر بود... هیچ تغییری نکند و اگر رله وصل بود وصل بماند و اگر قطع بود قطع بماند...
    از میکرو هم نمیخواهم استفاده کنم.....مدار کاملا آنالوگ....
    ولتاژ کاری مدار 5 ولت است....

آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : اتصال دو خروجی LM358 به رله ....

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
    سلام دوستان و اساتید گرامی ....
    برای تکمیل یک مدار هر چه فکر میکنم به نتیجه ای نمیرسم....
    ممنون میشم دوستان من را راهنمایی کنند ....
    ببینید دوستان : من دو خروجی از آی سی LM358 دارم که هر دو در صورت یک بودن پایه هایشان ( یک منطقی)
    خروجی 3.5 ولت خواهند داشت... و اگر صفر باشند (صفر منطقی) ولتاژی 0 ولت دارند...
    ...........

شما نیاز به گیت and دارید.
    ساده ترینش با دوتا دیود و یه مقاومت هست. با ترانزیستور هم میشه.

آیسی لاجیک هم براش موجود هست. شمارش هم 7408

دیدگاه

با سلام با توجه به سوال اگر توجه کنیم در لحظه اول اگر lm358 هر دو خروجیش صفر باشه در گیت or با وصل یک خروجی lm358 رله جذب میشه و سوال بالا با مشکل مواجه میشه حالا اگر در لحظه اول هردو خروجی lm358 وصل باشه با قطع یکی از خروجی ها تغییری حاصل نمی شه یعنی حالت درست برای گیت اند هم همین طور پس به این ساده گی نیست باید یک حلقه درست کنی و چون از میکرو استفاده نمی کنی باید از چند فلیپ فلاپ و گیت اند و نات وغیره
      استفاده کنی که در لحظه اول خروجی های lm358 هر چه بود مدار درست کارکند در کل سوال خوبی بود
      قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

