اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ در ازای جریان کشی بیشتر از دینام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افت ولتاژ در ازای جریان کشی بیشتر از دینام

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت تمامی برادران بزرگوار عزیزان یه دینام دارم که ولتاژ 24 ولت AC با جریان دهی حدود 200 تا 300 میلی آمپر بهم میده اگر ولتاژ دینام رو یکسو کنم و به یه مصرف کننده که دقیقا 1.320 آمپر با ولتاژ 12 ولت میخواد بدم بشرط اینکه اون 24 ولت افت کنه آیا امکان پذیره یعنی خلاصه عرض کنم خدمتتون یه منبع تغذیه 24 ولت 200 میلی آمپر بده اما مصرف کننده 12 ولت 1.320 آمپری بهش وصل کنیم و ولتاژ منبع افت کنه جریان مصرف کننده رو تامین میکنه؟
    از عزیزان خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایید

پاسخ : افت ولتاژ در ازای جریان کشی بیشتر از دینام

اگه مستقیما مصرف کننده رو به این دینام وصل کنی مصرف کننده میسوزه.
    باید قبل از مصرف کننده مثلا یک باتری باشه

و البته که باید اساتید نظر قطعی رو بدن

دیدگاه

با تشکر از شما برادر عزیز بابت پاسخگویی درواقع بنده تصمیم دارم که ولتاژ اضافی رو به جریان تبدیل کنم آیا مدار خاصی نیاز داره یا نه فقط بعد از یکسوسازی یه مصرف کننده بدم با تشکر از شما برادران بزرگوار راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

این چیزی ک شما میخوای اصولی نیست چون در اول ک مصرف کننده وصل میشه ولتاژ ۲۴ ولت میاد تو مدار و یه مدت کوتاهی طول میکشه تا افت کنه. مصرف کننده شما باید در این مدت کوتاه توان تحمل این اضافه ولتاژ رو داشته باشه و از طرفی اگر به هر دلیل مصرف کننده کمی امپر مصرفیش موقتا پایین بیاد دوباره ولتاژ بالا میره و... (مصرف کننده بهتره مقدار مصرفیش ثابت باشه)
        ولی مهمترین مولفه توان تولیدی و مصرفیه
        دینام شما کمتر از ۵ وات توان داره ولی مصرف کننده تون ۱۵ وات .. شما هر بلایی (کم و زیاد کردن ولتاژ یا امپر) سر این دینام بیارید نمیتونه ۱۵ وات برای مصرف کننده فراهم کنه
        یا باید مصرف کننده تون امکان کار با توان پایین رو هم داشته باشه یا دینام قویتر استفاده کنید

در شرایط خاص امکانش هست یعنی توان تولید و مصرفی یکسان باشه (که نیست) و مصرف کننده تحمل کسر ثانیه دوبرابر ولتاژ رو داشته باشه

اون سر دینام که نیروی چرخیدن رو تامین میکنه هم مهمه که نیروی یکنواختی وارد کنه تا نوسان ولتاژ نداشته باشید
        جدیدترین ویرایش توسط afceaglee2013; ۱۷:۰۲ ۱۳۹۷/۰۶/۱۳.
        زندگی پر ز وجود است ولی ..
        ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

با تشکر از شما برادر گرامی بابت پاسخگویی در واقع ولتاژ خروجی این دینامم 24 ولت ثابت هستش و جریان دهی حدود 300 میلی آمپر بنده این ولتاژ رو پس از یکسوسازی به دو شاخه LED 12 ولت میدم که در لحضه اول که به ال ای دی ها وصل میکنم خیلی عالی روشن میشن اما خیلی سریع دوباره کم نور میشن و دلیلش روشن شدنش در اون لحضه اول ذخیره انرژی در خازن صافی که سریعا تخلیه میشه حال من فکر میکنم مشکل کمبود جریان چون همون دو شاخه ال ای دی رو وقتی با یه باتری 12 ولتی راه اندازی میکنم مشکلی نداره اصلا خلاصه راه حل مشکل بنده چیه آیا اگه ولتاژ رو افزایش بدم و بعد از یکسو سازی به بار بدم مشکلم حل میشه چون من شنیدم در صورت جریان کشی زیاد ولتاژ افت میکنه حالا مشکل افت ولتاژ ندارم میتونم ولتاژ اولیه رو افزایش بدم با تشکر فراوان راهنمایی لطفا