سلام دوستان ... خوب هستید؟با زحمتای ما...؟
        دیشب هر چی فکر کردم و تمام حالات را بررسی کردم ... به نتیجه ای نرسیدم...
        بدون میکرو فکر نکنم بشود ...شدن میشود ولی فکر نکنم به راحتی امکان پذیر باشد...
        هر حالتی را بررسی کنید باز جاییش میلنگد...
        حال این را برای چه چیزی میخواهم... :
        من مدتیست که به NTC کلید کرده ام و کلا چون تمام کلید سازها هم امروز قفلشان گیر کرده... من هم کلیدم داعما میشکند...
        ببینید دوستان به همان صورت که چراغ راهنمایی یک رنگ زرد هم بین قرمز و سبز دارد ..... من بعد از نتیجه نگرفتن از NTC برای المان
        و در سرچ هایم در گوگل به یک شماتیک جالب رسیدم که با NTC یک کنترل کننده فن درست کرده بود که با بالا رفتن دمای هیتسینک
        فن رشن شده و با پایین آمدن دمای آن خاموش می شد... اما مشکل اینجا بود که مثلا ما مدار را روی 40 درجه تنظیم میکنیم و دمای هیتسینک به
        40 میرسد و فن روشن میشود و شروع به کاهش دما میکند و همین که حدود نیم درجه دما کاهش یافت دباره فن خاموش شده و دباره دما بالا میرود
        تا به 40 درجه برسد... به این صورت داعما فن پشت سر هم روشن و خاموش میشود (حالتی همانند لرزش بوبین رله)...
        خوب حال باید ما چه کنیم... وقتی دما به 40 رسید فن روشن شده و تا مثلا دمای 35 درجه دما را پایین بیاورد و خاموش شود و خاموش بماند تا دما دباره
        به 40 برسد و روشن شود و تا 35 درجه کاهش دهد... در ترموستاد های مکانیکی هم از یک آهن ربا در سر ترموستات استفاده میشود که همین عمل را
        برای آنها انجام میدهد (بخاری آکواریوم..) .....
        ممکن است یک تایمر را دوستان پیشنهاد دهند که زیاد فکر خوبی نیست و ممکن است مداری که در سایت قرار میدهیم... یکی با فن دور بالا کار کند و دیگری با یک فن دور پایین...
        که اینجا به مشکل میخورد...پس باید دو دمای حدود 5 درجه داشته باشیم که با تک NTC آن را در دو درجه سنس کنیم...
        جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۱۲:۴۹ ۱۳۹۷/۰۶/۱۰.
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام دوستان ... خوب هستید؟با زحمتای ما...؟
          دیشب هر چی فکر کردم و تمام حالات را بررسی کردم ... به نتیجه ای نرسیدم...
          بدون میکرو فکر نکنم بشود ...شدن میشود ولی فکر نکنم به راحتی امکان پذیر باشد...
          هر حالتی را بررسی کنید باز جاییش میلنگد...
          حال این را برای چه چیزی میخواهم... :
          من مدتیست که به NTC کلید کرده ام و کلا چون تمام کلید سازها هم امروز قفلشان گیر کرده... من هم کلیدم داعما میشکند...
          ببینید دوستان به همان صورت که چراغ راهنمایی یک رنگ زرد هم بین قرمز و سبز دارد ..... من بعد از نتیجه نگرفتن از NTC برای المان
          و در سرچ هایم در گوگل به یک شماتیک جالب رسیدم که با NTC یک کنترل کننده فن درست کرده بود که با بالا رفتن دمای هیتسینک
          فن رشن شده و با پایین آمدن دمای آن خاموش می شد... اما مشکل اینجا بود که مثلا ما مدار را روی 40 درجه تنظیم میکنیم و دمای هیتسینک به
          40 میرسد و فن روشن میشود و شروع به کاهش دما میکند و همین که حدود نیم درجه دما کاهش یافت دباره فن خاموش شده و دباره دما بالا میرود
          تا به 40 درجه برسد... به این صورت داعما فن پشت سر هم روشن و خاموش میشود (حالتی همانند لرزش بوبین رله)...
          خوب حال باید ما چه کنیم... وقتی دما به 40 رسید فن روشن شده و تا مثلا دمای 35 درجه دما را پایین بیاورد و خاموش شود و خاموش بماند تا دما دباره
          به 40 برسد و روشن شود و تا 35 درجه کاهش دهد... در ترموستاد های مکانیکی هم از یک آهن ربا در سر ترموستات استفاده میشود که همین عمل را
          برای آنها انجام میدهد (بخاری آکواریوم..) .....
          ممکن است یک تایمر را دوستان پیشنهاد دهند که زیاد فکر خوبی نیست و ممکن است مداری که در سایت قرار میدهیم... یکی با فن دور بالا کار کند و دیگری با یک فن دور پایین...
          که اینجا به مشکل میخورد...پس باید دو دمای حدود 5 درجه داشته باشیم که با تک NTC آن را در دو درجه سنس کنیم...
          سلام
          در مورد فن فکر کنم بشه با اضافه کردن خازن به بیس ترانزیستور این مشکل را حل کرد.. البته اگه منظورتون چنین مداری باشه

دیدگاه

شماتیک جالب رسیدم که با NTC یک کنترل کننده فن درست کرده بود که با بالا رفتن دمای هیتسینک
            سلام اقا سینا
            برادر نیازی به 2 تا رله و این داستان ها نیست اصلا! با 1 فروند مقاومت مشکل شما حل میشه!
            از اول میگفتی مداری برای کنترل فن با NTC میخوای. عرضم به خدمتت که شما با یک مقاومت که به مدار مقایسه کنندت اضافه کنی و هیسترزیس اون رو زیاد کنی به هدفی که داری میرسی. مثلا با پتانسیومتر تنظیم میکنی که دمای هیت سینک روی مثلا 60 درجه که رسید فن روشن بشه و توسط اون مقاومت روی مثلا 50 درجه خاموش بشه.
            مدار خیلی ساده ای که چند سال پیش ساختم و روی منبع تغذیه ام گذاشتم و چند ساله داره کار میکنه. شماتیکش:

همونطور که میبینی فوق العاده سادس. یه 741 و چند تا مقاومت و یه ماسفت. یک ntc با مقدار 10 کیلو اهم (بقیه مقادیر هم میشه) که به P3 وصل میشه با یک مقاومت 1 تا 10 کیلواهمی پول اپ میشه. (برای NTC با مقدار 10 کیلواهمی مقاومت 2.2 کیلو اهمی خوبه مثلا) به وارونگر 741 متصل شده. پایه ناوارونگر 741 به یک پتانسیومتر 10 کیلویی وصل شده. با این پتانسیومتر نقطه تریپ (روشن شدن فن) رو تنظیم میکنی. مقاومت R4 رو که میبینی از خروجی اپ امپ به ورودی وصل شده همون داستان و مشکل شماست! شما این مقاومت رو که بزاری با مقدار بین حدودا 22 کیلو تا 47 کیلو مقدار هیسترزیس رو تغییر میدی که باعث میشه وقتی مثلا شما با پتانسیومتر تنظیم کردی که زوی دمای 60 درجه فن رو روشن کنه تا وقتی دما مثلا به 50 برسه فن رو روشن نگه میداره و دوباره تا وقتی دما 60 درجه بشه فن خاموشه. اینجوری از نوسان جلوگیری میشه. حالا هرچی شما مقدار این مقاومت رو کمتر بزاری هیسترزیس بیشتر میشه و بازه دمایی افزایش پیدا میکنه. هرچی مقاومت بیشتر باشه هیسترزیس کمتر میشه مثلا بازه 3 درجه میشه. خلاصه رابطه عکس دارن باهم. من مقدار 27 کیلو گذاشتم واسم مناسب بود. اگه این مقاومت نباشه دقیقا همون اتفاقی میافته که شما گفتی. دما زیاد میشه فن روشن میشه یکم که دما کم شد فن خاموش میشه و این اتفاق مرتب تکرار میشه. در بخش بعدی خروجی اپ امپ به یک ماسفت ساده N وصل شده (FDD6690). دلیل استفاده از ماسفت به جای رله خیلی واضحه. وقتی میشه اینجا راحت ماسفت گذاشت و از شر رله گرون تر که تق و تق صدا میده و بزرگه و عمر محدود داره و توان مصرفی داره چرا اینکارو نکرد!؟
            این هم عکس PCB مدار که اندازه 2 تا سوراخی که روی هیت سینک منبع تغذیم بود کشیدم تا دیگه نیازی به سوراخ کردن هیت سینک نباشه:

به اندازه PCB دقت کن، 2.3 سانت در 2.5 سانت. خیلی کوچیک و جمع و جور. NTC از زیر لحیم میشه و با خمیر یا چسب سیلیکون به هیت سینک متصل میشه. خود مدار هم با اسپیسر 5 میلیمتری به هیت سینک متصله
            خیلی سادس نیازی به انقدر توضیح هم نداشت خودت استادی. نیاز داشتی بگو فایل شماتیک و PCB رو برات بفرستم.

جدیدترین ویرایش توسط mahdi_7; ۱۳:۳۲ ۱۳۹۷/۰۶/۱۰.

دیدگاه

سلام مهدی خان... دستتون درد نکنه... زحمت میکشید...
              پس به این صورت هم که شما میفرمایید میشه... من چرا فکر کردم باید از دو تا پتانسیومتر استفاده کنم...
              از سینا پرسیدند دو دوتا چند تا میشه . گفت:
              سینوس دو در انتگرال 3 در مشتق 4 در لوگاریتم 10 به توان 100 منهای 20 در فکتوریل............ اون نفر گفت اوووهههه چی داری میگی
              دو دو تا 4 تا میشه این همه فرمول نداشت ... سینا گفت آهان .... این جوری هم که تو میگی میشه حساب کرد...من از راه دیگه ای داشتم میرفتم
              ماجرای این شماتیک کشیدن هم همینه
              اما خوب اگر قرار بود دو تا پتانسیومتر به کار بگیریم .... همون ماجرای من و سوال من مطرح میشد....

راستی مگر ماسفت از رله گرانتر نبود..... رله قدیما 500 بود و ماسفت 1500.... اما بله صدا ی کلید خوردن رله مزاحمه...
              نوشته اصلی توسط mahdi_7 نمایش پست ها
              .....خودت استادی. نیاز داشتی بگو فایل شماتیک و PCB رو برات بفرستم.
              استادی از خودتونه ....هر چیز که به نظرتون میرسه نیاز هست . ممنون میشم برام ارسال کنید... اما انگار در پست شماتیک را آپلود کردید...