دیدگاه

اتفاقی که میوفته اینه .. لحظه اول که ال ای دی ها رو وصل میکنید انرژی ذخیره شده در خازن تخلیه میشه در ال ای دی ها و به قول خودتون نور خوبی دارید ولی در حقیقت پدر ال ای دی ها در میاد چون برای ۱۲ ولت ساخته شدن و ولتاژ شما بعد از یکسو سازی بالای ۳۰ ولته .. ولی بعدا چون دینام نمیتونه انرژی مصرفی ال ای دی ها رو تامین کنه مجبورا ولتاژ میاد پایین .. خلاصه کلام
            ال ای دی ها نمیتونن اون نوری ک در اول کار میبینید رو همیشه تولید کنن (عمرشون کم میشه یا میسوزن ) ولی چون همه این اتفاقا لحظه ایه ممکنه ضرری نداشته باشه یا ممکنه هر بار مقداری از عمر ال ای دی ها کم بشه (میتونید برای جلوگیری از این اتفاق قبل از راه اندازی دینام ال ای دی ها رو وصل کنید تا دینام نتونه به حداکثر ولتاژش برسه و ....)
            مهمترین مسئله شما توانه .. یعنی انرژی ک دینام میتونه تولید کنه کمتر از نصف انرژیه ک ال ای دی ها مصرف میکنن (طبق اعدادی ک خودتون دادید)
            توان تولیدی دینام رو با ساختن مدار نمیتونید افزایش بدید (ولتاژ رو بیشتر کنید امپر میاد پایین و بلعکس)
            برای اینکه بتونید حداکثر نور رو بگیرید یا باید دینام برق بیشتری تولید کنه یا ال ای دی ها رو کم کنید
            برای اینکه مشخص بشه دینامتون دقیقا چه مقدار انرژی داره
            __ یا وقتی ال ای دی ها روشنن ولتاژ و امپر دو سر خازن پل دیود رو اندازه بگیرید (نمیدونم ولتی متر بتونه درست اندازه بگیره یا نه چون ولتاژتون ریپل خواهد داشت احتمالا ولی دیگه چاره ای نیست)
            __ یا اینکه با مقاومت مناسب و بدون پل دیود، توان رو در حالت متناوب بدست بیارید (با مقاومت حدودا ده اهم و بیشتر از ده وات )
            زندگی پر ز وجود است ولی ..
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammadkurd نمایش پست ها
              با عرض سلام و وقت بخیر خدمت تمامی برادران بزرگوار عزیزان یه دینام دارم که ولتاژ 24 ولت AC با جریان دهی حدود 200 تا 300 میلی آمپر بهم میده اگر ولتاژ دینام رو یکسو کنم و به یه مصرف کننده که دقیقا 1.320 آمپر با ولتاژ 12 ولت میخواد بدم بشرط اینکه اون 24 ولت افت کنه آیا امکان پذیره یعنی خلاصه عرض کنم خدمتتون یه منبع تغذیه 24 ولت 200 میلی آمپر بده اما مصرف کننده 12 ولت 1.320 آمپری بهش وصل کنیم و ولتاژ منبع افت کنه جریان مصرف کننده رو تامین میکنه؟
              از عزیزان خواهش میکنم بنده رو راهنمایی بفرمایید
              با سلام:
              هر دینام ، دارای توانی خواست است که معمولا در بدنه دستگاه قید می شود. مثلا یک دینام دوچرخه 6 ولت 6 وات یعنی زمانی که دینام با حداکثر دور می چرخد و ولتاژ 6 ولت را تولید می کند، شما می توانید حد اکثر ازیک مصرف کننده 6 ولت 1 امپر استفاده کنید و جریان کشی بیش تر باعث افت ولتاژ می شود. پس به این نتیجه می رسیم اگر به فرض دینام شما 24 ولت 200 میلی آمپر باشد، مصرف کننده شما یا لامپ24 ولت نباید جریان بیش از 200 میلی آمپر بکشد.!!! اگر بیش تر کشیده شود باعث افت ولتاژ می گردد. برای تبدیل ولتاژ کم تر به جریان زیاد تر، شما باید خروجی 24 ولت را با پل دیود یکسو کنید و نیازی به خازن بعد پل دیود ندارید سپس این ولتاژ یکسو شده را به یک باتری 24 ولت بدهید و بعد توسط مدار های یا ماژول های آماده کانورتر که در سایت های الکترونیکی بفروش می رود، تبدیل به ولتاژ کم تر با جریان بیش تر کنید.
              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام مجدد و تشکر فراوان از تمامی عزیزان بزرگوار برادران عزیز با توجه به مشخصات دینام که عرض کردم خدمتتون لطف کنید یه مدار کانورتر که ولتاژ اضافم رو به جریان تبدیل کنم برام بزارین خدا ازتون راضی باشه انشالا لطفا کمک کنید ممنونم

دیدگاه

با سلام اگه شما یه آماده بگیری بنظرم خیلی راحت تره تا بخوای یه مدار سویچینگ رو خودت بسازی از مدار آماده لینک زیر می تونی استفاده کنی
                  https://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA...3v-30v-3a.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohammadkurd نمایش پست ها
                    سلام مجدد و تشکر فراوان از تمامی عزیزان بزرگوار برادران عزیز با توجه به مشخصات دینام که عرض کردم خدمتتون لطف کنید یه مدار کانورتر که ولتاژ اضافم رو به جریان تبدیل کنم برام بزارین خدا ازتون راضی باشه انشالا لطفا کمک کنید ممنونم
                    توان دینام شما حدودا 5 وات هست. توان مصرفیتون + تلفات هم حدودا 16 وات میشه!!!
                    ولتاژ دینام رو با رگولاتور به 0.1 ولت ههم برسونی باز هم توان تولیدی همون 5 وات خواهد بود با این که جریان افزایش یافته....
                    حالا هر کاری بکنید نمیشه که با این دینام مصرف کنندتون رو راه بندازید....

کاری که میخواهید بکنید مثل این میمونه که بخواهید با دوچرحه ای که چرخ تراکتور روش انداختید یک تریلی رو بکشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X