دیدگاه

خیلی راه های متفاوتی هست برای مسائل مختلف. با FPGA هم میشه اینکارو کرد
                این شماتیک و PCB در التیوم 18:

PCB رو شاید بخواین اصلاح کنین برای اندازه و جایگذاری قطعات و اینها
                ماسفت داریم تا ماسفت اخه! از 500 تومن هست به بالا. رله هم که گرون شده حسابی دلیلی هم نداره استفادش اینجا. همین FDD6690 هم خیلی برای این کار زیاده اما توی وسایلم زیاد داشتم ازش استفاده کردم. در واقع هر ماسفت N میشه استفاده کرد هیچ محدودیتی نداره برای راه اندازی یک فن ساده.

دیدگاه

رله با دوتا قطب هم نام 3.5 و 3.5 که روشن نمیشه
                  ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

سلام مهدی خان... دستتون درد نکنه... زحمت میکشید...
                    پس به این صورت هم که شما میفرمایید میشه... من چرا فکر کردم باید از دو تا پتانسیومتر استفاده کنم...
                    از سینا پرسیدند دو دوتا چند تا میشه . گفت:
                    سینوس دو در انتگرال 3 در مشتق 4 در لوگاریتم 10 به توان 100 منهای 20 در فکتوریل............ اون نفر گفت اوووهههه چی داری میگی
                    دو دو تا 4 تا میشه این همه فرمول نداشت ... سینا گفت آهان .... این جوری هم که تو میگی میشه حساب کرد...من از راه دیگه ای داشتم میرفتم
                    ماجرای این شماتیک کشیدن هم همینه
                    اما خوب اگر قرار بود دو تا پتانسیومتر به کار بگیریم .... همون ماجرای من و سوال من مطرح میشد....

راستی مگر ماسفت از رله گرانتر نبود..... رله قدیما 500 بود و ماسفت 1500.... اما بله صدا ی کلید خوردن رله مزاحمه...

استادی از خودتونه ....هر چیز که به نظرتون میرسه نیاز هست . ممنون میشم برام ارسال کنید... اما انگار در پست شماتیک را آپلود کردید...
                    سلام بر شما!
                    خب دلیل شما برای عدم استفاده از میکرو چیه؟؟؟
                    با یدونه Tiny13 این کارتون راه می یفته!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

تازه!
                    رله قدیما 500 تومن بود... الان شده 3500
                    ارادت داریم!

دیدگاه

رله شده 3500 تومانننننن.... آخر زمون شده...
                      میکرو هم خیلی خوبه دوست عزیز ولی در فکر ساخت با مدار آنالوگ بودم بدون هیچ عامل دیجیتال
                      آن قدر در مدارهای دیجیتال و هوشمند فرو رفتیم که دیگر از اصل الکترونیک فاصله گرفتیم...
                      مثلا دوست عزیزم اشکان خان صحبت از اند و اور کردند که من را بردند به قدیم قدیما و حالاکه فکر میکنم دارم کم کم
                      سنم که بالا میرود تمام مبانیه پایه الکترونیک و مدار منطقی ... را را فراموش میکنم و تقریبا هیچ چیز یادم نمانده و باید دباره
                      یک سری به کتابهای قدیمی بزنم....
                      بعد میکرو مشکل نویز گیری از فن دارد و با این که سری تاینی صنعتی هستند و کمترین نویز پذیری را دارند ... اما باز مشکل پیدا میکنند
                      البته با اپتو کوپلر ... هم میشود ولی خوب وقتی یک مدار آنالوگ ساده مثل مدار مهدی خان کار را انجام میدهد . دیگر نیازی به میکرو نیست...

پ.ن: مهدی خان دستتون درد نکنه ... لطف کردید ... یادم نمیره که دو دو تا چهار تا میشود...
                      راستی مهدی خان شما چند وقت است که از این مدار در سیستم خود استفاده کردید؟ تا حالا شده مشکل بخوره؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راستی مهدی خان ولتاژ تغذیه مدارتان 12 ولت هست؟

دیدگاه

درود بر شما!
                        آره قبول دارم. حرف شما کاملا درسته آقا سینا!
                        یک نکته دیدم یکی گفته بود با OR نمی شه اما اگه بخوایم از مدارات منطقی استفاده بکنیم می تونیم از یه گیت AND و NOR استفاده بکنیم... با یدونه فیلپ فلاپ دی . منظورم اینه که کار شدنیه! اما همونطور که شما فرمودید شاید مهدی خان ایده جالب تری داشته باشند!
                        ارادت داریم!

دیدگاه

به نظر من استفاده از هر چیز دیگری غیر از یک اپ امپ ساده برای این کاربرد مصداق بارز لقمه دور سر چرخوندنه. وقتی ما فقط یک مقایسه فوق العاده ساده با یک مقدار نه چندان دقیق هیسترزیس میخوایم چرا باید درگیر میکرو با اون قیمتش و برنامه نویسی و هزار داستان مخصوص خودش بشیم؟ یا از گیت ها استفاده کنیم؟ گفتم از FPGA و PLC هم میشه استفاده کرد! بیاین ذهنمون رو محدود به یک ابزار و وسیله خاص نکنیم. متاسفانه امروزه اکثر دوستان تا اسم مدار الکترونیکی رو میاری فقط میگن میکرو... بنظر من یک جور هبوط هست از وقتی میکرو رو شناختیم دیگه الکترونیک انالوک و بقیه چیزا رو تقریبا فراموش کردیم. منکر این نمیشه شد که دیجیتال خیلی مسائل رو دست یافتی تر و اسون تر کرده اما یادمون نره الکترونیک فقط دیجیتال یا انالوگ محض نیست. و باز هم خیلی هارو میبینم برنامه نویس قابلی شدن و میکرو رو میشناسن اما وقتی از دنیای میکرو میان بیرون میخوان با میکروشون کار های جدی بکنن کاسه چه کنم دستشون میگیرن. بخاطر دور شدن از اصل موضوعه...
                          سرتون رو درد اوردم عذر میخوام.
                          پ.ن: مهدی خان دستتون درد نکنه ... لطف کردید ... یادم نمیره که دو دو تا چهار تا میشود...
                          راستی مهدی خان شما چند وقت است که از این مدار در سیستم خود استفاده کردید؟ تا حالا شده مشکل بخوره؟
                          خواهش میکنم خوشحال میشم گره از کار دوستی باز میکنم. من 2 سری برای منبع تغذیه از این مدار استفاده کردم. سری اول حدود 4 سال پیش با رله و قطعات DIP و فیبر استخونی و روش اتو و اسید کاری و...! که حدود 3 سال بی وقفه بدون هیچ مشکلی کار کرد اما همیشه صدای رله روی اعصابم بود و یک روز یکی از دوستان همین مدار رو خواستن که این PCB که الان دیدین رو کشیدم و براشون درست کردم و یکیشو هم برای خودم درست کردم و به جای قبلی گذاشتم. این مدار واقعا هیچی نداره! غیر قابل سوختن و خراب شدنه هیچ وقت هم به مشکل برنخورده.
                          تغذیه هم از تغذیه فن منبع تغذیه گرفتم که مقداری متغیر هست چون رگوله شده نیست. از 11 ولت تا 16 ولت متغیر هست اما مشکلی نداره برای این مدار. اگه از ماسفت های لاجیک مثل همین FDD6690 استفاده کنین تغذیه رو تا حدود 5 ولت هم میتونید کاهش بدید. برای ماسفت معمولی بالای 10 ولت باشه. و نکته واضح دیگه این که حداکثر ولتاژ گیت ماسفت ها 20 ولته پس بیشتر 20 ولت ندین بهش مگه این که رگولاتور استفاده کنین یا ساده ترش از زنر استفاده کنید.

دیدگاه

سلام آقا مهدی... خیلی لطف کردید... دست دوستان دیگر هم درد نکنه..
                            پ.ن: از اندازه پی سی بیتون خیلی خوشم اومد.. من نمیدونم چرا هر پی سی بی طراحی
                            میکنم بزرگ میشه (مثل کالاهای برقی روسها که معروف بودن به بزرگ ساختن..)...
                            باز هم ممنون...

دیدگاه

سلام دوستان من نمیدونم چطوری باید پست ارسال کنم هرچی توی سربرگای سایت میگردم پیدا نمیکنم میشه راهنمایی کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X